Строительство »

«Пере пралка, готує мультиварка»: лінзи капіталізму і домашня праця

В останнє десятиліття матеріалізувалося неймовірну кількість любителів знецінювати репродуктивний працю фразою: «Пере пралка, готує мультиварка, миє посудомийка, ріже кухонний комбайн»

В останнє десятиліття матеріалізувалося неймовірну кількість любителів знецінювати репродуктивний працю фразою: «Пере пралка, готує мультиварка, миє посудомийка, ріже кухонний комбайн».

Навіть якщо припустити, що все дійсно так, чому «розбиратися» з пральки (вивчати інструкцію, часом складну, як у «Зануссі», запам'ятовувати, куди натискати, щоб не зламати механізм, сортувати білизну, щоб не пофарбувати, вчасно діставати з машини, щоб не зіпсувалося, розвішувати, гладити), мікрохвильовкою, посудомийкою (небезпечна машина: двом знайомим вона покалічила руки, а чистити, ремонтувати і розбирати її - то ще задоволення), кухонним комбайном (а його розбирати і мити ви пробували?) і т. д. зобов'язана жінка на шкоду сво йому відпочинку або хобі?

зобов'язана жінка на шкоду сво  йому відпочинку або хобі

Чоловік може стверджувати, що це - просте натискання на кнопки, але регулярно саботувати домашню роботу. Або виконувати її, але рівно до одруження. Чому? Може бути, не така вже вона проста? Рутина втомлює, а жінкам, що б там не стверджували мізогінії, не завезли спеціального серця з вбудованою любов'ю до монотонного праці. Тільки насправді все не так.

У 2007 році я почула про «стирає пралку» від випадкового товариша по чарці в клубі, де затрималася після рок-концерту, і запитала, як з побутовою технікою йдуть справи у родичок говорить. З'ясувалося, що у матері тільки пралка і мікрохвильовка (а в ній суп на три дня не звариш), а заміжньої сестри, що живе в орендованій квартирі, нікуди поставити посудомийну машину. До цієї хвилини мені здавалося, що «стирає пралка» у представників / -ница середнього класу Москви, які не знають, як живе решта Росії. Але ж ні.

Одного разу на мене озброїлася жінка з російської провінції Одного разу на мене озброїлася жінка з російської провінції. Прочитавши мою статтю 2013 року «Чому я феміністка?», Посилання на яку хтось із моїх тодішніх френдесс принесла на маловідомий форум, ця антіфеміністка завела пісню про який готує комбайн, рівні з чоловіками зарплати, можливість домовитися з чоловіком і непотрібний в зв'язку з цим фемінізм.

З'ясувалося, що сама антіфеміністка відмінно «домовилася» з чоловіком: побутом займається виключно вона - чоловік «зайнятий на роботі» (вона теж працює і виховує двох дітей), ніякого комбайна у неї немає, і, ймовірно, не буде. Подібні жінки зустрічаються досить часто.

Цікаво, що ними рухає? Ідеалізоване уявлення про феміністок - таких спеціальних особистостях, які легко домовляться з будь-яким чоловіком про рівний розподіл обов'язків? Адже самі патріархалкі, якщо це не юні недосвідчені дівчата, давно переконалися: чоловіка майже неможливо змусити робити те, що він не хоче, якщо це не твій матеріально залежний неповнолітній син.

Адже самі патріархалкі, якщо це не юні недосвідчені дівчата, давно переконалися: чоловіка майже неможливо змусити робити те, що він не хоче, якщо це не твій матеріально залежний неповнолітній син

Або їм приємно уявляти світ, де праця поділений по справедливості, а в кожній квартирі - сила-силенна техніки, і женоненависницький дискусію вони заводять тільки заради того, щоб на час піти в ілюзії? А потім, як зазвичай, викликати слюсаря, щоб виправив кран після чоловікового ремонту, мити руками посуд за чотирьох, очищати пилосос від пилу і прибирати котячий лоток.

Приблизно так само міркував мій київський знайомий Паша: «Навіщо фемінізм, якщо можна купити готове в кулінарії?» Через півгодини, забувши, що і кому набрехав, він зізнався, що жив би (в двадцять вісім років) окремо від бабусі, але не хоче позбутися дієтичного харчування. Виявляється, їжа в «Пузатої хати» дорожче, ніж приготування з ринкових овочів, а салати з супермаркету йому шкідливі. Хто б міг подумати.

