Строительство »

Айрат Нурутдинов: «Ми починаємо виплати вкладникам ТФБ і ІнтехБанка з 1 листопада»

6.10.2017

РФП отримав 250 млн рублів для вкладників від енергетиків Татарстану і виділить найбільш ласі 17 га землі для пайовиків

«Погорільці» Татфондбанка і ІнтехБанка почнуть отримувати гроші набагато раніше, ніж очікувалося. Рішення прийнято в рамках виконання послання президента РТ Держраді, а гроші виділили з чистого прибутку КК «Татенерго» і АТ «Мережева компанія». Є хороші новини і для пайовиків - їм знайшли дві ділянки в Казані, які віддадуть інвестору з умовою добудови проблемних будинків. Подробиці «БІЗНЕС Online» розповів глава ради республіканського фонду допомоги, помічник президента РТ Айрат Нурутдинов.

Айрат Нурутдинов: «Президент Республіки Татарстан просто так нічого не говорить Айрат Нурутдинов: «Президент Республіки Татарстан просто так нічого не говорить. Ми починаємо виплати з 1 листопада »Фото:« БІЗНЕС Online »

«ЯКЩО ОСОБА НЕ ГОТОВИЙ розголошувати СВОЇ ДАНІ, МИ ПРОСТО НЕ УКЛАДАЄМО ДОГОВІР»

- Айрат Рафкатович, в своєму посланні президент РТ Рустам Мінніханов доручив уряду спільно з фондом в найкоротші терміни реалізувати механізми підтримки постраждалих. Це фігура мови або дійсно процес отримав прискорення? Найкоротші терміни - це коли?

- Президент Республіки Татарстан просто так нічого не говорить. Ми починаємо виплати з 1 листопада. Але тут треба слово правильне підібрати. Що значить виплати? На ділі з клієнтом укладається договір придбання права вимоги до Татфондбанк і ІнтехБанку. Це в усіх відношеннях юридично правильна конструкція. У людей є право вимоги до банку, згідно з реєстром кредиторів, і договір цесії, тобто поступка права возмездная. Це право вимоги до банку переходить до фонду в повному обсязі. Але тут треба підкреслити: ніяких дисконтів, всі вимоги купуються за стовідсоткової вартості, тому що фонд - це не структура для заробітку.

- А звідки у фонду гроші для виплат? Раніше мова адже йшла про рік-два, які потрібні для того, щоб капіталізувати землю?

- Зараз на рахунку фонду лежить 314 мільйонів рублів. Ці гроші нам виділили дві держкомпанії - КК «Татенерго» (до п е к очолює колишній прем'єр-міністр РТ і колишній голова наглядової ради Татфондбанка Ільдар Халіков - прим. Ред.) Та АТ «Мережева компанія». «Татенерго» дало 144 мільйони, а Мережева компанія - 170 мільйонів. Ці гроші були виділені з чистого прибутку і призначалися на інші витрати, не пов'язані з діяльністю компаній. Так що на енерготарифах це ніяк не відіб'ється.

Те, що перші гроші прийшли, для нас, звичайно, велике зрушення. Але це тільки початок. Перший платіж був в формі пожертв. Але зараз ми ведемо переговори з обома компаніями про те, що вони будуть викуповувати у нас землю. У нас є земельна ділянка (759 га у казанського селища Аракчіно - прим. Ред.), І ми розплатимося з компаніями землею.

- А навіщо вона їм? Тільки щоб вам гроші перевести?

- Так, точніше, для двох цілей. По-перше, для співробітників. Це земля, яка має цінність під забудову. І друге - це мережеві коридори під комунікації.

- Скільки грошей буде направлено на виплати?

- На раді ми винесемо це питання на обговорення. Я думаю, що перші виплати складуть 200-250 мільйонів рублів. Умовно кажучи, 200 мільйонів - кредиторам ТФБ, 50 мільйонів - ІнтехБанка.

