Строительство »

Як отримати дозвіл на будівництво будинку

 1. Як отримати дозвіл на будівництво на земельній ділянці ІЖС
 2. Хто видає дозвіл на будівництво житлового будинку
 3. Які документи потрібні для дозволу на будівництво житлового будинку
 4. Будуємо без дозволу на будівництво - перелік об'єктів
 5. Оформлення реєстрації права власності на збудований об'єкт ІЖС
 6. Термін дії дозволу на будівництво
 7. Окремі випадки, що виникають при отриманні дозволу на будівництво ІЖС
 8. Переваги і недоліки будівництва на ділянці ІЖС

Ви придбали ділянку під індивідуальне житлове будівництво (ІЖС)? Без дозволу на будівництво вам не дозволяється не тільки побудувати на ділянці будинок, але і не вийде взяти кредит на будівництво.

Тому отримання дозволу на будівництво для ІЖС є найважливішим і першочерговим кроком. Розберемося як отримати дозвіл на будівництво будинку, а також відповімо на питання, пов'язані з отриманням дозволу на будівництво.

Як отримати дозвіл на будівництво на земельній ділянці ІЖС

При отриманні або купівлі ділянки під ІЖС у власника ділянки є обмежений час, протягом якого він зобов'язаний розпочати на своїй ділянці житлове будівництво. Розберемося, що можна зробити без дозволу на будівництво і чого зробити не вийде.

Дозвіл на будівництво при ІЖС - це документ, по-перше, дозволяє забудовнику проводити на ділянці будівельні і реконструкційні роботи і, по-друге, що підтверджує відповідність проекту планування ділянки, проекту межування і проектної документації на зведення споруди.

При видачі дозволу на будівництво беруться до уваги такі фактори, як вид дозволеного використання землі (в нашому випадку це індивідуальне житлове будівництво), площа земельної ділянки, а також його розташування щодо інженерних комунікацій.

Саме підключення до комунальних мереж при ІЖС неможливо провести без наявного у вас на руках дозволу на будівництво.

Треба сказати, що побудувати будинок і ввести його в експлуатацію в основній масі випадків без дозволу все ж вдається. Але без комунікацій ваш будинок небагато чого варто.

Хто видає дозвіл на будівництво житлового будинку

В яку організацію потрібно йти за дозволом на будівництво? У Містобудівний кодекс РФ передбачений відповідь на це питання для всіх можливих випадків і перераховані всі організації, які видають дозволи на будівництво об'єктів в залежності від різних факторів. наприклад:

 • Якщо у вас просте будівництво, то дозвіл на будівництво ви можете отримати в органі місцевого самоврядування того району, в якому знаходиться ваша ділянка ІЖС.
 • Якщо при роботах з будівництва будуть використані надра, дозвіл видаватиме територіальних орган Міністерства природних ресурсів і екології РФ.
 • Нарешті, якщо на вашому об'єкті будуть проводитися роботи, пов'язані з атомною енергетикою, дозвіл на будівництво такого об'єкта буде видано в територіальному органі Федеральної служби з екологічного, технологічного і атомного нагляду.

Оскільки в області містобудування ще йде перехідний період, індивідуальні забудовники мають право скористатися дачною амністією по реєстрації у власність ділянок і незакінченого будівництва без отримання дозволу, така можливість буде збережена аж до 1 березня 2018 року.

Однак без дозволу на будівництво вам буде неможливо взяти кредит на будівництво , Так як дозвіл на будівництво буде потрібно як документ, що підтверджує цільове використання грошей банку.

І без дозволу неможливо буде підключитися до комунікацій газу, води і каналізації.

Які документи потрібні для дозволу на будівництво житлового будинку

Ви можете подати документи для отримання дозволу на будівництво трьома шляхами: або зібрати всі документи із заявою та подати їх самостійно в орган місцевого самоврядування, або ж зробити те ж саме через свою довірену особу, або ж скористатися послугами МФЦ - багатофункціонального центру надання муніципальних і державних послуг.

Які документи потрібні для отримання дозволу на будівництво?

 1. Ваш паспорт.
 2. Якщо документи представляє ваш представник - довіреність на нього , Завірена нотаріусом.
 3. Містобудівна план ділянки ІЖС.
 4. Документ, що засвідчує ваше майнове право володіння ділянкою.
 5. Проектна документація на будинок, в яку повинні входити:
  • Відомості про інженерні комунікації.
  • План розташування будівель на ділянці.
  • Якщо на ділянці залишилися старі будови - план їх знесення.
  • Пояснювальна записка до проекту.
 6. Якщо ваша проектна документація підлягає державній експертизі - позитивний висновок експертизи (проектна документація на об'єкти ІЖС в експертизі не потребує відповідно до закону № 190-ФЗ від 29.12.2004 р)

Ви можете надати проектну документацію тільки виходячи зі свого власного рішення, але це не обов'язково.

