Строительство »

Касова дисципліна: касовий ліміт, готівкова виручка, робота на ККТ

 1. Ведення каси малим бізнесом
 2. Виправлення документів з обліку касових операцій
 3. Витрачання готівкової виручки
 4. На що можна витратити готівкову виручку (п. 2 і 6 Вказівки № 3073-У)
 5. Нові вимоги до роздрібної торгівлі і роботі з ККТ
 6. 1. Зросли штрафи за касові порушення
 7. 2. Чи змінився перелік дозволених продажів без ККТ
 8. Види діяльності, за якими продавець має право не використовувати ККТ
 9. Магазини треба обладнати для інвалідів
 10. Змінилися вимоги до цінників
 11. Застосування контрольно-касової техніки
 12. Правила оформлення продажу товарів у роздріб
 13. На якій підставі відмовитися від ліміту по касі
 14. Приклад наказу організації про скасування ліміту по касі
 15. Приклад наказу підприємця про скасування ліміту по касі
 16. У підприємця немає розрахункового рахунку і він хоче заплатити за оренду з особистої банківської карти
 17. Варіант № 1. Заплатіть за оренду готівкою, попередньо знятими з карти
 18. Варіант № 2. Заплатіть за оренду безготівково з картки

Всі касові операції ви повинні оформляти згідно з порядком, наведеним у вказівці Банку Росії від 11.03.2014 № 3210-У (далі - Вказівка ​​№ 3210-У). У статті ми розповімо про те, що таке касова дисципліна і як її дотримуватися.

З цієї статті ви дізнаєтеся:

 • Як можна спростити ведення каси за допомогою касової дисципліни
 • На що не можна витрачати готівкову виручку
 • В яких випадках продавець на може працювати без ККТ
 • Порядок ведення касових операцій

Термінова новина від податківців: ФНС відстежить спрощенців, які повинні перейти на нові каси з 1 липня . Читайте в журналі "Спрощенка"

Ведення каси малим бізнесом

Малий бізнес має ряд переваг при веденні каси:

Спрощений касовий порядок для суб'єктів малого бізнесу. Якщо ваша компанія - мале підприємство, то ви можете відмовитись від встановлення касовий ліміт (абз. 10 п. 2 Вказівки № 3210-У). Тобто право накопичувати гроші у себе в касі стільки, скільки захочете. В іншому малі підприємства повинні застосовувати діючий порядок ведення кассовиx операцій в повному обсязі.

Спрощений касовий порядок для підприємців. Суб'єкти підприємницької діяльності можуть не встановлювати касовий ліміт (абз. 10 п. 2 Вказівки № 3210-У). Це означає, що на кінець робочого дня комерсант має право залишати в касі будь-яку кількість коштів без будь-яких обмежень і на будь-якій термін. В інтересах збереження майна рекомендуємо все ж організувати періодичну здачу грошей в банк. Або частіше брати гроші з каси на особисті потреби.

Також підприємцям дозволено не виписувати видатковий касовий ордер при видачі грошей з каси і прибутковий касовий при прийомі «готівки». І не вести касову книгу (абз. 2 подп. 4.1 та абз. 9 подп. 4.6 п. 4 Вказівки № 3210-У).

Відмовляючись від виписки ПКО та ВКО, ви повинні розуміти, що в таких умовах буде важко контролювати діяльність співробітників, через руки яких проходять гроші. Чи не буде звичного підтвердження того, що вони отримали від вас якісь суми або, навпаки, повернули. Тому якщо прийом та витрата готівкових коштів здійснює найнятий касир, відмовлятися від касових документів недоцільно. В такому випадку відмовтеся тільки від касового ліміту. Якщо ж ви працюєте в поодинці, всі гроші надходять у вашу кишеню, і не треба нікого контролювати. Значить, зайві папірці можна не оформляти.

Якщо ви відмовилися від ведення касових документів, надходження виручки в такому випадку підтвердять касові чеки, які ви видаєте покупцям, і Z-звіти - якщо ви застосовуєте контрольно-касову техніку (ККТ). Або БСО - якщо ККТ не використовуєте. Видача зарплати буде зафіксована в платіжній відомості. А рух грошей по подотчету - в авансовому звіті. На підставі цих документів і будуть фіксуватися операції в Книзі обліку доходів і витрат при УСН. Складання «пріходніков» і «расходников» тільки в цілях заповнення Книги обліку не передбачено (п. 1.1 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну Росії від 22.10.2012 № 135н).

