Строительство »

Страхові внески в ПФР, ФСС і ФФОМС, додаткові внески.

 1. Пенсійні відрахування у 2014 році зміни:
 2. Додаткові пенсійні відрахування
 3. Звітність по страхових внесках

Що таке страхові внески? Які страхові внески діють на сьогоднішній день? Які ставки страхових внесків до ПФР, ФСС і ФОМС передбачені законодавством? Яка звітність по страхових внесках до зазначених фондів?

Страхові внески - це платежі до позабюджетних фондів, які нараховує та сплачує роботодавець з доходів своїх працівників.

З 2017 року адміністрування страхових внесків передано ФНС, в зв'язку з чим створено нову форму звітності - розрахунок по страхових внесках , Який потрібно подавати замість 4-ФСС і РСВ-1.

На сьогоднішній день (2014 рік) роботодавець зобов'язаний сплачувати страхові внески в наступні фонди:

 • Пенсійний фонд Росії (ПФР);
 • Фонд соціального страхування (ФСС);
 • Фонд обов'язкового медичного страхування (ФОМС).

Для цього в бухгалтерії використовується рахунок 69 "Розрахунки по соціальному страхуванню" .

На відміну від ПДФО , Який утримується з зарплати працівника , Страхові внески нараховуються понад зарплату і платить їх саме роботодавець, сам працівник ніяких втрат не несе. Тобто вважається зарплата працівника, з отриманої величини вважаються страхові внески в залежності від встановленої ставки для того чи іншого фонду (ставка страхового внеску збільшується на величину зарплати). Розраховані внески роботодавець повинен сплатити у встановлені законом терміни. Крім цього, роботодавець зобов'язаний ще й звітувати по розрахованим внесках один раз в квартал, заповнюючи затверджені форми звітності.

Крім цього, роботодавець зобов'язаний ще й звітувати по розрахованим внесках один раз в квартал, заповнюючи затверджені форми звітності

У ФСС

Ставка страхового внеску на обов'язкове соціальне страхування становить в 2016 році 2,9%. Дана ставка застосовується до тих пір, поки сумарна заробітна плата працівника не досягне граничної бази для нарахування внесків до ФСС. У 2016 році ця база становить 723 000 руб. З доходів понад цієї суми внески до ФСС не сплачуються.

У ФФОМС

До Фонду обов'язкового медичного страхування відраховуються платежі, розраховані за ставкою 5,1%. Дана ставка діє в 2016 році незалежно від доходів працівника. Граничною бази для страхових внесків до ФФОМС не передбачено.

У ПФР

На відміну від внесків до ФСС і ФОМС з відрахуваннями в ПФР все значно складніше.

Розрахунок страхових внесків до Пенсійного фонду в даний час значно змінюється, що пов'язано з активним обговоренням і впровадженням пенсійної реформи.

Якщо в 2013 році ставки страхових платежів в ПФР становили 22% для народжених в 1966 році і раніше, всі ці 22% становили страхову частину пенсії; для народжених в 1967 році і пізніше сумарна ставка також була 22%, але вона складалася з двох складових: страховий (16%) і накопичувальної частини (6%).

Пенсійні відрахування у 2014 році зміни:

У 2014 році відбулися деякі зміни в розрахунку страхових платежів в ПФР, зокрема, в величині відрахувань на накопичувальну частину пенсії. Зміни торкнулися лише народжених в 1967 році і пізніше.

Перш за все, треба зазначити, що сумарний відсоток страхових внесків до Пенсійного фонду не змінився, він як і раніше становить 22% для всіх категорій громадян.

Для народжених в 1966 році і раніше 22% як і раніше становлять відрахування в страхову частину пенсії.

Для народжених в 1967 році і пізніше процентні ставки внесків змінилися. Дана категорія громадян розділилася на дві складові:

 1. Громадяни, які проявили активність, вибрали для своїх пенсійних накопичень Недержавний Пенсійний фонд (НПФ) або будь-якої інвестиційний пакет Керуючої компанії.
 2. Громадяни, які не виявляли активності, не вживали ніяких дій.

Для другої категорії громадян у 2014 році страхові внески будуть повністю складатися з страхової частини, відрахувань в накопичувальну частину не буде. Тобто ставка платежу в страхову частину складе 22%, ставка платежу в накопичувальну частину складе 0%.

Для першої категорії громадян все дещо веселіше і, перш за все тому, що у них з'являється вибір. Якщо до кінця 2013 року буде обраний НПФ, то з 1 січня 2014 року до них за замовчуванням буде застосовна ставка 16% на страхову частину і 6% на накопичувальну частину пенсії, тобто ставки будуть такими ж, як і в 2013 році. Як вже було сказано, дані ставки будуть застосовуватися до активних громадянам автоматично, ніяких заяв і повідомлень для цього громадянам писати не треба. Якщо ж працівник не хоче, щоб що-небудь відраховувалося в накопичувальну частину, то він може в будь-який момент написати заяву, і тоді 22% повністю будуть відраховуватися на страхову частину.

