Строительство »

Італійська прогулянка по Одесі

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

31 травня 2015 року, 2:23 Переглядів: 31 травня 2015 року, 2:23 Переглядів:   Сучасний вокзал має три виходи & mdash;  на Привокзальну і Старосінний площі, а також на Середньофонтанська вулицю

Сучасний вокзал має три виходи & mdash; на Привокзальну і Старосінний площі, а також на Середньофонтанська вулицю. Фото: Сегодня.

Італійський бульвар - це частина Старопортофранківській вулиці від Земської до юнкерського училища з'явилася на картах міста в 1902 році. Бульвар кілька разів втрачав свою історичну назву, називаючись то в честь Михайла Томаса (керівника Червоної гвардії в Одесі в 1917 році), то через будівництво стадіону - Спортивній вулицею. І тільки в 1994 році бульвару, нарешті, повернули історичне ім'я.

Як кажуть краєзнавці, своєю назвою бульвар зобов'язаний італійським художникам і архітекторам, які побудували наше місто. До слова, до числа перших заморських архітекторів відносять Франческо Боффо. Саме його творчим задумом належить ансамбль площі, що виходить на Потьомкінські сходи, і, природно, сама сходи.

Чемодан, вокзал, Одеса -ненька

Чемодан, вокзал,   Одеса   -ненька

Сьогодні ми почнемо наш шлях з одеського залізничного вокзалу, який розташований між Куликовим полем і "Привозом". Незважаючи на те, що на Привокзальній площі ми не вперше, на сам перон - не заглядали, але ж він не зовсім звичайний. Потяги, які приходять на станцію Одеса-головна, потрапляють в глухий кут, адже далі прокласти шляхи не представлялося можливим через близькість Чорноморського узбережжя. Подібних вокзалів у світі не так вже й багато, а найбільші з них знаходяться в Лейпцигу, Талліні, Баку і Буенос-Айресі.

Цікаво, що перша будівля одеського вокзалу (1880-ті роки) представляло собою будова у вигляді літери "П". Потяги входили між довгими флігелями, де були розташовані платформи, і упиралися в невелику будівлю. Будівля була зруйнована під час Великої Вітчизняної війни в 1944 році. Сучасний вокзал має три виходи - на Привокзальну і Старосінний площі, а також на Середньофонтанська вулицю.

Назва зобов'язало бути красивим

Назва зобов'язало бути красивим

Якщо звернути з Привокзальної площі в бік Куликового поля і обійти його з правого боку - ви потрапите на Італійський бульвар. У районі вокзалу він являє собою вузьку сіру вуличку, яка на перший погляд мало чим відрізняється від інших. Втім, якщо заглибитися - то на бульварі ви зустрінете чудові старовинні вілли, гордо підносяться над сучасними "скельцями". До речі, одна з таких вілл - готель і клуб "Палладіум", де постійно приймають зірок і влаштовують гучні нічні гуляння для студентів. До слова, два роки тому на бульварі проходили зйомки кримінальної драми Олександра Атанесяна "Прощання зі смертю", що істотно ускладнило рух автотранспорту і викликало обурення автолюбителів.

Квартири і щедрість XIX століття

Дійшовши на перетину з вулицею Канатній, перед стадіоном "Спартак" повернемо наліво. Буквально кварталом вище розташувався житловий корпус комплексу Павловських будинків дешевих квартир. Павловські будинки побудовані в кінці позаминулого століття і були найбільшим, на ті часи, житловим комплексом. Вони з'явилися завдяки відомому благодійнику Павлу Ямчітскому, який заповідав вибудувати на його гроші будинки для здачі в оренду недорогих квартир (а також безкоштовної житлоплощі для чесних громадян) і передати будівлі в "невід'ємну приналежність місту Одеса". Грошей Ямчітского було ні багато ні мало - 511 тисяч рублів.

Павловські будинку дешевих квартир успішно виконували свої функції до самої революції. У радянські часи, як і більшість дореволюційних багатоквартирних будинків, будівлі зазнали перепланування та "ущільнення". Комплекс Павловських будинків є не тільки шедевром архітектури і містобудування, а й пам'ятником щедрою добродійності, так властивої одеситам XIX століття.

Спартак і госпіталь сестер

Щоб повернутися на Італійський бульвар, обійдемо стадіон "Спартак", побудований в 1928 році і по праву вважається одним з найстаріших в Одесі. До війни стадіон носив ім'я "10-річчя ВЛКСМ" і з тих пір пережив кілька реконструкцій. Біля входу на стадіон, на розі Канатної і Італійського бульвару, в 1988 році був встановлений пам'ятник Спартаку - гладіаторові і вождю великої повстання рабів проти Римської республіки. До слова, цю скульптуру архітектора Олександра Князика жителі міста включили в список найбільш незвичайних пам'яток Одеси, поряд з "Рукою Джобса" і "Людям міста". Справа в тому, що вуличних скульптур в честь Спартака, який колись був дуже популярний у художників, нині залишилося мало.

Обійшовши стадіон, повертаємося на Італійський бульвар, де варто звернути увагу на старовинний особняк в готичному стилі. За даними архіву, в 1891-1893 роках тут розташовувався госпіталь Товариства Касперівської сестер милосердя Червоного Хреста.

"Фабрика" женихів при погонах

Неподалік - в строгому, але величній будівлі розташовувалося юнкерське училище. Воєначальник Антон Денікін у своїх мемуарах "Стара армія" писав, що бували епізоди, коли практичні матусі в пошуках женихів для своїх дочок буквально відкривали полювання на юнкерів. "Особливо славилося Одеське юнкерське - пасла павутина всякими салопніцамі, вдовами дрібних чиновників і іншими невизначеного соціального становища особами, обтяженими дочками на виданні. Гра починалася випадковим нібито знайомством з юнкером, про який, звичайно, наводились заздалегідь довідки. Він запрошувався в будинок і потроху ставав "своїм", проводячи там все відпускні дні, користуючись турботами і залицянням. на час виробництва в офіцери ця близькість перетворювалася звичайно в женихівства і закінчувалася різно: весіллям, житейська ой драмою або просто на вітер викинутими часом і матусиному грошима ".

Школа військових і "блакитна мрія"

Школа військових і блакитна мрія

Минаючи училище, ми виходимо на початок Італійського бульвару - тут він впирається у Французький бульвар, і саме тут знаходиться історичне місце юнкерській школи, яка в XIX столітті майже дала перша назва і самому бульвару. У 1902 році, як свідчить стенограма засідання міської думи Одеси, з'ясувалося, що "відповідно до народностям, що заселив Одесу безпосередньо після заснування міста, деякі вулиці носять назви: Грецька, Єврейська, Болгарська, Арнаутська і т.д. На жаль, втратилося назва Італійської вулиці ". Хоча юнкерське бульвар називали в народі вже давно, офіційним документом думи він був названий Італійським. Бульвар складався з двох алей і тут навіть хотіли влаштувати циклодром (велотрек), але частина алеї потрапила під територію стадіону "Спартак".

В одеській юнкерське школі вчилися видатний актор, режисер і театральний діяч Панас Саксаганський, військовий діяч, командарм і син відомого українського письменника Юрій Коцюбинський, військовий історик, професор Коленновскій. Тут же, у флігелі на рубежі XIX-XX століть жив основоположник вітчизняної мінеролог, академік АН СРСР Олександр Ферсман. Сьогодні в будівлі - торговельні компанії, турфірма і агентство нерухомості. У сусідньому корпусі - житловий комплекс "Блакитна мрія", спроектований і побудований в 1982 році.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Італійська прогулянка по Одесі". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Емма Вовк

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