Строительство »

Пільги та гарантії одиноким матерям

зміст:

У житті нерідко виникають ситуації, коли жінка приймає рішення народити дитину, не перебуваючи у шлюбі. Іноді матері доводиться виховувати дитину одній з інших причин, наприклад через розлучення. Таких жінок прийнято називати матерями-одинаками. Але, як одвічно, повсякденні уявлення не завжди збігаються з юридичними. Жінка, яка виховує дитину без чоловіка, далеко не завжди володіє юридичним статусом одинокій матері, що дає право на певні пільги та допомоги. Отже, хто ж вона така - одинока мати?

Якщо у дитини є офіційний батько, то така мати не може вважатися одинокою. Так, якщо дитина народилася у жінки, яка офіційно перебуває в шлюбі, то батьком дитини визнається чоловік (або колишній чоловік) матері, якщо не доведено інше. Чоловік матері дитини вважається його батьком і в тому випадку, якщо з моменту, визнання його недійсним або з моменту смерті чоловіка пройшло не більше 300 днів. Батьківство чоловіка матері дитини засвідчується записом про їхній шлюб (п.2 ст. 48 Сімейного Кодексу Російської Федерації - далі СК РФ). Органи ЗАГС зареєструють дитини на чоловіка (колишнього чоловіка), і така мати не буде вважатися одинокою, навіть якщо ця дитина не є дитиною її чоловіка (в тому числі колишнього).

Якщо чоловік (або колишній чоловік) не є батьком дитини, такий запис може бути оскаржена тільки в судовому порядку на вимогу особи, яка записана в якості батька або матері дитини, або особи, фактично є батьком чи матір'ю дитини, а також самої дитини після досягнення нею повноліття, опікуна (піклувальника) дитини або опікуна батька, визнаного судом недієздатним (п. 1 статті 52 СК РФ).

Мати дитини, яка не вважає свого чоловіка (або колишнього чоловіка) батьком дитини, може зареєструвати дитину спільно з його справжнім батьком. Для цього фактичні батьки дитини повинні подати до органу РАЦС спільну заяву (п.З ст.48 СК РФ).

Спільною заявою батька і матері дитини можна зареєструвати батьківство і в тому випадку, якщо жінка не перебуває в зареєстрованому шлюбі. таке добровільне встановлення батьківства означає, що жінка не є одинокою матір'ю, навіть якщо цей чоловік з нею не живе.

Крім того, батьківство може бути встановлено в судовому порядку як батьком, так і матір'ю дитини. Наприклад, якщо мати дитини не бажає реєструвати батьківство в добровільному порядку, батько дитини мають право подати до суду заяву про встановлення батьківства . Мати дитини також при бажанні може встановити батьківство в суді (ст.49 СК РФ). У разі смерті особи, яка визнавала себе батьком дитини, але не перебувала у шлюбі з матір'ю дитини, факт визнання ним батьківства може бути встановлений в порядку окремого судочинства (ст.50 СК РФ, пп.4 п.2 ст.264 Цивільного процесуального кодексу Російської Федерації - далі ЦПК РФ).

Якщо батьківство або визнання батьківства буде встановлено в судовому порядку, то жінка не буде вважатися одинокою матір'ю.

Отже, самотньою матір'ю можна назвати:

 • жінку, яка народила дитину не в шлюбі (і не протягом 300 днів після розірвання шлюбу), якщо батьківство дитини не встановлено належним чином (добровільним або у судовому порядку);
 • жінку, яка народила дитину у шлюбі або протягом 300 днів після розірвання шлюбу, якщо дитиною записаний чоловік (колишній чоловік), але батьківство оскаржене і є що вступило в законну силу рішення суду про те, що чоловік (колишній чоловік) не є батьком дитини;
 • жінку, яка, не перебуваючи у шлюбі, усиновила (удочерила) дитини.

У свідоцтві про народження дитини одинокої матері відсутні відомості про батька, бо такі відомості написані виключно за вказівкою матері (а не спільної заяви з батьком дитини). У разі встановлення батьківства і внесення відомостей про батька до актового запису про народження дитини органи ЗАГС повідомляють органу соціального захисту населення за місцем проживання матері про внесення відповідних змін.

На жаль, не можна застосувати пільги одиноких матерів до жінок, які перебувають у расторгнутом шлюбі і з якихось причин не отримують аліменти від колишнього чоловіка. Також не можна застосувати ці пільги до матерям дітей, батьки яких позбавлені батьківських прав. Незважаючи на те, що матері доводиться виховувати в цих ситуаціях дитини однієї, згідно із законом вона не буде самотньою матір'ю.

