Строительство »

Технологія вимагання ... і чи можна його уникнути?

  1. Тактика роздування тарифів
  2. Про паливо і тарифах
  3. Про метрологію, теплолічильниках і витратомірах

Віталій Улізько,
інженер-метролог,
ветеран військової служби

Галина Надєєва,
депутат Харківської
міськради 1-2 скликань

Галина Надєєва,   депутат Харківської   міськради 1-2 скликань

Харківська ТЕЦ-5

За словами спікера парламенту В. Литвина, в Україні 50 сімей володіють 85% багатств. Але олігархи втратили ласий шматочок - приватизовані квартири населення. Як їх відібрати? Треба підняти і без того непідйомні для більшості житлово-комунальні тарифи, створити армію «злісних боржників», а потім «за борги», часто віртуальні, позбавити власників житла.

Свого часу Є. Кушнарьов, будучи губернатором Харківської обл., При спробі екс-мера Харкова В. Шумілкіна виселяти людей з квартир за борги попередив, що не допустить «громадянської війни». Невже ж ми прийдемо до цієї межі з прийняттям нового Житлового кодексу?

Україна не заперечує проти найчастіше кабальних умов МВФ, що відбиваються на рівні життя населення. Рекомендації експертів фонду звучать буквально так (п. 23): «Скасуваті Бюджетні субсидії на комунальні послуги та громадський транспорт. Для цього Прийняти тарифи, Які забезпечать повне відшкодування собівартості ціх послуг, та водночас поліпшіті Платежі и раціоналізуваті існуючі прівілеї ».

Ось така у нас залежна незалежність.

Що ж стосується привілеїв, то вони, судячи з інформації ЗМІ, успішно застосовуються: «наближеним» фірмам з 2002 р по 2011-й списані борги і надані пільги по ПДВ на 89,5 млрд. Грн. Прийнято рішення про списання боргів за газ окремим фірмам ...

Однак про свої «пересічних» громадян влади, схоже, начисто забули. Навіть постанову Верховної Ради (№ 2456-III від 07.06. 2001 г.), де йшлося про списання житлово-комунальних боргів населення, ними було зустрінуте у багнети і успішно провалено.

Тактика роздування тарифів

У Харкові механізм розробки та запровадження підвищених житлово-комунальних тарифів досконально розроблений чиновниками міськвиконкому та підприємством-монополістом - КП «Харківські теплові мережі» (КП «ХТМ»): спочатку створити видимість безвиході становища підприємства в разі збереження колишніх тарифів - а потім діяти.

Для отримання надприбутку КП «ХТМ» спільно з міською владою запустили «дезу»: «Компенсація фактичних витрат підприємства з урахуванням цін станом на 01.09.06 р діючими тарифами для населення становить лише 43% (при тому, що аудит не проводився. - Авт. ), що унеможливлює беззбиткову діяльність КП «ХТМ».

Але це навмисне введення в оману держави і населення! За офіційними даними Мін-економіки, отриманим в результаті моніторингу, компенсація за теплової енергії в Харкові на 01.04.2006 р становила 97% і за 5 місяців за найнесприятливіших обставин не могла впасти на 54%!

Наступне серйозне порушення КП «ХТМ» - щорічне включення в тариф на теплоенергію «інвестиційної складової» - більш

30 млн. Грн., Затвердженої міськвиконкомом. А ці дії підпадають під ст. 211 КК (видання нормативних актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку).

У свою чергу в законі «Про місцеве самоврядування» записано:

«Стаття 31. Повноваження у Галузі будівництва

1. До відання виконавчих ОРГАНІВ Сільських, селищних, міськіх радий належати:

а) Власні (самоврядні) повноваження:

1) організація за рахунок Власний коштів (коштів міського бюджету. - Авт.) И на Пайовий засідках будівництва, реконструкції и ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а такоже Шляхів місцевого значення ... »

Так ось, за інформацією міськвиконкому, інвестиційні кошти, що надходять від населення, використовувалися для фінансування робіт з ремонту та реконструкції. Але якщо населення стало інвестором без його на те згоди, за логікою має бути створена фірма (хоча б на кшталт «МММ») і населенню видано акції для нарахування дивідендів!

Мало того, тривалий час насаджується думка, що в занепаді житлово-комунального господарства винне саме населення, тоді як реальність свідчить про інше.

