Строительство »

Право собстсвенного на природний ресурс .. погляд юриста

Друзі, Уявляю на огляд свої думки у вигляді тез статті, що доводить що майже всі здобуте в нашій країні, присвоєно безпідставно
Друзі, Уявляю на огляд свої думки у вигляді тез статті, що доводить що майже всі здобуте в нашій країні, присвоєно безпідставно.

ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Стаття 209. Зміст права власності
1. Власникові належать права володіння, користування і розпорядження своїм майном.
2. Власник має право на свій розсуд вчиняти щодо належного йому майна будь-які дії, що не суперечать закону й іншим правовим актам і не порушують права та охоронювані законом інтереси інших осіб, в тому числі відчужувати своє майно у власність іншим особам, передавати їм, залишаючись власником , права володіння, користування і розпорядження майном, віддавати майно в заставу й обтяжувати його іншими способами, розпоряджатися ним іншим чином.
3. Володіння, користування і розпорядження землею та іншими природними ресурсами в тій мірі, в якій їх обіг допускається законом (стаття 129), здійснюються їх власником вільно, якщо це не завдає шкоди навколишньому середовищу і не порушує прав і законних інтересів інших осіб.
Дана норма є відсильний до п.3 ст.129 ГК РФ (див. Далі)
Стаття 129. Оборотоздатність об'єктів цивільних прав
3. Земля та інші природні ресурси можуть відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої іншими засобами в тій мірі, в якій їх обіг допускається законами про землю та інших природних ресурсах.
Таким чином, Цивільний кодекс встановлює що законом повинен бути встановлений спосіб, згідно з яким природні ресурси можуть відчужуватися або переходити від однієї особи (в нашому випадку держави, ст.1.2 закону про надра) до іншої особи (в нашому випадку видобувної компанії). Однак, як буде показано нижче даний спосіб законом про надра не встановлено. Способом вуалювання законом обрано підміна понять «переходу права власності» (що є угодою) і видобутку (що само по собі є роботами).
Стаття 218. Підстави набуття права власності
1. Право власності на нову річ, виготовлену або створену особою для себе з дотриманням закону та інших правових актів, набувається цією особою. Право власності на плоди, продукцію, доходи, отримані в результаті використання майна, набувається на підставах, передбачених статтею 136 цього Кодексу.
2. Право власності на майно, яке має власника, може бути придбано іншою особою на підставі договору купівлі-продажу, міни, дарування чи іншого угоди відчуження цього майна.


Таким чином, норми, що стосуються придбання речі, виготовленої або створеної для себе не можна застосовувати до здобутим і видобувається корисних копалин, оскільки вони до моменту видобутку, вже мають власника (п.1.2 закону про надра) і на них поширюється дія норми, що міститься в п .2 цієї статті. Добутий ресурс не є новою річчю, плодами, доходами і продукцією. Оскільки в силу своїх природних властивостей вже є існуючим і містяться в ділянках надр. Строго кажучи природний ресурс є «річчю» в юридичному сенсі (в ряду інших об'єктів цивільного права).
Стаття 235. Підстави припинення права власності
1. Право власності припиняється при відчуженні власником свого майна іншим особам, відмову власника від права власності, загибелі або знищення майна та при втраті права власності на майно в інших випадках, передбачених законом.
Власне припинення права власності держави на здобуті ресурси не відбувається, оскільки відсутній «угода» з боку держави і / чи інша втрата права власності на майно. Однак між власником ресурсу в особі держави і видобувною компанією, присвоює ресурс, не укладається отчуждательной оплатній угоди.
Стаття 1102. Обов'язок повернути безпідставне збагачення
1. Особа, яка без встановлених законом, іншими правовими актами або угодою підстав придбало або зберегло майно (набувач) за рахунок іншої особи (потерпілого), зобов'язана повернути останньому безпідставно придбане або заощаджене майно (безпідставне збагачення), за винятком випадків, передбачених статтями 1109 цього Кодексу.
2. Правила, передбачені цією главою, застосовуються незалежно від того, чи стало безпідставне збагачення результатом поведінки набувача майна, самого потерпілого, третіх осіб або відбулося поза їхньою волею.
Таким чином, відсутність правого підстави набуття видобутого природного ресурсу, що випливає із закону або з угоди, може бути кваліфікований як безпідставне збагачення, яке повинно бути повернуто власнику (в нашому випадку державі) .Тепер подивимося, що про це говорить спеціальний закон, а саме закон «Про надра», тож
Таким чином, норми, що стосуються придбання речі, виготовленої або створеної для себе не можна застосовувати до здобутим і видобувається корисних копалин, оскільки вони до моменту видобутку, вже мають власника (п
ЗАКОН ПРО НАДРА
Стаття 1.2. Власність на надра
Надра в межах території Російської Федерації, включаючи підземний простір і що містяться в надрах корисні копалини, енергетичні та інші ресурси, є державною власністю. Питання володіння, користування і розпорядження надрами перебувають у спільному віданні Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації.
Таким чином, право власності держави на що містяться в надрах корисні копалини встановлені цим федеральним законом
Ділянки надр не можуть бути предметом купівлі, продажу, дарування, успадкування, внеску, застави або відчужуватися в іншій формі. Права користування надрами можуть відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в тій мірі, в якій їх обіг допускається федеральними законами.
Здобуті з надр корисні копалини та інші ресурси в умовах ліцензії можуть знаходитися у федеральній державній власності, власності суб'єктів Російської Федерації, муніципальної, приватної і в інших формах власності.
Дана норма не встановлює винятку (вилучення) з норм ст.218 ГК РФ, оскільки вона все одно передбачає отчуждательную угоду (нехай в складі ліцензійної угоди). Таким чином, угода щодо відчуження повинна бути, як умова переходу права власності. Питання переходу права власності на природні ресурси від держави цією нормою не наважується
Стаття 6. Види користування надрами
Надра надаються в користування для:
3) розвідки і видобутку корисних копалин, в тому числі використання відходів гірничодобувного і пов'язаних з ним переробних виробництв;
Таким чином, надрокористування не припускав і не створює умов для переходу права власності на корисні копалини. Видом надрокористування є лише видобуток, тобто проведення робіт з їх вилучення.
Стаття 7. Ділянки надр, надані в користування
Користувач надр, який отримав гірничий відвід, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до наданої ліцензії.

