Строительство »

На землях яких категорій можна будувати, а на яких не можна?

natavilman / Fotolia   Продаються в основному землі двох категорій: землі населених пунктів (раніше землі поселень) і землі сільськогосподарського призначення natavilman / Fotolia

Продаються в основному землі двох категорій: землі населених пунктів (раніше землі поселень) і землі сільськогосподарського призначення. На землях населених пунктів з видом дозволеного використання для індивідуального житлового будівництва (ІЖС) або особистого підсобного господарства (ЛПГ) можна зводити житлові будинки заввишки не більше трьох поверхів. Також в цих будинках повинна жити тільки одна сім'я - в цьому ділянки під ІЖС відрізняються від земель для малоповерхового будівництва. Дані об'єкти мають інфраструктурою і повинні бути впорядковані (опалення, водопостачання і т. Д.), Тобто придатні для постійного проживання з можливістю реєстрації за місцем проживання.

Об'єкти, побудовані на землях сільськогосподарського призначення з видом дозволеного використання для дачного будівництва, на сьогоднішній день апріорі мають статус нежитлової будівлі без права проживання та реєстрації. Хоча багато хто з них мають всі ознаки житлового будинку. Тобто будинок, побудований на таких землях, вважається садовим або дачним, а не житловим. Багато котеджні селища в Московському регіоні зведені на землях сільськогосподарського призначення з видом дозволеного використання для дачного будівництва або садівництва. Щоб зареєструватися в них, власники зобов'язані провести процедуру по визнанню даного будинку житловим (упорядкованим і придатним для проживання) через суд.

Реалії ринку такі, що пропозицій з продажу земельних ділянок під дачне будівництво на землях сільськогосподарського призначення більше пропозицій об'єктів ІЖС / ЛПГ на землях населених пунктів. Їх вартість нижче якраз через те, що закон не дозволяє будувати житлові будинки і прописуватися в них. За своїм конструктивним особливостям багато з котеджів на сільськогосподарських землях не відрізняються від об'єктів ІЖС, але покупці в більшості своїй вважають за краще об'єкти ІЖС. Правда, тарифи на газифікацію та електрифікацію в дачних або садових і житлових будинках зараз однакові, в цьому сенсі дачні будинки на сільськогосподарських землях прирівняні до житлових.

Як купити ділянку під будівництво: 12 важливих текстів

5 головних речей при виборі ділянки під будівництво будинку

Якщо не йти в нетрі містобудівного кодексу, правил землекористування і забудови території, то в нашій країні землі діляться на дві основні категорії: землі сільськогосподарського призначення і землі населених пунктів. Для тих і для інших існують свої види дозволеного використання (ВРИ).

Спершу потрібно визначитися, для яких саме цілей вам потрібен будинок: чи буде це дача або місце постійного проживання з можливістю прописки. Для дачі підійдуть землі з ВРИ для дачного будівництва (господарства), садівництва і городництва. Найчастіше дані ВРИ відносяться до земель сільськогосподарського призначення, рідше - до земель населених пунктів. Такі ВРИ дорожче з точки зору податків, оскільки їх кадастрова вартість перевищує номінальну вартість земель для індивідуального житлового будівництва, але при цьому на землях «для дачі» не потрібно отримувати дозвіл на будівництво будинку. Для таких земель найчастіше немає затверджених проектів планування території, а значить, ви не прив'язані до червоних лініях забудови та іншим обмеженням.

Друга група ВРИ - землі для індивідуального житлового будівництва (ІЖС), вони відносяться до категорії земель населених пунктів. Тут вам знадобиться дозвіл на будівництво і, швидше за все, доведеться дотримуватися правил, встановлених проектом планування території та містобудівного плану. Однак податки тут нижче, ліквідність вище (на такі землі завжди є попит), і цінуються вони дорожче. Також в цьому випадку можлива постійна реєстрація (прописка).

Всі інші ВРИ мають індивідуальну специфіку і цілий ряд обмежень (детально можна почитати про них в містобудівному кодексі РФ), тому не рекомендую розглядати їх для будівництва індивідуального будинку.

Скільки йде будівництво заміського будинку?

Як побудувати заміський будинок: 15 корисних статей

У Росії будувати можна тільки на землях населених пунктів з дозволеними видами використання «для індивідуального житлового будівництва», «малоповерхова житлова забудова», «присадибна ділянка особистого підсобного господарства», «блокована житлова забудова» і землях сільськогосподарського призначення.

На землях сільгосппризначення допускається будівництво нерухомості, використовуваної для сільськогосподарського виробництва. Але краще узгодити будівництво з органами місцевого самоврядування, щоб споруда не була визнана самовільної і в подальшому не було прийнято рішення про її знесення. Якщо такий будинок вже побудований, слід звернутися в суд, щоб будова визнали законним.

У дуже рідкісних випадках можна домогтися законного дозволу на будівництво будинку на земельних ділянках іншого призначення.

Дізнатися вид дозволеного використання земельної ділянки можна на сайті Росреестра. Ви залишаєте онлайн-заявку, і протягом п'яти днів отримуєте відомості з державного кадастру нерухомості. Ціна послуги - від 150 рублів.

НЕ пропустіть:

Самовільне будівництво - хто винен і що тепер робити?

Як узаконити гостьові будинки під оренду?

Як змінився порядок реєстрації ділянок?

Чи можна прописатися в будинку в СНТ?

Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.

Скільки йде будівництво заміського будинку?
Як узаконити гостьові будинки під оренду?
Як змінився порядок реєстрації ділянок?
Чи можна прописатися в будинку в СНТ?