Строительство »

Купити / продати кімнату, порядок продажу часток в праві власності на квартиру, що потрібно знати продавцеві / покупцеві кімнати, як роз'їхатися колишнім дружинам | Інформаційно-довідковий портал Білорусі - interfax.by

 1. Купити / продати кімнату, порядок продажу часток в праві власності на квартиру, що потрібно знати продавцеві...
 2. поділити неподільне
 3. Право переважної купівлі не вирок
 4. Як розділити побудовану разом квартиру колишньому подружжю?
 5. Як розділити квартиру на частки?
 6. Якщо чоловік не хоче ні продавати, ні купувати
 7. Якщо в сім'ї є дитина
 8. Квартиру ділять спадкоємці
 9. Якщо власників двоє, а кімнат три
 10. На що потрібно звертати увагу при покупці?
 11. Купити / продати кімнату, порядок продажу часток в праві власності на квартиру, що потрібно знати продавцеві...
 12. Для чого люди купують / продають частки?
 13. поділити неподільне
 14. Право переважної купівлі не вирок
 15. Як розділити побудовану разом квартиру колишньому подружжю?
 16. Як розділити квартиру на частки?
 17. Якщо чоловік не хоче ні продавати, ні купувати
 18. Якщо в сім'ї є дитина
 19. Квартиру ділять спадкоємці
 20. Якщо власників двоє, а кімнат три
 21. На що потрібно звертати увагу при покупці?
 22. Купити / продати кімнату, порядок продажу часток в праві власності на квартиру, що потрібно знати продавцеві...
 23. Для чого люди купують / продають частки?
 24. поділити неподільне
 25. Право переважної купівлі не вирок
 26. Як розділити побудовану разом квартиру колишньому подружжю?
 27. Як розділити квартиру на частки?
 28. Якщо чоловік не хоче ні продавати, ні купувати
 29. Якщо в сім'ї є дитина
 30. Квартиру ділять спадкоємці
 31. Якщо власників двоє, а кімнат три
 32. На що потрібно звертати увагу при покупці?

Купити / продати кімнату, порядок продажу часток в праві власності на квартиру, що потрібно знати продавцеві / покупцеві кімнати, як роз'їхатися колишнім дружинам

Такого поняття, як «кімната» на ринку нерухомості зараз не існує Такого поняття, як «кімната» на ринку нерухомості зараз не існує. Замість нього використовується інший термін - частка в праві власності квартири. Ви можете купити / продати частку будь-якого розміру, хоч 1/1 000.

Як це зробити, і які проблеми можуть виникнути у продавців і покупців квадратних часточок, спробувала з'ясувати оглядач порталу www.interfax.by .

Перший заступник генерального директора Центру торгівлі нерухомістю «ПАКОДАН» Павло Астапеня розповів про те, що угоди з частками мають юридичні і «життєві» особливості.

Відразу пояснимо, що частку в неприватизованій квартирі продати не можна. А ось якщо житло знаходиться у вашій приватній власності - продавайте як завгодно. До речі, ви можете приватизувати частку, а потім її продати.

Як ми вже говорили вище, теоретично власник може продавати будь-яку частку. Інше питання, хто купить у вас 1/1 000 квартири? А ось частки, рівні кількості квадратних метрів, придатних для проживання, а тим більше рівні фізичним розмірам кімнати, прекрасно продаються.

«Раніше, коли існував інститут прописки, люди купували якісь мінімуми житлоплощі, щоб прописатися і на законних підставах влаштуватися на роботу в Мінську, - каже Павло Астапеня. - Зараз прописку скасували і вели реєстрацію. На роботу в Мінську можна влаштуватися незалежно від того, де ти зареєстрований. Тому зараз не купують 1/1 000, щоб зареєструватися. Та й раніше я теж не пригадую таких угод з 1/1 000. Був випадок, продавали 1/12, і то це сталося в ті часи, коли ще існувала прописка, років п'ять-шість тому. Зараз такого немає. Частки продаються в наближеному відношенні з кімнатою ».

Для чого люди купують / продають частки?

Часточки - це сходинки на шляху до цілої квартирі. Спочатку людина купує кімнату. Згодом збирає кошти і йде на розширення - продає свою частку і купує квартиру.