Відповідно до п.1 ст.80 СК РФ батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей. Відповідно до п.2 ст.71 СК РФ позбавлення батьківських прав не звільняє батьків від обов'язку утримувати свою дитину. Тому як в першому, так і в другому випадку такі матері повинні подати в суд заяву про стягнення аліментів на свою дитину.

До змісту

Законодавством передбачені пільги, і різні гарантії для одиноких матерів. Правда, деякі з них (наприклад, податкові відрахування) жінка втрачає, якщо одружується.

1. Державні допомоги

Розмір щомісячної допомоги на дитину збільшується на 100% на дітей одиноких матерів та на 50% - на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів (або в інших випадках, передбачених законодавством РФ, коли стягнення аліментів неможливе), а також на дітей військовослужбовців, що проходять службу за призовом. В даний час розмір допомоги для самотньої матері становить 140 руб. в місяць на одну дитину.

Для отримання допомоги необхідно звернутися до органів соціального захисту населення за місцем проживання з | письмовою заявою і зазначенням відомостей про доходи сім'ї. (Інших доказів розміру доходів не потрібно.) Через 10 днів має прийти повідомлення про призначення щомісячної допомоги на дитину або про відмову в призначенні зазначеної допомоги. Якщо орган призначить перевірку відомостей про доходи сім'ї, зазначених у заяві, то протягом 10 днів має бути дана попередня відповідь, що повідомляє про проведення такої перевірки. Остаточну відповідь дається не пізніше ніж через 30 днів після звернення. Відмова в призначенні щомісячної допомоги на дитину заявник може оскаржити до вищестоящого органу соціального захисту населення, що призначає і виплачує цю допомогу, і (або) в судовому порядку.

Щомісячну допомогу в підвищеному розмірі на дітей одиноких матерів призначається і виплачується:

 • якщо у свідоцтві про народження дітей відсутній запис про батька дитини або запис проведено в установленому порядку за вказівкою матері. При вступі самотньої матері в шлюб за нею зберігається право на отримання в підвищеному розмірі щомісячної допомоги на | дітей, що народилися до вступу в шлюб;
 • при усиновленні дитини жінкою, яка не перебуває в шлюбі, починаючи з місяця, в якому вона записана в книзі записів актів громадянського стану в якості матері;
 • при передачі в установленому порядку дітей одиноким матерям на виховання опікуна чи піклувальника (внаслідок смерті матері, її хвороби і з інших причин) (п.41 Положення про порядок призначення та виплати державних допомог громадянам, які мають дітей, затвердженого Постановою Уряду РФ від 4 вересня 1995 р . № 883).

Щомісячну допомогу в підвищеному розмірі не призначається і не виплачується, якщо особа, від якого мати народила дитину, визнано в установленому порядку батьком дитини або якщо дитина усиновлена ​​при вступі матері в шлюб.

2. Трудові гарантії

Трудове законодавство передбачає деякі гарантії для одиноких матерів. Так, розірвати трудовий договір з самотньою матір'ю з ініціативи адміністрації можна тільки у випадках, передбачених законом (п. 1 (а); п. 3; п. 5 - 8, 10, 11 ст. 81 Трудового Кодексу Російської Федерації - далі ТК РФ ). Таке звільнення допускається з підстав, або не залежних від волі сторін - наприклад, з огляду на ліквідації організації або за станом здоров'я матері, або з вини самотньої матері - наприклад, через порушення дисципліни.

Для деяких категорій працівників передбачені додаткові гарантії. Наприклад, згідно ФЗ РФ "Про статус військовослужбовців" 27 травня 1998 року № 76-ФЗ п.5, одиноким матерям військовослужбовців, що проходять військову службу за призовом, надається переважне право залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників.

При ліквідації підприємства одиноким матерям надаються гарантії. Так, Указом Президента РФ від 5 червня 1992 року №554 "Про обов'язкове працевлаштування окремих категорій працівників при ліквідації підприємства, установи, організації" встановлено, що при ліквідації підприємства, установи, організації обов'язкове працевлаштування звільнених вагітних жінок, а також жінок, які мають дітей у віці до 3 років, одиноких матерів з дітьми до 14 років або з дитиною-інвалідом до 18 років здійснюється його правонаступником.

Якщо в колективному договорі закріплена гарантія надання щорічної додаткової відпустки без збереження заробітної плати (ст.263 ТК РФ), то за заявою одинокій матері, яка виховує дитину у віці до 14 років, їй необхідно надати щорічну додаткову відпустку без збереження заробітної плати у зручний час тривалістю до 14 календарних днів. Така відпустка може бути приєднаний до щорічної оплачуваної відпустки або використаний окремо - повністю або частинами. Перенесення цього відпустки на наступний робочий рік не допускається.

