Строительство »

Житлова, торгова і ділова нерухомість Виборга

Загальна характеристика міста

Виборг (фінська назва Viipuri) - адміністративний центр Виборзького муніципального району Ленінградської області. Розташований на березі Фінської затоки в 132 км на північний захід від Санкт-Петербурга.

Територія міста - 102 кв.м. . Протяжність міста з півночі на південь і зі сходу на захід - близько 14 км.

Чисельність населення складає 78349 чоловік (на 1 січня 2008 року). Виборг - друге за чисельністю населення місто в Ленінградській області (після Гатчини). Демографічна ситуація характеризується поступовою природним спадом населення, яка буде розвиватися разом з загальноросійським трендом і зупиниться близько 2012-2015 р Рівень безробіття становить 0,23%, що є надзвичайно низьким показником.

Виборг відноситься до міст «європейського типу», тобто економічна та культурна активність в ньому зосереджена в історичному центрі міста. Типовий європейський місто являє собою давнє історичне ядро ​​з радіальними головними вулицями. В історичному ядрі міста акумульовані культурні цінності, такі як музеї, театри, релігійні та культурні пам'ятки. Там також знаходиться більшість торгових центрів, закладів громадського харчування, ділових будівель. Там же активно формується діловий центр.

Основна ділова, культурна і торгове життя міста протікає в Центрі, в межах Батарейної вулиці, Залізничній вулиці і Замкового мосту. Забудова в цьому районі досить хаотична, в основному представлена ​​багатоповерховими будинками 18 в. - 1 половини 20 століття. Багато історичних і культурних пам'ятників, а також аварійних будівель. Мікрорайон Залізничний, хоча і прилягає до центру, розвинений значно слабкіше. Там забудова сформована будинками 20 століття будівлі. Мікрорайони Південний і Імені Леніна являють собою типові «спальники». Інші мікрорайони забудовані приватними малоповерховими будинками, які поступово витісняються котеджами.

Таким чином, в просторову структуру Виборга присутній досить компактне історичне ядро, оточене з одного боку півкільцем багатоповерхової забудови. Окраїнні мікрорайони міста розташовані хаотично і мають слабку прив'язку до загального міського простору. Їх забудова в основному представлена ​​приватним сектором. У загальному вигляді, місто складається з центральної частини (яка повторює структуру звичайного міста і включає в себе історичне ядро ​​і «спальні райони») і слабо пов'язаних з нею периферійних елементів. Це призвело до таких наслідків для міського середовища та ринків нерухомості:

· Розвиток сучасної ділової, торгової і розважальної нерухомості, а також житлової нерухомості компактифицированного в центральній частині міста. Культурно-історичний центр міста розвивається в напрямку престижного, багатофункціонального району.

· Розвиток сучасних великих форматів торгівлі, таких як великі ТРЦ, відбувається по межі історичної частини міста і спальних районів.

Незважаючи на розвинене промислове виробництво, основна частка в економіці Виборга складають торгівля та послуги. Обсяг промислового виробництва в 2007 році склав 34% від загального обсягу, і ця частка поступово скорочується. Причина скорочення частки промисловості - зростання сегментів торгівлі та послуг.

У Виборзі і його околицях реалізується кілька великих інфраструктурних проектів:

· Мультимодальний контейнерний хаб на базі Виборзького порту

· Морський газопровід в Європу «Північний Потік»

· Нафтопровід системи БТС (Балтійська трубопровідна система)

Крім того, у Виборзькому районі планується створення зони «Виборзький індустріальний парк» площею 10 га. Основною спеціалізацією «Виборзького парку» стане металообробка.

