Строительство »

Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю. Коментарі статті. Рекомендації адвоката у кримінальних справах

В даний час сучасне суспільство переживає етап класового і фінансового поділу на соціальні верстви В даний час сучасне суспільство переживає етап класового і фінансового поділу на соціальні верстви. Класові і національні відмінності в поєднанні з відсутністю єдності в суспільстві породжує зростання злочинності і на жаль, частота злочинів, пов'язаних із заподіянням шкоди здоров'ю особистості, мають тенденцією зростання.

Залежно від ряду обставин даний злочин може потрапляти під різні статті кримінального законодавства.

Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю може носити умисний характер і класифікуватися по ст. 111 КК РФ.

Крім цього шкоду здоров'ю може бути заподіяна в стані афекту і потрапляти під дію ст.113 КК РФ.

Особливий випадок це перевищенні меж самооборони або заходів, прийнятих для затримання особи, яка вчинила злочин (ст. 114 КК РФ).

Так само Кримінальним Кодексом України передбачено покарання за заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю з необережності (ст. 118 КК РФ).

Статистичні дані стверджують, що цей вид злочину є досить поширеним. Психологічною мотивацією заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю найбільш часто виступає агресія і її невмотивована частина, бажання самоствердитися за рахунок заподіяння болю іншій індивідууму, зайва самовпевненість, а так само бажання показати свою силу, і тим самим, досягти вищого ступеня ієрархії невеликого співтовариства або кола людей.

Найчастіше, потрапляють під дію статей 111 і 113 КК РФ молоді люди у віці до 29 років, це обумовлено тим, що даний вік відповідає вищої точки фізичного розвитку організму. Активність гормонів і фізичне здоров'я штовхає молодих людей на вчинення злочинів, більшість з яких не заплановані і не підготовлені заздалегідь. Статті 114 та 118 КК РФ ставляться скоріше до непередбачених життєвих ситуацій, коли стоїть питання про збереження власного життя, або неповної поінформованості або некомпетентності винної особи.

Тяжка шкода здоров'ю - це втрата мови, зору, слуху, втрата функцій будь-якого органу або втрата самого органу, переривання вагітності, захворювання токсикоманією і наркоманією, психічний розлад, спотворення обличчя, стійка або повна втрата працездатності.

Умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю карається позбавленням волі від 2 до 8 років.
Позбавленням волі на строк від 3 до 5 років карається злочин за ст. 111 КК РФ вчинене:

 1. За наймом.
 2. Суспільно-небезпечним способом.
 3. З хуліганських спонукань.
 4. Що стосується особи свідомо для винного, який перебуває в безпорадному стані, за малістю років або за станом фізичного здоров'я.
 5. З особливою жорстокістю, муками або знущанням для потерпілого.
 6. Що стосується особи або його близьких, що виконував свою службову діяльність або громадський обов'язок.
 7. З метою використання тканин або органів потерпілого.
 8. За мотивами ненависті або ворожнечі відносно якої-небудь соціальної групи, а так само з мотивів політичної, расової, національної, ідеологічної чи релігійної ненависті.

Терміном позбавлення волі від 5 до 12 років караються діяння, що потрапляють під дію ст. 111 КК РФ, вчинені групою осіб або організованою групою за попередньою змовою, або вчинені щодо двох і більше особам.

Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, що спричинило за собою смерть потерпілого карається позбавленням волі на строк від 5 до 15 років.
Призначення терміну покарання залежить від багатьох факторів, таких як: обтяжуючі або пом'якшуючі обставини, визнання провини підсудним, його каяття, та ін.

Будь-який злочин, скоєний у стані афекту, має менш суворе покарання. Це пов'язано з тим, що винна особа, перебуваючи в стані афекту, не завжди може контролювати свої емоції, силу удару і в повній мірі усвідомлювати серйозність своїх діянь.

Афект - це раптово виникло хвилювання. Виникнення афекту завжди пов'язане з насильством, тяжкою образою або знущанням з боку потерпілого. Протиправні і аморальні дії або тривала психотравмирующая ситуація, так само можуть послужити причиною виникнення афекту.

У ст. 113 КК РФ сказано, що злочин на спричинення тяжкої шкоди здоров'ю вчинене в стані афекту, карається обмеженням або позбавленням волі на строк до 2 років.

Найчастіше, коли життя знаходиться в небезпеці ми не думаємо про те наскільки серйозно можемо нашкодити нападаючому особі. Особистий захист від злочинця пов'язана з можливістю заподіяння йому тяжких тілесних ушкоджень, які в результаті приведуть до втрати ним працездатності або органів почуттів - слуху, зору і т.д. Перевищення меж самооборони згідно зі ст. 114 КК РФ карається обмеженням або позбавленням волі на строк до 1 року.

П. 2 ст. 114 КК РФ стосується осіб в обов'язки, яких входить затримання злочинців. В даному пункті сказано, що тільки умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю злочинця, може бути покарано обмеженням або позбавленням волі на строк до 2 років.

Не слід забувати, що даний злочин скоюється і з необережності або внаслідок неналежного виконання своїх професійних обов'язків. Дане діяння підпадає під дію ст. 118 КК РФ.

Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю з необережності передбачає покарання у вигляді:

 • штрафу в розмірі до 80 тис. руб. або в розмірі заробітної плати засудженого за період до 6 місяців;
 • обов'язкових робіт на термін 80-200 годин;
 • виправних робіт на строк до 2 років;
 • обмеження волі на строк до 3 років (умовний термін);
 • арешту на строк 3-6 місяців.

Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю внаслідок неналежного виконання своїх професійних обов'язків передбачає покарання у вигляді:

 • обмеження або позбавлення волі на строк до 1 року;
 • позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (необов'язкове покарання).

Що-ж робити якщо Ви є постраждалому від даного злочину особою?

Якщо Ви стали жертвою нападу в результаті якого вам було завдано тяжка шкода здоров'ю, то постарайтеся додатково стягнути з злочинця, спричинені вам матеріальний і моральний збиток. Для захисту ваших інтересів зверніться за допомогою адвоката у кримінальних справах . Для подачі позову про відшкодування моральної та матеріальної шкоди Вам необхідно буде надати в суді все чеки і квитанції про оплату послуг медичного персоналу, ліків, операцій, діагностичних процедур і всіх інших витрат, що виникли внаслідок даного злочину. Для досягнення оптимального результату довірте даний етап кваліфікованому кримінальній адвокату.

Читайте також:

" Розбій. Коментарі статті. Рекомендації адвоката у кримінальних справах ".

З повагою,
Вікторія Демидова, адвокат.

Що-ж робити якщо Ви є постраждалому від даного злочину особою?