«Татенерго» дало 144 мільйони «Татенерго» дало 144 мільйони. Гроші були виділені з чистого прибутку і призначалися на інші витрати, не пов'язані з діяльністю компанії »Фото:« БІЗНЕС Online »

- А хто отримає виплати з фонду першим?

- Після довгих обговорень ми прийняли рішення, що на першому етапі будемо виплачувати тільки третьої черги кредиторів банків, тобто в основному юридичним особам.

Поясню чому. Фізичним особам, тобто першої черги кредиторів ТФБ, 29 вересня початок виплати агентство зі страхування вкладів (АСВ). Це триватиме до кінця лютого 2018 року, протягом п'яти місяців. За цей час першої черги виплатять по 15,1 відсотка від суми вимог.

Є і другий аргумент. Треба розуміти, що так чи інакше фізособи отримали страховку - це суми за вкладами до 1,4 мільйона рублів, а юрособи ніяких коштів весь цей час не отримували.

Але підкреслю, що я говорю про розподіл тільки першого траншу. Згодом всі категорії наших реципієнтів повинні бути охоплені допомогою.

- Яку суму зможуть повернути постраждалі і в якому порядку?

- За великим рахунком поки що ми розглядаємо два конкуруючих підходу до черговості виплат. Перший - це від низу до верху: від малих величин боргу до великих. Спочатку ми на 100 відсотків викуповуємо борг у самого дрібного кредитора, потім - по порядку у дедалі більших. І так поки не закінчиться ліміт. Якщо ми говоримо про придбання прав вимоги на суму, припустимо, 200 мільйонів рублів клієнтів Татфондбанка, то ми можемо заявити, що гроші отримають усі, у кого на рахунку було не більше 288 тисяч рублів. Це складе до 47 відсотків від загального числа вимог, тобто величезна їх частина буде закрита. Насправді треба розуміти, що поріг буде вище, тому що, ймовірно, не всі, хто перебуває в реєстрі вимог кредиторів, прийдуть до нас за підтримкою.

Є другий підхід: ми виплачуємо усім юридичним особам в третьої черги по 50 тисяч рублів. Всім абсолютно, включаючи крупняка.

Поки що ми пішли за першим варіантом. Але остаточно всі тонкощі по черговості і порядку виплат буде розписані у відповідному положенні, його затвердить рада фонду. Зараз цей документ буде проходити узгодження в уряді, в прокуратурі, а потім обов'язково буде опублікований.

- А чи є дедлайн по цих виплатах? Чи потрібно бігти вступати до реєстру фонду прямо зараз?

- Ми говоримо, що якщо конкретна особа протягом чотирьох-п'яти місяців до нас не звернувся, то ми його з цієї черги виплат відводимо на наступний етап.

- І до якого числа «вікно» закривається?

- Якщо ми 1 листопада відкриваємо, то 1 травня, думаю, закриємо.

- Який відсоток юросіб, на ваш погляд, звернеться?

- Гадати не хочу, але є один тонкий момент. Напевно, у кого-то це викличе роздратування, але дані всіх, хто претендує на виплати фонду, будуть опубліковані у відкритому реєстрі.

Для нас це принципово важливо. Ми хочемо, щоб ніколи фонд не звинуватили в упередженості, в тому, що хтось щось отримав позачергово. Всі відомості про виплати будуть представлені на нашому сайті. Так що якщо особа не готове розголошувати свої відомості, то ми просто з ним не укладаємо договір. Ми хочемо таким чином раз і назавжди зняти питання про прозорість нашої роботи.

«За місяць роботи фонду до нас звернулися близько 500 осіб «За місяць роботи фонду до нас звернулися близько 500 осіб. Здебільшого це кредитори-фізичні особи »Фото:« БІЗНЕС Online »

«ЗА БУДЬ-ЯКІ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ТЕЖ СТОЯТЬ ЯКІСЬ ЛЮДИ»

- Як відомо, фонд відкрив свої двері для клієнтів уже місяць тому. Скільки людей до вас звернулося за цей час?

