Строительство »

Як відбувається відшкодування моральної шкоди при ДТП в 2019 році

 1. Що таке моральна шкода згідно із законом
 2. Коли можна вимагати компенсацію
 3. Порядок дій
 4. ДТП без постраждалих
 5. Заподіяння легкої шкоди здоров'ю
 6. Травми середньої тяжкості
 7. важкий шкоди
 8. Аварії зі смертельними наслідками
 9. Підготовка документів
 10. Яку суму вимагати з винуватця?
 11. Виплатить страхова моральну шкоду?
 12. Судова практика

Участь в ДТП завжди має серйозні наслідки, що відносяться не тільки до матеріальних збитків, а й до ризику для життя і здоров'я. Але якщо вартість автомобіля оцінюється досить просто, виходячи з результатів незалежної технічної експертизи, то як оцінити збиток здоров'ю? Відшкодування моральної шкоди при ДТП може викликати масу проблем для потерпілого, що має труднощі з визначенням розміру позовних вимог. Однак це не привід від них відмовлятися. Точну суму визначить суд відповідно до власною методикою розрахунку.

Що таке моральна шкода згідно із законом

Що таке моральна шкода згідно із законом

Було б помилкою вважати, що в моральну шкоду включаються лише душевні переживання - переляк або інше нервове потрясіння. Це не так. Під терміном «моральну шкоду» маються на увазі як моральні, так і фізичні страждання. Крім того, до цього поняття відноситься і будь-яке порушення немайнових прав, причиною якого була участь в ДТП. Відповідно, це зобов'язує винуватця компенсувати завдані їм збитки.

Що саме можна зараховувати до моральної шкоди? Якщо мова йде про автомобільну аварію, то до цього терміну можна віднести:

 • фізичну шкоду, отриманий в ході дорожньої аварії (наприклад, інвалідність, перелом, забій);
 • нервове потрясіння, що стало причиною погіршення психічного стану протягом тривалого періоду (істерика, нічні кошмари, заїкання, боязнь транспорту);
 • погіршення професійних навичок внаслідок перелому або іншої шкоди, завданої здоров'ю (наприклад, втрата роботи);
 • неможливість подальшого особистісного розвитку (зокрема, після ДТП абітурієнт був змушений відмовитися від вступу до ВНЗ).

Коли можна вимагати компенсацію

Громадянин, який є потерпілим у ДТП, має право вимагати компенсацію за моральну шкоду не тільки при наявності явних фізичних травм, але і в тих випадках, коли був ризик їх отримання. Остаточний розмір моральної шкоди при ДТП визначається судом.

На право отримання компенсації не впливає факт, що у винуватця ДТП немає страховки . Поліси ОСАГО і каско не покривають моральну шкоду, тому їх наявність або відсутність не має прямого відношення до позову. Однак на рішення судді може вплинути інформація про те, що потерпілий вже отримав належну йому компенсацію матеріального збитку по полісу ОСАЦВ або КАСКО.

Порядок дій

Подаючи позовну заяву про відшкодування матеріальної та моральної шкоди при ДТП, громадянину слід бути повністю впевненим у тому, що в його діях дотримана необхідна процедура. В першу чергу це стосується такого етапу, як складання досудової претензії ДТП про моральну шкоду.

Якщо вимоги про стягнення моральної шкоди подаються нарівні з вимогою про компенсацію отриманих матеріальних збитків, то досудова претензія за двома видами компенсацій складається в одному документі. Текст досудової претензії можна писати в довільній формі. Головна умова тут полягає в тому, що винуватцю пропонується укласти мирову угоду при ДТП до суду , Добровільно виплативши потерпілому компенсацію.

Складена і підписана претензія передається відповідачу рекомендованим листом. Копія цього документа повинна бути додана до матеріалів справи.

Після відправки досудової претензії позивачеві має пройти 30 днів до подання позовної заяви. Якщо ж від винуватця ДТП прийшов письмову відповідь, що свідчить про відмову виплатити компенсацію в позасудовому порядку, позов можна подавати, не чекаючи закінчення 30-денного терміну.