Для одиноких матерів передбачені відмінності у виплаті допомоги по догляду за хворою дитиною. Така допомога встановлюється в розмірах, передбачених "Положенням про порядок забезпечення допомогою по державному соціальному страхуванню", затвердженим Постановою ВЦРПС від 12.11.84 № 13-6 (зі змінами та доповненнями).

При стаціонарному лікуванні таке допомога призначається в розмірі, що визначається в залежності від тривалості безперервного трудового стажу особи, яка здійснює догляд за дитиною; при амбулаторному лікуванні - за перші 7 календарних днів при повній сім'ї або за 10 календарних днів одиноким матерям, вдовам (вдівцям), розведеним жінкам (чоловікам) та дружинам військовослужбовців строкової служби на загальних підставах, тобто в залежності від тривалості безперервного трудового стажу, а починаючи з 8-го (11-го) дня допомога обчислюється в розмірі 50% заробітку незалежно від тривалості безперервного трудового стажу (п. "в" ст. ЗО зазначеного Положення).

Допомога по догляду за хворою дитиною віком до 7 років видається матері за весь період амбулаторного лікування або спільного перебування з дитиною в лікарняному закладі, а допомога по догляду за хворою дитиною віком від 7 до 15 років - за період не більше 15 днів, якщо за медичним висновком не потрібно більшого терміну.

Для одиноких матерів, які виховують дитину-інваліда (також як у випадку документального підтвердження розірвання шлюбу між батьками дитини-інваліда, а також смерті, позбавлення батьківських прав одного з батьків і в інших випадках відсутності батьківського догляду (позбавлення волі, службові відрядження понад одного календарного місяця одного з батьків і т.п.)) працює батькові, який виховує дитину-інваліда, надаються 4 додаткових оплачуваних вихідних дні на місяць.

)) працює батькові, який виховує дитину-інваліда, надаються 4 додаткових оплачуваних вихідних дні на місяць

3. Податкові пільги

Відповідно до пп. 4 п. 1 ст. 218 Податкового Кодексу платникам податків надається стандартний податкові відрахування в розмірі 300 рублів за кожний місяць податкового періоду на кожну дитину, що перебуває на забезпеченні у платників податків, які є батьками або подружжям батьків, опікунами. Ця пільга діє до місяця, в якому їх дохід, обчислений наростаючим підсумком з початку податкового періоду (проти якого передбачена податкова ставка, встановлена ​​п. 1 ст. 224 цього Кодексу) працедавцем, що надає даний стандартний податкові відрахування, перевищив 20 000 рублів. Починаючи з місяця, в якому зазначений дохід перевищив 20 000 рублів, податкове вирахування, передбачений цим підпунктом, не застосовується.

Вдовам (вдівцям), одиноким батькам, опікунам або піклувальникам податкове вирахування надається в подвійному розмірі. Зазначений відрахування одиноким батькам припиняє надаватися в подвійному розмірі з місяця, наступного за вступом їх у шлюб.

Так як в Податковому Кодексі РФ під самотнім батьком розуміється один з батьків, який не перебуває в зареєстрованому шлюбі, то одинока мати може розраховувати на подвійний відрахування тільки до вступу її в шлюб. При вступі в шлюб чоловік одинокій матері має право на надання йому такого податкового вирахування, незважаючи на те що він не є батьком дитини.

Одинока мати має право на отримання податкового вирахування витрат на утримання дитини до досягнення нею віку до 18 років, а також учня денної форми навчання, аспіранти, ординатора, студента, курсанта у віці до 24 років. Якщо у самотньої матері кілька дітей, то такий відрахування надається на кожну дитину.

4. Житлові гарантії

Для одиноких матерів передбачено право на отримання житлового приміщення в разі потреби в першу чергу. Так, відповідно до п.8 статті 36 Житлового Кодексу Української РСР (ЖК РРФСР) в першу чергу жилі приміщення надаються потребуючим поліпшення житлових умов матерям, яким присвоєно звання "Мати-героїня", багатодітним сім'ям (які мають трьох і більше дітей) і одиноким матерям. Громадяни, які мають право на першочергове та позачергове одержання жилих приміщень, включаються в окремі списки на надання житлової площі. Порядок надання житлових приміщень зазначеним категоріям громадян визначається в правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень.

При виселенні з службових жилих приміщень одиноким матерям разом з їх неповнолітніми дітьми повинно бути надано інше житлове приміщення (п. 12 ст. 108 ЖК УРСР). Виселення без надання іншого жилого приміщення не допускається.

