Строительство »

Перші документи новонародженого громадянина

 1. Етап перший: документи з пологового будинку
 2. Етап другий: реєстрація в органах РАГС
 3. Етап третій: отримання одноразової допомоги
 4. Етап четвертий: реєстрація дитини за місцем проживання
 5. Етап п'ятий: отримання поліса ОМС

зміст:

Дитина народилася ... І тепер малюкові необхідні не тільки батьківська турбота, радість і розчулення оточуючих, затишна ліжечко та інші дитячі дрібнички - йому необхідно стати законним громадянином своєї країни, як не пишномовно це звучить. І для цього потрібні не діяння і вчинки - вони попереду, у міру дорослішання, а всього лише документи, які визначать права дитини і нададуть йому можливості користуватися певними пільгами, наданими державою.

Отже, які документи необхідні дитині і який повинен бути порядок дій батьків щодо їх отримання?

До змісту

Етап перший: документи з пологового будинку

З пологового будинку щасливі батьки повинні взяти два документа:

 1. Частину обмінної карти - її 2-й і 3-й листи. 2-й лист - "Відомості пологового будинку, пологового відділення лікарні про породіллю" - заповнюється лікарем пологового будинку, які брали пологи, і містить інформацію про стан жінки після пологів, можливі ускладнення під час пологів і проведеної терапії; він віддається в жіночу консультацію. 3-й лист - "Відомості пологового будинку, пологового відділення лікарні про новонародженого" - заповнюється в пологовому будинку педіатром або неонатологом і містить відомості про новонародженого: особливості протікання пологів і їх наслідків для дитини, фізіологічні параметри (зріст, вага) в їх динаміці, дані про спосіб вигодовування, зроблених в пологовому будинку щеплення, - тобто той необхідний набір інформації, який аналізує і враховує дільничний педіатр при патронажі новонародженого . Ця частина обмінної карти передається в дитячу поліклініку, де дитина буде спостерігатися; вона підшивається до дитячої мапі. Без цих відомостей картина розвитку і здоров'я вашої дитини буде неповною.
 2. Довідка з пологового будинку, написана акушеркою, яка приймає пологи, і завірена її підписом і печаткою пологового будинку. У ній вказується час і дата народження дитини, її стать, хто приймав пологи - з цією довідкою батьки отримують свідоцтво про народження в загсі і одноразова допомога в соцзабезі.

Якщо жінка народжувала вдома, то документ встановленої форми про народження видається тією медичною організацією, лікар якої надавав медичну допомогу при пологах або в яку звернулася мати після пологів. Це перші документи вашої дитини, на підставі яких батьки зможуть отримати наступні.

До змісту

Етап другий: реєстрація в органах РАГС

Мета реєстрації новонародженого в загсі - документально підтвердити факт народження дитини і зафіксувати його ім'я, прізвище та по батькові, а також визначити батьків - батька і матір. Документ, який видається в загсі і містить відомості про дитину та її батьків, - свідоцтво про народження. Бланки таких свідоцтв виконуються друкарським способом на гербовому папері; кожен має серію, свій номер і є документом суворої звітності, він заповнюється працівником загсу і завіряється печаткою. Крім того, в книгу актів цивільного стану вноситься відповідний запис про народження.

Як скоро батьки повинні піти в загс? Термін подачі заяви про народження дитини встановлено законодавчо - не пізніше, ніж через місяць з дня його народження.

В якій загс треба звернутися? Це може бути загс і за місцем народження дитини, і за місцем проживання одного з батьків - який зручніше. Якщо дитина народилася за межами РФ, реєстрація народження проводиться консульськими установами РФ. До речі, якщо в загс з тієї чи іншої причини не може звернутися жоден з батьків, це може зробити уповноважена батьками особа, яка повинна мати при собі документ, що підтверджує його повноваження, - довіреність, засвідчену нотаріально.