Продавцями і покупцями часткою часто виступають спадкоємці. Після смерті власника у квартири може з'явитися багато господарів. Вони або відразу продають всю квартиру і ділять гроші, або хтось із спадкоємців викуповує частки в праві власності інших родичів і стає повноправним господарем.

Один з найрідкісніших варіантів - коли людям терміново потрібні гроші, і вони продають частину своєї квартири.

поділити неподільне

Перше, на що слід звернути увагу - частка власності повинна бути наближена до розмірів кімнати.

Часто буває так, що частка не відповідає розміру кімнати. Адже частка - це не метраж кімнати, а житлова площа, розділена на два, три, чотири і так далі - тобто 1/2, 1/3, 1/4 квартири.

Строго кажучи, з точки зору законодавства володіння будь-якої часткою в праві власності на приміщення означає володіння часткою в кожному квадратному метрі цього приміщення.

Наприклад, якщо ви володієте 1/2 частки у праві власності на квартиру, це означає, що ви володієте 1/2 частки у праві власності на кожен квадратний метр цієї квартири. Просто, для розуміння обивателів, коли юристи говорять, наприклад, 1/2 частки - вони пояснюють це як право власності на половину квартири.

Погодьтеся, важко розділити квартиру порівну, якщо, наприклад, одна кімната 17, а інша 13 квадратних метрів. Та й чи часто ви зустрічали квартиру з абсолютно однаковими по метражу кімнатами?

Павло Астапеня каже: зазвичай власники полюбовно домовляються про те, як користуватися квартирою. Якщо мирним шляхом питання вирішити не виходить, він вирішується в судовому порядку.

При продажу або купівлі потрібно прийняти як належне той факт, що частка не буде відповідати фізичним розмірами кімнати. Такі нюанси потрібно уточнювати заздалегідь.

Наприклад, якщо вам продають 1/2 квартири, а майбутня ваша кімната на 4 метри менше, ніж у вашого сусіда, можете сміливо вимагати знижку у продавця. Адже ви не зможете скористатися цими метрами.

Всі питання стосовно часткою і спільного користування квартирою простіше вирішувати полюбовно. Якщо ви хочете юридично закріпити за собою право користуватися конкретної кімнатою, можете піти до нотаріуса і укласти з іншим співвласником угоду про встановлення порядку користування квартирою.

Право переважної купівлі не вирок

При продажу частки власності згідно із законом продавець в першу чергу повинен запропонувати викупити частку іншому співвласнику квартири. Якщо сусід не бажає купувати вашу частину квартири, ніхто не може перешкодити вам продати її іншій людині.

Продавцю потрібно прийти в нотаріальну контору і через нотаріуса направити повідомлення про намір продати частку. Інший співвласник, отримавши дане повідомлення, приходить до нотаріальної контори і пише відмову або заяву про те, що він згоден купити частку на запропонованих умовах.

Наприклад, ви запропонували співвласнику викупити частку за 30 мільйонів. Він відмовився. Ви можете продати її іншій особі за суму 30 мільйонів, або вище.

Що відбувається, якщо співвласник навмисне (або через неуважність) ігнорує повідомлення про продаж? Нічого страшного.

«Згідно із законом, потрібно почекати місяць з моменту отримання повідомлення. Через місяць ви маєте право продавати частку третій особі, не питаючи іншого співвласника. Ніхто потім цю угоду оскаржити не зможе », - пояснив Павло Астапеня.

А тепер перейдемо від теорії до реальних ситуацій ...

Як розділити побудовану разом квартиру колишньому подружжю?

Поширена ситуація: чоловік з дружиною побудували квартиру, розлучилися і хочуть роз'їхатися. Договір будівництва укладав чоловік. Його прізвище фігурує у всіх правовстановлюючих документах на дану квартиру.

При розлученні це подружжя могли: виділяти частку (реєструвати по 1/2 або в інших частинах), або не виділяти, а просто домовитися, що при розлученні вони продають квартиру і ділять гроші.

«Якщо один з колишнього подружжя хоче викупити всю квартиру, то потрібно обов'язково виділити частку», - каже Павло Астапеня.

Як розділити квартиру на частки?

Варіант 1. Подружжя при розлученні заявляють вимоги про те, щоб суд розглянув право власності на квартиру і розділив її у відповідних частках. В такому випадку підстава для розділу буде рішення суду. Отримавши його, подружжя йдуть в міське агентство з державної реєстрації та оформляють поділ по частках.