Так, за плановою кошторисом колишнього ГПО «Харківтеплоенерго» (нині КП «ХТМ») на 1999 р для обслуговування міських внутрішньобудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання в бюджеті підприємства закладалося 4 млн. 657 тис. Грн. для компенсації жекам.

Після створення в 2001 р КП «ХТМ» і передачі його в комунальну власність на обслуговування внутрішньобудинкових систем було виділено ... аж 166 тис. Грн., Т. Е. Фінансування зменшено в 28 разів!

Невигідність цього кроку для населення абсолютно очевидна: якщо на 1.01.2003 р на зазначену роботу виділялося всього 0,0074151 грн. в рік в розрахунку pа 1 кв. м житла, то в даний час тариф на технічне обслуговування становить в середньому 0,15 грн. в місяць за 1 кв. м. За рік це 1,80 грн. за 1 кв. м - т. е. стягується за таким «міні-тарифу» в 242,7 рази більше коштів.

Навряд чи працівники виконкому, керівництво міста, наглядовими інстанціями, юристи зможуть довести населенню, що за 8 років ціни на енергоносії, матеріали, а також зар-плата і пенсії виросли в 242,7 рази!

Більш того, КП «ХТМ», за інформацією КП «Жилкомсервіс», таке обслуговування виробляє раз в 3 місяці, а акти виконаних робіт закриваються щомісяця!

Ще про т. Зв. економічної діяльності КП «ХТМ» - «підігрів холодної (питної) води». Звучить парадоксально, оскільки виглядає так, що харків'яни п'ють «підігріту холодну (питну) воду». Але роз'ясненням Держбуду від 24.04.99 №10 / 2-283 поняття «підігрів води» не передбачено в переліку комунальних послуг і в Класифікаторі видів економічної діяльності (ДК 009-96 Держстандарт України 1996 г.). Крім того, даний вид діяльності не ліцензований і тому представляє порушення, позначене в ст. 203 КК «Зайняття забороненими видами діяльності».

Про паливо і тарифах

Велика частина населення Харкова користується тепловою енергією ТЕЦ-5, на баланс якої прийняті «убиті» відомчі котельні з ККД, ледь досягає 50% (ККД нових котлів - до 90%). Таким чином населення змушують оплачувати роботу цієї мізерії.

«Загальновиробничі норми Пітом витрат паливо, теплової та електричної енергії на 2006 рік» для КП «ХТМ» узгоджені Госкоменерго-заощадження в обсязі 162,2 кг умовного палива на вироблення 1 Гкал теплоенергії. Однак, згідно з листом голови правління ВАТ ТЕЦ-5 № 04-19 / 877 від 19.05.2006 р, питома витрата умовного палива становив 150,5 кг на 1Гкал.

У наявності пристойна різниця - 11,7 кг у. т. У масштабах міста це десятки мільйонів гривень, тому споживачам теплоенергії ТЕЦ-5 зобов'язані здійснити перерахунок.

Тариф повинен бути зменшений і з урахуванням того, що на ТЕЦ-5 по додатковому проекту споруджено плавальний басейн з двома насосами циркуляційного водопостачання (з потужністю електродвигунів 7,5 кВт,) в складі заводської установки МК-Ф-3, його функціонування, по- мабуть, також оплачує населення ...

Перекоси в формуванні тарифів особливо очевидні при зіставленні даних різних документів.

Так, за додатковою угодою № 2 до договору купівлі-продажу теплової енергії № 505 від 13.08.2001 р між ТЕЦ-5 і КП «ХТМ» ціна на теплову енергію була пролонгована до 15.10.2002 р в розмірі 41,436 грн. за 1 Гкал (з ПДВ). Тариф для населення на теплоенергію в період з 24.01.2002 р до 15.10.2003 р становив 59,73 грн. за 1 Гкал (з ПДВ). Сумарні надбавки становили 44,15% відпускної ціни ТЕЦ-5.

Але далі - більше. Новою постановою НКРЕ № 891 від 24.09.2008 р з 1.12.2008 р були встановлені тарифи на теплову енергію ТЕЦ-5 для населення в розмірі 109,90 грн. / Гкал (без ПДВ), або 131,82 грн. / Гкал з ПДВ. Для населення міста КП «ХТМ» за рішенням міськвиконкому встановило тариф 265,12 грн. / Гкал. Накрутка досягла вже 101,3%!

Доводиться тільки дивуватися: Верховна Рада приймає закони про виключення подвійного оподаткування стосовно деяких країн, в тому числі і офшорних територій, куди, за відомостями з ЗМІ, щорічно спливає близько 20 млрд. Дол., А тим часом власне населення отримує «подвійне оподатковування» (ТЕЦ + КП «ХТМ»)!