5. Соціальні гарантії для одиноких матерів в Москві

Відповідно до п.5 Постанови Уряду Москви від 21 січня 2003 № 23-ПП "Про підсумки реалізації заходів щодо соціального захисту москвичів в 2002 році і про комплексну програму заходів соціального захисту жителів Москви на 2003 рік з метою соціальної підтримки сімей з неповнолітніми дітьми "з 1 січня 2003 року збільшено:

 1. З 1300 до 1600 руб. - розмір одноразових доплат сім'ям на народження дитини, а при народженні трійні - з 10 000 до 12000руб.
 2. Розмір щомісячних компенсаційних виплат на дітей в сім'ях, одиноким матерям, на дітей військовослужбовців за призовом, у разі знаходження батька в розшуку за несплату аліментів, а також компенсаційних виплат на продукти харчування дітям до 3 років зазначеним категоріям сімей з 120 до 150 руб. в місяць на кожну дитину.
 3. Норми витрат на безкоштовне шкільне харчування, в тому числі вартість сніданку учнів 1-4 класів, з 12 до 14 руб. в день, дворазового харчування учнів з багатодітних і соціально незахищених сімей (обід, сніданок) з 37 до 44 руб. в день.

Відповідно до ст. 2 Постанови Уряду Москви від 2 вересня 2003 № 736-ПП "Про додаткову фінансову підтримку окремих категорій працівників соціальної сфери та малозабезпечених сімей" на 1 жовтня 2003 року підвищено щомісячні компенсаційні виплати на дітей окремим категоріям малозабезпечених сімей:

 • на харчування дітей до трьох років (одинокі матері, багатодітні та студентські сім'ї, де обоє батьків є студентами денних форм навчання, сім'ї з дітьми-інвалідами) - зі 150 до 500 руб. в місяць на кожну дитину;
 • одиноким матерям на дітей віком до 16 років (учнів загальноосвітніх навчальних закладів - до 18 років) - з 150 до 500 руб. в місяць на кожну дитину;
 • в багатодітних сім'ях з 5 і більше дітей віком до 16 років (учнів загальноосвітніх навчальних закладів - до 18 років) - з 150 до 500 руб. в місяць на кожну дитину.

Також для одиноких матерів передбачені пільги з оплати за навчання в дитячих школах мистецтв (музичних, художніх і інших) системи Комітету з культури Москви. Розмір оплати для дітей одинокій матері на 30% нижче звичайної оплати. Пільга поширюється на учнів шкіл мистецтв до досягнення ними 18-річного віку. У випадках навчання в школах мистецтв громадян, які досягли 18 років і мають інвалідність 1-ї чи 2-ї групи, розмір плати за навчання зменшується на 30% (наказ Комітету по культурі Уряду Москви від 6 травня 2002 № 205).

Обговорення

Пільги і допомога матерям одиначкам у 2016 році: розмір, терміни, одноразові і щомісячні платежі, все це і більше ви можете дізнатися тут: [Посилання-1] 04.08.2016 17:30:56, Ігор4ь

Підкажіть пож-та на яку допомога я можу расчітовать від гос-ва, 1) я не повна сирота, мені 22 роки, маю двох дітей 4 років і 10 місячного, я мати одиначка офіційно не працюю.

17.07.2015 17:22:01, Оксаночка Геннадіївна

Шановний автор статті! ви посилаєтеся на застарілі джерела, тому ваша інформація не достовірна. Хоч дата статті варто свіжа, але наприклад, Податковий кодекс ви давно не читали, відрахування на дитину став більше, ніж ви вказуєте, і сума доходу, неоподатковуваного зросла до 40 000 руб. що вже говорити про розподіл про житлових умовах .. не вводите в оману жінок, копіюючи і не дивлячись викладаючи на сайті застарілу інформацію!
Милі жінки, прочитавши статтю, зайдіть на сайти Гарант, консультант і т.п., будь-якої правової системи, і уточніть останні зміни згаданих автором статей Нормативно правових актів.

19.02.2009 19:02:08, Олена С.

Здравствуйте.Я мати одиначка, прописана з сином і матір'ю в комнате.Подскажіте ласка як я можу поліпшити житлові услвиях?

29.12.2008 00:52:05, наталья

Я самотня мать.Ребёнок-інвалід.Жівём в невпорядкованою комуналці (всі зручності у дворі), стеля валиться (тобто в кімнату можна потрапити крізь стелю, не докладаючи ніяких зусиль), а наш голова адміністрації сказав що так живе півкраїни і з нами нічого не сделается.Что робити?