- Близько 500. Насправді динаміка не зовсім така, яку ми очікували. До речі, здебільшого це кредитори-фізичні особи. З бізнесу теж приходять, але бізнес дуже акуратний. У «Юріко», як правило, приходять юристи, вони дуже уважно вивчають документи, купу питань задають.

- А з якими сумами вимог приходять?

- Суми абсолютно різні. Від 10-20 тисяч до мільйонних.

- А юрособи, у яких мільярдні вимоги до Татфондбанк, типу «Татнефти» або «Татенерго» звертаються?

- Чи не звертаються. Але до нас звернулося московське ТОВ «Регіон Фінанс» (представляє інтереси власників облігацій - прим. Ред.). Вони в реєстрі проходять з сумою вимог в 11,3 мільярда, тобто для нас це одна організація.

- Але за ними тисячі власників облігацій!

- Зрозуміло, що за будь-якою організацією - за «Татнефтью», за Центробанком і банком «Радянський» - теж стоять якісь люди, але ми будемо на першому етапі приймати те, що в «першому коліні». Тому що інакше ми повинні будемо занурюватися: а що за тим кредитором, за іншим?

«Регіон Фінанс» і в реєстр кредиторів Татфондбанка увійшов однією юрособою. 55,8 мільярда - це вимоги АСВ, другий - це банк «Радянський» з 19,1 мільярда, третім йде «Регіон Фінанс». Ми відразу декларували, що для нас реєстр кредиторів - це ключовий документ, в рамках цієї парадигми ми діємо.

«Що значить виплати «Що значить виплати? На ділі з клієнтом укладається договір придбання права вимоги до Татфондбанк і ІнтехБанку. Це в усіх відношеннях юридично правильна конструкція »Фото:« БІЗНЕС Online »

«МИ Б ХОТІЛИ МАТИ НЕ ПРОСТО РЕЄСТР ІЗ СУДУ ...»

- До питання про реєстр. Як на даному етапі ви спілкуєтеся з агентством по страхуванню внесків? Взагалі, чи потрібно вам постійно взаємодіяти, адже реєстр у вас вже є - з суду?

- Звичайно. Нам дуже важливо оперативне отримання підтвердження про поточну заборгованість - постійна звіряння годинників ... Адже як відбувається включення в список клієнтів РФП? Перше - люди приносять документи, кажуть: банк нам винен грошей. Друге - ми тут же робимо запит в АСВ, яке підтверджує: так, така людина в базі кредиторів є.

Про таку роботу в найкоротші терміни ми з АСВ вже домовилися. У нас в цій частині повне взаєморозуміння, і я хотів би їм подякувати.

Але є один момент: на жаль, агентство поки нам відмовляє у видачі повного реєстру кредиторів, хоча виписку вони готові видавати швидко, оперативно, з підписами за конкретною особою. А реєстр дуже важливий для нашої роботи. По-перше, по ІнтехБанку ми ніякої аналітичної роботи не проводили. По-друге, ми б хотіли мати не просто реєстр з суду, а офіційний і актуалізований. І до речі, нам необов'язково знати всю інформацію про кредиторів. Нам досить знати хоча б суми, щоб підрахувати масштаби роботи, - можемо обійтися без конкретних імен і прізвищ ...

Але в цілому, я вважаю, у нас контакт є. Ми можемо подякувати АСВ за розуміння.

«На жаль, АСВ поки нам відмовляє у видачі повного реєстру кредиторів «На жаль, АСВ поки нам відмовляє у видачі повного реєстру кредиторів. Хоча виписку вони готові видавати швидко, оперативно, з підписами за конкретною особою »Фото:« БІЗНЕС Online »

- А чи є у вас взаємодію з ініціативною групою постраждалих вкладників, тієї ж Олександрою Юмановой?

- Взаємодія є. Треба віддати належне, я все-таки рідко даю таку характеристику людям: Олександра розумна, підготовлена. Вона може чітко висловити, що їй потрібно.

- Ви особисто вийшли разом з Юмановой на останній мітинг союзу вкладників в Казані. Як ви зважилися на цей крок і які ваші враження від мітингу?