Згідно Містобудівній Кодексу РФ ви маєте право не надавати проектну документацію для об'єкта ІЖС, якщо він являє собою окремий будинок не більше 3 поверхів, призначений для проживання однієї сім'ї.

Написавши заяву і передавши всі додаються до нього документи, протягом наступних 10 днів проходить перевірка документації, звірка проектної документації (у разі, коли ви її представили) вимогам плану міської забудови і в підсумку адміністрація або видає дозвіл на будівництво, або відмовляє у видачі.

При оформленні дозволу на будівництво держ. мито не передбачена, дозвіл видається безкоштовно.

Якщо ви отримали відмову у видачі дозволу, ви маєте право оскаржити його через судові органи.

На який термін видається дозвіл на будівництво? Термін, протягом якого ваше дозвіл дійсно - 10 років.

Важливо, що після отримання дозволу ви повинні протягом 10 днів представити інформацію про поверховості вашої будівлі, площі об'єкта будівництва і про інженерних вишукуваннях в орган, що видав вам дозвіл.

Будуємо без дозволу на будівництво - перелік об'єктів

Безумовно, деякі види будівництва не вимагають дозволу. До таких видів будівель, для яких законодавчо закріплено будівництво без отримання дозволу, відносяться:

 • Будівництво на дачній ділянці.
 • Будівництво гаража, якщо ділянка не призначений для цілей підприємництва.
 • Споруди допоміжного використання (навіси, сараї тощо).
 • Будівництво павільйонів, кіосків та інших об'єктів, які не є об'єктами капітального будівництва.
 • Несуттєве зміна об'єктів будівництва і їх частин.

Хто встиг побудувати своє житло до 1 січня 2015 року, змогли скористатися оформленням зведеної споруди у власність без обов'язкового введення об'єкта в експлуатацію.

Оформлення реєстрації права власності на збудований об'єкт ІЖС

Територіальне управління Федеральної служби державної реєстрації, кадастру і картографії (Росреестра) займається реєстрацією прав власності на побудований вами об'єкт ІЖС.

Державне мито за послуги реєстрації на даний момент дорівнює 350р.

Отримання права власності на об'єкт будівництва відрізняється у випадках, коли право власності на земельну ділянку зареєстровано і в тих, коли ділянка не реєструвався.

Для реєстрації права власності на об'єкт в першому випадку, тобто коли відомості про права на ділянку вже є в єдиному реєстрі прав ЕГРП, вам знадобляться наступні документи:

 • Заява про реєстрацію права власності на будинок.
 • Паспорт власника.
 • Якщо документи передаються через представника - його нотаріально завірена довіреність.
 • Квитанція про оплату державного мита в 350р.
 • Кадастровий паспорт вашого побудованого об'єкта.

Якщо ж ваш земельну ділянку ще не пройшов реєстрацію, порядок документів буде дещо іншим:

 • Заява про реєстрацію права власності на об'єкт.
 • Кадастровий паспорт побудованого об'єкта нерухомості.
 • Ваш паспорт заявника.
 • Якщо документи передаються через представника - його нотаріально завірена довіреність.
 • Квитанція про оплату державного мита в 350р.
 • Документ, що підтверджує ваше право власності на земельну ділянку;
 • Підтвердження факту знаходження побудованого об'єкта на вашій ділянці в межах його кордонів.

Після подачі заяви і документів вашу заяву буде розглянуто протягом 10 робочих днів. Після розгляду Росреестр приймає рішення про:

 • Видачі вам свідоцтва про право власності на збудований об'єкт ІЖС.
 • Якщо право власності на ділянку було зареєстровано, але всі необхідні документи ви надали - про видачу вам свідоцтва про право власності на ЗУ.
 • Можливо рішення про припинення реєстрації або про відмову в реєстрації права власності на ЗУ, якщо відомості про ЗУ в ЕГРП не знайдені.

Термін дії дозволу на будівництво

Термін дії дозволу на будівництва ІЖС - 10 років, цей термін дії може бути продовжений на вашу клопотанням і за рішенням органу місцевого самоврядування, що видає цей документ.

Однак існує ряд обставин, перелік яких зафіксовано в тексті Містобудівного кодексу РФ, які мають на увазі припинення дії дозволу на будівництво об'єкта ІЖС. Такі обставини настають у разі:

 1. Припинення права власності на ділянку в примусовому порядку, наприклад, коли держава вилучає ділянку для своїх потреб (будівництво дороги і т.п.).
 2. Самовільна відмова власника від права власності на ЗУ.
 3. Припинення дії договору, на підставі якого у власника виникало право власності на даний ЗУ.
 4. Завершення права надрокористування за умови, що це право необхідно для будівництва на даному ЗУ.

