Строительство »

Тимчасове ввезення: На рік або 2 місяці?

Моя дружина - нерезидент України. Вона з Білорусі. В Україні вона тимчасово ввезла автомобіль, і раніше ми кожні 2 місяці виїжджали в Білорусь, щоб потім знову ввезти його. Кажуть, що термін тимчасового ввезення зараз продовжили до 3 місяців. Чи це правда? Чи може моя дружина поставити тут машину на тимчасовий облік на рік, щоб не виїжджати кожні 2 місяці? Чи може вона виїжджати на батьківщину без автомобіля? Що вона може зробити, щоб з мінімальними витратами поставити в Україну автомобіль на постійний облік?

Олександр П., Київ

Громадяни-нерезиденти мають право тимчасово ввозити в Україну належні їм транспортні засоби не на два місяці, а на цілий рік. Це передбачено Законом України № 2681-III від 13.09.2001 р Причому цей термін може бути продовжено Державною митною службою України або уповноваженим нею органом з урахуванням діяльності в Україні власника машини - гуманітарної, наукової, виробничої і т. Д.

Якщо в'їзд в нашу країну здійснюється за спрощеною системою пропуску, в паспорті або міграційній картці громадянина-нерезидента ставиться штамп про перетин кордону із зазначенням дати, марки і номера автомобіля. В'їхавши таким чином, власник машини повинен пам'ятати, що якщо термін його перебування в Україні не перевищує двох місяців, він може експлуатувати авто з існуючими номерними знаками і техпаспортом. Якщо ж виникне необхідність далі перебувати в Україні, то відповідно до вищезазначеного Закону транспортний засіб підлягає взяттю на тимчасовий облік в органах ДАІ МВС України.

При цьому власник машини повинен звернутися в регіональну митницю. Працівники служби перевіряють документи, оглядають і оцінюють транспортний засіб, його господар підписує зобов'язання про вивезення назад із зазначенням точної дати (форма МД-7) і сплачує еквівалент $ 15 за митне оформлення машини. Після цього митниця видає дозвіл на постановку автомобіля на тимчасовий облік в ДАІ.

Далі відбувається процедура оформлення транспортного засобу в ДАІ зі сплатою транспортного збору, за техогляд, номерні знаки і т. Д. Іноземний техпаспорт і номерні знаки здаються на зберігання в ДАІ, натомість видають українські. Поставлені на тимчасовий облік транспортні засоби не підлягають передачі у володіння або користування іншим особам і повинні бути вивезені за межі України в установлений термін. В іншому випадку власник машини несе відповідальність за статтею 348 Митного кодексу України, яка передбачає штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5 тис. - 17 тис. Грн.) Або конфіскацію транспортного засобу. Правда, рішення про це приймає суд, а митний орган складає протокол про порушення митних правил.

Природно, законом не заборонено кожні 2 місяці виїжджати за межі України і тут же повертатися назад. Але чи вигідно це, судити вам.

Тепер про те, чи може машина 3 місяці перебувати в Україні без постановки на тимчасовий облік. Різночитання тут виникають тому, що термін дії міграційної картки становить 90 днів, тобто громадянин іншої держави може перебувати в Україні без постійної реєстрації 3 місяці. Термін же перебування авто на території нашої держави без постановки на тимчасовий облік як і раніше становить 2 місяці - цю норму Закону України ніхто не відміняв і не змінював.

З приводу виїзду громадян за кордон без автомобіля в той час, коли машина знаходиться на тимчасове ввезення, можна сказати наступне: в Законі України це питання не згадується. Але є кілька листів Державної митної служби України та Державної прикордонної служби, які звертають увагу прикордонників і митників на такі моменти. Правда, мова йде про випадки, в яких громадяни виїжджають в період, коли вже минув або закінчується термін тимчасового ввезення машини в нашу країну. Якщо ж нерезидент виїжджає без ТС в інший час, ніяких проблем на кордоні виникати не повинно.

Ввезти машину в Україну для постійного використання можна тільки за умови сплати всіх податків і зборів, передбачених нашим законодавством. У разі переїзду в Україну на постійне місце проживання автовласник звільняється від сплати податків, якщо на момент виїзду йому належить транспортний засіб, яке перебувало на обліку в країні попереднього проживання не менше 1 року.

До речі ...

ВОстаннім часом все більше транспортних засобів, що тимчасово ввозяться в Україну громадянами-нерезидентами (а значить, без сплати податків), на жаль, так і залишаються в нашій країні з метою розбирання на запчастини або подальшої легалізації. Причому рахунок йде вже на сотні машин, і ці цифри неухильно ростуть. Втрати держави від цього все більш відчутні.

Існує і категорія громадян-нерезидентів, просто залишають в Україні своїх пошарпаних «коней», так як утилізація їх за місцем проживання за кордоном недешева.

З огляду на ситуацію, що склалася, Державна митна та Державна прикордонна служби України прийняли ряд заходів по боротьбі з особами, причетними до протиправної діяльності. Розроблено технологічну схему пропуску через кордон транспортних засобів, схема обміну інформацією між прикордонними і митними органами, що дозволяє значно ефективніше виявляти порушників зобов'язань про зворотне вивезення автомобілів, застосовувати по відношенню до них жорсткіші заходи впливу. Зміни в технологію вводяться в дію вже в лютому. Документ зареєстрований в Міністерстві юстиції України.

Фото Сергія Орлова

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Олександр Лелета

Консультант з питань таможніБессменний експерт з митних питань «Автоцентру» Олександр Дмитрович Лелета раптово помер від зупинки серця. 23 вересня 2012 року в рідному місті Конотоп він вийшов на товариський матч ветеранів з футболу у відмінному здоров'ї і впав на поле - раптово зупинилося сердце.Редакція «Автоцентру» сумує за передчасну втрату і приносить співчуття родичам Олександра Дмитровича. Нам всім буде його не вистачати.

Інші матеріали автора:

Чи це правда?
Чи може моя дружина поставити тут машину на тимчасовий облік на рік, щоб не виїжджати кожні 2 місяці?
Чи може вона виїжджати на батьківщину без автомобіля?
Що вона може зробити, щоб з мінімальними витратами поставити в Україну автомобіль на постійний облік?