Але подивимося, як насправді йдуть справи з побутовою технікою у мешканок постСССР і навіть емігранток. Модераторка спільноти fem_books Ольга Майорова (Санкт-Петербург) зауважує, що техніка далеко не завжди економить час: метушня з хлібопіч поїдає і зайві години, і електроенергію, яка коштує грошей. Тому купують піч не заради вільних хвилин, а заради смачного хліба.

«Зібравши певну статистику, - пише Майорова, - я дізналася, що єдине з перерахованих технологічних засобів, які є в кожному знайомому будинку - це пральна машина. Єдине! Робот-пилосос бачила два рази в житті у двох сімей. Футуристична штука, що і сказати. Посудомийки - у одиниць. Багатьом цей чудовий девайс нікуди в кухні поставити. Я, наприклад, не володію ні посудомийкою, ні хлебопечкой, ні мультиваркою. Є аерогриль, але за сім років співіснування з дивом американської техніки ми так і не навчилися в ньому готувати. У кого це виходить? Буду вдячна за консультацію ».

Буду вдячна за консультацію »

А ось і опитування - які гаджети є у френдесс Майорової. Абсолютна більшість постійно користується тільки пральною машиною, але ж звертається господиня журналу, в основному, до досить забезпеченим освіченим жінкам, багато з яких вже покинули Росію і Україну. Я жила в восьми містах і близько півроку працювала ріелтором, завдяки чому переглянула сотні квартир. Роботів-пилососів не бачила ніде. У більшості осель немає навіть посудомийки. І це я ще працювала в пристойній конторі, чий секретаріат не захоплювався «заманухой» - оголошеннями про неіснуючі упорядкованих квартирах, замість яких клієнтам впарюють «бабусин ремонт».

Чимала кількість людей живе в селі і приватному секторі райцентрів. Багатьом за бойлер платити нічим, або стара електропроводка не витримує напруги, і пралка у них качає холодну воду. Так до 2000-х років жили і мої батьки. А деякі не встановлюють у дворі септик, щоб кожні три місяці не платити за відкачку, і перуть руками. Багато встановлюють і септик, і бойлер, але частина білизни все одно перуть руками, щоб каналізація не рясніла. А щоб не дзвонити кожні кілька місяців в сервіс, треба врізатися в суспільну. Часто це заборонено або коштує грошей, яких у власника немає.

Багато хто живе в комуналках, гостинках і гуртожитках. Тільки в 2006 році я поїхала з общаги, де кілька років поспіль прала руками - машини в умивальної кімнаті або не було, або вона ламалася, або до неї вибудовувалася така черга, що простіше замочити білизну в тазу і з ранку прополоскати. А в 2007 році мені вже розповідали про чудеса техніки і легку життя, дивуючись, чому я сміюся.

Деякі пари реєструють відносини на старших курсах, щоб до них не підселювали сусідів і сусідок. Дружина в цій парі найчастіше прибирає і готує за двох, особливо якщо чоловік старший, аспірант і страшно зайнятий кандидатської. У гуртожитках МГУ з технікою легше, а розселяють людей в блоки, але в периферійних часом буде та ж сама прання руками.

Хрущовка в Батумі, Грузія

Давайте перенесемося на православний Кавказ або в Середню Азію. Люди натовпами звідти мігрують, тому що у них багато грошей, в тому числі - на мультиварки і комбайни, правда? Я там була. У Вірменії дуже багато хто живе з радянським ремонтом і старою технікою. Гідна робота? Поїдьте, припустимо, в Ванадзор і подивіться, як там з роботою. У Грузії поштучно продають таблетки і тампони - у жінки може не виявитися грошей на цілу пачку. На кондиціонер тим більше може не вистачити, хоча в літню спеку він - предмет першої необхідності.

