Строительство »

Іпотека з материнським капіталом як початковий внесок: чому банки не приймають сертифікат для отримання житлового кредиту

  1. Умови отримання іпотеки з держпідтримкою і материнський капітал
  2. Як використовувати материнський капітал на початковий внесок по іпотеці?
  3. Інші проблеми іпотеки під материнський капітал
23 травня 2015 року Президент Росії Володимир Путін підписав Федеральний закон № 131-ФЗ , Що дозволяє використовувати кошти мат.капіталу на сплату початкового внеску по кредитах або позиках на покупку або будівництво житла (в тому числі забезпечених заставою нерухомості, або іпотекою) незалежно від терміну, що пройшов з моменту народження або усиновлення другого або наступної дитини.

капіталу на сплату початкового внеску по кредитах або позиках на покупку або будівництво житла (в тому числі забезпечених заставою нерухомості, або іпотекою) незалежно від терміну, що пройшов з моменту народження або усиновлення другого або наступної дитини

В день підписання документа він був опублікований на офіційному інтернет-порталі правової інформації www.pravo.gov.ru . Відповідно до тексту прийнятого документа, закон вступає в силу з моменту його офіційного опублікування.

За діючими правилами для використання маткапіталу з даного напрямку поліпшення житлових умов батькам спочатку необхідно дочекатися досягнення дитиною трирічного віку (або закінчення 3 років з моменту його усиновлення).

Таким чином, даний закон усуває логічне протиріччя.

Чому материнським капіталом дозволено погасити основний борг або відсотки за раніше взятим житловим кредитом, але не допускається отримання в банку нового - під кошти наявного сертифіката на мат. капітал?

Умови отримання іпотеки з держпідтримкою і материнський капітал

Однак дана «трирічна амністія» материнського капіталу, як відзначають фахівці, не зможе істотно поліпшити можливості сімей на поліпшення житлових умов шляхом придбання через іпотеку нового житла. Справа в тому, що зараз 70-75% угод на ринку нерухомості з використанням іпотечного кредитування припадає на так звану пільгову іпотеку з держпідтримкою, при якій держава субсидує частина процентної ставки за житловим кредитом не придбання квартир в новобудовах.

Відповідно до Постанови Уряду РФ від 13 березня 2015 року № 220 ред. від 20.03.2015 № 255 ), Державні субсидії надаються банкам і Агентству з іпотечного житлового кредитування (АІЖК), якщо:

  • кредитний договір або договір позики на суму не більше 3 млн. рублів (для Москви, Московської області та Санкт-Петербурга - до 8 млн. рублів) укладено в рублях після 1 березня 2015 року на термін не більше 362 місяців, причому процентна ставка не може бути більше 12% річних;
  • позичальник в якості початкового внеску повинен сплатити з власних грошових коштів не менше 20% вартості житла, що купується.

Однак до сих пір в нормативній базі відсутні поправки, які дозволяли б брати участь у ролі власних грошей позичальника при сплаті першого внеску за пільговою іпотекою кошти материнського капіталу!

Але ж повної суми материнського капіталу в розмірі 453 тис. Рублів в 2015 році при використанні в якості початкового внеску по іпотеці з держпідтримкою досить для отримання кредиту на придбання житла вартістю 2 млн. 265 тис. рублів, що в більшості регіонів країни можна порівняти з вартістю двокімнатної квартири в новобудові. І все це під 12% річних!

Фактично якщо держава визнає як власних коштів позичальника федеральні виплати за програмою материнського капіталу, з урахуванням прийнятих поправок при видачі пільгових житлових кредитів воно виявиться в умовах подвійного субсидування:

  • спочатку з коштів федерального бюджету будуть виділятися кошти на сплату сім'ями з дітьми початкового внеску за програмою материнського капіталу на житло, що купується в розмірі не менше 20% від його вартості;
  • потім держава буде субсидіювати банкам і АІЖК різницю між ринковою відсотковою ставкою за іпотечними кредитами і ставкою не більше 12%, за якою населенню видається іпотека з державною підтримкою.

Як використовувати материнський капітал на початковий внесок по іпотеці?

На жаль, але поки такі зміни не будуть прийняті, банки будуть продовжувати вимагати перший внесок в розмірі 20% від вартості житла, що купується за іпотечними програмами з державною підтримкою тільки «живими грошима», не беручи кошти по сертифікату на материнський капітал. А позичальникам, як і зараз, доведеться збирати гроші на сплату початкового внеску, щоб погасити материнським капіталом основний борг і відсотки по субсидований державою відсоткової ставки.

У той же час середня ставка по іпотеці, що надається населенню банками на загальних умовах, за даними на 13 травня 2015 року становить 17,15% річних проти ставок в розмірі до 12% по іпотечних кредитах з держпідтримкою.

Переплата по кредиту в такому випадку буде в 1,5 рази вище, ніж могла бути, якби материнський капітал визнали «власними коштами» позичальника при отриманні іпотеки з держпідтримкою.

Інші проблеми іпотеки під материнський капітал

Не варто забувати також і про велику кількість старих проблем, з якими стикаються учасники програми мат. капіталу при поліпшенні житлових умов з використанням іпотечного кредитування :

  • банки традиційно уникають брати в заставу нерухомість, в частковій власності якої значаться також неповнолітні діти, оскільки в разі «дефолту позичальника» виникнуть неминучі труднощі з подальшою реалізацією квартири банком в рахунок боргів;
  • операцію з придбання житла по іпотеці з використанням материнського капіталу може оскаржити будь-яка зацікавлена ​​особа , Якщо батьки не виконають зобов'язання по оформленню права власності всіх дітей на рівні частки в нерухомості після зняття з неї всіх обтяжень (в той же час самі банки часто перешкоджають виділенню дітям часткою власності в здобувається квартире, оскільки зараз існують високі ризики невиплат по кредитах).
Капітал?
Як використовувати материнський капітал на початковий внесок по іпотеці?