Строительство »

Легенди мінського метро: радянські міфи і перекази. Метро Мінська: сучасні міфи

Мінське метро не паризька підземка, тому історії білоруського походження про земляних гномів і щурах розміром з людську ногу не могли отримати статус правдоподібних Мінське метро не паризька підземка, тому історії білоруського походження про земляних гномів і щурах розміром з людську ногу не могли отримати статус правдоподібних. Столичний метрополітен зберігає інші таємниці і перекази, більш зачаровують і цікаві, ніж вигадки підлітків з багатою уявою. оглядач www.interfax.by захопився пошуком переданих з вуст в уста радянських міфів про мінської підземки.

«Штучний» мільйон

Сьогодні білоруська столиця усіма способами активно бореться з постійно зростаючою кількістю жителів, тому що, як то кажуть, «Мінськ не гумовий». А в середині 70-х років рахунок мінчан у білоруського Центрального комітету партії був особливий. Справа в тому, що за право будувати власне метро на союзні бариші в той час боролися майже 10 міст СРСР. І для того щоб «будівництво метрополітену було обумовленим і ефективним», місту необхідно було мати один мільйон жителів. На початку 70-х Мінську до заповітного мільйона не вистачало майже 100 тисяч ...

У зв'язку з цими подіями існує легенда про те, що на одному з партзборів було вирішено потрібну сотню тисяч мінчан залучити з білоруських регіонів. Переважно, звісно, ​​молодь, а також військові сім'ї. Нібито з цієї нагоди деякі білоруські вузи знизили планку вступу для абітурієнтів з районних центрів і сіл. Як це відбувалося, безумовно, до цих пір страшна таємниця. Але факт залишається фактом: у 1975 році в Мінську народився мільйонний житель, а в 1977-м Центральний комітет партії в Москві підписав розпорядження про початок робіт з будівництва Мінського метрополітену.

Однак не все йшло гладко. На початку 80-х, коли метробуд в Мінську вирував щосили, в Кремлі знайшлися «доброзичливці», які розповіли керівництву партії про те, як Мінську вдався «штучний» мільйон. І в 1980-му олімпійському році в Москві всерйоз почали замислюватися про те, як би законсервувати білоруську будівництво. Але добре підготовлені до екзерсису Кремля білоруси дали рішучу відсіч чиновникам Держплану СРСР, наочно продемонструвавши їм масштаб вже початих робіт і довівши значимість метрополітену для розвитку республіки.

Недобудована «Комсомольська»

Один з найбільш правдоподібних міфів столичного метро стосується будівництва неіснуючої сьогодні станції з умовною назвою «Комсомольська». Подейкують, що в момент початкового проектування першої лінії мінської підземки в кінці 70-х років XX століття в планах будівельників було зведення НЕ восьми, а дев'яти метростанций. Додатковий об'єкт збиралися побудувати між функціонуючими сьогодні станціями «Пл. Леніна »і« Жовтнева ». З чуток, що просочилися через щільні потоки Інтернету, «Комсомольська» була чи не урядовим замовленням по лінії КДБ БРСР і на плані розташовувалася якраз біля входу в білоруський Комітет держбезпеки. Але з невідомих причин додаткова станція на короткому відрізку від площі Незалежності до Жовтневої площі так і не з'явилася. Мабуть, «грандіозний» проект не оцінили в кабінетах на Луб'янці.

«Метро-2» по-білоруськи

Деякі знавці історії розвитку мінського метрополітену сходяться в думках про те, що на невеликій території від станції «Пл. Леніна »до станції« Жовтнева », крім міфічної« Комсомольській », існує ще й система продуманих комунікацій спеціального призначення у вигляді евакуаційних шахт і бомбосховищ. Всі ці шахти нібито були спроектовані під час закладки загальногромадянських станцій і тунелів.