Варіант 2. Без суду. Подружжя, в тому числі і колишні, можуть прийти до нотаріальної контори за місцем знаходження квартири і розділити квартиру шляхом отримання свідоцтва про право власності.

Якщо чоловік не хоче ні продавати, ні купувати

Якщо один з подружжя хоче продати частку, а інший не хоче купувати, то можна її продати іншій людині. В такому випадку чоловік повинен отримати відмову від права переважної покупки. Як ми вже писали вище, це означає, що чоловік спершу повинен запропонувати купити частку другого з подружжя, а той повинен офіційно відмовитися.

«Якщо квартира двокімнатна, частки діляться на конкретні кімнати, то, будь ласка, продавайте. Ніяких проблем, - розповідає Павло Астапеня. - У випадку з однокімнатними квартирами подружжю простіше відразу продати її і поділити гроші, ніж розбиратися з частками. А продати частку в однокімнатній квартирі третій особі практично нереально. Її ніхто не купить ».

Якщо в сім'ї є дитина

Якщо подружжя розлучилося і за час спільного проживання не тільки побудували будинок, але народили дитину, питання продажу часток буде вирішуватися в тому ж порядку.

Єдино АЛЕ: у чоловіка, з яким за рішенням суду залишився дитина, будуть проблеми при продажу своєї частки. Для відчуження житлової власності йому необхідна згода органів опіки та піклування, які повинні простежити за тим, щоб умови життя дитини не погіршилися.

«Це технічний момент. Як правило, кошти, виручені від продажу частки, йдуть на покупку більшої житлової площі - цілої квартири. В цьому випадку у органів піклування питань не виникне », - пояснив Павло Астапеня.

Квартиру ділять спадкоємці

Ситуація: квартира перейшла у спадок родичам померлого. Якщо хтось із них хоче продати свою частку, порядок буде той же самий з єдиною обмовкою - для продажу частки третій особі потрібно отримати відмову від права переважної купівлі від всіх співвласників. Якщо їх четверо, то відправляєте повідомлення кожному і отримуєте відповідь від кожного. Якщо відповідь не отримуєте від кого-небудь з них, чекаєте місяць.

Найскладніша ситуація виникає тоді, коли відразу кілька співвласників хочуть скористатися правом переважної покупки. Якщо ви продасте частку одному з них, інший зможе оскаржити цю угоду.

«В даний час подібні ситуації законом ніяк не регулюються. У нашій практиці був всього один такий випадок, коли кілька співвласників претендували на одну частку. В результаті не вийшло продати частку нікому », - розповів Павло Астапеня.

Якщо власників двоє, а кімнат три

«Якщо власника двоє, а кімнат три, і у кожного з них по документам 1/2 частки, то при продажу їх один одному ніяких проблем не виникає. Як таку частку продати третій особі? Покупцеві просто пояснюють, що в зв'язку з тим, що у вас півтори кімнати, і вони ніяк фізично не діляться, ви, по суті, продаєте одну кімнату. За документами покупець матиме 1/2 », - радить Павло Астапеня.

На що потрібно звертати увагу при покупці?

У випадку з частками Павло Астапеня радить, перш за все, звертати увагу на сусіда. Причому не тільки на того, з ким доведеться ділити квартиру, але і на мешканців в під'їзді.

Потрібно уважно оглянути саму квартиру. У ній можуть бути приховані недоліки, про які навіть сам продавець може не знати.

Поцікавтеся тим, хто прописаний, чи всі документи для здійснення угоди підготовлені. Залежно від обставин пакет документів буде різним.

Ми згадували про те, що якщо в квартирі прописана неповнолітня дитина, то потрібна згода органів опіки та піклування на вчинення даної угоди. Якщо продається частка, потрібна відмова від переважної покупки всіх співвласників. Або потрібно почекати місяць з моменту повідомлення даного співвласника, якщо він відмова не написав.

Ольга Артішевський

Купити / продати кімнату, порядок продажу часток в праві власності на квартиру, що потрібно знати продавцеві / покупцеві кімнати, як роз'їхатися колишнім дружинам

Такого поняття, як «кімната» на ринку нерухомості зараз не існує Такого поняття, як «кімната» на ринку нерухомості зараз не існує. Замість нього використовується інший термін - частка в праві власності квартири. Ви можете купити / продати частку будь-якого розміру, хоч 1/1 000.

