Строительство »

Звільнення співробітника за розкрадання. Процедурні тонкощі, які допоможуть компенсувати збитки

  1. Можливо вам буде цікаво
  2. 42 корисних документа для юриста компанії
  3. Оптимальний варіант - домовитися по-хорошому
  4. Документальне оформлення факту розкрадання
  5. Звернення роботодавця в правоохоронні органи
  6. пояснювальна працівника
  7. Розірвання трудового договору
  8. дивіться відеолекцію

Що потрібно зробити, перш ніж звертатися до органів МВС. Скільки наказів потрібно для звільнення за розкрадання. Які аргументи допоможуть компанії виграти в суді.

Можливо вам буде цікаво

Існують різні методи шахрайства персоналу компанії: від крадіжок товару рядовими співробітниками до налагоджених схем масштабних розкрадань, в яких задіяна ціла група працівників.

42 корисних документа для юриста компанії

Здавалося б, виявивши ці факти, роботодавець може звільнити правопорушника «за статтею», а також вимагати компенсації заподіяної шкоди. Але на практиці все виявляється набагато складніше.

По-перше, для того, щоб звільнити співробітника за розкрадання, розтрату або шахрайство, одних підозр недостатньо. Навіть якщо працівник був спійманий на місці злочину на місці злочину або його протиправні дії зафіксовані камерами відеоспостереження - це ще не є підставою для звільнення. Роботодавцю буде потрібно вступив в законну силу вирок суду або постанова посадової особи, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення ( подп. «Г» п. 6 ст. 81 ТК РФ ). По-друге, порушення кримінальної справи зовсім не гарантує повернення викраденого майна або компенсації збитку, заподіяного його розкраданням. І нарешті, по-третє, працівники можуть оскаржити своє звільнення в суді. Найчастіше вони вимагають відновлення на роботі, визнання записи в трудовій книжці про звільнення недійсною, стягнення заробітної плати за вимушений прогул та компенсації моральної шкоди. Хворим місцем роботодавців і підставою для задоволення таких позовів є процедурні помилки при оформленні звільнення.

Оптимальний варіант - домовитися по-хорошому

Компанії нечасто звертаються до правоохоронних органів при виявленні фактів шахрайства власних співробітників, вважаючи за краще не виносити сміття з хати. Тому спочатку можна спробувати домовитися по-хорошому і переконати працівника повернути викрадене майно або відшкодувати його вартість, а також написати заяву про звільнення за власним бажанням ( ст. 80 ТК РФ ) Або за згодою сторін ( ст. 78 ТК РФ ). Такий сценарій розставання вигідний обом сторонам: роботодавцю не доведеться витрачати час і сили на збір документів, судові розгляди, повернення викраденого майна, а у працівника не виникає неприємностей, в тому числі з подальшим працевлаштуванням. Тому є всі шанси, що співробітник злякається порушення проти нього кримінальної справи і погодиться вирішити справу миром. Якщо ж полюбовно домовитися не вийшло і працівник відмовляється визнавати факт розкрадання, а тим більше повертати вкрадене, то роботодавцю має бути довга і копітка процедура звільнення.

Документальне оформлення факту розкрадання

У Трудовому кодексі прямо сказано, що працівника, який вчинив за місцем роботи розкрадання, розтрату, умисне знищення або пошкодження майна, можна звільнити ( подп. «Г» п. 6 ч. 1 ст. 81 ТК РФ ). Причому необов'язково, щоб майно належало саме роботодавцю. Для кваліфікації розкрадання просто необхідно, щоб викрадене майно було чужим для винного і було скоєно за місцем його роботи ( п. 44 постанови Пленуму В. С.РФ від 17.03.04 № 2 «Про застосування судами Р. Ф. Трудового кодексу РФ», далі постанову № 2 ).

Факт розкрадання може бути виявлений співробітниками компанії (службою безпеки, колегами підозрюваного) або виявитися в ході проведення контрольно-облікових заходів (при інвентаризації, звірці залишків готової продукції і т. Д.). У першому випадку необхідно, щоб співробітники, які бачили випадок розкрадання, не просто розповіли про це роботодавцю, а склали доповідну записку в довільній формі з описом обставин події. Якщо викрадене майно належало роботодавцю, то для підтвердження факту недостачі майна обов'язково проводиться інвентаризація ( п. 2 ст. 12 Федерального закону від 21.11.96 № 129-ФЗ «Про бухгалтерський облік»). Для цього видається наказ про створення інвентаризаційної комісії та проведенні інвентаризації ( п. 1.5 Методичних вказівок по інвентаризації майна і фінансових зобов'язань , Затв. наказом Мінфіну Росії від 13.06.95 № 49 ). У другому випадку (при виявленні факту розкрадання при проведенні інвентаризації) доповідну записку складати не потрібно: розкрадання вже зафіксовано в акті.

Якщо за підсумками інвентаризації факт недостачі майна підтвердиться, роботодавцю необхідно провести службове розслідування для встановлення причин виникнення шкоди, протиправності поведінки працівника, наявності його провини ( ч. 1 ст. 247 ТК РФ ). Комісія створюється наказом, складеним у довільній формі і підписаною директором компанії. За підсумками розслідування складається висновок з його результатами. Знайомити працівника з актом і укладенням Трудовий кодекс не вимагає.

