Строительство »

Відшкодування моральної шкоди при ДТП: зразок позову стягнення шкоди з винуватця

 1. Хто вважається морально постраждалим
 2. Що потрібно буде довести в суді
 3. Зразок позовної заяви до суду
 4. Судова практика з відшкодування моральної шкоди при ДТП
 5. Питання відповідь

Відповідно до російського законодавства, всі витрати, які виникли внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, в повному обсязі стягуються з винної. З урахуванням того, що автолюбителі давно звикли до ОСАГО, КАСКО, можна стверджувати, що схема відшкодування матеріального збитку через страхову компанію добре відома. У той же час, багато хто не знає, як стягнути моральну шкоду з винуватця ДТП, адже закон прямо говорить, що моральний збиток не стягується зі страховика. З чого почати, куди звертатися і хто має право на відшкодування такої шкоди - дізнаємося в цій статті.

Хто вважається морально постраждалим

Теоретично потерпілим від аварії може бути будь-яка людина, так чи інакше випробував певні страждання:

 • пасажир в автомобілі. Під час ДТП пасажири є найбільш незахищеними - за статистикою, в більшості випадків саме вони отримують каліцтва, переломи, нерідкі летальні випадки. Отримав травми пасажир визнається потерпілим незалежно від того, в чиєму транспорті він перебував в момент аварії;
 • водій. Людина, який перебував за кермом, визнається потерпілим, якщо в зіткненні винна інша сторона;
 • пішохід. Люди, що переходять дорогу в недозволеному місці, завжди наражаються на підвищену небезпеку. Серед пішоходів особливо багато жертв внаслідок наїзду;
 • родичі і близькі померлого в результаті ДТП.

Всі перераховані особи можуть реалізувати своє право на відшкодування моральної шкоди. Його поняття дано в цивільному законодавстві - це ті страждання, моральні і фізичні, яких зазнав потерпілий.

Верховний суд роз'яснив, що такими стражданнями можуть бути:

 1. біль в результаті перенесеної травми;
 2. неможливість продовжувати працювати за фахом, навчатися;
 3. втрата близьких;
 4. тимчасове (або постійне) обмеження в правах, можливості вести активний спосіб життя;
 5. переживання внаслідок завданої шкоди здоров'ю і т.д.

Слід розуміти, що, наприклад, відшкодування вартості лікування травм, завданих аварією, не є компенсацією моральної шкоди. В даному випадку все переживання, страждання від неможливості пересуватися, брати участь в житті сім'ї і т.д. - ось те, що охоплюється значенням немайнової (моральної) шкоди.

Що потрібно буде довести в суді

Загальновідомо, що добиватися виплат в рахунок завданої шкоди здоров'ю і наслідків стресу доведеться в суді. Розглянемо, що конкретно має підтвердити, якими доказами запастися заздалегідь, щоб уникнути неприємних сюрпризів у вигляді відмови в позові.

Все дуже просто - потрібно надати суду докази тих обставин, які вказані в позові: Все дуже просто - потрібно надати суду докази тих обставин, які вказані в позові:

 • якщо потрібно відшкодувати неможливість вести свій звичний спосіб життя, спілкування, брати участь в якихось заходах, то необхідно підтвердити реальне надання медичної допомоги, реабілітацію, вимушену втрати роботи внаслідок інвалідності тощо

Приклад. Пенсіонера Іванова Р.Р. збила машина на пішохідному переході, водій був притягнутий до адміністративної відповідальності, його вина встановлена. Іванову Р.Р. були заподіяні тілесні ушкодження у вигляді синців, що не спричинило будь-якого розладу здоров'я. Разом з тим, Іванову Р.Р. на момент події наїзду було 78 років, у нього була маса захворювань, в тому числі і судинного характеру. В результаті синці, які з першого погляду вважалися незначними, спричинили сильні набряки, в результаті чого Іванов Р.Р. тривалий час (понад 20 днів) не міг пересуватися, йому була надана платна допомога (він найняв доглядальницю на свої заощадження). В подальшому Іванов Р.Р. подав до суду позов про відшкодування йому моральної шкоди, де були заявлені вимоги про стягнення всіх перерахованих витрат і в тому числі про відшкодування тих страждань, які він переніс внаслідок неможливості рухатися. Суд виніс рішення на користь Іванова Р.Р .;

 • якщо заявлено про відшкодування моральних страждань, то потрібно довести до відома суду причинно-наслідковий зв'язок між ДТП і тими переживаннями, які були присутні в житті потерпілого після нього.