Як це зробити, і які проблеми можуть виникнути у продавців і покупців квадратних часточок, спробувала з'ясувати оглядач порталу www.interfax.by .

Перший заступник генерального директора Центру торгівлі нерухомістю «ПАКОДАН» Павло Астапеня розповів про те, що угоди з частками мають юридичні і «життєві» особливості.

Відразу пояснимо, що частку в неприватизованій квартирі продати не можна. А ось якщо житло знаходиться у вашій приватній власності - продавайте як завгодно. До речі, ви можете приватизувати частку, а потім її продати.

Як ми вже говорили вище, теоретично власник може продавати будь-яку частку. Інше питання, хто купить у вас 1/1 000 квартири? А ось частки, рівні кількості квадратних метрів, придатних для проживання, а тим більше рівні фізичним розмірам кімнати, прекрасно продаються.

«Раніше, коли існував інститут прописки, люди купували якісь мінімуми житлоплощі, щоб прописатися і на законних підставах влаштуватися на роботу в Мінську, - каже Павло Астапеня. - Зараз прописку скасували і вели реєстрацію. На роботу в Мінську можна влаштуватися незалежно від того, де ти зареєстрований. Тому зараз не купують 1/1 000, щоб зареєструватися. Та й раніше я теж не пригадую таких угод з 1/1 000. Був випадок, продавали 1/12, і то це сталося в ті часи, коли ще існувала прописка, років п'ять-шість тому. Зараз такого немає. Частки продаються в наближеному відношенні з кімнатою ».

Для чого люди купують / продають частки?

Часточки - це сходинки на шляху до цілої квартирі. Спочатку людина купує кімнату. Згодом збирає кошти і йде на розширення - продає свою частку і купує квартиру.

Продавцями і покупцями часткою часто виступають спадкоємці. Після смерті власника у квартири може з'явитися багато господарів. Вони або відразу продають всю квартиру і ділять гроші, або хтось із спадкоємців викуповує частки в праві власності інших родичів і стає повноправним господарем.

Один з найрідкісніших варіантів - коли людям терміново потрібні гроші, і вони продають частину своєї квартири.

поділити неподільне

Перше, на що слід звернути увагу - частка власності повинна бути наближена до розмірів кімнати.

Часто буває так, що частка не відповідає розміру кімнати. Адже частка - це не метраж кімнати, а житлова площа, розділена на два, три, чотири і так далі - тобто 1/2, 1/3, 1/4 квартири.

Строго кажучи, з точки зору законодавства володіння будь-якої часткою в праві власності на приміщення означає володіння часткою в кожному квадратному метрі цього приміщення.

Наприклад, якщо ви володієте 1/2 частки у праві власності на квартиру, це означає, що ви володієте 1/2 частки у праві власності на кожен квадратний метр цієї квартири. Просто, для розуміння обивателів, коли юристи говорять, наприклад, 1/2 частки - вони пояснюють це як право власності на половину квартири.

Погодьтеся, важко розділити квартиру порівну, якщо, наприклад, одна кімната 17, а інша 13 квадратних метрів. Та й чи часто ви зустрічали квартиру з абсолютно однаковими по метражу кімнатами?

Павло Астапеня каже: зазвичай власники полюбовно домовляються про те, як користуватися квартирою. Якщо мирним шляхом питання вирішити не виходить, він вирішується в судовому порядку.

При продажу або купівлі потрібно прийняти як належне той факт, що частка не буде відповідати фізичним розмірами кімнати. Такі нюанси потрібно уточнювати заздалегідь.

Наприклад, якщо вам продають 1/2 квартири, а майбутня ваша кімната на 4 метри менше, ніж у вашого сусіда, можете сміливо вимагати знижку у продавця. Адже ви не зможете скористатися цими метрами.

Всі питання стосовно часткою і спільного користування квартирою простіше вирішувати полюбовно. Якщо ви хочете юридично закріпити за собою право користуватися конкретної кімнатою, можете піти до нотаріуса і укласти з іншим співвласником угоду про встановлення порядку користування квартирою.