Виборг за параметрами свого розвитку відноситься до міст з економікою, що розвивається постіндустріальної економікою. Для таких міст характерно:

· Швидкий розвиток сектора послуг, торгівлі, громадського харчування

· Зростання попиту на форматні ділові і торгові приміщення, будівництво відповідних сучасних об'єктів

· Диверсифікація пропозиції на всіх ринках нерухомості, особливо на ринку житла, зростання попиту на нетипові формати житла

· Зростання уваги до міського середовища

Житлова нерухомість

Ринок житлової нерухомості Виборга значно випереджає у своєму розвитку інші міста Ленінградської області. На відміну від інших міст, у Виборзі чітко позначився перехід від точкової забудови монофункціональними будинками до будівництва будинків з вбудованою інфраструктурою. З усіх міст Ленінградської області, подібні будинки почали будується тільки в Ломоносова і Гатчині. Також у Виборзі відбувається явна сегментація житла за класом, ціною і якістю, причому даний тренд буде тільки посилюватися.

Малюнок 1. Виборг випереджає міста Ленобласті з розвитку житлової нерухомості.

Вартість квартир на вторинному ринку Виборга в середньому становить близько 50-60 тисяч рублів за кв.м. (1400-1600 євро). Квартири, розташовані в «престижних» місцях (Червона площа і т.п.) можуть досягати 3200 євро за кв.м.

У Виборзі в даний час завершується перший етап девелопменту житла. Більшість проектів першої хвилі, закладених в 2004-2005 рр, завершуються. Історичний центр і околиці центру Виборга мають велику кількість вільних плям землі і старих будівель, які підходять під редевелопмент. Це означає, що протягом 2-3 років у Виборзі буде анонсована нова хвиля девелоперських проектів житлових комплексів. Ці комплекси будуть мати такі особливості:

· Більш чіткі відмінності по класу житла, взагалі - житло різних класів і типів;

· Використання стандартів будівництва і уявлень про якість життя 2007-2008 р

Швидше за все слід очікувати появу наступних об'єктів:

· 2-3 котеджних селища на 20-50 будинків в передмістях Виборга, в першу чергу, у Фінської затоки і в бухті Захисна.

· 3-4 житлових будинки «точкової забудови». Ці будинки будуть розташовуватися в центрі Виборга і відноситься або до «бізнес-класу», або до елітного житла. З них як мінімум 2 комплексу будуть належати забудовникам з Санкт-Петербурга. Будинки будуть мати вбудовані торгові і комерційні приміщення на перших поверхах.

· 1 багатоповерховий житловий комплекс з усією інфраструктурою (вбудованими спортивними комплексами, кафе і т.д.). Забудовником комплексу буде санкт-петербурзька або московська компанія. Комплекс буде позиціонуватися як елітний і широко рекламуватися.

торгова нерухомість

Виборг виділяється серед міст Ленінградської області досить динамічним ринком торгової нерухомості. У ньому на очах закінчується період неформату і стихійної торгівлі і починається хвиля будівництва форматних торгових об'єктів. Першими будуються продуктові супермаркети і гіпермаркети; начитається поступове будівництво багатофункціональних центрів.

Загальна площа торгових об'єктів в Виборзі сьогодні, за даними аналітиків журналу Commercial Real Estate, становить близько 65 тис. Кв. м, однак основна торгівля до сих пір зосереджена у вбудованих приміщеннях, основними орендарями яких виступають місцеві індивідуальні підприємці. Оборот роздрібної торгівлі за великим і середнім підприємствам в 2007 році склав 2112,1 млн руб.

Оборот роздрібної торгівлі за великим і середнім підприємствам в 2007 році склав 2112,1 млн руб

Малюнок 2. У Виборзі розвивається торгівля сучасних форматів.

У місті працюють супермаркети-дискаунтери «Сім'я», «Діксі», «Пятерочка», «Полушка». На околиці міста працює гіпермаркет великої мережі «Карусель». Діє також філія торгової мережі великоформатних магазинів будівельних товарів «Вімос». Планується будівництво гіпермаркету «О'КЕЙ» і торгового центру «Стрічка».

Великими за місцевими мірками вважаються торгові комплекси «Аліса» (близько 1 тис. Кв. М), «Виборг» (1,45 тис. Кв. М), «Радіус» (2,4 тис. Кв. М), торгово офісний центр на Московському проспекті (4,6 тис. кв. м). Можна також згадати ТЦ «Глобус», «Мозаїка», а також недавно введений торгово-офісний центр «Сітка».