Як тільки право власності на земельну ділянку завершується, місцева адміністрація протягом 30 днів після настання цієї події зобов'язана відкликати дозвіл на будівництво. Підставою для відкликання в даному випадку є:

 • Оповіщення про припинення права власності та ЗУ.
 • Повчання повідомлення про припинення права на користування надрами.

Після відкликання дозволу на будівництва орган місцевого самоврядування, який видавав це дозвіл, зобов'язаний повідомити про припинення права власності на ЗУ у громадянина місцевий орган Росреестра.

Окремі випадки, що виникають при отриманні дозволу на будівництво ІЖС

Що робити в разі, коли межі ділянки, на якій планується будівництво, будуть піддані зміни, що можливо в разі поділу ділянки або об'єднання його з сусіднім? Дозвіл в цьому випадку продовжить свою дію, адже зміни торкнулися тільки меж ділянки, тому доведеться оформити заново один-єдиний документ - містобудівна план на ЗУ.

Бувають випадки, коли колишні господарі ділянки ІЖС, вже оформили дозвіл на будівництво, приймають рішення на продаж ділянки. Що в цьому випадку робити новому власнику? Чи потрібно заново оформляти дозвіл? Ні, в цьому випадку дозвіл на будівництво зберігає свою дію, і якщо 10-річний термін дозволу ще не закінчився, їм можна користуватися новому власнику без будь-яких змін.

Містобудівний кодекс дозволяє будівництво об'єктів, що не відносяться до об'єктів кап. будівництва, без отримання дозволу на будівництво. Однак якщо ви, вирішивши скористатися цією лазівкою, побудуєте на своїй ділянці ІЖС магазин, при будь-якому судовому розгляді його безумовно визнають об'єктом капітального будівництва і приймуть рішення про знесення цього незаконного будівництва.

Якщо підприємливі власники ділянки ІЖС раптом вирішать побудувати на своїй ділянці будинок, який не належить до індивідуальному житловому будівництву (нагадаємо, що це будинки не більше 3 поверхів і призначені для проживання однієї сім'ї), то при будь-якому судовому розгляді, ініційованому, наприклад, адміністрацією району, легко можна встановити, що ваша споруда має всі ознаки багатоквартирного будинку, що допускає роздільне проживання кількох сімей і підлягає знесенню.

Якщо підприємливі власники ділянки ІЖС раптом вирішать побудувати на своїй ділянці будинок, який не належить до індивідуальному житловому будівництву (нагадаємо, що це будинки не більше 3 поверхів і призначені для проживання однієї сім'ї), то при будь-якому судовому розгляді, ініційованому, наприклад, адміністрацією району, легко можна встановити, що ваша споруда має всі ознаки багатоквартирного будинку, що допускає роздільне проживання кількох сімей і підлягає знесенню

Будівництво на ділянках під ІЖС має перевірятися уповноваженими органами. Ці перевірки дозволяють виявити порушення ще на ранніх термінах будівництва і попередити більш серйозні порушення. Забудовникам в таких випадках виноситься припис про усунення порушень протягом певного терміну, будівництво заморожується.

Переваги і недоліки будівництва на ділянці ІЖС

Ділянки, призначені під індивідуальне житлове будівництво, призначені для максимальної простоти вирішення житлового питання в індивідуальному порядку, коли найкращий спосіб допомогти - це не заважати. Відповідно, ці ділянки мають ряд незаперечних переваг для індивідуального забудовника, таких як:

 • Землі ІЖС беруть участь в державних програмах підтримки індивідуального будівництва.
 • На ділянці ІЖС для будівництва індивідуального житла взагалі немає ніяких перешкод. Не потрібно переводити ділянку з однієї категорії в іншу, не потрібно заручатися згодою інших власників, ділянку адже індивідуальний.
 • Є абсолютно законна можливість прописати себе і членів своєї сім'ї безпосередньо за адресою своєї ділянки, з можливістю використання всієї соціальної інфраструктури, як дитячі садки, школи, поліклініки тощо.

Єдине, що не дозволяється будувати на ділянці ІЖС - це будинки для окремого проживання кількох сімей (багатоквартирні будинки або таунхауси) і будинку змішаної поверховості.

висновки

Без дозволу на будівництво безумовно можна обійтися до певного моменту, поки діє дачна амністія і поки перевіряючі органи не особливо чіпляються.

Однак вже зараз скористатися кредитом на будівництво без дозволу на будівництво неможливо, крім того, очікуються певні складності при підключенні зведеного будинку до систем інженерних комунікацій. Тому наша рекомендація - отримати цей документ в установленому порядку, щоб не виникало проблем в майбутньому.

Які документи потрібні для отримання дозволу на будівництво?
На який термін видається дозвіл на будівництво?
Що в цьому випадку робити новому власнику?
Чи потрібно заново оформляти дозвіл?