Строительство »

Хто і за що платить при пошкодженнях Вашого електролічильника - експертна думка

 1. Зовнішні пошкодження: часті причини і відповідальність сторін
 2. Лічильник пошкоджений вандалами - викликайте поліцію
 3. Випадково розбитий лічильник - не привід для паніки
 4. Зрив пломби - найпоширеніша проблема
 5. Часті питання і проблеми в експлуатації
 6. Що робити, якщо згас екран?
 7. Процедура заміни і установки
 8. Як захистити електролічильник?
 9. Що робити, якщо електролічильник вважає неправильно?
 10. Як замовити і хто оплачує експертизу?

Проблема зриву пломб і пошкоджень лічильника електроенергії завжди була актуальною для середнього українського споживача. Щоб розібратися в тому, які можуть бути причини неправильної роботи і від чого можуть виникати дефекти, я вирішив звернутися до свого авторитетного джерела - інженеру компанії «Аксиом Плюс», який вже точно повинен був знати всі тонкощі цієї проблеми. (Прим. це офіційний представник 16-ти виробників лічильників, і вже як 12 років спеціалізується на них в Україні).

Зовнішні пошкодження: часті причини і відповідальність сторін

На думку фахівця, незалежно від того, знаходиться електролічильник на особистому балансі або РЕМ, причина пошкодження може бути або умисним або випадковою і в залежності від причин, наслідки відповідальності бувають різні. Вони завжди прописані в договорі зі службою електропостачання, який складається відповідно до загальних правил користування електроенергією для населення (ППЕЕн).

Незалежно від ситуації, при пошкодженні електролічильника співробітниками РЕМ завжди проводиться перевірка факту крадіжки електрики і навмисного впливу на механізм зчитування показників (підкрутка, розбирання та інше). Якщо дане втручання виявиться, то це вже буде інша форма відповідальності, в рамках адміністративного або кримінального законодавства.

Лічильник пошкоджений вандалами - викликайте поліцію

Якщо пристрій встановлено за пределмі приміщення і було пошкоджено зловмисниками, необхідно в будь-якому випадку викликати поліцію для реєстрації факту умисного пошкодження власності та опису завданих збитків Якщо пристрій встановлено за пределмі приміщення і було пошкоджено зловмисниками, необхідно в будь-якому випадку викликати поліцію для реєстрації факту умисного пошкодження власності та опису завданих збитків.

Таким чином, Ви зніміть з себе відповідальність і не будете платити штраф за свої ж втрати. Також рекомендується відразу ж викликати інспектора РЕМ, і він у Вашій присутності зріже пломби і забере лічильник на експертизу. (Умови оплати та ремонту, а також відповідальності сторін, як правило, повинні бути прописані у Вашому договорі).

Випадково розбитий лічильник - не привід для паніки

Якщо пошкодження були нанесені з Вашого боку, необхідно повідомити про це в службу електропостачання. Далі інспектор повинен визначити справжню причину, для цього він тестує механізм і перевіряє показники. Виявлення доказів умисного впливу тягне за собою накладення штрафу. Якщо спроба крадіжки електрики не підтверджена - інспектор знімає пломби і віддає електролічильник Вам на руки. Потім Ви самостійно вирішуєте питання його лагодження або купуєте новий, повертаєте в РЕМ, де він проходить вхідний контроль, а після монтажу його пломбують.

За період безоблікового користування електрикою Вам буде приходити середня щомісячна плата за квитанціями за останній рік помножений на спеціальний коефіцієнт встановлений постачальником. Як правило, він вище 100% і з кожним місяцем зростає. Тому швидка установка буде в Ваших інтересах.

Зрив пломби - найпоширеніша проблема

На думку фахівця, найбільше штрафів українці отримують за зірвану пломбу На думку фахівця, найбільше штрафів українці отримують за зірвану пломбу. Це і не дивно - відповідальність за її цілісність завжди лежить на споживачі, що прописано в договорі, а причини пошкоджень можуть бути найрізноманітніші. Найчастіше це випадковий зрив. В такому випадку краще повідомити про це у відповідну структуру і сфотографувати показники на момент зриву.