Приклад. В результаті зіткнення двох легкових автомобілів загинула молода людина 1980 р.н., Алексєєв Н.Д. У позовній заяві його мати, Алексєєва Н.Є. детально виклала, чому вона просить суд про відшкодування конкретної суми в рахунок моральної шкоди у зв'язку з смертю єдиного сина. Оскільки втрата близької є безумовною підставою до задоволення подібних позовів, вимоги матері були визнані судом обґрунтованими;

 • буває так, що з вини водія, який скоїв аварію, страждають люди, які не мають будь-яких родинних зв'язків з потерпілим, однак при цьому їм було завдано істотної шкоди. Такі справи вимагають участі грамотного юриста, який може обгрунтувати інтерес позивача і підкріпити доказами зв'язок між тим, що сталося і наслідком у вигляді шкоди третім особам.

Приклад. Петров А.А. займався приватним візництвом, а також доставкою вантажу. За винагороду йому запропонували доставити невеликий вантаж в сусідню область - потрібно терміново передати дороге, рідкісне ліки для Вороніна Є.П. По дорозі в автомобіль Петрова А.А. врізався автомобіль Лада, під керуванням Макарова В.А., в результаті транспорт Петрова А.А. повністю згорів, були знищені всі вантажі, в тому числі і ліки для Вороніна Є.П. Останній, так і не дочекавшись доставки, відчув себе дуже погано, був госпіталізований. За висновком лікарів, причиною погіршення здоров'я і наслідків у вигляді паралізації стало те, що він не прийняв ліки, які йому повинні були привезти. Оскільки в винуватцем в ДТП був визнаний Макаров В.А., саме з нього було стягнуто моральну шкоду, пов'язаний з тими стражданнями, яких зазнав Воронін Е.П .;

 • якщо в результаті аварії була втрачена працездатність громадянина, на утриманні якого знаходяться члени його сім'ї, то при пред'явленні позову про відшкодування моральної та матеріальної шкоди в результаті ДТП слід надати суду медичні документи, які свідчать про неможливість продовжувати трудову діяльність (висновок комісії лікарів, довідка про інвалідність , підтвердження наявності утриманців і т.д.).

Приклад. Пішоходу Соколову В.В. в результаті наїзду автомобілем під керуванням Миронова П.Т. були заподіяні тілесні ушкодження кистей рук. В результаті Соколов В.В., тесля за освітою, втратив працездатність і не зміг утримувати сім'ю: за висновком лікарів, йому протипоказано піднімати більше 3 кг, працювати за допомогою електроінструментів і т.д. Разом з тим, інвалідом Соколов В.В. визнаний не був. Представник позивача подав суду докази причинного зв'язку між наїздом і наслідками травми, а також: документи про дохід за попередній рік (довідка ПДФО), довідку про склад сім'ї, де значилося троє малолітніх дітей і дружину, яка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до півтора років . Суд погодився з вимогами позивача про те, що сім'я потерпілого постраждала морально і матеріально, втративши непоганий заробіток глави сімейства.

Зразок позовної заяви до суду

Перед тим, як звернутися до суду, можна спробувати висунути вимоги про компенсацію безпосередньо учаснику ДТП . Це можна зробити за допомогою претензії (надіслати її рекомендованим листом відповідачу) або за допомогою медіації - стадії досудового врегулювання, коли сторони за участю досвідченого юриста можуть прийти до компромісу.

Якщо без суду спір вирішити не вдалося, або ви вважаєте звернення до медіатора марною тратою часу (можливо, потенційний відповідач прямо заявив про відмову виплачувати хоч якусь суму збитку), слід скласти позовну заяву (пояснення виділені синім кольором):

В Ленінський районний суд м Москви
Позивач: Мамонов Георгій Борисович,
який проживає за адресою: м Москва, вул. Леніна, буд.1, кв. 2
Тел. 892600000
Відповідач: Гусєв Антон Антонович,
який проживає за адресою: м Москва, вул. Лісова, буд.1, кв.1
тел. 892800000

ПОЗОВНУ ЗАЯВУ
Про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої ДТП

01.01.2016 року о 13:30 на перехресті вулиць Леніна і Лісова м Москви на мене наїхав автомобіль Лада Гранта, держ. номер 000, під керуванням Гусєва А.А. В ході перевірки обставин співробітниками ДІБДР було встановлено, що мною були дотримані Правила дорожнього руху: перехід дороги здійснювався в призначеному для цього місці, де знаходився відповідний попереджувальний водіїв знак і розмітка на дорозі, а також був дозволяючий сигнал світлофора, оскільки перехрестя регульований.

Вина громадянина Гусєва А.А. в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 12.24 КоАП РФ, встановлена ​​постановою мирового судді судової ділянки № 1 Ленінського району м Москви від 10.02.2016г., Гусєв О.О. позбавлений права керування транспортними засобами на два роки. Постанова набрала законної сили 20.02.2016г. Крім того, обставини заподіяння мені тілесних ушкоджень підтверджуються довідкою про ДТП від 02.01.2016г., Протоколом про адміністративне правопорушення від 01.01.2016г.