Що стосується ситуації, коли підприємець бере гроші на особисті потреби, то тут взагалі не буде потрібно оформлення будь-яких документів. Адже кошти, вилучені з бізнесу для себе, фіксувати в податковому обліку при УСН і відображати в Книзі обліку доходів і витрат не потрібно, так як витратою при ССО вони не є. Звичайно, щоб самому не заплутатися в своїх витратах - які пов'язані з бізнесом, а які ні - можете відображати всі свої операції в окремій зошиті або записній книжці.

В іншому бізнесмени повинні застосовувати діючий порядок ведення кассовиx операцій в повному обсязі. Наприклад, якщо ви хочете видати гроші під звіт працівникові, зробити це потрібно в тому ж порядку, що встановлений для організацій, - на підставі письмової заяви працівника (подп. 6.3 п. 6 Вказівки № 3210-У).

Виправлення документів з обліку касових операцій

Ви можете виправляти всі документи з обліку касових операцій, за винятком прибуткових і видаткових касових ордерів (абз. 2 подп. 4.7 п. 4 Вказівки № 3210-У).

Щоб внести виправлення, треба закреслити невірні дані, поставивши замість них правильні. Поруч вказати дату виправлення. І все виправлення завірити підписом співробітника, який оформляв документ, і привести її розшифровку.

Витрачання готівкової виручки

Касову виручку фірми і підприємці можуть витрачати тільки на певні цілі. Так, не можна витрачати касову виручку на оплату оренди нерухомості, видачу та повернення позик (відсотків по ним), операції з цінними паперами та організацію і проведення азартних ігор. Перш необхідно зняти гроші з розрахункового рахунку (вказівка ​​Банку Росії від 07.10.2013 № 3073-У, далі - Вказівка ​​№ 3073-У). При цьому якщо ви - комерсант, то можна використовувати банківську карту, оформлену на ваше ім'я як фізичної особи, а не підприємця. Чинний порядок це не забороняє. Причому суми, зняті підприємцем з особистого розрахункового рахунку і внесення в касу, не відображаються в його податковому обліку (лист Мінфіну Росії від 08.07.2009 № 03-11-09 / 241).

Список цілей, на які можна витрачати суми з каси, - закритий. Ми привели його в таблиці.

На що можна витратити готівкову виручку (п. 2 і 6 Вказівки № 3073-У)

можливі цілі

Гранична величина готівкових розрахунків

Зарплата та інші виплати соціального характеру

обмежень немає

Видача готівки підприємцю на особисті потреби, не пов'язані з підприємницькою діяльністю

обмежень немає

Оплата товарів (крім цінних паперів), робіт, послуг

100 000 руб. в рамках одного договору

Видача грошей працівникам під звіт

обмежень немає

Повернення за сплачені раніше готівкою і повернені товари, невиконані роботи, ненадані послуги

100 000 руб. в рамках одного договору

Видача готівки при здійсненні операцій банківським платіжним агентом

100 000 руб. в рамках одного договору

Нові вимоги до роздрібної торгівлі і роботі з ККТ

Договір роздрібної купівлі-продажу підписувати не потрібно. Він виникає, коли ви видаєте покупцеві касовий, товарний чек або інший документ, що підтверджує оплату. Якщо ви торгуєте в роздріб, то укладаєте такі договори кожен день. У статті розповімо про нові вимоги до торгівлі, які потрібно дотримуватися. Зросли штрафи за касові порушення, змінився список видів діяльності, звільнених від ККТ. Змінилися вимоги до цінників в магазинах.

1. Зросли штрафи за касові порушення

Продаючи товари за готівку або з використанням платіжних карт, видайте покупцеві в обов'язковому порядку касовий чек (п. 1 ст. 2 Федерального закону від 22.05.2003 № 54-ФЗ). Якщо ви не використовуєте ККТ, то податківці вас оштрафують. З 15 липня 2016 року штраф залежить від вартості покупки (Федеральний закон від 03.07.2016 № 290-ФЗ, далі - Закон № 290-ФЗ).

