Строительство »

Будинки-примари Києва

В Європі пестять і плекають старі споруди, ставляться до них з повагою, як, власне, і до літніх людей. У нашій же країні ставлення до будинків-пам'яток, з багатою історією, з цікавою архітектурою - таке ж, як і ставлення до людей похилого віку, на жаль. Нікому не потрібні.

Отже, вирушаємо на прогулянку. Від метро «Хрещатик» по Інститутській проходимо на вулицю Шовковичну. Тут знаходиться сумнозвісний «Шоколадний будиночок» (будинок № 17/2), в цьому році йому виповнилося 110 років. Будували його для купця Могільцова за проектом знаменитого архітектора Ніколаєва. Будинок вийшов непростий, у кожної кімнати був свій стиль - від мавританського до бароко.

Про історію будівлі, його минуле, сьогодення і майбутнє, неодноразово згадувалося в пресі , Тема досить благодатна. Писали, що будинок колись був виставлений на продаж, і «будь-який бажаючий» міг придбати його всього-то за $ 20 мільйонів. Чутки ходять різні: одні кажуть, що є господар (приватна особа), інші стверджують, що будинок державний, а треті і зовсім проводять в ньому вечірки. Оновлювати його починали кілька разів, але через брак коштів реставрація припинялася. Зайти всередину просто так, з вулиці, не вийде (хоча знавці стверджують, що можна «домовитися» з охоронцем, але ми, мабуть, були недостатньо переконливі). Подзвонили в електричний дзвінок, дзвін рознісся по всьому будинку. Через деякий час вийшов чоловік середніх років. Спочатку він заявив, що фотографувати всередині не можна ні за яких умов. Потім з'ясувалося, що у будівлі є господар, а потім - що за дозволом на фото необхідно звертатися до Київміськадміністрації.

- Але ми тихенько пройдемося по дому, зробимо пару фотографій і назад.
- Дівчата, не я вирішую, кому тут гуляти, а кому ні. Тим більше, сьогодні субота, вихідний, у вас нічого не вийде. Ось в понеділок телефонуйте, добийтеся дозволу і приходьте, тоді впущу без проблем.
- У цьому будинку музей хотіли зробити, ви нічого про це не знаєте?
- У кого ви питаєте, звідки ж мені знати!
- Ну ви ж тут постійно перебуваєте.
- Нічого не знаю, я просто охоронець.

Втім, у нас так часто охороняють, а що і від кого - не в курсі справи.

Наступним за курсом були вдома на Малій Житомирській, 12-14 (1913-го року побудови). Про жителі будинку №12а ми писали влітку.

Тут теж давно планується реконструкція, яку ніяк не можуть узгодити і затвердити. Спочатку нам здалося, що подивитися на будівлі зможемо тільки здалеку, оскільки на воротах, які ведуть у двір, висів замок. Але, трохи згодом, «допомога прийшла, звідки не чекали»: у зеленого паркану біля будинку виявилася лазівка, яку люб'язно вказали нам Особи Без Певного Місця Проживання. Взагалі, треба сказати, що ці особи - досить згідливі і нешкідливі. Часом легко йдуть на контакт, їх мова свідчить про те, що в минулому були і книги, і читання, і можливо навіть вищу освіту. З ними зав'язався такий діалог:

- Ви у двір зайти хочете?
- Так!
- Ідіть через цей прохід, так зазвичай все і потрапляють до нас.
- А багато людей сюди заходить?
- Так, фотографують часто, запитують, але ми тут недавно ...

Після цього вони зникли за обшарпаної дверима. Знадвору вид на околиці виявився ще похмурішим. Ось так стоїш, дивишся на розбиті вікна, що обвалилися балкони - і така туга бере ...

Потім підходимо до будинку по вулиці Алли Тарасової, 4.

Та ж картина - стіни з тріщинами, розбиті вікна, руйнуються балкони. Дому більше 90 років, будувався він як прибутковий. При СРСР в ньому влаштували комуналки, які стали розселяти в кінці 70-х рр. Але, як і у випадку з Малої Житомирської, хтось відмовився їхати з центру, в деяких квартирах люди живуть до сих пір: бачимо на одному з балконів острівець людської життєдіяльності посеред запустіння - сушиться білизна. Цей дворик а-ля «пітерський криниця» з вічно палаючої лампочкою користується популярністю: сюди водять на екскурсії, приходять робити фотосесії. Ось і цього разу у дворі знаходилися не тільки ми. Крім нас, вели зйомку професійні фотографи із солідною апаратурою, були встановлені освітлювальні прилади.