При зверненні в загс при собі потрібно мати:

 • довідку про народження з медичної установи,
 • заяву про реєстрацію народження дитини (заповнюється в загсі за встановленою формою),
 • документи, що засвідчують особу батьків (паспорта),
 • свідоцтво про шлюб (якщо є).

На час подачі заяви батьки повинні визначитися з ім'ям і прізвищем дитини, яка може бути записана як по батькові, так і по матері. При відсутності угоди між батьками з приводу імені дитини і (або) його прізвища (при різних прізвищах батьків) в актову книгу заноситься відповідний запис за вказівкою органу опіки та піклування, в який повинні були заздалегідь звернутися батьки.

Якщо мати не перебуває у шлюбі з батьком дитини і батьківство щодо дитини не встановлено, ім'я дитини записується за бажанням матері, батькові - за іменем особи, зазначеного в запису акта про народження в якості батька дитини, прізвище дитини - на прізвище матері. Також в цій ситуації, за бажанням матері, відомості про батька дитини можуть не вноситися до запису акта про народження.

Візит батьків в загс має ще одну мету: взяти там довідку про народження дитини - форму № 25. Ця довідка буде потрібно при отриманні допомоги на дитину.

Крім того, в загсі внесуть відомості про дітей в паспорти батьків.

До змісту

Етап третій: отримання одноразової допомоги

Після отримання перших документів треба буде отримати одноразову допомогу на дитину.

Відповідно до Федерального закону від 29.01.2005 № 206-ФЗ "Про внесення зміни до статті 12 Федерального закону" Про державну допомогу громадянам, які мають дітей ", з 1 січня 2005 року сума одноразової допомоги при народженні дитини становить 6000 рублів; до цієї суми можуть бути додані регіональні виплати. Їх розмір можна уточнити в районному Управлінні соціального забезпечення громадян (колишній соцзабез).

Отримує таку допомогу один з батьків за місцем роботи, служби або навчання, а якщо батьки не працюють, не служать або не вчаться, в органах соціального захисту населення за місцем проживання. У разі народження або усиновлення двох (або більше) дітей одноразова допомога призначається і виплачується на кожну дитину.

Для отримання допомоги потрібно підготувати наступні документи:

 • заяву про призначення цієї допомоги,
 • довідку про народження дитини, видана органами ЗАГС (форма № 25),
 • в разі якщо обоє батьків працюють (служать, вчаться), додатково подається довідка з місця роботи (служби, навчання) другого з батьків про те, що така допомога не призначалося.

Є ще кілька аспектів, на які варто звернути увагу одиноким батькам або батькам, які перебувають в розлученні.

Якщо шлюб між батьками дитини не зареєстрований, а відомості про батька у свідоцтві про народження дитини внесені зі слів матері (це фіксується в довідці про народження, яка видається органами ЗАГС), то допомога матері видається за місцем роботи або, в разі якщо вона не працює (не вчиться, не може виступати в), - в органах соціального захисту, без подання довідки з місця роботи батька дитини про те, що він одноразової допомоги при народженні дитини не отримував.

Якщо на момент звернення за допомогою батьки розлучені, то мати дитини повинна подати разом з іншими документами копію свідоцтва про розірвання шлюбу. В даному випадку довідка з місця роботи батька дитини може не представлятися.

Батькам, які планують отримати цю допомогу, варто пам'ятати, що допомога призначається, якщо звернення за ним пішло не пізніше 6 місяців з дня народження дитини.

Перелічимо основні законодавчі акти, що регулюють порядок призначення і виплати допомоги:

 • Федеральний закон "Про державну допомогу громадянам, які мають дітей" від 19.05.95 р № 81-ФЗ (ред. Від 25.07.02 р).
 • Положення "Про порядок призначення і виплати державної допомоги громадянам, які мають дітей", затверджене Постановою Уряду РФ від 04.09.95 р № 883 (ред. Від 08.08.03 р).
 • Федеральний закон "Про забезпечення допомога з обов'язкового соціального страхування громадян, які працюють в організаціях і у індивідуальних підприємців, які застосовують спеціальні податкові режими, і деяких інших категорій громадян" № 190-ФЗ від 31.12.02 р
 • "Правила добровільної сплати до Фонду соціального страхування Російської Федерації окремими категоріями страхувальників страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв'язку з материнством", затверджені Постановою Уряду РФ від 05.03.03 р № 144.