Однак наявності акта інвентаризації і висновків комісії для звільнення ще недостатньо ( визначення Санкт-Петербурзького міського суду від 30.05.11 № 33-7968 ).

Звернення роботодавця в правоохоронні органи

Факт розкрадання повинен підтверджуватися що набрало законної сили вироком суду або постановою посадової особи, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення. Для отримання цих документів роботодавцю потрібно звернутися із заявою до чергової частини ОВС за місцем вчинення розкрадання. Заява пишеться в довільній формі, але як приблизний зразок можна використовувати додаток № 2 до Інструкції про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ РФ заяв, повідомлень та іншої інформації про події ( наказ МВС РФ від 04.05.10 № 333 ). Про прийом заяви видається талон-повідомлення (наказ МВС Росії від 29.12.05 № 1070). До заяви краще докласти всі документи, які вдалося зібрати по ходу з'ясування обставин розкрадання: документ, що підтверджує повноваження представника компанії, яка підписала заяву (доручення, наказ про призначення на посаду та т. П.); документи, що підтверджують право власності компанії або інших осіб на зниклі речі; документи, що містять опис, характеристику, вартість зниклих речей; доповідну записку, що надійшла до роботодавця; документ про підсумки проведення службової перевірки; документи останньої інвентаризації і т. д.

Якщо в результаті розгляду цих документів приймається рішення про порушення кримінальної справи або справи про адміністративне правопорушення, то представнику компанії потрібно простежити, щоб її визнали потерпілою у справі. Це необхідно для того, щоб роботодавець міг знайомитися з матеріалами справи, а згодом отримати копію постанови чи вироку суду ( п. 2 ст. 25.2 і п. 2 ст. 29.11 КоАП РФ, подп. 12 і 13 п. 2 ст. 42 КПК РФ). Для отримання документів потрібно подати відповідне клопотання до суду, який розглядає справу ( п. 2 ст. 29.11 КоАП РФ і ст. 312 КПК РФ ). Також компанії-роботодавцю має сенс подати клопотання про визнання її цивільним позивачем і пред'явити позов про стягнення з працівника шкоди ( ч. 1 ст. 44 КПК РФ ).

Важливо, щоб сам вирок суду (постанова) була отримана роботодавцем на руки. При його відсутності у компанії на момент звільнення співробітника останній має всі шанси стягнути компенсацію моральної шкоди, заподіяної звільненням ( визначення Московського обласного суду від 13.07.10 у справі № 33-13541 ).

Здавалося б, тепер з обвинувальним протоколом на руках роботодавець може спокійно звільнити працівника, який вчинив розкрадання, і в нього немає ніяких шансів відновитися на роботі або вимагати якихось компенсаційних виплат. Однак це вірно тільки в тому випадку, якщо згодом роботодавець не порушить порядок застосування до такого співробітнику дисциплінарного стягнення ( визначення Санкт-Петербурзького міського суду від 15.09.09 № 12211 ).

Зверніть увагу: в обхід загального правила воно може бути накладено протягом місяця з дня набрання законної сили вироком суду, а не з моменту виявлення проступку ( п. 44 постанови № 2 ).

пояснювальна працівника

Після отримання вироку суду і до видання наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності за розкрадання від працівника потрібно вимагати пояснювальну записку ( ст. 193 ТК РФ ). Вона є однією з підстав для застосування дисциплінарного стягнення, і при її відсутності звільнення може бути визнано незаконним ( визначення Московського обласного суду від 19.08.10 у справі № 33-14897 ). Причому після витребування пояснень краще почекати два дні до застосування дисциплінарного стягнення.

Цитуємо документ. До застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від працівника письмове пояснення. Якщо після закінчення двох робочих днів зазначене пояснення працівником не представлено, то складається відповідний акт.
Неподання працівником пояснення не є перешкодою для застосування дисциплінарного стягнення (ч. 1 , 2 ст. 193 ТК РФ).

Справа в тому, що деякі суди сприймають норму про дводенному терміні для дачі пояснень як необхідний період часу, який повинен почекати роботодавець до накладення дисциплінарного стягнення (визначення Московського міського суду від 08.07.10 у справі № 33-20391 , від 06.07.10 у справі № 33-19977 , Ленінградського обласного суду від 04.02.10 № 33-438 / 2010 ). Причому незалежно від того, представив працівник в ці два дні пояснювальну записку або довелося складати акт про його відмову від дачі пояснень. При наявності такого акта і документа, що свідчить про те, що пояснення у працівника вимагалось (повідомлення працівникові з проханням надати пояснення), звільнення можливе і без пояснювальної записки ( ст. 193 ТК РФ ).

Розірвання трудового договору

Оскільки звільнення за розкрадання є мірою дисциплінарної відповідальності, на несумлінного працівника спочатку необхідно накласти дисциплінарне стягнення. Наказ про це підтвердить застосування крайній захід дисциплінарної відповідальності - звільнення. Трудовий кодекс не передбачає об'єднання двох цих наказів. Тому на практиці рекомендується складати два документи: наказ про застосування дисциплінарного стягнення і наказ про припинення трудового договору ( лист Роструда від 01.06.11 № 1493-6-1 ).