ДТП без постраждалих

Практика показує, що отримати моральну шкоду при ДТП без постраждалих набагато складніше, ніж при наявності у потерпілого явного фізичного шкоди. Причина цього - відсутність прямих доказів того, що потерпілий отримав значні душевні страждання.

У той же час, якщо в ДТП було завдано істотної шкоди автомобілю, що передбачає присутність ризику для життя і здоров'я потерпілого, то цей факт сам по собі є доказом того, що людина в момент аварії міг отримати сильне нервове потрясіння.

Заподіяння легкої шкоди здоров'ю

Заподіяння легкої шкоди здоров'ю

Отримавши в результаті автомобільної аварії садна, забиті місця або інші тілесні ушкодження, що не привели до тривалої втрати працездатності, потерпілий має право вимагати моральну шкоду за заподіяння шкоди здоров'ю при ДТП.

Як докази заподіяння фізичних страждань, що сталися з вини відповідача, позивачеві необхідно додати до позовної заяви виписку з медичної карти або довідку про тимчасову непрацездатність. Крім того, на користь потерпілого можуть бути використані свідчення колег, сусідів або інших людей, які б підтвердили погіршення стану здоров'я позивача (проблеми з нервовою системою, загальне самопочуття).

Травми середньої тяжкості

Отримання травм середньої тяжкості є вагомим доказом для того, щоб подати позов до винуватця ДТП про відшкодування шкоди , Пов'язаного не тільки з вартістю лікування і подальшою реабілітацією, а й з отриманим нервовим потрясінням. Сума морального збитку при ДТП середньої тяжкості визначається судом на підставі тривалості втрати працездатності, обставин аварії, фінансового становища позивача і відповідача, ряду інших чинників.

Під травмами середньої тяжкості слід мати на увазі пошкодження кінцівок, внутрішніх органів або шкіри, що стало причиною втрати працездатності на термін більше 21 дня. На відміну від каліцтв, травми середньої тяжкості допускають відновлення працездатності в повному обсязі або на близькому до нього рівні.

важкий шкоди

Як правило, при нанесенні тяжкої шкоди здоров'ю при ДТП сума морального збитку перевищує розмір матеріальних збитків. Це пояснюється тим, що шкода здоров'ю є непоправних. Відповідно, потерпілий зазнав не тільки значні фізичні страждання в момент аварії, але і назавжди втратив працездатність, в повній або частковій мірі.

Під важким шкодою здоров'ю слід мати на увазі втрату кінцівки, важливого внутрішнього органу, зміна зовнішності, викликане опіком, хімічним або механічним пошкодженням, втрату органів зору або слуху.

Аварії зі смертельними наслідками

Моральна компенсація при ДТП, яке спричинило загибель людини, виплачується родичам загиблого. На розмір компенсації може вплинути втрата годувальника, а також моральні страждання, отримані членами сім'ї потерпілого. Остаточний розмір відшкодування визначається судом з урахуванням різних факторів, в тому числі фінансового становища позивачів і відповідача.

Читаємо також:
Виплати по ОСАГО при ДТП
Відновлення авто після ДТП

Підготовка документів

Підготовка документів

Складаючи позов про стягнення моральної шкоди при ДТП, потерпілий або його родичі повинні врахувати наявність ряду необхідних для суду документів. У їх число входить:

 • копія досудової претензії;
 • довідка ГИБДД;
 • копія протоколу ГИБДД;
 • результати незалежної технічної експертизи;
 • довідка з лікувального закладу або виписка з медичної карти;
 • свідоцтво про смерть (якщо позов подається родичами загиблого в ДТП);
 • квитанції і чеки, що підтверджують витрати на лікування;
 • квитанція про оплату держмита.

Заперечення на позовну заяву не входить до переліку документів, які додаються до позову, оскільки воно подається від імені відповідача. Якщо вимога про компенсацію моральної шкоди подається вже в ході розгляду справи про стягнення матеріальної шкоди, то позивач має право подати клопотання про зміну суті позовних претензій. Якщо ж позивач не знає, як написати клопотання про відшкодування моральної шкоди при ДТП, то він може скористатися зразком цього документа або вдатися до допомоги юриста.