Варто зауважити, що вся ця «краса» живе по сусідству, а точніше, навпаки престижного готелю Хаятт Рідженсі Київ (Hotel Hyatt Regency Kiev). Цікаво, як воно - бачити з вікна дорогого номера таку собі розруху ... Відчуй різницю, як то кажуть.

Відчуй різницю, як то кажуть

Вдалося нам побувати і в під'їзді зруйнованого будинку. Відмінний антураж для зйомок вітчизняного фільму жахів.

Ще один знаменитий київський об'єкт - ошатний будинок на Прорізній, 24/39 (біля ст.м. «Золоті ворота»), який був побудований за проектом архітектора Миколаєва в 1900-1901 рр. і вважався на той час найбільш високим тоді житловим будинком міста (Від цоколя до верхівки вежі понад 40 метрів).

Замовник будівництва - торговець мисливською зброєю Петро Григорович Барський - не розрахував засобів і розорився. За радянських часів тут був ресторан «Лейпциг» з німецькою кухнею. Реконструкція будівлі проводилася і неодноразово, востаннє навіть встигли пофарбувати будинок, оновити фасад, замінити вікна, але ... знову гроші закінчилися і будівля досі пустує. Хоча виглядає досить непогано, принаймні, зовні.

Наступну жертву безгрошів'я і безгосподарності не довелося довго шукати. Ці «брошенци» виявилися навпроти колишнього «Лейпцига» (будинки на Прорізній і розі Володимирської) - їх ми виявили фактично випадково. Поспішивши сховатися від групи футбольних фанатів з димовухами, ми опинилися у дворику будинку №27 по Прорізній. Звідси відкрився вид на все ті ж покинуті будинки. Футбольні фани давно пройшли, а двір все не відпускав нас. Похмурі обшарпані стіни, запустіння - і це в якихось 100 метрах від головної вулиці міста.

Потім ми згорнули на Пушкінську - в кінці цієї вулиці, на підході до метро «Льва Толстого», по лівій стороні - будинок №35 / 37, побудований на гроші Фрідріха Густавовича Міхельсона - вихідця з Німеччини, який влаштувався в Києві і зайняв чільне місце серед тутешніх підприємців.

Мільйонерові Михельсону належали цегляні і скляні підприємства, крім того, він був власником кількох великих садиб в центрі міста. За загальною площею це був ціле містечко - численні квартири, промислові підприємства, готелі, засоби зв'язку, школи і гімназії, контори, магазини, лазні та багато іншого. На непарній стороні Пушкінській Міхельсон звів два суміжних триповерхових будівлі . Всі ці корпусу використовувалися як прибуткове житло, а частина приміщень займало Окружне пробірна управління, яке приймало різні вироби і матеріали на випробування і таврування. Головне враження від будинку - мовчить велетень. Ось стоїш під такою велетнем, і не віриться, що щось або хтось може перешкодити цьому будинку продовжити своє життя, з новими долями. Але поки він нікому не потрібен, судячи з його зовнішнім виглядом.

Якщо говорити про старих будинках, пов'язаних зі знаменитими іменами, то варто згадати і про Будинок Сікорського (Ярославів Вал, 15б, у дворах).

Якщо говорити про старих будинках, пов'язаних зі знаменитими іменами, то варто згадати і про Будинок Сікорського (Ярославів Вал, 15б, у дворах)

У цьому будинку народився вчений-авіаконструктор Ігор Сікорський, конструктор першого в світі важкого чотиримоторного літака «Російський витязь», першого в світі важкого трансатлантичного гідроплана і першого серійного вертольота (США, 1940 рік). Будівля вже давно в запустінні, перетворилося в притон для бомжів. Його мали намір реконструювати за сприяння Фонду сина Сікорського, планували організувати музей історії повітроплавання і авіації. У свій час начебто активізувалися реставраційні роботи, встановили будівельні риштування. Простоявши близько року, конструкції так і не дочекалися робочих, і їх розібрали. Більше будинком ніхто не цікавився.

А будинок №15, чий фасад звернений на вулицю, теж в огидному стані, хоча видно, що колись був по-справжньому красивим, з оригінальною архітектурою.

«Замок барона Штейнгеля» (Ярославів Вал, 1) - теж ласий об'єкт для дослідників старовини.