Право переважної купівлі не вирок

При продажу частки власності згідно із законом продавець в першу чергу повинен запропонувати викупити частку іншому співвласнику квартири. Якщо сусід не бажає купувати вашу частину квартири, ніхто не може перешкодити вам продати її іншій людині.

Продавцю потрібно прийти в нотаріальну контору і через нотаріуса направити повідомлення про намір продати частку. Інший співвласник, отримавши дане повідомлення, приходить до нотаріальної контори і пише відмову або заяву про те, що він згоден купити частку на запропонованих умовах.

Наприклад, ви запропонували співвласнику викупити частку за 30 мільйонів. Він відмовився. Ви можете продати її іншій особі за суму 30 мільйонів, або вище.

Що відбувається, якщо співвласник навмисне (або через неуважність) ігнорує повідомлення про продаж? Нічого страшного.

«Згідно із законом, потрібно почекати місяць з моменту отримання повідомлення. Через місяць ви маєте право продавати частку третій особі, не питаючи іншого співвласника. Ніхто потім цю угоду оскаржити не зможе », - пояснив Павло Астапеня.

А тепер перейдемо від теорії до реальних ситуацій ...

Як розділити побудовану разом квартиру колишньому подружжю?

Поширена ситуація: чоловік з дружиною побудували квартиру, розлучилися і хочуть роз'їхатися. Договір будівництва укладав чоловік. Його прізвище фігурує у всіх правовстановлюючих документах на дану квартиру.

При розлученні це подружжя могли: виділяти частку (реєструвати по 1/2 або в інших частинах), або не виділяти, а просто домовитися, що при розлученні вони продають квартиру і ділять гроші.

«Якщо один з колишнього подружжя хоче викупити всю квартиру, то потрібно обов'язково виділити частку», - каже Павло Астапеня.

Як розділити квартиру на частки?

Варіант 1. Подружжя при розлученні заявляють вимоги про те, щоб суд розглянув право власності на квартиру і розділив її у відповідних частках. В такому випадку підстава для розділу буде рішення суду. Отримавши його, подружжя йдуть в міське агентство з державної реєстрації та оформляють поділ по частках.

Варіант 2. Без суду. Подружжя, в тому числі і колишні, можуть прийти до нотаріальної контори за місцем знаходження квартири і розділити квартиру шляхом отримання свідоцтва про право власності.

Якщо чоловік не хоче ні продавати, ні купувати

Якщо один з подружжя хоче продати частку, а інший не хоче купувати, то можна її продати іншій людині. В такому випадку чоловік повинен отримати відмову від права переважної покупки. Як ми вже писали вище, це означає, що чоловік спершу повинен запропонувати купити частку другого з подружжя, а той повинен офіційно відмовитися.

«Якщо квартира двокімнатна, частки діляться на конкретні кімнати, то, будь ласка, продавайте. Ніяких проблем, - розповідає Павло Астапеня. - У випадку з однокімнатними квартирами подружжю простіше відразу продати її і поділити гроші, ніж розбиратися з частками. А продати частку в однокімнатній квартирі третій особі практично нереально. Її ніхто не купить ».

Якщо в сім'ї є дитина

Якщо подружжя розлучилося і за час спільного проживання не тільки побудували будинок, але народили дитину, питання продажу часток буде вирішуватися в тому ж порядку.

Єдино АЛЕ: у чоловіка, з яким за рішенням суду залишився дитина, будуть проблеми при продажу своєї частки. Для відчуження житлової власності йому необхідна згода органів опіки та піклування, які повинні простежити за тим, щоб умови життя дитини не погіршилися.

«Це технічний момент. Як правило, кошти, виручені від продажу частки, йдуть на покупку більшої житлової площі - цілої квартири. В цьому випадку у органів піклування питань не виникне », - пояснив Павло Астапеня.

Квартиру ділять спадкоємці

Ситуація: квартира перейшла у спадок родичам померлого. Якщо хтось із них хоче продати свою частку, порядок буде той же самий з єдиною обмовкою - для продажу частки третій особі потрібно отримати відмову від права переважної купівлі від всіх співвласників. Якщо їх четверо, то відправляєте повідомлення кожному і отримуєте відповідь від кожного. Якщо відповідь не отримуєте від кого-небудь з них, чекаєте місяць.