Один з міфів свідчить, що на початку 90-х через входи в підозрілі льоху, розташовані у дворах «сталінок» на нинішньому проспекті Незалежності, особливо цікаві громадяни могли потрапити в катівні будівлі Комітету держбезпеки, а потім і зовсім на територію СІЗО №1 на Володарського . Правда це чи вигадка, сьогодні навряд чи хтось скаже. Але факт: спеціальні вентиляційні відводи, нехарактерні для інших тунелів мінського метро, ​​можна і сьогодні знайти на прибудинкових територіях будинків по проспекту Незалежності та вулиці Карла Маркса.

Дигери на спеціалізованих форумах, присвячених таємницям тунелів мінського метро, ​​обговорюють версію про те, що білоруське «Метро-2» - це кілька додаткових тунелів неглибокого залягання, що з'єднують об'єкти особливої ​​важливості: Будинок уряду, Комітет держбезпеки і Палац Республіки (один з виходів тунелів є у внутрішньому дворику ГУМу). Існує також легенда про наявність під будівлею Палацу Республіки службової гілки метро, ​​що з'єднує «Купалівський» і «Жовтневу».

Закопані вестибюлі «Пролетарській» і «Молодіжної»

оглядач www.interfax.by , Проживає в безпосередній близькості від «Пролетарської», довгий час, спускаючись в метро, ​​намагався уявити собі розташування платформи станції під землею. Чому «Пролетарська» обмежена лише одним входом, хоча в безпосередній її близькості знаходиться залізнична станція Мінськ-Східний з високим порогом пасажиропотоку?

Невеликий експеримент з пошуку нібито існуючого другого вестибюля станції, загороджений бетонною стіною і монументальною скульптурою пролетаря на платформі, дав дивовижний результат. Вхід в вестибюль дивним чином обмежений на вулиці. Він являє собою щось на кшталт трансформаторної будки за однієї з п'ятиповерхівок по вулиці Судмаліса. Будка завбачливо закрита гратами, але ... через сталеві прути неозброєним оком можна розглянути акуратний підлогу стандартного мармурового вестибюля метрополітену! Журналістське розслідування закінчилося бесідою з місцевою мешканкою поважного віку, яка розповіла оглядачеві www.interfax.by про те, що загадковий вестибюль «Пролетарській» завжди позиціонувався як вхід в бомбосховище. Правда, працівники станції ніяких коментарів з цього приводу так і не дали.

До речі, «Пролетарська» не єдина станція, що має закриті бетонними стінами загадкові вестибюлі і інші приміщення. Так, споруджений на «Молодіжній» ескалатор ніколи не починав перевозити людей, тому що вихід з метро з його боку відразу ж замурували. Виною тому залізничні колії, які намертво лягли прямо у другого входу в «Молодіжну».

«Жовтнева» vs «Купаловська»

Ще одна цікава історія про столичному метрополітені пов'язана з частиною з'єднувального переходу між станціями «Купаловська» і «Жовтнева». Постійні відвідувачі мінського метро могли помічати додатковий вихід з непрацюючими турнікетами зліва від спуску на платформу «Купалівський» із загального вестибюля двох станцій. Відкриємо завісу таємниці! Це один з найвідоміших довгобудів столичної підземки, де роботи припинилися ще в середині 80-х. Серед особливо вразливих мінчан досі ходять дивні чутки про його походження. Навіть незважаючи на те, що цей вихід є всього лише південною частиною підземної галереї з'єднувального коридору «Купалівський» і «Жовтневої» і веде на проспект Незалежності. Вважається, що нібито зловісного виду галерея являє собою не що інше, як аварійне приміщення, де зберігаються вибухові речовини на випадок команди про диверсійну ліквідації великого метроузла.

Підводна «Першотравнева»

«Першотравнева» - єдина станція мінського метро з бічними платформами. Вона побудована в безпосередній близькості до Свислочи. Дослідники вважають, що саме така водна близькість і не дозволила метробудівцям свого часу спорудити традиційну «острівну» платформу, так як спочатку була допущена помилка в її проектуванні. Не врахували наявності особливих порід піску поблизу Свислочи ( «пливунів»), що не дозволило бурити необхідну конструкцію платформи.