- На мітинг мене, по-перше, через вашу газету запросили. Я ж приїхав для чого? У людей є питання по діяльності фонду. І на мітингах це теж позначається. Я приїхав просто розповісти про фонд і відповісти на питання. І щоб люди подивилися на наших співробітників, які займаються підтримкою вкладників. Не тільки я був на мітингу - і наші співробітники були. Вони відповіли на всі питання.

- Як ви думаєте, мітингувальники здивувалися роботі фонду? Або вони все це чули і нічого нового не дізналися?

- Ви знаєте, ми здивувалися. Взагалі скажу, що вкладники дуже доброзичливі. Я, будучи головою адміністрації Кіровського району Казані, в різні ситуації, звичайно, потрапляв, я взагалі багато спілкувався, але тут прямо повне розуміння, і свої питання вони чітко позначають. Я цьому радий насправді.

Звичайно, у них є певні емоції з приводу керівництва банків. Але фонд створений не для оцінки чужої діяльності, і ми не будемо цим займатися. Ми свою оцінюємо швидше. Оцінка нашої діяльності - так, будь ласка. Там були такі питання.

«У людей є питання по діяльності фонду. І на мітингах це теж позначається. Я приїхав просто розповісти про фонд і відповісти на питання »Фото:« БІЗНЕС Online »

«НЕ МОЖНА ПРОСТО ПРИЙТИ І ЗАВЕРШИТИ ЧУЖИЙ Об'єкт»

- Тепер що стосується іншої категорії ваших клієнтів - ошуканих пайовиків. Які рішення прийняті щодо їх підтримки?

- У посланні президента про них теж було сказано, і ми вже отримали перші плоди. На спільній ділянці в 759 гектарів виділено окрему ділянку в 17,7 гектара, який буде експлуатуватися конкретно в допомогу пайовикам. Ця ділянка передадуть інвестору під завершення будівництва проблемних пайових об'єктів.

Взагалі, основних механізмів добудови «підвішеному» будинків зараз три. Перший - це за рахунок майна будівельної організації-банкрута, в тому числі непроданих квартир. Другий механізм - це взяти гроші у пайовиків і добудувати на них. Третій спосіб - це коли республіка, або муніципалітет, або фонд дає ділянку інвесторові, а натомість той добудовує будинку. І ще теоретично є четвертий спосіб - це ущільнення забудови на існуючому ділянці: збільшення поверховості, зміна проектної документації. Звичайно, якщо будинок вже в 90-відсоткової ступеня готовності, то навряд чи вдасться його параметри поміняти, але, якщо він, припустимо, в невисокому ступені готовності, то є така можливість. Зрозуміло, що це пов'язане з певними моментами: садок потрібен більше, дорога - ширше і так далі, але тим не менше в якийсь діапазон можна потрапити.

Ми говоримо про другий спосіб. Ось цю ділянку фонду: 17,7 гектара серед 759 гектарів в Аракчіно (показує на планшеті - прим. Ред.). Він формально знаходиться не в фонді, а в муніципальній власності. Тому що це військове містечко - тут свого часу була військчастин, яка охороняла територію і де проживали сім'ї військовослужбовців і звичайний персонал. Тут вже є дво-триповерхові будинки, повністю або частково приватизовані, якась частина землі залишилася у мінзема РТ історично.

До них прилягає вільна земельна ділянка. І, що найважливіше, тут є і нормальна дорога, і всі необхідні комунікації: світло, газ, вода.

- Тому його можна швидко капіталізувати. У цьому логіка?

- Так. І відповідно, цю ділянку в 17,7 гектара планують передати інвестору. А ми зараз опрацьовуємо наступне питання: збільшимо ділянку за рахунок землі фонду, тобто від фонду «відріжемо» і Приєднайтеся до ділянки. І це ще не все. Зараз на рівні уряду приймається рішення по виділенню ще однієї земельної ділянки під потреби ошуканих пайовиків - в Казані по вулиці Сєрова.