Не залежно від того, хто винен у зриві, ресовци в будь-якому випадку будуть робити перевірку чи було втручання в схему чи ні. Тому, краще повідомити в службу самостійно і превентивно, перш ніж співробітник виявить порушення при перевірці, що спричинить зайві підозри в Вашу сторону.

Якщо втручання в схему не підтвердили, то швидше за все Вам доведеться сплатити тільки виїзд співробітників для перевірки. В іншому випадку, за розкрадання електроенергії Вас можуть притягнути до адміністративної або навіть кримінальної відповідальності.

Пам'ятайте, згідно ППЕЕн Ви маєте повне право бути присутніми під час експертизи.

Бувають і випадки, коли пломбу зривають хулігани. У такому випадку, Ви можете викликати поліцію, щоб зафіксувати цей факт. Це убезпечить Вас від сплати несправедливого штрафу за пошкоджену пломбу.

Часті питання і проблеми в експлуатації

У багатьох користувачів можуть виникати питання і складності пов'язані з самою експлуатацією. Я вивчив тематичні форуми і виписав найпопулярніші з них, щоб отримати розгорнуту відповідь від нашого експерта.

Що робити, якщо згас екран?

Це часта проблема для пристроїв з РКІ дисплеєм, особливо якщо вони встановлені зовні приватного будинку. Виходячи зі слів інженера, найчастіше дисплей може згаснути від низької температури в зимовий час. Навіть якщо він погас, то все одно продовжує працювати. Показники зберігаються в пам'яті пристрою, а потім зчитуються спеціальними приладами. На практиці відомі випадки, коли електролічильник з вимерлим екраном знаходився в експлуатації по 3-5 років і більше. В даному випадку з боку РЕМ не повинно бути претензій, якщо він працює правильно, і показання зчитуються.

Порада від фахівця: зовні будинку найкраще встановлювати лічильник з механічним екраном , Так як на нього не впливають низькі температури.

Якщо у Вас встановлена ​​АСКОЕ, то екран в принципі не потрібен, так як всі дані зчитуються автоматично через інтернет, PLC або радіозв'язок прямо з пристрою. Подивитися дані можна на сайті служби, де вони оновлюються 1-2 рази на місяць. Міняти і без того дорогий пристрій через згаслого дисплея немає сенсу.

Процедура заміни і установки

Іноді виникає бажання або необхідність заміни робочого лічильника, наприклад старої моделі радянського виробництва на новий. Як повідомив інженер, на практиці, найчастіше це стосується переходу на багатотарифний облік, при якому з 23:00 до 07:00 тариф в два рази дешевше. Для нього необхідно встановити спеціальний двохтарифний електролічильник . Алгоритм дій при цьому наступний:

 1. Дізнаєтеся в РЕМ список відповідних моделей;
 2. Купуєте оптимальний для Вас варіант, обов'язково свіжої дати випуску і з технічним паспортом в якому стоять всі печатки. Краще робити це в спеціалізованих компаніях;
 3. Чи відносите прилад обліку в службу енергопостачання, де він проходить вхідний контроль;
 4. Підключаєте до мережі;
 5. Співробітник зі спеціальним допуском перевіряє правильність підключення, пломбує і робить позначки в документах.

Як захистити електролічильник?

За словами інженера, якщо він знаходиться в доступному місці, наприклад, на сходовому майданчику, краще перестрахуватися і встановити захисне обладнання: антивандальні дверцята, шафки, замки. Так Ви можете бути спокійні за збереження встановленого всередині обладнання. Раніше їх встановлювали в квартирах, де засобами захисту теж краще не гидувати, особливо, якщо вдома є діти. Можна поставити дешевий захисний шафка з замком і сховати ключ в недоступному для них місці.

За новими нормами установка всередині житлових приміщень не практикується, так як співробітники служби електропостачання завжди повинні мати доступ для зняття показань.

У будь-якому випадку, хоча б раз на місяць варто перевіряти цілісність пломб, особливо після їх заміни або опломбування, оскільки після підписання акту, відповідальність за їх збереження буде повністю лежати на Вас і не буде жодних доказів неякісної роботи з боку електрика.

Що робити, якщо електролічильник вважає неправильно?