В результаті заподіяних мені переломів великої і малої гомілкових кісток зліва, що за висновком експерта № 1111 є тілесними ушкодженнями середньої тяжкості, я не зміг працювати тренером з 02.01.2016г. по 02.02.2016г. В результаті дитяча та юнацька команда гімназії № 2 м Москви не змогли виступити на міських змаганнях з баскетболу 29.01.2016г. Я і сам є учасником змагань серед дорослих, я також не зміг на них виступити в складі команди Ленінського району м Москви. В результаті заподіяння мені зазначених травм я втратив заробіток в сумі 77000 рублів і поніс моральні страждання через неможливість прийняття участі у важливих для мене змаганнях.

Після лікування я проходив платні процедури в обласному реабілітаційному центрі, загальна вартість склала 43000 рублів. Крім того, за рекомендацією лікаря я придбав ортопедичні вироби на суму 23700 рублів.

Відповідно до ст. 100 ЦПК РФ прошу стягнути вартість послуг юриста-адвоката в розмірі 10000 рублів, витрати на оформлення довіреності в сумі 1000 рублів.

На підставі викладеного, керуючись ст. 100 ЦПК РФ, ст.ст. +1064, 1099-1100 ГК РФ,

ПРОШУ:

Стягнути з відповідача Гусєва А.А. в мою користь 205000 (двісті тисяч) рублів, з них:

 1. суму втраченого заробітку за період з 02.01.2016 по 02.02.2016г. - 77000 рублів (сімдесят сім тисяч рублів);
 2. за моральні страждання, що виникли в результаті неможливості мене і команд гімназії № 2 м Москви брати участь в міських змаганнях - 50000 рублів (п'ятдесят тисяч рублів);
 3. вартість реабілітації - 43000 рублів (сорок три тисячі рублів);
 4. вартість протезно-ортопедичних виробів - 23700 (двадцять три тисячі сімсот рублів);
 5. вартість послуг представника - 10000 рублів (десять тисяч рублів);
 6. вартість оформлення довіреності на представника - 1000 рублів (одна тисяча рублів).
 7. вартість сплаченої держмито - 300 рублів (триста рублів).

(Стягнення сум, вказаних в пунктах 1,3,4 проводиться з винуватця ДТП, допустимо тільки в разі, якщо його відповідальність не застрахована по ОСАГО. А так ці вимоги пред'являються страховику, який зобов'язаний виплатити сукупного відшкодування в розмірі 500 000 руб.)

Додаток:

 1. копія позовної заяви;
 2. довідка про ДТП від 02.01.2016г .;
 3. копія постанови мирового судді судової ділянки № 1 Ленінського району м Москви від 10.02.2016г .;
 4. копія протоколу про адміністративне правопорушення від 01.01.2016г .;
 5. листок непрацездатності та висновок експерта № 1111;
 6. довідка з місця роботи від 03.02.2016г. (Посада - тренер баскетбольних команд, видана керівництвом гімназії № 2 м Москва);
 7. довідка про доходи за місцем роботи, розрахунок недоотриманого заробітку;
 8. розклад змагань з баскетболу дитячої та юнацької команд;
 9. розклад чоловічих змагань по м Москва з баскетболу;
 10. наказ про зняття зі змагань дитячої та юнацької команд;
 11. наказ про зняття зі змагань у складі чоловічої команди з баскетболу учасника Мамонова Г.Б .;
 12. медичний висновок про направлення на реабілітацію;
 13. квитанція про оплату вартості реабілітації;
 14. медичний висновок про необхідність носіння ортопедичних виробів;
 15. квитанція про оплату вартості ортопедичних виробів;
 16. договір на надання юридичних послуг представника;
 17. квитанція про оплату вартості юридичних послуг, згідно з договором;
 18. квитанція про оплату оформлення довіреності;
 19. квитанція про оплату держмита.

Позивач: Мамонов Г.Б., 01.03.2016г.

Як ми бачимо з поданого зразка, щоб компенсувати моральну шкоду, заподіяну винуватцем ДТП, слід дуже докладно і прямо вказувати на негативні наслідки, які наздогнали потерпілого. Також необхідно долучити ті документи, на підставі яких причина таких наслідків (неправомірні дії Гусєва А.А.) буде зрозуміла для суду.

Якщо з якихось причин у вас на руках немає копії протоколу про адміністративне правопорушення, довідки про ДТП, копії постанови мирового судді, все це можна запитати в процесі розгляду цивільної справи. Для цього прямо в тексті позовної заяви можна вказати на прохання, звернену до суду, про те, щоб в підготовчій стадії адміністративну справу було запрошено в ГИБДД.