- Скільки коштує ділянка в Аракчіно?

- Ми думаємо, що за 200-300 мільйонів рублів може піти. Питання, звичайно, в ціноутворенні.

- А хто може стати забудовником?

- Дві-три компанії вже проявили інтерес до цієї ділянки.

- Там буде багатоповерхове будівництво?

- Ми дотримуємося тієї ж точки зору, що і для всієї ділянки фонду, навіть незважаючи на те, що ця ділянка не всередині тієї концепції, а зовні. Ми думаємо, що будинки заввишки максимум в три-чотири поверхи, невисокі.

На спільній ділянці в 759 гектарів виділено окрему ділянку в 17,7 гектара, який буде експлуатуватися конкретно в допомогу пайовикам Натисніть, щоб збільшити На спільній ділянці в 759 гектарів виділено окрему ділянку в 17,7 гектара, який буде експлуатуватися конкретно в допомогу пайовикам Натисніть, щоб збільшити

- Виникає те ж питання, що і по вкладникам. Ясно, що цих перших грошей на всіх не вистачить. Кому з пайовиків, яким домівках буде надана допомога в першу чергу?

- Це питання поки обговорюється. Важливо, щоб це не вирішували умовно Нурутдинов, Камалов або Шігапов, а були чіткі правила гри. «Котлового» способом не вдасться цього зробити, тому що, якщо «розмазати» наявні кошти на всі об'єкти недобудови, ефекту не буде. Крім ступеня готовності потрібно враховувати і бажання самих пайовиків брати участь у співфінансуванні.

І ще ми підходимо до третього і дуже важливого питання, який недостатньо розуміють, але він, напевно, ключовий. Це створення структури, яка здійснює завершення об'єкта.

- Тобто?

- Дивіться: є будинок, є розрізнені пайовики. Не можна просто прийти і завершити чужий об'єкт - з багатьох причин, а тим більше збирати гроші з пайовиків. Адже це не просто чужий об'єкт - це об'єкт, або знаходиться в конкурсному виробництві з відповідними наслідками, що випливають, або, якщо конкурсне виробництво не почалося, що знаходиться на балансі іншої організації. Більш того, «недобудови» мають на увазі банківські застави і на землю, і на квартири. Знаєте, адже це питання все опускали до якогось моменту ...

- Тобто навіть якщо є гроші, ще питання, як їх юридично коректно використовувати для добудови будинку ...

- Перше питання: кому і скільки заплатити? Другий дуже важливе питання: добре, ми визначили об'єкт добудови - наприклад, ЖК «Симфонія», такий-то номер будинку. По ньому треба чітко розуміти витрати, які понесемо. Коли ми виходимо на нового забудовника, ми повинні чітко зіставити вартість ось цієї ділянки, точніше, тих коштів, які він готовий заплатити за його отримання, за його освоєння, і коштів, необхідних для завершення того чи іншого об'єкта. Тому ось це питання про кошторис витрат, детальної та повноцінної, має принципове значення. Третє питання, теж дуже непростий, - то, що ви сказали: по 17,7 гектара, це оцінка його реальної вартості і засобів, які підприємець готовий заплатити.

Чому ця тема дуже непроста? Весь світ продає не землю - весь світ продає право забудови. Коли ви продаєте право забудови, ви чітко розумієте правила гри, ви їх встановлюєте. У нас же в Росії дещо по-іншому.

Ми зараз опрацьовуємо два варіанти. Ця ділянка в 17,7 гектара розпорядженням президента може бути передана інвестору під умови завершення не менше 10 відсотків квартир проблемних будинків. У президентському указі вже встановлені параметри можливої ​​передачі земельної ділянки на умови завершення якогось певного об'єкта або фінансування його завершення. Така схема в республіці існує, вона використовується.

«Не можна просто прийти і завершити чужий об'єкт «Не можна просто прийти і завершити чужий об'єкт. «Недобудови» мають на увазі банківські застави і на землю, і на квартири »Фото:« БІЗНЕС Online »

- Проте юридичні хитросплетіння страшні?

