Строительство »

Комп'ютерне шахрайство. Адвокат за статтею 159.6. КК РФ

 1. Питання: Які саме шахрайські дії кваліфікуються по статті 159.6. КК РФ? Як відрізнити комп'ютерне...
 2. Питання: Чи має правове значення для кваліфікації за статтею 159.6 КК РФ спосіб вчинення шахрайства?
 3. Питання: Є приклади, коли за вчинення незаконних маніпуляцій з комп'ютерною інформацією винуватець...
 4. Питання: Чи можливо при залучити власника інтернет-сайту (ресурсу) за вчинення розкрадання грошових...
 5. Питання: В якому порядку порушуються кримінальні справи по комп'ютерному шахрайству і хто займається...

Наведений матеріал підготовлений на підставі найбільш поширених запитань з урахуванням останніх тенденцій тлумачення норм російського законодавства і сформованої правозастосовчої практики.

Публікація не є керівництвом для прийняття самостійних правових рішень. При виникненні правових питань, а також перед прийняттям будь-якого юридично значущої дії, рекомендується отримати відповідну консультацію у фахівця в галузі кримінального права.

Автор публікації - адвокат Павло Домкіна .

Питання: Які саме шахрайські дії кваліфікуються по статті 159.6. КК РФ? Як відрізнити комп'ютерне шахрайство від інших форм розкрадання?

При відповіді на це питання слід відштовхуватися від наукового тлумачення про предмет злочинного посягання за статтею 159.6. КК РФ. У предмет посягання шахрайства в сфері комп'ютерної інформації (охоронювані законом відносини, які порушує зловмисник здійснюються злочином) одночасно входять два об'єкти, що і відрізняє його від інших складів злочинів проти власності. Такими є:

 1. Комп'ютерна інформаціяведення, повідомлення, дані, представлені у формі електричних сигналів, незалежно від засобів їх зберігання, обробки і передачі).
 2. Майно (сукупність речей, які знаходяться у власності особи, включаючи гроші та цінні папери, а також майнових прав на отримання речей або майнового задоволення від інших осіб).

З огляду на подвійний предмет посягання, винну особу, як і обмовляється диспозицією статті 159.6. КК РФ, притягується до відповідальності, якщо воно здійснює:

 • або викрадення чужого майна (протиправне безоплатне вилучення чужого майна на користь винної особи або іншої особи),
 • або здійснює придбання права на чуже майно (виникнення у особи можливості вступити у володіння, користуватися або розпоряджатися чужим майном як своїм власним).

за умови порушення протиправним діянням встановленого процесу зберігання, обробки або передачі комп'ютерної інформації або належного функціонування інформаційно-телекомунікаційних мереж.

Якщо винуватець при здійсненні протиправних дій оперував відомостями, що не відносяться до розумінні кримінального закону до комп'ютерної інформації, або його дії не були пов'язані із заволодінням майном, а переслідували інші цілі, кримінальна відповідальність за статтею 159.6. КК РФ виключається.

Питання: Чи має правове значення для кваліфікації за статтею 159.6 КК РФ спосіб вчинення шахрайства?

Крім одночасного посягання на два охоронюваних законом відносини у сфері захисту комп'ютерної інформації та охорони майнових прав закон детально обумовлює і спосіб вчинення шахрайських дій у сфері комп'ютерної інформації.

Закон встановлює, що статтею 159.6. КК РФ охоплюються тільки перелічені нижче способи вчинення злочину, а саме:

 • цілеспрямований вплив (втручання) програмних і / або програмно-апаратних засобів на засоби обчислювальної техніки, комп'ютери, інформаційно-телекомунікаційні мережі, яке порушує встановлений процес обробки, зберігання, передачі комп'ютерної інформації;
 • введення комп'ютерної інформації (розміщення відомостей в пристроях ЕОМ для їх подальшої обробки та (або) зберігання);
 • видалення комп'ютерної інформації (вчинення дій, в результаті яких стає неможливим відновити зміст комп'ютерної інформації, і (або) в результаті яких знищуються носії комп'ютерної інформації);
 • блокування комп'ютерної інформації (вчинення дій, що призводять до обмеження або закриття доступу до комп'ютерної інформації, але не пов'язаних з її видаленням);
 • модифікація комп'ютерної інформації (вчинення будь-яких змін відомостей (повідомлень, даних), представлених у формі електричних сигналів, незалежно від засобів їх зберігання, обробки і передач).

Кожен з перерахованих способів маніпулювання комп'ютерною інформацією передбачає за собою виникнення у винної особи можливості заволодіти чужим майном або придбати на нього право власності (пункт 20 постанови Пленуму ВС РФ від 30.11.2017 48).

Таким чином, стаття 159.6 КК РФ також має юридичне розмежування з іншими складами злочинів проти власності в тому числі і за способом скоєння незаконних дій.