Незрозумілі підстави діяльності Харківського міськвиконкому, в порушення закону «Про житлово-комунальні послуги» коригуючого тарифи на теплову енергію, встановлені НКРЕ. Не передбачена ніде коригування тарифів на електро- і теплоенергію рішеннями міськвиконкому!

Протизаконна і перепродаж КП «ХТМ» теплової енергії від ТЕЦ-5 з накрутками в 101,3%, адже витрати на покупну теплоенергію значно нижче, ніж загальні витрати КП «ХТМ».

Ще таке питання: КП «ХТМ» в структуру тарифу на теплоенергію для населення заклало збільшення витрат на послуги єдиного розрахункового центру «Мегабанку» (з 1,95% до 3,2%) - а це знову ж мільйони гривень.

За рахунок коштів населення, що оплачує послуги за завищеними тарифами, КП «ХТМ» не відмовляє собі багато в чому. Про це свідчить хоча б широкий перелік підписаних ним видань - «Бухгалтерія торгового підприємства від А до Я» (2 екз.); «Квартири, офіси, дачі» (2 екз.); «Красива садиба»

(2 екз.); «Готельне господарство»

(2 екз.); «Радіо» (2 екз.); «Ціноутворення в будівництві» (1 прим. - 492 грн. / Рік).

За деякими відомостями, ХТС систематично орендує у приватних фірм автомобілі еліт-класу. Їх плановий пробіг - 50 тис. Км на рік. Як можна в інтересах виробничої необхідності планувати подібні переїзди по місту? Тільки витрати на бензин для такої «ластівки» складають близько 50 тис. Грн. в рік, не рахуючи дорогих автошин, запчастин, техобслуговування, зарплати водіїв ...

Уникаючи відповідальності, КП «ХТМ» не укладає договори з населенням. Але це не заважає йому подавати позовні заяви проти боржників (через високі тарифи люди не здатні платити). А судді, порушуючи не тільки Конституцію і закони, а й присягу, приймають заяви від житлово-комунальних підприємств по стягненню боргів та пені за прострочену оплату житлово-комунальних послуг.

Закон від 19.06.1992 р № 2482-XII «Про приватизацію житлового фонду» (зі змінами, внесеними законом від 18.11.1997 р № 642/97-ВР) передбачає можливість стягнення заборгованості, в тому числі пені, з власників квартир « виключно за укладеними договорами ». Населення цієї норми не знає - а вона дозволяє заявляти відповідне клопотання в суді. Притому необхідний максимум наполегливості в боротьбі за свої права, адже, як заявила юрист підприємства, «суди завжди будуть на боці комунальників».

Згідно п / п 7, п. 32 і 23 Правил надання послуг з централізованого опалення (постанова Кабміну від 21.07.2005 р № 630) виконавець - в даному випадку КП «ХТМ» - зобов'язаний звільняти від оплати послуг і виплачувати компенсацію в разі перевищення термінів планово-профілактичних робіт (понад 15 діб в році) відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Однак до теперішнього часу дана методика відсутня, а Мінрегіонрозвитку та ЖКГ *, міськвиконком і підприємства, які є по суті монополістами, це питання не цікавить. Їм це навіть вигідно - не треба виплачувати компенсацію. Населення і тут у програші, оскільки, якщо немає гарячої води, витрачає додаткові кошти на електроенергію.

__________________________________
* З недавніх пір відомство називається Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. У тексті воно позначене як МінЖКГ.

Про метрологію, теплолічильниках і витратомірах

«Охоронної грамотою» від багатьох проблем КП «ХТМ» вважає свідчення теплолічильників, встановлених у багатьох багатоквартирних будинках. Але ж прилади самі себе не коригують, а показують результат запрограмованості на ті чи інші показники.

Ми вже зверталися до цієї теми **, але повертаємося до неї знову через майбутню повсюдної установки лічильників води і тепла.

_____________________________________
** Галина Надеева. « Ці складні теплі взаємини. Рахунки навколо теплолічильників »//« 2000 », № 48 (536), 3-9.12.2010; « А хто проти? »//« 2000 », № 50 (538), 17-23.12.2010.