завантажити зразок позовної заяви (.DOCX)

Яку суму вимагати з винуватця?

Оцінка моральної шкоди - досить складне питання як для позивача, якому потрібно вказати ціну позову, так і для судді, який потім буде визначати остаточний розмір компенсації, що підлягає відшкодуванню.

Як оцінити моральну шкоду при ДТП, якщо один потерпілий залишився без ноги, а другий залишився без обох ніг? Чи випливає з цього, що розмір претензій другого постраждалого повинен бути вдвічі більше, ніж у першого? Що може вплинути на визначення судом ціни позову?

Виходячи з практики розгляду подібних справ, стягнення шкоди з винуватця ДТП відбувається з урахуванням наступних факторів:

 • ступінь отриманих жертвою фізичних і моральних страждань;
 • загальний стан здоров'я позивача на момент розгляду справи;
 • тривалість втрати працездатності;
 • ймовірність часткового або повного відновлення стану здоров'я;
 • ступінь погіршення професійних навичок, соціальних відносин в житті позивача;
 • оцінки фінансового становища позивача і відповідача;
 • наявність утриманців або неповнолітніх дітей, які залишилися без годувальника.

Універсальної відповіді, який би дозволив позивачеві самостійно визначити ціну позову у справі про моральну шкоду, не існує. Якщо відповідача цікавить, як знизити в суді моральну шкоду в ДТП, то позивача, в свою чергу, турбує інше питання - як отримати від винуватця аварії максимально можливу суму компенсації. Тому іноді заявлена ​​ціна позову у справі про моральну шкоду може досягати декількох мільйонів рублів. Однак в рішенні суду розмір претензій може бути значно зменшений.

Виплатить страхова моральну шкоду?

Купуючи поліс ОСАЦВ або КАСКО, власник автомобіля повинен заздалегідь знати, що обидва згаданих типу страхування не передбачають відшкодування моральної шкоди при настанні страхового випадку. Домагатися компенсації за нанесення моральної шкоди потерпілому доведеться в судовому порядку. Винятком є ​​лише угоду про компенсацію моральної шкоди від ДТП. Однак така послуга надається далеко не всіма страховими компаніями.

Судова практика

Через те, що багато судових рішень по відшкодуванню моральної шкоди при ДТП в частині ціни позову істотно відрізняються один від одного, корисно буде дізнатися типові випадки з практики роботи судів у таких справах.

Випадок 1. Суд першої інстанції присудив матері загиблого в ДТП дитини 2 мільйони рублів в якості компенсації моральної шкоди. Незважаючи на подану апеляцію, рішення суду було залишено в силі.

Випадок 2. Вдова з двома неповнолітніми дітьми, яка втратила в ДТП чоловіка, змогла відсудити у винуватця аварії 350 тисяч рублів у вигляді відшкодування моральної шкоди. Після апеляції рішення суду залишилося в силі.

Читаємо також:
В яку страхову краще звернутися при ДТП

Випадок 3. Онук подав позов проти водія, який збив на пішохідному переході його бабусю. Ціна позову була заявлена ​​в розмірі 200 тисяч рублів. Суд постановив виплатити моральну шкоду за загибель бабусі в ДТП в розмірі 50 тисяч рублів.

Виплатить страхова моральну шкоду?
Але якщо вартість автомобіля оцінюється досить просто, виходячи з результатів незалежної технічної експертизи, то як оцінити збиток здоров'ю?
Що саме можна зараховувати до моральної шкоди?
Як оцінити моральну шкоду при ДТП, якщо один потерпілий залишився без ноги, а другий залишився без обох ніг?
Чи випливає з цього, що розмір претензій другого постраждалого повинен бути вдвічі більше, ніж у першого?
Що може вплинути на визначення судом ціни позову?
Виплатить страхова моральну шкоду?