Готується до введення торгово-офісний центр «Панорама» (8 тис. Кв. М торговельних площ, 1,3 тис. Кв. М - офісних). У 2009-2010 рр. в Виборзі буде введений в експлуатацію торговий центр на перетині проспектів Леніна і Ленінградського, загальна площа приміщень якого складе 8,6 тис. кв. м (забудовник - НВО «Виборгстройреконструкція»).

Діють 2 ринки: «Центральний» і «Південний», але за всіма даними, їх роль і оборот швидко скорочуються.

Більшість торгових центрів зосереджено в центрі Виборга і на периферії центральної частини міста. В районі Папула сучасні торгові об'єкти повністю відсутні.

Протягом 3-4 років у Виборзі слід очікувати:

· Насичення ринку форматними продуктовими супермаркетами (з будівництвом Стрічки і ОКЕЙ) і витіснення частини старих неформатних продуктових магазинів.

· Будівництво невеликих ТЦ в спальних районах.

· Будівництво 1-2 великих, форматних торгово-розважальних центрів на периферії міста (ймовірно, з якірним орендарем - кінотеатром). Поступове початок закриття і перепрофілювання невеликих ТЦ першої хвилі в центральній частині міста.

· Через 4-6 років можливе формування декількох торгових вулиць у центрі міста.


Ділова нерухомість

Ринок ділової нерухомості в Виборзі, як і в інших містах Ленінградської області, знаходиться в середині початкового етапу розвитку. У місті - повна відсутність пропозиції форматних площ, слабо розвинена вбудована нерухомість. При цьому, в останні 2 роки у Виборзі почалося будівництво перших бізнес-центрів. В основному, це перепрофілювання заводських будівель, хоча з'явився і перший об'єкт, побудований з нуля. Ринок ділової нерухомості в Виборзі, як і в інших містах Ленінградської області, знаходиться в середині початкового етапу розвитку

Малюнок 3. У Виборзі починається розвиток сучасної офісної нерухомості.

У Виборзі вкрай широко поширена продаж офісних приміщень. Вбудовані офісні приміщення, наприклад, взяти в оренду практично неможливо. Орендні ставки не мають чіткої фіксації і слабо залежать від розташування об'єкта. На вбудовані приміщення вони становлять від 700 до 1500 рублів на місяць за кв.м. (15-40 євро). Для перших відкрилися в місті бізнес-центрів рівень орендних ставок становить 600-750 рублів за кв.м. в місяць (13-17 євро). ПДВ в суму не входить, тому що більшість працюють або за спрощеною схемою оподаткування, або «чорним налом». Також не входять комунальні та експлуатаційні платежі; відповідні послуги, включаючи телефон і Інтернет, оплачуються окремо.

За останні 2 роки у Виборзі почалося будівництво ряду офісних центрів:

· БЦ «Арсенал». Розташування - район Залізнична (навпроти житлового комплексу «Папула»). Перший діловий центр, який почав роботу. Являє собою реконструйовані корпуси двоповерхових казарм. В комплекс входять ділові будівлі, ресторан і розважальний центр (боулінг-клуб). В даний час, здається другий корпус. Орендні ставки - 600-660 рублів за кв.м. в місяць (близько 17-18 євро). Загальна площа - близько 4 тисяч кв.м.

· Міжнародний діловий центр «Вікторія». Забудовник - ЗАТ «Виборгськоє кар'єроуправління». Включає в себе офісний центр і готель. БЦ розташований в самому центрі Виборга на Ринковій площі. Готель розрахований на 60 просторих номерів. Передбачена конференц-зона. На подвір'ї центру знаходиться під охороною парковка. В даний час, об'єкт заморожений на стадії оздоблювальних робіт. Здача приміщень припинена. Орендні ставки становили близько 760 рублів в за кв.м. в місяць (21 євро).