Уряд Росії має намір видати кожному громадянину персональний ідентифікаційний номер на все життя. За оцінкою МНС РФ, кожен громадянин в середньому протягом життя змушений отримувати 10 000 довідок, більшість з яких необхідні для підтвердження його особи, і отримувати їх доводиться в різних інстанціях, що нерідко супроводжується різноманітними проблемами. В інформаційну епоху це виглядає явним анахронізмом: зараз кожен з нас позначений безліччю номерів - це ПІН (персональний ідентифікатор платника податків), номер картки Пенсійного фонду, картка ОМС, номер посвідчення водія, номер паспорта і т.д. Кожне відомство проводить самостійну нумерацію громадян, але їх бази даних несумісні між собою.

Нова система передбачає введення для кожного громадянина країни персонального універсального ідентифікаційного номера, який об'єднає інформацію про людину і дозволить швидко отримати потрібні відомості. Можливо, він буде виглядати як штрих-код і розпізнаватися тільки машиною. Передбачається, що почнеться це з модернізації реєстрації новонароджених в органах РАГС, а дані про решту громадян будуть вноситися за фактом їх звернення до органів державної влади.

Передбачається, що почнеться це з модернізації реєстрації новонароджених в органах РАГС, а дані про решту громадян будуть вноситися за фактом їх звернення до органів державної влади

До змісту

Етап четвертий: реєстрація дитини за місцем проживання

Тепер, коли у дитини є його перший в житті документ - свідоцтво про народження, батьки можуть зайнятися питанням його реєстрації. Нагадуємо, що інститут прописки вже скасований; є реєстрація - за місцем перебування (тимчасова) або місцем проживання (постійна). Незважаючи на перипетії житлової ситуації у батьків, права дитини в будь-якій складній ситуації ставить на перше місце.

Які документи необхідні для реєстрації?

 • Документи, що засвідчують особу батьків (паспорта).
 • Свідоцтво про народження дитини.

З цими документами батьки йдуть в РЕО (колишній ЖЕК) - за місцем проживання одного з батьків - і на їх підставі відбувається внесення відомостей до картки реєстрації за формою №9 одного з батьків і в поквартирні картки за формою №10 або будинкові (поквартирні) книги за формою №11. Про це сказано в "Правилах реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах Російської Федерації", затверджених Постановою Уряду Російської Федерації від 17 липня 1995 р №713.

За якою адресою може бути зареєстрований дитина? За місцем проживання матері або батька. За умови, якщо батько дитини офіційно записаний в свідоцтві про народження, то, при наявності у нього такого права за житловим законодавством, він може зареєструвати дитину, навіть якщо він не входить в число власників квартири, в якій зареєстрований. Те ж саме положення поширюється і на матір дитини.

Залежно від прав власності батьків реєстрація в квартирі дитину може призводити до різного роду сімейних конфліктів, тому варто обговорити це питання окремо: реєстрація ніяк не впливає на право власності. Необхідно знати наступне: члени сім'ї власника квартири (або одного з власників), що у своєму житловому приміщенні, згідно зі статтею 292 Цивільного кодексу РФ, мають право користування цим приміщенням.

Ще один важливий момент: на вселення до батьків їх дітей, які не досягли повноліття, не потрібно згоди інших членів сім'ї, згідно все тієї ж "Інструкції про застосування правил реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання".