- Там чорт ногу зломить. З 1 січня 2017 року набула чинності окрема глава закону про банкрутство «Банкрутство забудовників». Закон цей сказав три речі. Перший варіант: ми беремо об'єкт на стадії котловану. Нічого добудовувати, ні у кого грошей не вистачить, - все продається. Просто земля, палі, продали, поділили гроші між усіма пайовиками, роздали - і все на цьому.

Другий варіант: якщо будинок в хорошій ступеня готовності, але багато не продано вільних площ. До суду будь-хто може прийти, сказати: «Я хочу добудувати цей будинок», - але забудовник повинен відповідати дуже жорстким вимогам, встановленим новою редакцією закону «Про участь у пайовому будівництві ...». На практиці мало хто під них підходить. Відповідно, залишається єдиний третій спосіб: арбітражний керуючий говорить: «Хлопці, це ваш будинок. Якщо ступінь готовності дуже висока, давайте створюйте ЖБК (добровільне об'єднання громадян), доплачуйте, робіть ». Створити ЖБК повинні самі пайовики, і саме вони, а не Метшин або Нурутдинов повинні проголосувати за залучення того чи іншого забудовника.

- Тобто структурою, яка буде в центрі процесу по кожному будинку, буде ЖБК? І вже їй ви зможете допомагати?

- Саме так, але юридичних питань, повторю, там маса. Четверте питання - це вже пакети документів, які стосуються розпорядження, угоди, і всі супутні документи. І п'яте питання - це контроль за виконанням. Банкрутство забудовників - процес багаторічний, тим більше ринки досить складні, потрібен якийсь механізм постійного здорового тиску і контролю за тим, що відбувається.

- А що зараз відбувається на ділянці в 759 гектарів? Розчищення, межування? Нещодавно до вас приїжджав президент і затвердив концепцію використання ділянки. Що він затвердив?

- Президенту була запропонована концепція індивідуального житлового будівництва, освоєння території шляхом індивідуального житлового будівництва. Ми там проводили певні дослідження на цей рахунок, радилися і з міністерством будівництва, і з містом, не раз наради проводили. Відповідно, він з цими доводами погодився.

Треба розуміти, що ділянка дуже довгий час був в запустінні, в зруйнованому стані, ми зараз почали проводити роботу по очищенню території від сміття, якусь вертикальне планування. Ми хочемо до зими встигнути більшу частину роботи провести, а зимовий період як раз витратити на проект планування території.

Крім того, зараз йде дуже важливий процес - я думаю, найближчим часом будуть розглянуті податкові пільги, а точніше, повне звільнення від податку на землю. Це рішення має прийняти Казанська міськдуми. Ми вже внесли законопроект, все в роботі, розуміння є. Адже це буде дивно, якщо фонд почне виплачувати десятки мільйонів рублів до міського бюджету.

- Самі пайовики наскільки готові конструктивно співпрацювати?

- Це питання дуже і дуже непростий, тому що є дві протиборчі угруповання з боку пайовиків. Одні кажуть: ми будемо чекати, будемо вимагати своє. Інша каже: давайте краще ми зараз заплатимо і добудуємо ...

За яким принципом, на ваш погляд, повинні стартувати виплати вкладникам банків з республіканського фонду допомоги?

37% Першими повинні отримувати допомога не юрособи, а фізособи

19% Всім треба роздати порівну, розмазавши тонким шаром

41% Від малих сум до великих: спочатку дрібні кредитори-юрособи, потім - більші

3% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за Опитування закритий

Це фігура мови або дійсно процес отримав прискорення?
Найкоротші терміни - це коли?
Що значить виплати?
А звідки у фонду гроші для виплат?
Раніше мова адже йшла про рік-два, які потрібні для того, щоб капіталізувати землю?
А навіщо вона їм?
Тільки щоб вам гроші перевести?
Скільки грошей буде направлено на виплати?
Яку суму зможуть повернути постраждалі і в якому порядку?
А чи є дедлайн по цих виплатах?