Строительство »

- Протипожежний водопровід

Питання вибору системи пожежогасіння для підприємства в більшості випадків лягає на плечі замовника Питання вибору системи пожежогасіння для підприємства в більшості випадків лягає на плечі замовника. І це пов'язано не тільки з тим, що він її оплачує. Для нормального запуску і експлуатації системи, крім безпосередньо інсталяції, існує величезний перелік організаційних і технічних завдань, які може вирішити тільки "господар". Сьогодні ми продовжуємо висвітлювати нормативно-технічну базу та особливості експлуатації в області систем автоматичного пожежогасіння.

На перший погляд, це один з найпростіших питань - все ми з дитинства звикли до шаф з пожежними рукавами. Начебто, відкрив краник - і вода потекла. Але це тільки на перший погляд. На відміну від системи автоматичного пожежогасіння або протидимного захисту (питання, які якось можна вирішити архітектурно-планувальними коригуваннями), протипожежний водогін або повинен бути обов'язково, або взагалі не передбачається.

Вимоги до даних систем визначені в розділах 6 і 12 Сніпа 2.04.01-85 "Внутрішній водопровід і каналізація будівель". Перше, що визначено цим документом, це перелік об'єктів, які підлягають обладнанню системою пожежного водопроводу. Якщо узагальнити перелік цих об'єктів, то це:

 • житлові будинки заввишки від 12 поверхів і вище;
 • будівлі управлінь від 6 поверхів і вище;
 • гуртожитку і громадські будівлі - незалежно від поверховості;
 • адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств об'ємом від 5000 м3;
 • клуби з естрадою, театри, кінотеатри, актові та конференц-зали, обладнані кіноапаратурою;
 • переважна частина виробничих і складських приміщень.

У зазначеному СНиП, крім переліку об'єктів, які підлягають обладнанню пожежним водопроводом, наведено необхідну кількість одночасно формованих струменів і необхідну витрату води (табл. 1 і 2).
Внутрішній протипожежний водогін не потрібно передбачати:

 • в будівлях загальноосвітніх шкіл, крім шкіл-інтернатів, в тому числі шкіл, що мають актові зали, обладнані стаціонарною кіноапаратурою, а також в лазнях;
 • в будинках кінотеатрів сезонної дії на будь-яке число місць;
 • в виробничих будівлях, в яких застосування води може викликати вибух, пожежа, поширення вогню;
 • в виробничих будівлях I і II ступенів вогнестійкості категорій Г і Д незалежно від їх обсягу та у виробничих будівлях III - V ступенів вогнестійкості об'ємом не більше 5000 м3 категорій Г, Д;
 • в виробничих і адміністративно-побутових будинках промислових підприємств, а також в приміщеннях для зберігання овочів і фруктів і в холодильниках, не обладнаних господарсько-питним або виробничим водопроводом, для яких предусмотренотушеніе пожеж з ємностей (резервуарів, водойм);
 • в будівлях складів грубих кормів, пестицидів і мінеральних добрив.

Також допускається не передбачати внутрішній протипожежний водопровід в виробничих будівлях з переробки сільськогосподарської продукції категорії В, I і II ступенів вогнестійкості і обсягом до 5000 м3.

Пожежний водопровід, як правило, підключається через засувку на обвідної лінії водоміра на вводі системи господарсько-питного водопроводу. Іноді цю засувку називають обвідний. До речі, сюди ж повинні підключатися і установки водяного (спринклерного і / або дренчерного) автоматичного пожежогасіння. Кожен пожежний кран повинен бути забезпечений пожежним рукавом однакового з ним діаметра довжиною 10, 15 або 20 м та пожежним стволом.

Якщо система господарсько-питного водопроводу не забезпечує необхідний тиск в пожежному водопроводі, то виникає необхідність застосування підвищувальних насосів.

Насосні установки пожежного водопроводу, як правило, повинні складатися з основного і резервного пожежних насосів і шафи управління насосною станцією, в т.ч. електрифікованими обвідними засувками.

Насосні установки для протипожежних цілей повинні мати ручне або дистанційне керування, а для будівель заввишки більше 50 м, будинків культури, конференц-залів, актових залів та для будинків, обладнаних спринклерними і дренчерними установками, - ручне, автоматичне і дистанційне керування.

У жодному нормативному документі немає роз'яснення, що мається на увазі під автоматичним управлінням. Мабуть, тут мається на увазі пуск системи протипожежного водопроводу при фактичному відкриванні пожежного крана, обладнаного кінцевим вимикачем, а також пуск при спрацьовуванні установки пожежної сигналізації. А раз так, то сигнал на пуск формується і від ручних і від автоматичних пожежних сповіщувачів.

Останні московські територіальні будівельні норми розумно пропонують поєднати в єдиному кнопочному посту функції ручних пожежних сповіщувачів, пристроїв пуску протипожежного водопроводу і системи протидимного захисту. Це цілком виправдано, тому що під час пожежі, тікаючи по коридору, нікому і в голову не прийде окремо натискати три різні кнопки.

Сигнал автоматичного або дистанційного пуску повинен надходити на насосні агрегати після автоматичної перевірки тиску води в системі. При достатньому тиску в системі пуск насоса повинен автоматично скасовуватися до моменту зниження тиску, що вимагає включення насосного агрегату. Слід мати на увазі, що скасування пуску насосів в цьому випадку не скасовує необхідності відкривати обвідну засувку. У будь-якому випадку в системі управління повинна формуватися затримка пуску насосного агрегату на час, необхідний для відкриття обвідної засувки. Вся зазначена логіка пуску протипожежного водопроводу, в тому числі резервування насосних агрегатів, повинна виконуватися системою управління пожежного водопроводу.

При автоматичному і дистанційному включенні системи пожежного водопроводу необхідно одночасно подати сигнал (світловий і звуковий) в приміщення пожежного поста або інше приміщення з цілодобовим перебуванням обслуговуючого персоналу. До речі, технічний засіб, який має реалізувати цю функцію, ні до приймально-контрольних, ні приладів управління пожежним, строго кажучи, не відноситься і обов'язкової сертифікації не підлягає. Тобто в разі побудови автономного протипожежного водопроводу пристрої світлової та звукової сигналізації можна зібрати з підручних елементів.

Допускається для пожежогасіння використовувати господарські насоси за умови подачі розрахункової витрати і автоматичної перевірки тиску води. Господарські насоси при цьому повинні задовольняти вимогам, що пред'являються до пожежним насосів. При зниженні тиску нижче допустимого автоматично повинен включатися пожежний насос.

Нормами передбачено категорирование надійності електропостачання насосних станцій протипожежного водопроводу:

 • I категорія - при витраті води на внутрішнє пожежогасіння більше 2,5 л / с (а це більша частина переліку об'єктів);
 • II категорія - при витраті води на внутрішнє пожежогасіння 2,5 л / с;
 • При неможливості за місцевими умовами здійснити харчування насосних установок по I категорії від двох незалежних джерел електропостачання допускається здійснювати живлення їх від одного джерела за умови підключення до різних лініях напругою 0,4 кВ і до різних трансформаторів двохтрансформаторної підстанції або трансформаторів двох найближчих однотрансформаторних підстанцій (з пристроєм АВР).

Ну і на закінчення з даного питання необхідно відзначити, що автори поставили перед собою завдання лише в тезах викласти основні вимоги до побудови протипожежного водопроводу. Приступаючи до його практичного проектування або експлуатації, слід керуватися оригінальними текстами нормативних документів.

Автор: Олександр Тропінін
джерело: "БДИ" № 1-2007