У ситуації, коли у батьків тимчасова реєстрація за місцем перебування, наприклад в орендованій квартирі, зберігаються ті правила: діти, які проживають разом з батьками за місцем перебування, повинні бути зареєстровані в місці перебування батьків. Реєстрація за місцем перебування не дає їм права надалі претендувати на квартиру. Одночасно дитини можна зареєструвати за місцем проживання батьків шляхом доручення дій по реєстрації певній особі на підставі довіреності, у разі і батьки особисто не можуть зробити цього через територіальну віддаленість.

У разі якщо реєстрація дитини не буде проведена, може послідувати попередження або адміністративний штраф в розмірі до 1 мінімального розміру оплати праці МРОТ). Якщо реєстрація не буде проведена з вини господарів квартири, що знімається батьками новонародженого, можливий штраф від 1 до 3 МРОТ.

Таким чином, якщо дитина є громадянином РФ, то відмова зареєструвати дитину за місцем проживання батьків не обгрунтований, і можна оскаржити його в судовому порядку із залученням органів опіки та піклування.


До змісту

Етап п'ятий: отримання поліса ОМС

Тепер, коли новонароджений має не тільки документи, і офіційне місце проживання, батькам пора подумати про поліс обов'язкового медичного страхування (ОМС). Страховий медичний поліс ОМС видається кожному застрахованому страховою медичною організацією і передбачає зобов'язання страхової медичної організації (страховика) з організації і фінансуванню медичної допомоги застрахованому. Види і обсяг медичної допомоги, за організацію і фінансування якої несе відповідальність страховик, визначаються територіальної програмою обов'язкового медичного страхування. Поліс ОМС має силу на всій території Російської Федерації, а також інших держав, з якими Російська Федерація має угоди про медичне страхування. Батьки можуть застрахувати свою дитину в будь-якої комерційної страхової компанії, але поліс ОМС теж треба отримати обов'язково - згідно з цим документом дитина має право отримувати переважна більшість видів медичної допомоги в державних медичних установах безкоштовно.

Де можна отримати поліс на дитину? Поліс ОМС на дітей видається за місцем постійного проживання в пунктах видачі полісів ОМС; найчастіше вони розташовані при районних поліклініках.

Чому отримання поліса на дитину можливо тільки після реєстрації за місцем проживання або перебування? Тому що він видається страховою медичною організацією при наявності одного з видів реєстрації: якщо у дитини є реєстрація ні місцем перебування, то поліс буде виданий тимчасовий, він буде автоматично продовжуватися з продовженням реєстрації за місцем перебування. Якщо дитина зареєстрований за місцем проживання, то він отримає постійний поліс. Для отримання поліса необхідні:

 • свідоцтво про народження дитини,
 • паспорт одного з батьків, який зареєстрований за тією адресою, який територіально відноситься до даного пункту видачі ОМС.

Варто мати на увазі, що постійний поліс являє собою пластикову картку, тому його виготовлення займає певний час. Батьків попередять про те, коли він буде готовий, і повідомлять, як це можна дізнатися. До отримання пластикового поліса дають тимчасовий - паперовий.

Ось тепер ваш новонароджений малюк набув офіційного статусу, отримавши права і обов'язки, якими він скористається у міру дорослішання. А поки допомагати йому в цьому будуть батьки.

Світлана Кузьміна
юрист

Обговорення

Для отримання ОМС дитини потрібно з собою взяти свій (!) СНІЛС.

20.04.2019 12:51:24, Анд

Я громадянка РФ роспісаннимі на території Азербайджану з азербайджанцем прізвище не поміняла так як не звернула увагу що в свідоцтві про шлюб зазначено що я беру прізвище чоловіка, народилася дитина як тепер йому зробити російське свідоцтво

Я народила дитину на території РФ не маючи гражданства.получіла метрики і зделали тимчасову реєстрацію дитині але поліс мед.страхованія нам не видают.теперь я і чоловік громадяни РФ але дитині тільки будемо подавати на гр як мені отримати на нього поліс? Якщо він не громадянин?