Найскладніша ситуація виникає тоді, коли відразу кілька співвласників хочуть скористатися правом переважної покупки. Якщо ви продасте частку одному з них, інший зможе оскаржити цю угоду.

«В даний час подібні ситуації законом ніяк не регулюються. У нашій практиці був всього один такий випадок, коли кілька співвласників претендували на одну частку. В результаті не вийшло продати частку нікому », - розповів Павло Астапеня.

Якщо власників двоє, а кімнат три

«Якщо власника двоє, а кімнат три, і у кожного з них по документам 1/2 частки, то при продажу їх один одному ніяких проблем не виникає. Як таку частку продати третій особі? Покупцеві просто пояснюють, що в зв'язку з тим, що у вас півтори кімнати, і вони ніяк фізично не діляться, ви, по суті, продаєте одну кімнату. За документами покупець матиме 1/2 », - радить Павло Астапеня.

На що потрібно звертати увагу при покупці?

У випадку з частками Павло Астапеня радить, перш за все, звертати увагу на сусіда. Причому не тільки на того, з ким доведеться ділити квартиру, але і на мешканців в під'їзді.

Потрібно уважно оглянути саму квартиру. У ній можуть бути приховані недоліки, про які навіть сам продавець може не знати.

Поцікавтеся тим, хто прописаний, чи всі документи для здійснення угоди підготовлені. Залежно від обставин пакет документів буде різним.

Ми згадували про те, що якщо в квартирі прописана неповнолітня дитина, то потрібна згода органів опіки та піклування на вчинення даної угоди. Якщо продається частка, потрібна відмова від переважної покупки всіх співвласників. Або потрібно почекати місяць з моменту повідомлення даного співвласника, якщо він відмова не написав.

Ольга Артішевський

Купити / продати кімнату, порядок продажу часток в праві власності на квартиру, що потрібно знати продавцеві / покупцеві кімнати, як роз'їхатися колишнім дружинам

Такого поняття, як «кімната» на ринку нерухомості зараз не існує Такого поняття, як «кімната» на ринку нерухомості зараз не існує. Замість нього використовується інший термін - частка в праві власності квартири. Ви можете купити / продати частку будь-якого розміру, хоч 1/1 000.

Як це зробити, і які проблеми можуть виникнути у продавців і покупців квадратних часточок, спробувала з'ясувати оглядач порталу www.interfax.by .

Перший заступник генерального директора Центру торгівлі нерухомістю «ПАКОДАН» Павло Астапеня розповів про те, що угоди з частками мають юридичні і «життєві» особливості.

Відразу пояснимо, що частку в неприватизованій квартирі продати не можна. А ось якщо житло знаходиться у вашій приватній власності - продавайте як завгодно. До речі, ви можете приватизувати частку, а потім її продати.

Як ми вже говорили вище, теоретично власник може продавати будь-яку частку. Інше питання, хто купить у вас 1/1 000 квартири? А ось частки, рівні кількості квадратних метрів, придатних для проживання, а тим більше рівні фізичним розмірам кімнати, прекрасно продаються.

«Раніше, коли існував інститут прописки, люди купували якісь мінімуми житлоплощі, щоб прописатися і на законних підставах влаштуватися на роботу в Мінську, - каже Павло Астапеня. - Зараз прописку скасували і вели реєстрацію. На роботу в Мінську можна влаштуватися незалежно від того, де ти зареєстрований. Тому зараз не купують 1/1 000, щоб зареєструватися. Та й раніше я теж не пригадую таких угод з 1/1 000. Був випадок, продавали 1/12, і то це сталося в ті часи, коли ще існувала прописка, років п'ять-шість тому. Зараз такого немає. Частки продаються в наближеному відношенні з кімнатою ».

Для чого люди купують / продають частки?

Часточки - це сходинки на шляху до цілої квартирі. Спочатку людина купує кімнату. Згодом збирає кошти і йде на розширення - продає свою частку і купує квартиру.

Продавцями і покупцями часткою часто виступають спадкоємці. Після смерті власника у квартири може з'явитися багато господарів. Вони або відразу продають всю квартиру і ділять гроші, або хтось із спадкоємців викуповує частки в праві власності інших родичів і стає повноправним господарем.

Один з найрідкісніших варіантів - коли людям терміново потрібні гроші, і вони продають частину своєї квартири.