... мова йде лише про користування надрами (тобто про виконання робіт по вилученню ресурсів), питання переходу права власності на корисні копалини, законом не врегульовано. Класичним надрокористувачем, наприклад, є метрополітен, який однак нічого не привласнює.
Стаття 11. Ліцензія на користування надрами
Надання надр у користування оформляється спеціальним державним дозволом у вигляді ліцензії, що включає встановленої форми бланк з Державним гербом Російської Федерації, а також текстові, графічні та інші додатки, які є невід'ємною складовою частиною ліцензії та визначають основні умови користування надрами.
Знову мова йде тільки про користування надрами, як нерухомим майном. Питання переходу права власності знову цією нормою не наважується. Більш того, ми бачимо, що ліцензія є лише дозволом на недпропользованіе! Тобто ліцензія, сама по собі, не може бути отчуждательной угодою.


Надання ділянки (ділянок) надр в користування на умовах угоди про розподіл продукції оформляється ліцензією на користування надрами. Ліцензія засвідчує право користування зазначеною ділянкою (ділянками) надр на умовах угоди, що визначає всі необхідні умови користування надрами відповідно до Федерального закону "Про угоди про розподіл продукції" та законодавством Російської Федерації про надра.
Ліцензія є документом, що засвідчує право її власника на користування ділянкою надр в певних межах відповідно до зазначеної в ній метою протягом встановленого терміну при дотриманні власником заздалегідь обумовлених умов. Між уповноваженими на те органами державної влади та користувачем надр може бути укладений договір, що встановлює умови користування такою ділянкою, а також зобов'язання сторін щодо виконання зазначеного договору.
Знову ми спостерігаємо повторюється змішування поняття «користування» і «переходу права власності». Як я вже говорив, можна користуватися надрами, як користується метрополітен. Користування ділянкою надр це необхідний процес, з точки зору видобутку. Але де тут перехід права власності? І я вам відповім: Ніде!
Ліцензія засвідчує право проведення робіт по геологічному вивченню надр, розробки родовищ корисних копалин, використання відходів гірничодобувного і пов'язаних з ним переробних виробництв, використання надр в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, освіти особливо охоронюваних геологічних об'єктів, збору мінералогічних, палеонтологічних і інших геологічних колекційних матеріалів.
Ні про що...
Стаття 12. Зміст ліцензії на користування надрами
Ліцензія і її невід'ємні складові частини повинні містити:
7) узгоджений рівень видобутку мінеральної сировини, право власності на видобуту мінеральну сировину;
Ні про що знову ... Буквальне тлумачення цієї норми закону свідчить про те, що питання переходу права власності і цією нормою також не врегульовано, оскільки не встановлює способу переходу права власності на видобуті корисні копалини, як отчуждательной угоди, на відміну від права власності на геологічну інформацію (викладену відразу нижче)
Стаття 22. Основні права та обов'язки користувача надр
Користувач надр має право:
1) використовувати наданий йому ділянку надр для будь-якої форми підприємницької чи іншої діяльності, відповідної мети, позначеної в ліцензії або в угоді про розподіл продукції;
2) самостійно вибирати форми цієї діяльності, що не суперечать чинному законодавству;
3) використовувати результати своєї діяльності, в тому числі добуте мінеральну сировину, відповідно до ліцензією або угодою про розподіл продукції та чинним законодавством;
Питання регламентування переходу права власності відповідно до ліцензії не вирішене, оскільки не встановлює умов переходу права власності. Як вже зазначалося раніше ліцензія, як така, не є формою відчуження майна, виходячи зі змісту ст.11 цього Закону. Використовувати щось він може, але для початку потрібно придбати право власності. Причому за плату. В іншому випадку, це порушує принципи приватизації. А будь-який перехід права власності від держави до негосударству і є приватизація з точки зору закону «Про приватизацію державного та муніципального майна».
Таким чином, я показую, що користування надрами не є здобиччю ресурсу. Видобуток ресурсу з точки зору теорії права є «робота», а ресурс є «річ». Ліцензія є дозволом, але не угодою. Оскільки законом про надра не встановлено ніякої інший спосіб переходу права власності, ніж ті, що встановлені Цивільним кодексом. А отчуждательная угода з точки зору цивільного законодавства (Цивільного кодексу) щодо ресурсу відсутній. Так потопились, що забули придумати спосіб переходу права власності.

Так потопились, що забули придумати спосіб переходу права власності


Але де тут перехід права власності?