Підприємство КП «ХТМ» на основі галузевого документа МінЖКГ «Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії житлових і громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні» (КТМ 204 України 244-94) щорічно складає «Розрахунок теплової ЕНЕРГІЇ на підігрів холодної (питної) води для населення ... ». За цим документом кількість теплової енергії для гарячого водопостачання (ГВП) визначається в Гкал. Однак у формулі розрахунку не враховані такі параметри теплоносія (води), як питома обсяг, питома теплоємність.

Тому при збільшенні температури подається холодної води, особливо в літні місяці, до + 25-26 ° С витрата теплоенергії зменшується приблизно на 37%. На цю ж величину повинен зменшуватися і тариф. Однак платежі нараховуються з урахуванням середньої температури і перерви на планово-профілактичні роботи тривалістю 15 днів.

КП «ХТМ» не виконало рекомендацій 29-й сесії XXIII скликання 2002 р Харківської міськради щодо формування тарифів на гаряче водопостачання, які враховували б обгрунтовані і підтверджені обсяги, а також щомісячну середню температуру водопровідної води в системі КП «Виробничо-технічне підприємство« Вода ». МінЖКГ це питання також не цікавить, так само як і міськвиконком. КП «ХТМ» не виконало рекомендацій 29-й сесії XXIII скликання 2002 р Харківської міськради щодо формування тарифів на гаряче водопостачання, які враховували б обгрунтовані і підтверджені обсяги, а також щомісячну середню температуру водопровідної води в системі КП «Виробничо-технічне підприємство« Вода »

Ще одна проблема: КП «ХТМ», свого роду держава в державі, примушує населення платити за повірку приладів обліку споживання теплової енергії, що відпускається для центрального опалення і гарячого водопостачання, для отримання незаконного прибутку, що мало б привернути увагу прокуратури, КРУ та інших «контролерів ». Міськвиконком на такі «дрібниці» в розмірі кілька мільйонів гривень уваги не звертає. Але ж перевірка загальнобудинкових і квартирних приладів населення повинна проводитися за рахунок виконавця, незалежно від того, на чиї кошти прилади придбані.

Цього вимагають закон «Про метрологію та метрологічну діяльність» (№113 / 98-ВР від 11.02.1998 р - п. 3, ст. 28) та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення »(постанова Кабміну № 630 від 21.07.2005 р).

Необхідні кошти для цих цілей передбачені відповідною програмою за рахунок звільнення підприємств ЖКГ від сплати податку на землю (понад 1 млн. Грн. Щорічно). Однак КП «ХТМ» вперто не хоче брати на свій баланс усі теплолічильники, найчастіше вони перебувають на балансі КП «Жилкомсервіс».

Не будучи балансоутримувачем, КП «ХТМ» тим не менш активно втручається в роботу теплолічильників. Так, в 2002 р в одному з будинків було встановлено лічильник обліку витрат теплоносія для централізованого опалення. Через кожні два роки (2004-й, 2006-й, 2008-й) він проходив перевірку (т. Е. Перевірялася справність лічильника теплової енергії). Претензій до його роботи не було, але в квартирах було холодно. Жителі неодноразово скаржилися на недостатній обігрів квартир, але їм завжди відповідали, що подача тепла здійснюється як годиться, а для контролю у них є теплолічильник.

У березні 2009 р прийшли слюсарі тепломереж і спробували зняти теплосчетчик, пославшись на те, що він неправильно показує дані. Лічильник зняти не дали, слюсарі пішли в підвал, а в квітні прийшли рахунки на оплату теплопостачання. У що вилилася «робота» тепловиків, показує таблиця.

№ п / п Рік, місяць Температура зовнішнього повітря Загальна площа будинку Кількість теплової енергії (Гкал) на обігрів будинку Сума нарахування без пільг і субсидій 1 Жовтня. 2008 +10,4 Немає даних Опалення відсутнє Опалення відсутнє 2 нояб. 2008 +3,2 30 328,3 115,402 29 409,05 3 груд. Рік випуску 2008 - 2,7 30 327,3 212,072 56 224,53 4 Січня. 2009 -4,8 30 327,3 300,674 79 714,69 5 февр. 2009 -1.6 30 327,3 286,521 75 962,45 6 березень 2009 +1,5 30 326,8 479,482 127 120,26 7 Квітня. 2009 (13 днів) +9,2 30 326,8 271,373 71 946,41

Зрозуміло, що «чарівники» КП «ХТМ» не могли самостійно «відрегулювати» систему опалення і «піддати жарку». Напевно таку команду давало їм керівництво, тому що подібна картина спостерігається і в інших будинках.