Уніфікованої форми наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності немає. Компанії доведеться розробити його самостійно, вказавши в ньому дані про співробітника, проступок, який він зробив, з посиланням на документи, що підтверджують це порушення.

Після видання наказу про застосування стягнення у вигляді звільнення складається наказ про припинення (розірвання) трудового договору (уніфікована форма № Т-8 , Затв. наказом Мінстату Р. Ф.от 05.01.04 № 1 «Про затвердження уніфікованих форм первинної облікової документації з обліку праці та її оплати»).

В якості підстави для розірвання договору в ньому потрібно відобразити реквізити не тільки наказу про притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення, але і вироку суду або постанови судді. Обидва наказу можуть бути складені в один день, головне, щоб працівник був ознайомлений з ними під розпис.

Рада в тему

Якщо сума викраденого майна невелика, працівника можна звільнити в зв'язку з втратою довіри.

Плюс цього підстави в тому, що для звільнення не вимагається вступило в силу рішення суду: вина працівника може бути підтверджена актом інвентаризації, його вдячними поясненнями ( визначення Московського міського суду від 04.05.11 у справі № 33-13181 ). Тому, якщо цілі повернути майно або його вартість немає, то це підстава цілком підійде. Мінус в тому, що по ньому можна звільнити тільки матеріально-відповідальних осіб ( п. 45 постанови № 2 ).

Питання в тему

При звільненні працівника за розкрадання майна роботодавця чи потрібно виплачувати йому компенсацію за невикористану відпустку?

Так потрібно. Компенсація за всі невикористані відпустки виплачується працівникові при звільненні ( ст. 127 ТК РФ ) Незалежно від причин звільнення.

Коли необхідно скласти акт про те, що працівник не представив пояснень за фактом порушення дисципліни?

згідно статті 193 Трудового кодексу, акт про те, що працівник не представив пояснень за фактом допущеного порушення дисципліни, складається після закінчення двох робочих днів з дня пред'явлення такої вимоги.

Як розкрили розкрадання на великому підприємстві

Георгій Демидов, генеральний директор юридичної компанії «СВ-інформ»:

«Коли я працював начальником служби безпеки на великому підприємстві, ми відстежили, що один з працівників викрав партію товару і занурив її в свою машину. Як тільки він зрозумів, що його затримають, він кинув машину і втік. Але через півгодини за машиною приїхала жінка. За інформацією в анкеті працівника, яку він заповнював при прийомі на роботу, нам швидко вдалося встановити, що це дружина "несуни". Вона працювала в одному з великих універсамів Москви.

Ми попросили її затриматися і описали можливі перспективи розвитку подій для її чоловіка: або він чесно розповідає про схему розкрадання, називає всіх учасників і тоді може написати заяву про звільнення за власним бажанням або за згодою сторін без наслідків, або компанія пише заяву в правоохоронні органи. У другому випадку йому загрожувало кримінальне покарання за статті 159 Кримінального кодексу ( "Шахрайство"). У підсумку він погодився про все розповісти, ми зняли бесіду на відео в присутності свідків, і це допомогло викрити інших розкрадачів ».

Відсторонити підозрюваного співробітника на час слідства не можна

Основна проблема, з якою стикається роботодавець при звільненні працівника за статтею за розкрадання, - це відсутність легальної можливості усунути співробітника від роботи на час слідства. Вичерпний перелік підстав для відсторонення від роботи перерахований в статті 76 Трудового кодексу. Порушення кримінальної справи проти працівника або підозра його в розкраданні, підтверджене актом інвентаризації або ув'язненням за підсумками службового розслідування, в цьому списку не зазначені. Наприклад, відсторонення від роботи продавця через недостачі в касі грошових коштів стане підставою для притягнення роботодавця до адміністративної відповідальності за статті 5.27 Кодексу про адміністративні правопорушення, оскільки таке відсторонення не передбачено трудовим законодавством. А в разі оскарження такого відсторонення працівником в комісії по трудових спорах або суді ( ст. 382 ТК РФ ) - відшкодуванням неодержаної заробітної плати за час незаконного позбавлення його можливості трудитися ( ст. 234 ТК РФ , визначення Московського обласного суду від 07.10.10 у справі № 33-17726 ).

Юлія Герасимова, юрисконсульт ЗАТ «Алексинського скло»

Журнал «Юрист компанії», № 9, вересень 2011

дивіться відеолекцію

Звільнення з ініціативи роботодавця. Розповідає керівник практики трудового права компанії Goltsblat BLP Надія Ілюшина.

прослухайте   курс відеолекцій про участь юридичної служби в роботі з персоналом у Вищій школі юриста прослухайте курс відеолекцій про участь юридичної служби в роботі з персоналом у Вищій школі юриста . Систематизуйте свої знання і отримаєте документальне підтвердження: диплом державного зразка .

Коли необхідно скласти акт про те, що працівник не представив пояснень за фактом порушення дисципліни?