«Замок барона Штейнгеля» (Ярославів Вал, 1) - теж ласий об'єкт для дослідників старовини

Хоча ніякого барона там зроду не було, цю легенду придумали не в міру романтичні кияни: все ж барон - як звучить, не аби що! Насправді, будівля побудована в 1898 році на замовлення поміщика-шляхтича Михайла Подгорського. Спроектував його інженер Микола Добачевський, який, незважаючи на молодість, в той час вже встиг об'їздити півсвіту і навіть брав участь в будівництві Панамського каналу. Талановитий зодчий запропонував ескіз, який міг би послужити ілюстрацією до казок Шарля Перро або романів про мандрівних лицарів. Замовник був задоволений, але, проживши всього пару років в новобудові, помер, і в наступні роки будинок змінив кілька власників. У радянські часи будинок націоналізували, з 20-х рр. і до останнього часу в «Замку» розміщувалися комуналки. Епопея з виселенням мешканців, що розгорнулася близько десяти років тому, була дуже напруженою і деяким чином нагадувала військові дії з відключеннями води і світла. На початку 2000-х будівлю звільнили від мешканців. Зараз будинок виставлено на продаж, стоїть порожній, але під охороною. А балкончики, до речі, не завадило б відремонтувати майбутнім господарям.

Згадуючи про замки, неможливо не згадати і «Замок Річарда» (Андріївський узвіз, 15) - нашу пам'ятку і улюблений об'єкт фотографів.

Будинок у стилі англійської неоготики був побудований в 1904 році техніком Краусом на замовлення київського дворянина Дмитра Орлова як прибутковий. Після революції - знайома «пісня»: націоналізація, комунальні квартири, потім і гуртожиток. На початку 90-х рр. XX століття його викупив американець українського походження Юрій Чопівський і спробував реконструювати під дорогий готель. Через пару років роботи припинилися, мовляв, інвестор не знайшов спільної мови з міською владою (мабуть, не додав грошей).

У двориках Андріївського узвозу теж вистачає покинутих будинків, даром, що зелені паркани стрункими рядами височать тут і там.

У двориках Андріївського узвозу теж вистачає покинутих будинків, даром, що зелені паркани стрункими рядами височать тут і там

Втім, серед цього запустіння зустрічаються і відреставровані будинки, в пристойному стані. Деякі мешканці, видно, щоб уже зовсім око не різало від навколишнього занепаду, по-різному прикрашають і облагороджують свою прибудинкову територію (на одному з будиночків ми побачили щось на зразок фотошпалер).

До речі, зовсім поруч, на вул. Боричів Тік, знаходиться організація, яка за ідеєю повинна займатися подібними будинками, їх реставрацією, їх поверненням в сьогодення і збереженням для майбутнього. Але, ймовірно, і вони безгрошової, бо будиночок їх, в якому вони сидять, теж виглядає сумно.

Спустившись з Андріївського, потрапляємо на Поділ. Ось де «роздолля» - десятки покинутих старовинних будівель - можна цілий фотоальбом назнімав, встигай тільки голову повертати.

Надивившись за пару днів на зруйновані будинки, «лідером по зруйнованості» «Наш Київ» назвав би будинок на вул. Щекавицькій 19/33 початку XX століття, навпроти кінотеатру «Жовтень».

Тріщини на стінах такі, що хочеться стати поблизу і кричати перехожим: «Громадянина, ти туди не ходи, ти сюди ходи!» На повному серйозі - страшно пройтися поруч. А коли ж упаде, то, схоже, якраз на тротуар і на проїжджу частину. Але ніяких огорож або застережних написів ні на самому будинку, ні поруч немає.

Можна довго розмірковувати про те, кому вигідно, що пам'ятники старовини в центрі Києва стоять, як голі на паперті. У Європі про будівлі з історією всіляко піклуються, влаштовують в них музеї, беруть плату за вхід, ремонтують і зберігають. Законодавство сприяє дбайливому ставленню до культури. У нас - земля в центрі дорога, возитися з мотлохом невигідно, ремонт і реставрація більше новобудови влетять в копієчку. Простіше влаштувати пожежу ненароком, а потім: «ой, а місце звільнилося, ой, а давайте ми тут торгово-офісний центр вліпимо або багатоповерхівку поставимо?» І все ж, коли дивишся на покинутий будинок, вдивляєшся в розбите скло - не віриш, що це кінець". У цих будинків є душі, у них є очі. І як їм зараз, в такому приниженому стані, страшно уявити.

У цьому будинку музей хотіли зробити, ви нічого про це не знаєте?
А багато людей сюди заходить?
Простіше влаштувати пожежу ненароком, а потім: «ой, а місце звільнилося, ой, а давайте ми тут торгово-офісний центр вліпимо або багатоповерхівку поставимо?