Судова практика з відшкодування моральної шкоди при ДТП

Отримати фактично кошти в рахунок моральної шкоди можна відразу (наприклад, якщо відповідач - солідна організація, яка найняла недбайливого водія) або не одержати ніколи. Все залежить від платоспроможності боржника та його сумлінності у виконанні судового рішення. Крім того, важлива величина суми, визначеної судом до відшкодування. Нормами цивільного законодавства встановлено, що розмір підлягає сплаті компенсації визначається в залежності від:

 • ступеня вини відповідача;
 • категорії заподіяння тілесних ушкоджень;
 • ролі самого потерпілого (нерідкі випадки, коли потерпілий вибігав на дорогу в стані алкогольного сп'яніння, після чого вимагав велику компенсацію з водія);
 • ступеня матеріального участі винної особи в лікуванні, реабілітації постраждалого, допомоги його родині;
 • аналізу пропорційності пред'явлених вимог фактично заподіяному шкоди і т.д.

В цілому, сукупність всіх цих обставин в кожному випадку індивідуальна. Крім того, суди можуть спиратися на судову практику, створену в регіонах:

 • у справах про ДТП з легким шкодою здоров'я зазвичай суди стягують від 20000 до 300000 рублів;
 • у справах, де потерпілому було завдано середньої тяжкості шкоди здоров'ю, компенсація може досягати 200000-400000 рублів;
 • у кримінальних справах, де потерпілому була заподіяна тяжка середовищ здоров'ю, збиток може бути виражений в сумі до одного мільйона рублів;
 • у кримінальних справах про ДТП зі смертельним результатом представники потерпілого можуть отримати до двох мільйонів рублів.

Реально стягнути суми, зазначені суддею у вирішенні, можна через службу судових приставів (в тому випадку, якщо добровільно рішення не виконується). Ви можете повідомляти приставу про відомих вам джерелах заробітку боржника, наявності у нього майна і т.д. Разом з тим, за статистикою, близько половини судових рішень про компенсації моральної шкоди з тих чи інших причин (частіше - неплатоспроможності) не виконуються фактично.

Питання відповідь

питання:
На мене наїхав автомобіль, але оскільки я переходив дорогу в недозволеному місці, водій не був визнаний винним в ДТП. Чи можу я стягнути з нього моральну шкоду (було завдано легкий шкоди)?

За змістом ст. 1100 ГК РФ, ви дійсно можете стягнути з водія компенсацію за моральну шкоду, яка була заподіяна його діями, навіть без визнання його винним. Разом з тим, ступінь провини водія (а також її повна відсутність) будуть прийняті до уваги при визначенні суми, що підлягає відшкодуванню. Якщо вина не встановлена, компенсація може бути, з урахуванням незначності завданих ушкоджень, порівняно невеликий (приблизно 2000 - 10000 рублів).

питання:
В результаті ДТП страховою компанією винної сторони мені були виплачені на відновлення автомобіля, а у відшкодуванні шкоди здоров'ю було відмовлено. Чи можна мені пред'явити позов про відшкодування моральної шкоди до страхової компанії?

Ні, позов про компенсацію моральної шкоди завжди пред'являється до водія джерела підвищеної небезпеки.

питання:
Я потрапила в ДТП, де винуватцем був водій без ОСАГО. Мені вдалося стягнути з нього вартість ремонту автомобіля, а про відшкодування моральної шкоди мною не заявляв. В даний час у мене стійка боязнь до пересування на машині, зі мною тривалий час працює психолог, я відчуваю постійний стрес. Чи можна зараз, з часом подати окремий позов про компенсацію за мої страждання?

Російське громадянське право не ставить можливість звернення до суду за відшкодуванням моральної шкоди в залежність від попередньої подачі майнового позову. Адже моральні і фізичні страждання можуть настати значно пізніше події. Ви маєте право звернутися до суду з окремим позовом.

питання:
Мого чоловіка на смерть збила машина, заведено кримінальну справу за ст. 264 КК РФ. В ході розгляду справи в суді я б хотіла подати позовну заяву про відшкодування мені моральної шкоди, пов'язаної зі смертю чоловіка. Яку держмито я повинна оплатити?

Згідно з податковим законодавством, позови про відшкодування шкоди, заподіяної злочином, не обкладаються держмитом. У вашому випадку порушено кримінальну справу, винуватець притягнутий до кримінальної відповідальності, тому держмито оплачувати не потрібно.

Чи можу я стягнути з нього моральну шкоду (було завдано легкий шкоди)?
Чи можна мені пред'явити позов про відшкодування моральної шкоди до страхової компанії?
Чи можна зараз, з часом подати окремий позов про компенсацію за мої страждання?
Яку держмито я повинна оплатити?