У Росії і Україні трохи кращі, але уявіть, що ви платите щомісяця вісім-п'ятнадцять тисяч умовних одиниць за оренду або іпотеку, а у вас ще дитина. Хороша посудомийка коштує двадцять тисяч умовних одиниць (припустимо, це імперські рублі), стара - удвічі менше (якщо ви хочете, щоб вона гарантовано працювала, а не накрилася через тиждень), ви купите її і будете гарячково прикидати, як через два тижні платити кредит . І це за умови, що кухня дев'ятиметрова. На шестиметрової ви будете спотикатися об посудомийку, пробираючись до холодильника і кухонного шафі. Вам це набридне не менш читання цієї статті.

Вам це набридне не менш читання цієї статті

Багато хто живе в п'ятнадцяти-двадцятиметрових квартирах, де передпокій поєднана з кухнею. Я сама так жила кілька років. В одному кутку - плита, в іншому - душова кабіна. Стіл вже не поставити, не кажучи про горезвісну посудомийній машині. Якщо будинок не підключений до газу, доведеться возити балони. Добре, якщо не з протилежного кінця міста. Багатьох це стомлює, і вони готують на двохконфорки плитці. На себе, чоловіка і дитини. Рано чи пізно сім'я з'їжджає, взявши іпотеку, але до від'їзду жінка змушена варити суп із сокири на півтора квадратних метрах.

Добре, якщо ця квартира - знімна: можна через місяць зняти іншу. А можна і не зняти. Тисячі чоловіків віддають перевагу покупці автомобіля покупці решті техніки або оренді більш просторого житла. У мужика повинна бути машина, а то справжні пацани будуть косо дивитися.

Тут знову пригадується пропозицію домовлятися з чоловіком. Ну, ось так з ними погані, неправильні жінки домовилися. Але чомусь більшість хороших, правильних жінок домовилося з ними точно так же. Загадка. А особливо «успішно» вони домовляються з чоловіками, які заробляють удвічі більше. Адже якщо у патріархала більше грошей, він відчуває себе повновладним господарем і сам вирішує, що купувати, а що - ні. Баба йому не указ. Деякі грошей на пилосос останньої моделі не дадуть: їм треба, щоб жінка була постійно зайнята, а то раптом коханця заведе або феміністок прочитає.

Тепер, напевно, деяким остаточно набридло читати цей текст. Але, сподіваюся, вони усвідомили, як феміністкам і співчуваючим руху набридло слухати про комплект техніки, який нібито у всіх є? американська вчена Сандра Бем писала про лінзах гендеру: мотивація людини трактується по-різному в залежності від того, до чоловіків або жінок його / її відносить інтерпретатор.

Що б жінка не робила, крізь патріархально-гендерну лінзу це виглядає як пошук чоловіка. А крізь патріархально-капіталістичну лінзу будь-яка жінка постає нехай і другорядною в порівнянні з чоловіком, але реально або потенційно забезпеченої, оточеної новинками техніки - адже ми живемо в світі рівних можливостей, а не в комуністичному пеклі з Мао Цзедуном в кожному під'їзді.

У лівій і анархістської середовищі теж трапляються Свідки прати Пральки, але порівняно недавно виділилася нова категорія борців з бабами. Ці хлопці не люблять, коли побутом займається хто б то не було, незалежно від статі: жінка повинна витати над горами сміття, як безтілесна фея, як свобода з картини Делакруа, що веде народ. А якщо бруд її дратує, вона міщанка. Що ж, знову жінки кругом винні, знову не догодили і ніколи не попадуть.

Що ж, знову жінки кругом винні, знову не догодили і ніколи не попадуть

Підтримати редакцію матеріально:

  • Гривневий рахунок - 5168 7422 0198 6621 ( «ПриватБанк», Кутній С.)
  • Для закордонних донорів - переклад через skrill.com на рахунок [Email protected]

А його розбирати і мити ви пробували?
Зобов'язана жінка на шкоду сво йому відпочинку або хобі?
Чому?
Може бути, не така вже вона проста?
Прочитавши мою статтю 2013 року «Чому я феміністка?
Цікаво, що ними рухає?
Ідеалізоване уявлення про феміністок - таких спеціальних особистостях, які легко домовляться з будь-яким чоловіком про рівний розподіл обов'язків?
Приблизно так само міркував мій київський знайомий Паша: «Навіщо фемінізм, якщо можна купити готове в кулінарії?
У кого це виходить?