Строительство »

Моральна шкода в результаті дорожньо-транспортної пригоди

 1. 1. Що таке моральна шкода?
 2. 2. Хто має право претендувати на відшкодування моральної шкоди при ДТП?
 3. 3. Хто відшкодовує моральну шкоду в разі ДТП?
 4. 4. Як стягувати моральну шкоду?
 5. 4.1 Стягнення моральної шкоди в кримінальній справі на стадії слідства.
 6. 4.2 Стягнення моральної шкоди в кримінальній справі в суді.
 7. 4.3 Стягнення моральної шкоди в цивільному порядку при адміністративному порушенні водія
 8. 4.4 Стягнення моральної шкоди в цивільному порядку при встановленні відсутності провини водія
 9. 5. Хто визнаються власником джерела підвищеної небезпеки?
 10. 6. Які докази потрібно уявити, якщо ви постраждали в ДТП?
 11. 7. Де отримати документи, що обгрунтовують вимоги про моральну шкоду?
 12. 8. Чи може бути стягнуто моральну шкоду, якщо сам потерпілий - винуватець ДТП (пішохід)?
 13. 9. Чи сплачується державне мито при подачі позову про стягнення моральної шкоди, заподіяної ДТП?
 14. 10. У якому розмірі суди стягують моральну шкоду при ДТП?
 15. 11. Чи враховує суд фінансовий стан винного водія при стягненні моральної шкоди?

Якщо особа постраждала в ДТП, то виникають обов'язки щодо компенсації завданої моральної шкоди, викликаного заподіянням шкоди здоров'ю. Якщо в ДТП загинув родич або чоловік, то компенсується ...

1. Що таке моральна шкода?

Моральна шкода це моральні, а також фізичні страждання, які були заподіяні громадянинові порушенням його особистих прав (здоров'я, життя, честь і гідність). Зокрема, якщо особа постраждала в ДТП, то виникають обов'язки щодо компенсації завданої моральної шкоди, викликаного заподіянням шкоди здоров'ю. Якщо в ДТП загинув родич або чоловік, то компенсується моральна шкода моральних переживань через втрату близької людини.

2. Хто має право претендувати на відшкодування моральної шкоди при ДТП?

На компенсацію моральної шкоди виник при ДТП має право особа, якій завдано травми, або близькі загиблого.

Такою особою може бути:

 • пішохід, на якого скоєно наїзд;
 • водій, який отримав важкі травми в результаті ДТП;
 • родичі (другий чоловік, батьки, діти) в разі загибелі учасника ДТП.

У разі кримінальної справи (заподіяна тяжка шкода, смерть) питання про визнання потерпілого позивачем вирішує слідчий своєю постановою. В рамках адміністративного правопорушення (легкий або середній шкоду здоров'ю) така постанова не виноситься, і стягнення здійснюється вже в цивільному порядку.

3. Хто відшкодовує моральну шкоду в разі ДТП?

Цивільним законом встановлено, що шкода, заподіяна транспортним засобом, відшкодовує його власник (особа, на яке оформлено транспортний засіб).

Автомобіль може належати як організації, так і громадянину. Якщо власник автомобіля - громадянин, то компенсацію виплачує він.

Якщо ж власником є ​​організація, а водій, що сидів за кермом автомобіля, є співробітником організації, і в момент ДТП виконував трудові обов'язки, то відшкодовувати моральну шкоду повинна організація. Однак, щоб роботодавець водія виплатив потерпілому необхідні суми, необхідно підтвердити наявність трудових відносин. Доведення відбувається шляхом подання відповідного таких документів, як трудовий договір організації з водієм, наявність відрахувань податків та страхових внесків до бюджету, керування автомобілем по подорожнього листа.

Однак на практиці при компенсації моральної шкоди іноді виникає колізія. Полягає вона в тому, що за кримінальним кодексом моральну шкоду компенсує злочинець, яким може бути тільки громадянин. У той же час Цивільний кодекс містить вказівку на відшкодування заподіяної шкоди організацією-роботодавцем (ст. 1 079).

З огляду на рівень матеріальної забезпеченості фізичної особи та організації, як мінімум, має у власності автомобіль, стягувати моральну шкоду слід з організації.

4. Як стягувати моральну шкоду?

Порядок стягнення моральної шкоди часто залежить від того, до якої відповідальності притягується винний і залучається взагалі. розібратися допоможе адвокат по ДТП .

4.1 Стягнення моральної шкоди в кримінальній справі на стадії слідства.