22.12.2008 00:58:10, Ганна

Доброго дня! Я мати -одинаком, в даний момент перебуваю в декреті, до цього працювала на посаді з тимчасового договором, т.к основний працівник перебуває в декреті, чи можуть мене звільнити коли цей працівник вийде на роботу?

17.12.2008 9:02:19, Юля

Допоможіть !!!!!! Я мати одиночка, у мене тиждень тому померла мати і тепер я залишилася одна ... В буквальному сенсі т. К. У мене забирають дитину ... !!!!!!

19.11.2008 11:36:16, Ганна

Доброго дня! Я мати-одиначка! У нас на підприємстві вводять вкорочений робочу тиждень, т: е працювати будемо 2 дні на тиждень ну і відповідно за це і отримувати з / п.Скажіте ласка чи правомірні дії керівництва по відношенню до мене як до матері-одиначці і що мені робити?

15.11.2008 13:59:06, Ольга

Здравствуйте! Я мати-одиначка! Моїй дитині 4 місяці! Я б хотіла дізнатися які виплати, пільги повинна отримувати мать одиночка! Куди можна звернутися? У місяць мені платять 1900руб. г.Орел
Заздалегідь дякую!

11.11.2008 18:05:52, Алла

Ви плутаєте поняття мати-одинака і одинока мати. Одинока мати це і вдова і навіть розлучена жінка. Послухати вас, так мати одинак ​​вийшовши заміж і якщо її дитини не усиновили, то вона і скорочення на підлягає. А вдова з дитиною до 14 років не одинока мати? Їй то на що дитину без чоловіка годувати, на 2 тис. Пенсії?

31.10.2008 11:39:15, Лариса

Мені 33 роки. У мене 3 дітей, але перебуваючи в шлюбі, я являюсь матір'ю-одиначкою. Хотіла подати документи на отримання житлового сертифіката на себе і дітей, тому що ми всі живемо в однокімнатній квартирі пл. 30,4 м, але мені відмовили на підставі того, що моєму чоловікові, який не є батьком дітей, 37 років.Є чи вихід в даній ситуації іеслі є, то який. На питання про надання пільгового житла відповідають, що всі пільги для одиноких і багатодітних сімей були скасовані і їх статус прирівняний до звичайних черговикам.

15.10.2008 9:02:13, Ольга

Доброго дня! У мене таке питання-я мати одинак ​​(дочка 2 міс) заміжньою не була, сущесьвует лікакая-небудь держдопомогу матерям одиначкам при покупці квартір.Іріна, 27років.

29.09.2008 9:31:53, Ірина

Доброго дня!!
Я працюю в компанії ТОВ "Глядач"
Я виховую дитину одна 8 років.
Хотіла попросити у Вас поради. Справа в сто, що мені заважають працювати. Я роблю на сьогоднішній день найбільша кількість продажів, а мене всіляко претесняют, не дають працювати.
Будьте ласкаві, підкажіть як бути в цій ситуації, як відновити справедливість?
З повагою
Софія

10.09.2008 9:33:19, Софія

Я, батько, виховую сина 3х років, в розлученні, мати живе в іншому місті і не бере участь у вихованні дитини.
Чи маю я якісь небудь пільги в пристрої малюка в дитячий сад і взагалі ... какие нибудь є пільги?
Александр 28 серпня 2008 р

26.08.2008 00:06:42, Олександр

Здравствуйте! Скажіть будь ласка-Я МАТИ-ОДИНОЧКА, НІКОЛИ не була одружена, ЖИВУ В КОМУНАЛЬНОЇ КВАРТИРІ МОСКОВСЬКОЇ ОБЛ., З МАМОЮ І 5-ТИ місячним сином, НАМ ПОКЛАДЕНО ЯКЕ-НІБ.ЖІЛЬЁ ВІД Д-ВИ ??? І ЯКІ ЩЕ мають пільги

20.08.2008 00:10:18, ИЛОНА

.

Коментувати можут "Пільги та гарантії одиноким матерям"

Отже, хто ж вона така - одинока мати?
Подскажіте ласка як я можу поліпшити житлові услвиях?
Что робити?
К основний працівник перебуває в декреті, чи можуть мене звільнити коли цей працівник вийде на роботу?
Скажіте ласка чи правомірні дії керівництва по відношенню до мене як до матері-одиначці і що мені робити?
Куди можна звернутися?
А вдова з дитиною до 14 років не одинока мати?
Пенсії?
Будьте ласкаві, підкажіть як бути в цій ситуації, як відновити справедливість?
Какие нибудь є пільги?