Ми хочемо, щоб керівники Харківської ОДА та мерії пояснили, чому в більш теплому березні 2009 р (температура зовнішнього повітря + 1,5 ° С) лічильник накручував більше теплоенергії та плата для мешканців будинку зросла приблизно на 71 тис. Грн., Т. е. в 2,26 рази в порівнянні з більш морозним груднем 2008 р (температура зовнішнього повітря і2,2 ° с). Ні в одному з листів-відписок відповіді на це питання ми не побачили.

Після отримання непомірних рахунків за теплопостачання в березні і квітні 2009 р мешканці будинку пройшли всі інстанції - від районного керівництва до Генеральної прокуратури і Кабміну, але, оскільки відповіді готувалися практично зі слів співробітників КП «ХТМ», ніде не визнали неправомірність отримання надприбутків тепломережами.

Деяку користь приніс відповідь з міської прокуратури, яка підтвердила причину холоду і технічні розрахунки Теплопостачання на даний будинок: «... за період 2007-2010 рр. встановлено, що протягом опалювальних періодів 2007-2008 рр., а також 2008-2009 рр. витрати теплоносія становили від 12 до 17 куб. м / ч, що значно менше розрахункового ».

Отже, у відповідях з прокуратури і КП «ХТМ» виявилися суттєві розбіжності. Якщо прокуратура посилається на об'єктивні висновки представників, тоді ще функціонують, Державної житлово-комунальної інспекції в Харківській обл. про проектну величиною витрат теплоносія в 27,822 куб. м / ч, то головний інженер КП «ХТМ» Е. А. Зінченко на підставі незрозуміло яких робочих документів вказав, що «фактичні витрати мережної води, що дорівнює 35,6 куб. м / ч, близький до розрахункової величини, що дорівнює 36,8 куб. м / год ».

Температура води в системі опалення будинку ніколи не відповідала нормативам. Перевитрата теплоносія в порівнянні з нормою становить 8,978 куб. м / год (36,8 - 27,822 = 8,978), або 32,27%.

Аналіз показав, що незначні, з точки зору міської прокуратури, відхилення від технічних розрахунків дозволили КП «ХТМ» «зняти» за два опалювальні сезони (2009/10 і 2010/11 рр.) Тільки з одного цього будинку 395 678 грн. 40 коп. (Без урахування 4-кімнатних квартир) - і неправомірно отримати дохід.

Якщо розрахункова витрата теплоносія складає 27,822 куб. м / ч, а в опалювальному сезоні 2009/10 рр. після втручання слюсарів його витрата склала вже 34,88 куб. м / ч, що більше на 37%, отже, за місяць перевитрата теплоносія досягає більше 5 тис. куб. м. При такому марнотратстві про енергозбереження мова не йде.

Збільшуючи обсяг теплоносія без підвищення його температури, КП «ХТМ» допускає перевитрата води. А населення вже сповістили, що гряде підвищення оплати комунальних послуг в 2-2,5 рази, в тому числі і за воду.

За найбільш приблизними підрахунками, виходячи з технічних норм (27,822 куб. М / год), за опалювальний сезон мав бути витрачено води для теплопостачання максимум 9348,192 куб. м - а «пішло» 11 199,36 куб. м, тобто перевитрата тільки на один даний будинок склав 1851,168 куб. м на добу!

За два опалювальні сезони після проведених «системних робіт» тільки на один будинок перевитрачено на теплопостачання 677 527,5 куб. м води.

Підвищення тарифів тільки погіршить ситуацію, а про наслідки його для населення і говорити не доводиться ...

Може бути, варто навести порядок у комунальному господарстві - і тоді не знадобиться підвищення тарифів?

Вперше опубліковано в «2000 Місто», №3, 21.09.2011

Чи вважаєте, що ваші вхідні двері мало міцні і їх легко зламати? Вирішили замінити свої вхідні двері? Пропонуємо вам зайти на сайт guardian-spb.ru і прочитати більше інформації про пропоновані сталеві двері більш детально, а також відразу дізнатися їх вартість. Щасти вам покупки!

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Як їх відібрати?
Невже ж ми прийдемо до цієї межі з прийняттям нового Житлового кодексу?
Як можна в інтересах виробничої необхідності планувати подібні переїзди по місту?
Може бути, варто навести порядок у комунальному господарстві - і тоді не знадобиться підвищення тарифів?
Вирішили замінити свої вхідні двері?