Якщо на водія порушено кримінальну справу, то компенсації слід починати домагатися вже в рамках кримінальної справи. Реалізується це за допомогою подачі цивільного позову, в якому потерпілий викладає суть причинних йому страждань, оцінюючи їх в розмірі певної суми грошей. На практиці трапляється, що слідчі, які ведуть кримінальну справу, намагаючись уникнути зайвої роботи, рекомендують стягувати моральну шкоду вже після завершення розслідування. Не варто піддаватися таких пропозицій, оскільки винному водієві слід вказати, до чого йому готуватися в матеріальному плані. Нерідкі випадки, коли після вручення таких позовів слідчими водії виходять на переговори з потерпілими і домовляються про відшкодування шкоди до суду.

4.2 Стягнення моральної шкоди в кримінальній справі в суді.

2 Стягнення моральної шкоди в кримінальній справі в суді

Якщо позову не було подано на слідстві обов'язково подавайте його на стадії судового слідства. Суд зобов'язаний визнати родичів загиблого або потерпілого, який отримав каліцтва цивільним позивачем, а також зобов'язаний розглянути моральний позов, пов'язаний зі злочином. Держобвинувач зазвичай виступає за задоволення таких позовів. Суди першої інстанції іноді виносячи вирок визнають право на позов, але залишають його розгляд в цивільному порядку. Такі вироки слід оскаржити, оскільки звернення до цивільному порядку означає подачу позову заново, при цьому ви вже самостійно змушені будете доводити всі обставини, подавати докази, витребувати необхідні матеріали кримінальної справи. У кримінальному ж процесі держава «робить» це за вас. Вищі судові інстанції скасовують вирок в таких випадках тільки в частині позову, і він порівняно швидко розглядається.

4.3 Стягнення моральної шкоди в цивільному порядку при адміністративному порушенні водія

Якщо водія притягають до адміністративної відповідальності, то стягувати компенсацію доведеться в суді, подавши позовну заяву. Слід дочекатися постанови про визнання винуватості водія і направляти до суду позов про стягнення моральної шкоди, заподіяної порушенням ПДР. Тут доведеться все доводити самостійно. До позову крім постанови треба буде додати довідку про ДТП, і документи, зазначені нижче в цій статті. Зразок позовної заяви про стягнення моральної шкоди можна скачати тут.

4.4 Стягнення моральної шкоди в цивільному порядку при встановленні відсутності провини водія

У разі, коли водій визнається невинною в ДТП, то потерпілий також може стягнути компенсацію завданих йому страждань. Підстава для стягнення - безумовна відповідальність власника джерела підвищеної небезпеки, до якого належить автомобіль (стаття 1079 ГК РФ). Безсумнівно, суд стягне з водія певну суму грошей, але з урахуванням невинності водія і наявності в діях потерпілого порушень ПДР. Комплект документів надається той же, тільки замість постанови про винність водія прикладається в залежності від випадку:

 • постанову про відмову до залучення до адміністративної відповідальності;
 • постанову слідства про відмову в порушенні справи;
 • постанову слідства про припинення кримінальної справи.

5. Хто визнаються власником джерела підвищеної небезпеки?

Таким власником може бути як безпосередній власник - громадянин або організація, на яких зареєстрований автомобіль, так і інші особи. До іншим особам відносяться ті громадяни, які керують автомобілем на законних підставах. Раніше це визначалося довіреністю. В даний час, громадянин, керуючий чужим автомобілем, який має всі документи на нього (в тому числі свідоцтво на іншу особу) і вписана в поліс ОСАГО, вважається законним власником автомобіля. Договір оренди або лізингу також є законною підставою для володіння чужим автомобілем.

У будь-якому випадку слід розуміти, що відповідачем за позовом про стягнення моральної шкоди може бути і не власник автомобіля. Оскільки моральна шкода нерозривно пов'язаний з особистістю яка заподіяла його.

6. Які докази потрібно уявити, якщо ви постраждали в ДТП?

Незалежно від виду судочинства необхідно доводити:

 • факт ДТП,
 • факт пошкодження здоров'я,
 • розмір заподіяної шкоди,
 • факт заподіяння шкоди відповідачем.

Тепер більш детально. Якщо все ж було заведено кримінальну справу, то ніяких додаткових доказів не буде потрібно. Ви подаєте цивільний позов в справу, в якому є всі необхідні докази. В окремих випадках можна доповнити матеріали документами, що підтверджують спорідненість, смерть, лікування, отримання інвалідності.

