Строительство »

За керування судном в п'яному вигляді можуть ввести тюремний термін

Фото: m24.ru/Михаил Сипко

За керування водними судами в нетверезому стані можуть ввести таку ж кримінальну відповідальність, як і за п'яну їзду на автомобілі. Держдума розгляне це питання у вересні, повідомив m24.ru перший заступник голови комітету з транспорту Михайло Брячак. У столичному МНС підтримали ідею кримінального покарання за повторне керування судном в п'яному вигляді. Начальник відділу Андрій Печенін пояснив, що зараз порушникам загрожують невеликі штрафи. Судновласники сумніваються в ефективності кримінального переслідування.

"Кількість маломірних суден, які мають високі швидкісні якості, стрімко зростає. Вони вже є активними учасниками руху. І тут, звичайно, потрібно регулювання", - заявив Михайло Брячак.

За словами депутата, Держдума може розглянути це питання вже у вересні, на одному з перших засідань комітету після канікул. "Потрібно зробити процедуру аналогічну тій, яка прописана в законі про безпеку дорожнього руху", - підкреслив він.

Нагадаємо, що з 1 липня автомобілістів, які були повторно затримані за їзду в нетверезому вигляді або повторно відмовилися від огляду, чекає кримінальна відповідальність. Максимальне покарання - два роки позбавлення волі і позбавлення прав на три роки. За ДТП зі смертельними наслідками водіям загрожує від двох або чотирьох років в'язниці.

У столичному управлінні МНС також виступили за введення кримінальної відповідальності для п'яних капітанів. "Можливо ввести кримінальну відповідальність за повторне керування судном в стані алкогольного сп'яніння, або якщо воно призвело до серйозних наслідків", - сказав начальник відділу безпеки людей на водних об'єктах ГУ МНС по Москві Андрій Печенін.

Сьогодні за управління маломірним судном в стані алкогольного сп'яніння передбачено штраф у 1500-2000 рублів або позбавлення права керування судном на строк від одного року до двох років (п.1 ст. 11.9. КоАП РФ). "Як правило, судновласник - людина порівняно забезпечений. Штраф в 2000 рублів для них несуттєвий. Цього року у нас зафіксовано 13 випадків керування судами в стані алкогольного сп'яніння. Всі справи направлені на розгляд до суду", - пояснив Печенін.

Інциденти з керуванням суднами в п'яному вигляді трапляються нерідко. У 2014 році в підмосковному Серпухові моторний човен наїхала на поліцейського, який купався в Оке у вільний від служби час. Водій човна знаходився в нетверезому стані. У Санкт-Петербурзі п'яний капітан катера викинув за борт двох чоловік. Намагаючись вразити пасажирів, він зробив кілька різких маневрів, в результаті чого постраждали не змогли втриматися і опинилися в Неві. Кілька років тому чемпіонку світу і Європи з вітрильного спорту Катерину Скудіна затримали на Химкинском водосховище за управління маломірним судном в п'яному вигляді. Від медичного огляду вона відмовилася, пояснивши тим, майстер вітрильного спорту може керувати судном в будь-якому стані.


Голова колегії адвокатів "Отчерцова і партнери" Ольга Отчерцова зазначає, що за керування судном в п'яному вигляді передбачено штраф, але якщо "водна прогулянка" закінчилася загибеллю людини, то дії судноводія вже кваліфікуються нормами Кримінального кодексу.

"Так, заподіяння смерті людині при управлінні маломірним судном, передбачає максимальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років. Або до 7 років, якщо загинули двоє і більше осіб", - сказала Отчерцова.

Посилання по темі

При цьому факт алкогольного сп'яніння за чинним КК не є самостійним обтяжуючою обставиною. Хоча і завжди враховується в сукупності доказів, зазначила юрист.

Генеральний директор компанії "Річфлот" Олександр Землянський ідею кримінального покарання для п'яних судноводіїв не підтримує. За його словами, буде досить важко належним чином довести факт алкогольного сп'яніння. Адже на водних артеріях немає стаціонарних постів з необхідним обладнанням.

"Процедури на автодорозі чітко регламентовані. Є огляд, відповідні пересувні лабораторії. Незрозуміло, де це все буде відбуватися на річці", - зазначив експерт. За його словами, порушниками можуть виявитися і професійні капітани, і власники маленьких катерів.

Додамо, що на даний момент кримінальне покарання за повторну їзду в п'яному вигляді порушили одну кримінальну справу проти автомобіліста. Позбавлення волі загрожує ще 15 водіям .

Віталій Воловатов