12.04.2017 10:46:58, Настя у

В цілому стаття чудова, но при цьом має ряд істотніх ізьянов. Так при отріманні Свідоцтва про народження органи ЗАГС видають довідку не форма №25. а формі№ 24. Форма за №25 Видається только незаміжнім жінкам.
У статті зовсім упущень один з головних пунктів-Прісвоєння громадянство дитині. У різніх місцях це така трівала морока, особливо, если хтось Із батьків НЕ громадянин або народився Ранее за межами России. УФМС все нерви Вам істреплет и будете в течение року представляті всі міслімі и неміслімі довідки в ФМС доводять, что хтось Із батьків НЕ громадян России або народу за межами России (даже, если це Ранее БУВ СРСР) НЕ має Іншого громадянство. І даже, если Ви були офіцером Міністерства Оборони за межами Української РСР, то будете зобов'язані доводіті своє громадянство с помощью довідок з багатьох и багатьох установ и посольств, которі часто вже не відповідають на всі Ваші Предложения. Будьте морально готові до цього, або завчасно вирішуйте свої питання з громадянством Росії самі і тільки самі. При отриманні будь-яких документів, що в УФМС (громадянство, заповнення графи в паспорті діти, реєстрація і т.д. з Вас зажадають окремо на кожну операцію всі копії документів (паспорта та копії паспортів батьків з усіма заповненими сторінками, копії свідоцтв про укладення шлюбу, копії свідоцтва про народження малюка, купу заяв ...)
Далі, в статті не торкнуться питання отримання на новонародженого СНІЛС в Пенсійному фонді Росії, де знову потрібні всі копії і заяви.
Далі, в статті не відображено питання постановки в чергу в дитячий сад за місцем проживання, де знову ужни повністю всі копії документів і заповнений спеціальний бланк ...
У статті нічого не говориться про присвоєння в ФНС (податкову службу) ІПН немовляті.
Тепер уточнення:
- не органи ЗАГС вписують дітей в паспорти, а УФМС РФ,
- для оформлення страхового поліса не обов'язково мати реєстрацію дитини, досить мати реєстрацію одного з батьків в паспорті за місцем реєстрації страхова Вам випише поліс постійний протягом 30 діб, а на перших порах видасть на 30 діб тимчасовий стр.поліс. Пластикові поліса зовсім не видають, все задовольняються лише паперовим майже вполовину формату А-2.
-регистрация дитини може проводитися органами ЗАГС тільки за місцем реєстрації одного з батьків на території нашої країни і ніде більше. Це прописано в керівних документів по органам ЗАГС Росії.

19.01.2016 18:03:12, Володимир Георгійович

У ЗАГСЕ процедура зайняла 5 хвилин - свідоцтво отримував без дружини, в тому ж ЗАГСЕ, де і розписувалися (Таганський). Навіть заява не треба заповнювати, так як ЗАГС той же.
А ось штамп в паспорт ставити треба в місцевому ОВС, в ЗАГС не ставлять.

30.04.2009 17:31:21, Сергій У.

До речі, ще я звернув увагу, що в багато органів (загс, ОУФМС, соцзабез, жек, ОМС) батьки пруться разом з дитиною - не мучте дітей. Я бігаю всюди з паспортом дружини, ні у кого навіть питань не виникає, а де дружина і дитина, бережіть новонароджених.

25.02.2009 1:48:10, Олександр К.