поділити неподільне

Перше, на що слід звернути увагу - частка власності повинна бути наближена до розмірів кімнати.

Часто буває так, що частка не відповідає розміру кімнати. Адже частка - це не метраж кімнати, а житлова площа, розділена на два, три, чотири і так далі - тобто 1/2, 1/3, 1/4 квартири.

Строго кажучи, з точки зору законодавства володіння будь-якої часткою в праві власності на приміщення означає володіння часткою в кожному квадратному метрі цього приміщення.

Наприклад, якщо ви володієте 1/2 частки у праві власності на квартиру, це означає, що ви володієте 1/2 частки у праві власності на кожен квадратний метр цієї квартири. Просто, для розуміння обивателів, коли юристи говорять, наприклад, 1/2 частки - вони пояснюють це як право власності на половину квартири.

Погодьтеся, важко розділити квартиру порівну, якщо, наприклад, одна кімната 17, а інша 13 квадратних метрів. Та й чи часто ви зустрічали квартиру з абсолютно однаковими по метражу кімнатами?

Павло Астапеня каже: зазвичай власники полюбовно домовляються про те, як користуватися квартирою. Якщо мирним шляхом питання вирішити не виходить, він вирішується в судовому порядку.

При продажу або купівлі потрібно прийняти як належне той факт, що частка не буде відповідати фізичним розмірами кімнати. Такі нюанси потрібно уточнювати заздалегідь.

Наприклад, якщо вам продають 1/2 квартири, а майбутня ваша кімната на 4 метри менше, ніж у вашого сусіда, можете сміливо вимагати знижку у продавця. Адже ви не зможете скористатися цими метрами.

Всі питання стосовно часткою і спільного користування квартирою простіше вирішувати полюбовно. Якщо ви хочете юридично закріпити за собою право користуватися конкретної кімнатою, можете піти до нотаріуса і укласти з іншим співвласником угоду про встановлення порядку користування квартирою.

Право переважної купівлі не вирок

При продажу частки власності згідно із законом продавець в першу чергу повинен запропонувати викупити частку іншому співвласнику квартири. Якщо сусід не бажає купувати вашу частину квартири, ніхто не може перешкодити вам продати її іншій людині.

Продавцю потрібно прийти в нотаріальну контору і через нотаріуса направити повідомлення про намір продати частку. Інший співвласник, отримавши дане повідомлення, приходить до нотаріальної контори і пише відмову або заяву про те, що він згоден купити частку на запропонованих умовах.

Наприклад, ви запропонували співвласнику викупити частку за 30 мільйонів. Він відмовився. Ви можете продати її іншій особі за суму 30 мільйонів, або вище.

Що відбувається, якщо співвласник навмисне (або через неуважність) ігнорує повідомлення про продаж? Нічого страшного.

«Згідно із законом, потрібно почекати місяць з моменту отримання повідомлення. Через місяць ви маєте право продавати частку третій особі, не питаючи іншого співвласника. Ніхто потім цю угоду оскаржити не зможе », - пояснив Павло Астапеня.

А тепер перейдемо від теорії до реальних ситуацій ...

Як розділити побудовану разом квартиру колишньому подружжю?

Поширена ситуація: чоловік з дружиною побудували квартиру, розлучилися і хочуть роз'їхатися. Договір будівництва укладав чоловік. Його прізвище фігурує у всіх правовстановлюючих документах на дану квартиру.

При розлученні це подружжя могли: виділяти частку (реєструвати по 1/2 або в інших частинах), або не виділяти, а просто домовитися, що при розлученні вони продають квартиру і ділять гроші.

«Якщо один з колишнього подружжя хоче викупити всю квартиру, то потрібно обов'язково виділити частку», - каже Павло Астапеня.

Як розділити квартиру на частки?

Варіант 1. Подружжя при розлученні заявляють вимоги про те, щоб суд розглянув право власності на квартиру і розділив її у відповідних частках. В такому випадку підстава для розділу буде рішення суду. Отримавши його, подружжя йдуть в міське агентство з державної реєстрації та оформляють поділ по частках.

Варіант 2. Без суду. Подружжя, в тому числі і колишні, можуть прийти до нотаріальної контори за місцем знаходження квартири і розділити квартиру шляхом отримання свідоцтва про право власності.