Якщо стягнення здійснюється в цивільному суді і в ДТП винен водій, то документи будуть наступними:

 • Довідка про ДТП (за формою Наказу № 154 від 01.04.2011, випущеного МВС РФ).
 • Постанова про притягнення водія до відповідальності (вирок суду, якщо цивільний позов не піддавався)
 • Якщо потерпілий загинув - свідоцтво про шлюб або про народження для підтвердження спорідненості / шлюбу
 • Свідоцтво про смерть
 • Якщо потерпілий отримав травми: виписному епікризи, докази інвалідності

Якщо водій не винен в ДТП, документи будуть наступні:

 • Постанова про відсутність в ДТП провини водія
 • Документи, що підтверджують із загиблим спорідненість
 • Документи, що підтверджують настання смерті, отримання каліцтва чи інвалідності.

7. Де отримати документи, що обгрунтовують вимоги про моральну шкоду?

Де отримати документи, що обгрунтовують вимоги про моральну шкоду

 • Довідка про ДТП видається співробітниками ДІБДР на місці ДТП (також копія довідки може видаватися у відповідному відділенні ГИБДД, якщо порушено кримінальну справу, довідку можна попросити у слідчого);
 • Постанова про притягнення до відповідальності вноситься посадовими особами ДАІ.
 • Вирок стосовно винуватця водія можна отримати в суді, його винесла (треба отримати відмітку про вступ в силу)
 • Свідоцтво про смерть, про шлюб, про народження (у разі їх втрати) - в органах РАЦС за місцем смерті, реєстрації шлюбу, народження дитини.
 • Виписаний епікриз видається лікарнею, в якій проходив лікування потерпілий.
 • Довідка про інвалідність - медичною комісією по встановленню інвалідності.
 • Постанова про відсутність в діях водія провини виноситься слідчим, які проводили перевірку у кримінальній справі.

8. Чи може бути стягнуто моральну шкоду, якщо сам потерпілий - винуватець ДТП (пішохід)?

Так, як вказувалося вище - може. Стягнення може бути вироблено з власника джерела підвищеної небезпеки (докладніше див. Вище). Відповідальність тут має незаперечний характер. Однак слід розуміти, що суд може знизити розмір истребуемой компенсації, якщо в діях пішохода була груба необережність або умисел. Але в будь-якому випадку моральні страждання повинні бути компенсовані, навіть якщо у відшкодуванні вам матеріальної шкоди було відмовлено.

9. Чи сплачується державне мито при подачі позову про стягнення моральної шкоди, заподіяної ДТП?

Держмито за такими позовами не сплачується. Податковий кодекс звільнив від оподаткування адміністративний збір вимоги моральної шкоди, що випливають із заподіяння каліцтв, шкоди здоров'ю, а також смертю годувальника. Також не стягується держмито за вимогами моральної шкоди, обумовленого вчиненням злочину.

10. У якому розмірі суди стягують моральну шкоду при ДТП?

Розмір компенсації залежить від деяких обставин справи:

 1. тяжкості шкоди, завданої потерпілому: заподіяно шкоду здоров'ю або потерпілий загинув;
 2. дії самого потерпілого і ступінь його провини в ДТП.

Узагальнюючи практику, можна сказати, що в разі смерті розмір компенсації коливається в межах 500 тис. - 1 млн. Руб., Якщо ж було завдано потерпілому тяжка шкода здоров'ю - 300 - 500 тис. Руб.

При грамотному захисті водія та подання документів суд змушений буде врахувати його «непростий» фінансове становище, і знизить суму моральної шкоди.

11. Чи враховує суд фінансовий стан винного водія при стягненні моральної шкоди?

Так, враховує. Фінансовий стан підтверджується:

 1. довідками про доходи (при цьому не слід забувати, що суд самостійно може запросити довідки з податкової),
 2. наявністю малолітніх дітей (підтверджується свідоцтвами про народження),
 3. наявністю утриманців (це можуть бути люди похилого віку непрацездатні батьки, дідусі, бабусі, другий чоловік),
 4. відсутністю будь-якої власності,
 5. необхідністю знімати житлове приміщення (докласти договір найму з відмітками про платежі).

Інші обставини можуть бути визначені виходячи з конкретної життєвої ситуації.

1. Що таке моральна шкода?
2. Хто має право претендувати на відшкодування моральної шкоди при ДТП?
3. Хто відшкодовує моральну шкоду в разі ДТП?
4. Як стягувати моральну шкоду?
5. Хто визнаються власником джерела підвищеної небезпеки?
6. Які докази потрібно уявити, якщо ви постраждали в ДТП?
7. Де отримати документи, що обгрунтовують вимоги про моральну шкоду?
8. Чи може бути стягнуто моральну шкоду, якщо сам потерпілий - винуватець ДТП (пішохід)?
9. Чи сплачується державне мито при подачі позову про стягнення моральної шкоди, заподіяної ДТП?
10. У якому розмірі суди стягують моральну шкоду при ДТП?