Як повідомив інженер, на практиці випадки, коли лічильник без механічного втручання почав неправильно зчитувати показники вкрай малоймовірні. За його словами, з досвіду компанії «Аксиом Плюс» з декількох тисяч одиниць, які були продані за останні роки тільки дві або три моделі дійсно мали заводські дефекти. Але, перед установкою він проходить кілька етапів:

 1. Тестування на спеціальному стенді, де на нього дають напругу і перевіряють з еталонним зразком;
 2. Вхідний контроль: візуальна перевірка на предмет зовнішніх дефектів, наявності заводської пломби, сторонніх втручань в конструкцію та інше;
 3. Параметризація - для багатотарифних: внесення кількості тарифів і тимчасових зон.

Іноді на зчитування можуть вплинути недобросовісні дії абонента (прикладання неодімових магнітів, підключення імпульсних інверторів та інше). Кожен сучасний сертифікований лічильник володіє декількома рівнями захисту від несанкціонованого впливу і в такому випадку він з більшою ймовірністю просто зупиниться і не буде пропускати електрику, ніж почне неправильно вважати. Також в конструкції майже всіх нових зразків передбачені датчики, які фіксують будь-які втручання, що допоможе фахівцям їх виявити. Надалі Вам доведеться заплатити чималий штраф. Крім того, доведеться купити новий і платити за його установку.

Крадіжка електрики в Україні загрожує відключенням від системи електропостачання, штрафом від 15 000 до 50 000 гривень або позбавленням волі на строк до 3-х років.

Але, на думку фахівця, ситуації коли при тій же кількості обладнання електролічильник нібито вважає в півтора або два рази більше цілком можлива. Найчастіше причина буває в самій електромережі:

 1. Витоку електрики в несправних електроприладів. Це часто буває в старих пральних машинах, коли через погані контактів струм йде в металевий корпус або заземлення;
 2. Забутий в розетці електроприлад. Наприклад, залишена в розетці плойка або праску можуть за добу нарахувати пристойну кількість кіловат-годин;
 3. Непомітне сезонне збільшення споживаної електрики. Наприклад, з початком опалювального сезону найбільше в будинку його споживає електроопалення і ціна в платіжках може легко вирости в кілька разів;
 4. Стара проводка. Комплекс причин, серед яких нагрівання проводів, погані контакти, недостатній перетин проводів, переплутані в процесі ремонту земля і нуль, погано затягнуті гвинти на клемах провокують витоку струму і, як результат, виростають щомісячні показники.

Якщо Ви запідозрили, що екран показує неправильні дані, не поспішайте телефонувати в РЕМ, перш за все перевірте проводку, автоматику, електроприлади і спробуйте з'ясувати найбільш ймовірну причину.

Як замовити і хто оплачує експертизу?

Згідно ППЕЕн, Ви маєте право замовити експертизу, якщо запідозрили, що він неправильно працює. Для цього Вам необхідно написати заяву в РЕМ і зробити передоплату її вартості. Далі, протягом 20 днів співробітники зобов'язані вилучити пристрій для експертизи, яка обов'язково проводиться в присутності абонента і представників територіальних органів Держспоживстандарту. За результату складається відповідний акт (п.15 ППЕЕн).

Якщо контроль визначить, що пристрій не має дефектів і працює правильно, Вам ще додатково потрібно буде оплатити переопломбування і монтажні роботи. При виявленні дефектів в роботі можливі два варіанти:

 1. Виявлено ознаки навмисного впливу на механізм з Вашого боку. В даному випадку Ви повинні сплатити вартість нового лічильника, монтажних робіт, опломбування (п.17 ППЕЕн) і нести відповідальність за спробу крадіжки електрики відповідно до чинного законодавства (п.48 ППЕЕн);
 2. Ознаки умисного впливу на механізм не виявлені. В даному випадку РЕЗ повинна в повному обсязі компенсувати Вам вартість експертизи і за свій рахунок провести заміну, електромонтажні роботи та опломбування (згідно з розділом V п. 5.6 Інструкції зі складання актів про порушення правил користування електричною енергією для населення).

Володимир Потягайло

за технічної підтримки інденера компанії АксіомПлюс - Євгенія Б.

Спеціально для 057.ua

Що робити, якщо електролічильник вважає неправильно?
Як замовити і хто оплачує експертизу?
Що робити, якщо згас екран?
Як захистити електролічильник?
Що робити, якщо електролічильник вважає неправильно?
Як замовити і хто оплачує експертизу?