Для отримання одноразової допомоги в соцзабезі на другу дитину треба надати свідоцтво про народження першого (бо посібник на другу дитину більше). Хоча, що мене здивувало, у них була моя картка після отримання допомоги на першу дитину.
Ще при реєстрації дитини за місцем проживання батька зараз зажадали оформлення його громадянства, хоча в 2006 році було навпаки,
ще ФЛС і довідку з місця проживання матері, що дитина у них не прописаний.
Для оформлення громадянства потрібно сходити в місцевий ОУФМС, з паспортами батьків і їх копіямаі, сдавть свідоцтво про народження, на другу дитину мені зробили за кілька днів.
На першу дитину ця процедура тривала майже рік. Тому що якщо у одного з батьків місце народження не РСФСР, а будь-яка колишня республіка (наприклад у моєї дружини м.Баку, Азербайджанська РСР), то необхідно підтвердження громадянства, робиться це запитом з вашого ОУФМС в ОУФМС де ви отримували паспорт із запитом за якою статтею у вас громадянство - вся процедура дуже сира. На запити з місцевого ОУФМС (Москва) в Пітерський не відповідали, друзі ходили в пітерському до їх начальниці з наполегливими проханнями відповісти на запит. Навіть коли відповідь прийшла, в моєму ОУФМС знову почали придумувати небилиці про те, що дружина могла отримати ще якийсь громадянство. Загалом довелося попотіти, ходити до начальникам, самому відсилати повторні запити, але громадянство отримали. Зараз цей запит зберігається в архіві, тому на цей раз вони вже не робили ніяких запитів, просто відкрили архів, подивилися, що у дружини громадянство РФ і прийняли документи.

25.02.2009 1:43:01, Олександр К.

здраствуйте! допоможіть знайти лікарню де можна народити і залишити дитину без прописки.

25.12.2008 14:34:22, zaitceva

Шкода що стара стаття!

29.10.2008 3:56:28, Ярослав

ЗДРАСТУЙТЕ! У МЕНЕ ТАКИЙ ДО ВАС ПИТАННЯ пропишуть МЕНІ ДИТИНИ ЯКЩО НА КВАРТИРІ ВИСИТЬ заборгованості ??? І ЯКЩО МОЖНА ТО ЧИ МОЖУ Я ВСТАТИ НА ЧЕРГУ НА КВАРТИРУ Т.К.У НАС 2-Х КІМНАТНА КВАРТИРА і прописати МАТИ, братиків і Я ! ЗАРАНЕЕ величезне спасибі

Доброго дня!
У мене таке питання, які пільги є. Якщо я мати-одиначка і зараз чекаю вторгся дитини.
Чи можу встати на чергу на квартиру? Так як в нашій квартирі прописано 5 чоловік, буде прописано 6 і дві кімнати суміжні.
З повагою, Катерина.

16.04.2008 12:39:07, Катерина

А у мене дружина прописана в Вологді, в москві має тимчасову реєстрацію на мою адресу. Так нас не прописують, вимагаючи з неї довідку з Вологди, що там дитина не прописаний. Син народився в Москві і тут ми так і живемо, їхати до Вологди за довідкою немає можливості. Тепер не знаємо як бути.

28.05.2007 20:21:25, Evgeny

Будучи за кордоном потрібно звернутися в ген консульство рф про прискорений прийняття до громадянства, нам оформили в швеции за 4 тижні

02.04.2007 00:33:52, Юлія (Стокгольм)

прописати дитину сейяас набагато складніше
починаючи з требванія вкладиша про громадянство

14.11.2006 13:19:46

Злободенне питання імміграції - як оформляти наше російське громадянство будучи за кордоном?

11.11.2006 23:25:51, Катерина

.

Коментувати можут "Перші документи новонародженого громадянина"

Отже, які документи необхідні дитині і який повинен бути порядок дій батьків щодо їх отримання?
Як скоро батьки повинні піти в загс?
В якій загс треба звернутися?
Які документи необхідні для реєстрації?
Де можна отримати поліс на дитину?
Чому отримання поліса на дитину можливо тільки після реєстрації за місцем проживання або перебування?
Еперь я і чоловік громадяни РФ але дитині тільки будемо подавати на гр як мені отримати на нього поліс?
Якщо він не громадянин?
У МЕНЕ ТАКИЙ ДО ВАС ПИТАННЯ пропишуть МЕНІ ДИТИНИ ЯКЩО НА КВАРТИРІ ВИСИТЬ заборгованості ?
Чи можу встати на чергу на квартиру?