Якщо чоловік не хоче ні продавати, ні купувати

Якщо один з подружжя хоче продати частку, а інший не хоче купувати, то можна її продати іншій людині. В такому випадку чоловік повинен отримати відмову від права переважної покупки. Як ми вже писали вище, це означає, що чоловік спершу повинен запропонувати купити частку другого з подружжя, а той повинен офіційно відмовитися.

«Якщо квартира двокімнатна, частки діляться на конкретні кімнати, то, будь ласка, продавайте. Ніяких проблем, - розповідає Павло Астапеня. - У випадку з однокімнатними квартирами подружжю простіше відразу продати її і поділити гроші, ніж розбиратися з частками. А продати частку в однокімнатній квартирі третій особі практично нереально. Її ніхто не купить ».

Якщо в сім'ї є дитина

Якщо подружжя розлучилося і за час спільного проживання не тільки побудували будинок, але народили дитину, питання продажу часток буде вирішуватися в тому ж порядку.

Єдино АЛЕ: у чоловіка, з яким за рішенням суду залишився дитина, будуть проблеми при продажу своєї частки. Для відчуження житлової власності йому необхідна згода органів опіки та піклування, які повинні простежити за тим, щоб умови життя дитини не погіршилися.

«Це технічний момент. Як правило, кошти, виручені від продажу частки, йдуть на покупку більшої житлової площі - цілої квартири. В цьому випадку у органів піклування питань не виникне », - пояснив Павло Астапеня.

Квартиру ділять спадкоємці

Ситуація: квартира перейшла у спадок родичам померлого. Якщо хтось із них хоче продати свою частку, порядок буде той же самий з єдиною обмовкою - для продажу частки третій особі потрібно отримати відмову від права переважної купівлі від всіх співвласників. Якщо їх четверо, то відправляєте повідомлення кожному і отримуєте відповідь від кожного. Якщо відповідь не отримуєте від кого-небудь з них, чекаєте місяць.

Найскладніша ситуація виникає тоді, коли відразу кілька співвласників хочуть скористатися правом переважної покупки. Якщо ви продасте частку одному з них, інший зможе оскаржити цю угоду.

«В даний час подібні ситуації законом ніяк не регулюються. У нашій практиці був всього один такий випадок, коли кілька співвласників претендували на одну частку. В результаті не вийшло продати частку нікому », - розповів Павло Астапеня.

Якщо власників двоє, а кімнат три

«Якщо власника двоє, а кімнат три, і у кожного з них по документам 1/2 частки, то при продажу їх один одному ніяких проблем не виникає. Як таку частку продати третій особі? Покупцеві просто пояснюють, що в зв'язку з тим, що у вас півтори кімнати, і вони ніяк фізично не діляться, ви, по суті, продаєте одну кімнату. За документами покупець матиме 1/2 », - радить Павло Астапеня.

На що потрібно звертати увагу при покупці?

У випадку з частками Павло Астапеня радить, перш за все, звертати увагу на сусіда. Причому не тільки на того, з ким доведеться ділити квартиру, але і на мешканців в під'їзді.

Потрібно уважно оглянути саму квартиру. У ній можуть бути приховані недоліки, про які навіть сам продавець може не знати.

Поцікавтеся тим, хто прописаний, чи всі документи для здійснення угоди підготовлені. Залежно від обставин пакет документів буде різним.

Ми згадували про те, що якщо в квартирі прописана неповнолітня дитина, то потрібна згода органів опіки та піклування на вчинення даної угоди. Якщо продається частка, потрібна відмова від переважної покупки всіх співвласників. Або потрібно почекати місяць з моменту повідомлення даного співвласника, якщо він відмова не написав.

Ольга Артішевський

Як розділити квартиру на частки?
Для чого люди купують / продають частки?
Як розділити квартиру на частки?
Для чого люди купують / продають частки?
Як розділити квартиру на частки?
Інше питання, хто купить у вас 1/1 000 квартири?
Для чого люди купують / продають частки?
Та й чи часто ви зустрічали квартиру з абсолютно однаковими по метражу кімнатами?
Що відбувається, якщо співвласник навмисне (або через неуважність) ігнорує повідомлення про продаж?
Як розділити побудовану разом квартиру колишньому подружжю?