Питання: Є приклади, коли за вчинення незаконних маніпуляцій з комп'ютерною інформацією винуватець залучається за іншими статтями кримінального закону. Чому так відбувається?

Для розуміння питання розглянемо кілька прикладів.

 1. Зловмисник, який є посадовою особою, здійснює легітимний доступ до програмного забезпечення в сфері видаткових операцій за рахунком юридичної особи, після чого модифікує / змінює вихідний код програми таким чином, щоб періодично здійснювалося несанкціоноване списання грошових коштів на підконтрольний йому банківський рахунок. Дане протиправне діяння має кваліфікуватися за статтею 159.6. КК РФ, оскільки зловмисник порушив встановлений (нормальний) процес обробки комп'ютерної інформації, що дозволив йому здійснити своє незаконне збагачення.
 2. Інший приклад, - зловмисник, як і в першому випадку, зміг змінити / модифікувати алгоритм роботи програмного забезпечення шляхом зараження вірусом ЕОМ потерпілого юридичної особи. Такі протиправні дії будуть кваліфікуватися як за статтею 159.6. КК РФ, так і за статтею 273 КК РФ, що передбачає відповідальність за використання шкідливого програмного забезпечення.
 3. Ще один схожий за обставинами приклад. Використовуючи залишений без нагляду ключ-носій від банку-клієнта співробітник юридичної особи справив списання грошових коштів з розрахункового рахунку товариства на свій особистий рахунок. Оскільки подібними діями співробітник не робить незаконного впливу на програмне забезпечення, його дії кваліфікується як вчинення крадіжки за п. «Г» ч. 3 ст. 158 КК РФ.

Важливо усвідомлювати різницю між шахрайством у сфері комп'ютерної інформації як протиправним діянням, пов'язаним з порушенням майнових прав при одночасному порушенні встановленого процесу обробки, зберігання, передачі комп'ютерної інформації, і іншими формами розкрадань, які хоч і припускають звернення винної особи до комп'ютерної інформації, але не тягнуть втручання в комп'ютерну інформацію, працездатність ЕОМ або їх мереж.

Питання: Чи можливо при залучити власника інтернет-сайту (ресурсу) за вчинення розкрадання грошових коштів за статтею 159.6. КК РФ?

 • Інтернет-магазин отримав передоплату, але не поставив товар;
 • поставлений товар, істотно відрізняється від представленого в реченні на сайті;
 • інтернет-ресурс збирає кошти на допомогу важкохворим, але переводить гроші на інші цілі;
 • списання грошових коштів за товар здійснено в значно більшому розмірі, ніж зазначено в оферті або без згоди користувача і т.д.

всі зазначені випадки кваліфікуються в судову практику у статті 159 , А не 159.6. КК РФ оскільки не тягнуть втручання у відносини з охорони комп'ютерної інформації.

Питання: В якому порядку порушуються кримінальні справи по комп'ютерному шахрайству і хто займається їх розслідуванням?

Виявлення та припинення даних злочинів, як правило, здійснюється співробітниками органів внутрішніх справ. У той же час виявлення і процесуальна фіксація злочинів за статтею 159.6. КК РФ може здійснюватися й іншими правоохоронними органами, які реалізують повноваження, передбачені Федеральним законом «Про оперативно-розшукову діяльність».

Порядок порушення справ

Відповідно до кримінально-процесуальним законодавством кримінальну справу за статтею 159.6. КК РФ може бути порушено в публічному порядку, тобто без заяви потерпілої сторони. Виняток робиться лише для індивідуальних підприємців і членів органу управління комерційної організації, якщо вони скоїли злочин у зв'язку із здійсненням ними підприємницької або іншої економічної діяльності. В даному випадку для порушення кримінальної справи буде потрібно відповідну заяву потерпілої сторони.

відомча підслідність

Розслідування кримінальних справ за частиною 1 статті 159.6. КК РФ здійснюється органами дізнання Міністерства внутрішніх справ РФ. Попереднє слідство по частинах другій - четвертій здійснюється вже слідчими МВС РФ. Крім того, закон допускає, що попереднє слідство у коментованій статті може проводитися слідчими органу, що виявив злочин: ФСБ РФ, СК РФ.

підсудність справ

Розгляд злочинів, передбачених статтею 159.6. КК РФ, віднесено до підсудності районних судів.

Територіальна підслідність і підсудність

Відповідно до загальних принципів кримінально-процесуального законодавства розслідування і розгляд кримінальних справ судами за статтею 159.6. КК РФ здійснюється за місцем скоєння злочину.

Адвокат Павло Домкіна.

159.6. КК РФ?
КК РФ спосіб вчинення шахрайства?
159.6. КК РФ?
Як відрізнити комп'ютерне шахрайство від інших форм розкрадання?
КК РФ спосіб вчинення шахрайства?
Чому так відбувається?
159.6. КК РФ?
Питання: В якому порядку порушуються кримінальні справи по комп'ютерному шахрайству і хто займається їх розслідуванням?