· Торгово-офісний центр «Панорама». Місце розташування - набережна 40-річчя ВЛКСМ (колишній завод дитячих колясок). Забудовник - ТОВ «Уран». У торгово-офісному комплексі загальною площею 11,6 тис.кв.м., з цокольного по четвертий поверх розмістяться торгові галереї площею 8,6 тис.кв.м., офісні приміщення загальною площею 1,3 тис.кв.м. займуть п'ятий і шостий поверхи, на сьомому поверсі буде обладнаний панорамний ресторан. В даний час в будівлі проводиться ремонт фасадів, реконструкція інженерних систем. Орендні ставки - близько 900 рублів за кв.м. в місяць (близько 25 євро).

· Торгово-офісний будинок на перетині вул. Миру і Московського проспекту. Забудовник - ТОВ «Квартал», інвестор - «Проект АКБ». Споруджуваний будинок складається з старого і нового корпусів, загальна площа будівлі становить 4,6 тис.кв.м. У старому корпусі планується розмістити офісні приміщення, а в новому корпусі - торгові площі і невелике кафе.

· Багатофункціональний будівля на вул. Садова 15. Забудовник - ТОВ «Квартет». Площа приміщень - 1 тис.кв.м., цокольний і перший поверх планується використовувати як торговельні площі, решта 2 поверху під офісні приміщення.

· Торгово-діловий центр «Сітка». Місце розташування - Ринкова площа (колишня сетевязальная фабрика). У будівлі - два крила. Офіси розташовані на 4-му поверсі, а на перших трьох розміщуються торгові площі, ресторан і СПА-салон. Орендні ставки складають 750 рублів за кв.м. в місяць (21 євро).

Всі об'єкти, що будуються офісні будівлі відносяться до класів С, окремі можна розглядати як клас Б. У самому Виборзі поділ на класи офісних приміщень - повністю відсутня, навіть у забудовників ділових центрів.

Загальна площа форматних ділових приміщень у Виборзі, після закінчення будівництва перерахованих вище центрів, складе близько 26-27 тисяч кв.м. З огляду на показники забезпеченістю офісною нерухомістю в великих містах, це означає, що в перспективі 5-10 років кількість офісних приміщень в Виборзі може подвоїться. На ринку офісної нерухомості слід очікувати:

· Розвиток вбудованих приміщень.

· Будівництво 2-3 форматних БЦ класу Б в центрі міста, площею по 3-4 тисячі кв.м. Ймовірно будівництво одного невеликого БЦ класу А.

· Розшарування ділової нерухомості по класам, з відповідним розривом в рівні орендних ставок.

· Початок розвитку підтримуючої індустрії, в т.ч. готельного бізнесу.

Готельна нерухомість Виборга до недавнього часу була представлена ​​лише двома об'єктами - старим готелем «Дружба» і що відкрилася кілька років тому готелем «Летюча миша». В останні два роки, в Виборзі відкрилося ще кілька готельних об'єктів, в т.ч. як мініготелі, так і форматні, великі готелі. В даний час, у Виборзі працюють такі готелі:

o «Дружба» (вул.Залізнична, 5)

o «Виборг» (Ленінградський просп., 18)

o «Вікінг» (вул.Залізнична, 10)

o «Летюча миша» (ул.Николаева, 3)

o Апарт-готель «Ульберг» (Ленінградський просп.10)

o Апарт-готель «Сампо» (ул.Васільева, 11)

Розвиток туристичної індустрії Виборга і зростання загальної ділової активності викличе стійкий попит на готельну нерухомість. У найближчі роки можна очікувати появи на ринку ще кількох готельних об'єктів, в першу чергу, Ментал і апарт-готелів. Можливо також поява готелів системи «Bed & Breakfast», розрахованих на молодіжний туризм як з Росії, так і з Європи. Їх розвиток не вимагає масштабних інвестицій і ефективно вписується в історичну забудову.

Артем Желтов | Великий Сервер Нерухомості Джерело: https://www.bsn.ru/