До речі, саме проблеми при будівництві затримали пуск станції. Офіційно «Першотравнева» була відкрита разом з іншими станціями «Автозаводська» лінії 31 грудня 1990 року, але фактично почала працювати лише в середини 1991-го. До цього часу метропоезда проїжджали «Першотравневу», слідуючи відразу на «Купалівський» і «Пролетарську».

До речі, кілька років тому говорили про те, що «Першотравневу» і зовсім закриють у зв'язку з її аварійним станом, що посилюється підмиванням стін водами Свислочи. Як варіант причини закриття обговорювалося низький пасажиропотік станції і практично стовідсоткова нерентабельність її роботи на пустирі.

А ще одна історія про «Першотравневу» говорить, що станція взагалі не проектувалася на початку будівництва другої лінії мінського метро. Згідно з легендою, з проханням про спорудження станції поблизу стадіону в центрі Мінська до керівництва республіки звернулися якісь ділки професійного спорту країни.

Постраждала станція «Парк Челюскінців»

Станції мінського метро, ​​безумовно, не настільки художньо оригінальні, як станції московської підземки, але тим не менше. Над створенням дизайну окремих вестибюлів свого часу працювали фахівці високого класу. Так, над «Інститутом культури» і «Пл. Якуба Коласа »попрацювали фолк-дизайнери, над« Московської »і« Пл. Леніна »- конструктивісти. А ось «Парку Челюскінців» з художнім оформленням не пощастило.

Справа в тому, що Петро Машеров пропонував оформити станцію в пам'ять про нещасну Хатині, але держчиновники з Москви не прийняли дизайн від Машерова, пославшись на неабияку сумної події. Натомість москвичі запропонували звичайну тему «Пори року». Однак за кілька тижнів до здачі станції в Мінську прийшло нове рішення з Держплану - тему «Пори року» скасувати. А ось що робити замість, госплановци не повідомили. Ось і блідне «Парк Челюскінців» перед оригінальним оформленням інших станцій.

Забуті назви станцій

За великим рахунком в назвах станцій мінського метро немає нічого особливого і таємного. Більшість з них мають цілком адекватні радянські назви, які, згідно зі світовою практикою, прив'язані до наземних географічних об'єктів. Проте звичні для нас назви станцій не завжди були такими.

Справа в тому, що за кілька тижнів до відкриття метрополітену в Мінську рішенням «старших» товаришів з Москви частини станцій присвоїли нові назви. Це було пов'язано з думкою Кремля про те, що білоруські об'єкти іменуються так само, як і їхні московські побратими. Так, в 1984 році імена змінили: «Інститут культури» (кол. «Московська»), «Жовтнева» (кол. «Центральна площа»), «Академія наук» (кол. «Академічна»), «Парк Челюскінців» (колишня . «Парк імені Челюскінців») і «Московська» (кол. «Волгоградська»).

Чи не отримали первинних імен з різних причин і в різні роки: «Могилевська» (кол. «Соціалістична»), «Автозаводська» (кол. «Автозавод»), «Партизанська» (колишня. «Партизанський проспект»), «Пролетарська» ( бувши. «Мінськ-Східний»), «Фрунзенська» (кол. «Ювілейна»), «Спортивна» (кол. «Раковская»), «Кам'яна Гірка» (кол. «Червона Гірка»).

***

Шановні читачі! Якщо вам відомі інші цікаві історії та легенди про мінському метро, ​​залишайте їх у коментарях до статті.

Тимур Кресник

Фото: Е.Таборко

Читайте по темі:

Мінськ, який пам'ятаю я

Міський фольклор Мінська: «бігуді», «Гарлем», «смітник» і інше

Мінськ невідомий: площі, про які ми не знаємо ...

Мінські легенди: Лаврентій Цанава - один Берії, дачник, уболівальник, вбивця

Міські легенди Мінська: вбивця Кеннеді, мінчанин Мастроянні та інші

Міські божевільні і диваки Мінська

Прогулянка по кладовищу: екскурсії для некромантов

Чому «Пролетарська» обмежена лише одним входом, хоча в безпосередній її близькості знаходиться залізнична станція Мінськ-Східний з високим порогом пасажиропотоку?