Якщо громадяни до кінця 2013 року не встигли перейти в НПФ, то в 2014 році відрахування в накопичувальну частину пенсії будуть нульовими, але у них ще є час зробити свій вибір в 2014, 2015 роках. Нові ставки почнуть застосовуватися з року, наступного за роком, в якому працівник перейшов в НПФ.

Таким чином, якщо працівник бажає, щоб в майбутньому його пенсія мала і страхову, і накопичувальну частину, то до кінця 2015 року йому потрібно визначитися з НПФ або ж Керуючою компанією. Якщо ж громадянин цього не зробить в зазначений термін, то накопичувальної частини він позбавляється остаточно, надалі його пенсія буде складатися повністю з страхової частини.

Зазначені вище ставки страхових внесків діє до тих пір, поки заробітна плата працівника не досягне граничної бази для нарахування страхових платежів. Як тільки зарплата, розрахована з початку року наростаючим підсумком, досягне цієї граничної величини, буде застосовуватися тільки вона ставка 10% для всіх категорій громадян.

У 2013 році гранична база для нарахування страхових внесків становила 568 000 руб. У 2014 році - 624 000 руб. У 2016 році - 800 000 руб.

Таким чином, в 2014 році на зарплату в межах граничної бази діє ставка 22%, на зарплату понад цієї бази діє ставка 10%. Всі ці 10% будуть складати страхову частину пенсії.

Доповнення 2016 рік:

Пенсійні відрахування виконуються за ставкою 22%, дана ставка може бути застосована до тих пір, поки сумарна зарплата працівника не досягне з початку року позначки в 800 000 руб, з доходів понад цієї суми внески в ПФР відраховуються за ставкою 10%.

Крім основних ставок, існують також додаткові ставки в ПФР, які діють лише до певних категорій працівників.

Додаткові пенсійні відрахування

Додаткові ставки страхових внесків до ПФР діють на додаток до основних ставок і застосовуються для співробітників, зайнятих на важких, шкідливих роботах, які мають право на достроковий вихід на пенсію. Ці ставки почали діяти з початку 2013 року і становили 2 і 4% для різних категорій працівників. У 2014 році ці ставки збільшилися.

Додаткові ставки страхових внесків у 2014 році:

 • 6% - діє стосовно працівників, зазначених у пп.1 п.1 ст.27 Закону №173-ФЗ, перш за все, це працівники гарячих цехів і працівники, зайняті на підземних роботах.
 • 4% - діє стосовно працівників, перелік яких наведено в пп.2-18 п.1 ст.27 того ж закону.

Причому додаткові внески в ПФР сплачуються з повної суми зарплати, незалежно від того, досягла її сумарна величина за рік граничної бази чи ні.

Доповнення 2016:

Якщо Спецоцінка умов праці не проводилася, то діють ставки:

 • 9% - стосовно працівників, зазначених у пп.1 п.1 ст.27 Закону №173-ФЗ;
 • 6% - щодо працівників, перелік яких наведено в пп.2-18 п.1 ст.27 того ж закону.

Якщо Спецоцінка проводилася, то ставка залежить від встановленого класу умов праці. Для шкідливого і небезпечного класу встановлені ставки від 2 до 8%.

Якщо ви не знайшли відповідь на своє питання, то ви можете отримати відповідь на своє питання зателефонувавши за номерами ⇓
Безкоштовна юридична консультація
Москва, Московська область телефонуйте: +7 (499) 288-17-58

Дзвінок в один клік


Санкт-Петербург, Ленінградська область телефонуйте: +7 (812) 317-60-16

Дзвінок в один клік


З інших регіонів РФ телефонуйте: 8 (800) 550-34-98

Дзвінок в один клік

Звітність по страхових внесках

У ПФР необхідно скласти наступні звіти:

Завантажити зразок заповнення РСВ-1 в 2016 році.

Дані звіти здаються щоквартально до 15-го числа другого місяця наступного за звітним періодом. Таким чином, звіти подаються до 15 травня за 1 квартал, до 15 серпня за півріччя, до 15 листопада за 9 місяців і до 15 лютого за рік.

Як змінюються терміни подачі РСВ-1 з 2015 року можна почитати тут .

У ФСС необхідно здати звіт за формою 4-ФСС. Здається він до 15-го числа місяця, наступного за звітним кварталом: до 15 січня, до 15 квітня, до 15 липня, до 15 жовтня. З 2015 року терміни подачі 4-ФСС змінюються, подробиці тут . Завантажити бланк 4-ФСС і зразок його заповнення можна в цієї статті .

Зразок заповнення 4-ФСС в 2016 році.

Терміни сплати страхових внесків у 2016 році можна знайти тут .

Оцініть якість статті. Ми хочемо стати краще для вас:

Які страхові внески діють на сьогоднішній день?
Які ставки страхових внесків до ПФР, ФСС і ФОМС передбачені законодавством?
Яка звітність по страхових внесках до зазначених фондів?