Так, штраф для підприємця і касира за незастосування касcовой техніки тепер складає від 25 до 50% суми покупки, але не менше 10 000 руб. Штраф для фірм - від 75 до 100% суми покупки, але не менше 30 000 руб.

За повторне касове порушення податківці мають право дискваліфікувати посадова особа на один - два роки. Або на три місяці припинити діяльність продавця.

2. Чи змінився перелік дозволених продажів без ККТ

За деякими видами діяльності продавці право не пробивати касові чеки і не видавати покупцям документи про оплату. Перелік таких продажів з 15 липня 2016 року змінився (нова редакція п. 2 ст. 2 Федерального закону від 22.05.2003 № 54-ФЗ). Актуальний перелік ми привели в таблиці нижче.

Види діяльності, за якими продавець має право не використовувати ККТ

Види діяльності, за якими продавець має право не використовувати ККТ

Магазини треба обладнати для інвалідів

З 1 липня 2016 року магазини треба обладнати так, щоб вони стали зручними і доступними для інвалідів. Ця вимога містить нова стаття 15 Федерального закону від 24.11.95 № 181-ФЗ «Про соціальний захист інвалідів в Російській Федерації» (далі - Закон № 181-ФЗ). Нове правило вступило в силу для магазинів, які після 1 липня 2016 року відкрито або провели реконструкцію (п. 3 ст. 26 Федерального закону від 01.12.2014 № 419-ФЗ).

А ось коли треба переобладнати інші магазини, федеральне законодавство не уточнює. Терміни вправі встановити регіональні влади.

Штраф за недотримання вимог доступності приміщень дорівнює від 20 000 до 30 000 руб. для організацій і від 2000 до 3000 руб. - для посадових осіб (ст. 9.13 КоАП РФ). Складають протоколи про порушення служби соцзахисту, а розглядають справи і притягують до відповідальності судді (п. 1 ст. 23.1 і подп. 17 п. 2 ст. 28.3 КоАП РФ).

Як обладнати торгове приміщення для інвалідів, сказано в Зводі правил «СП 59.13330.2012. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення. Актуалізована редакція СНиП 35-01-2001 ". Дія Порядку не поширюється Мінрегіону Росії від 27.12.2011 № 605.

Так, в магазині зробіть як мінімум один вхід, доступний для інвалідів. Зовнішні сходи і пандуси обладнайте поручнями. Поверхня ступенів покрийте антискользящим матеріалом (п. 4.1.12 Зводу правил). Також в правилах прописано розмір дверей, ухил пандуса, відстань між поручнями, розмір ліфта.

Крім створення умов в приміщенні магазину, продавці зобов'язані допомагати інвалідам користуватися послугами нарівні з іншими людьми (п. 8 ст. 15 Закону № 181-ФЗ). Якщо буде потрібно, співробітники магазину повинні супроводжувати інвалідів, надавати їм інформацію про товари і послуги (п. 3 і 4 ст. 15 Закону № 181-ФЗ).

Змінилися вимоги до цінників

З 2 січня 2016 року у цінниках досить вказувати тільки найменування товару, ціну за вагу або одиницю, а також сорт - якщо він є. Раніше ще вказували дату оформлення цінника, підпис відповідальної особи, печатка організації (п. 19 Правил). Тепер дату, підпис і печатку продавці можуть ставити за бажанням. Це випливає з інформацією Росспоживнагляду від 07.05.2016. Ще чиновники відзначили, що на товари, які продавець реалізує в рамках маркетингової акції за єдиною ціною, допускається оформляти загальний цінник.

Якщо продавець не відобразить в цінниках всі обов'язкові реквізити, то Росспоживнагляд оштрафує за порушення правил торгівлі. Штраф для організаціію становить від 10 000 до 30 000 руб., А для індивідуального підприємця - від 1000 до 3000 руб. (Ст. 14.15 КоАП РФ, постанову Дев'ятого арбітражного апеляційного суду від 14.06.2012 № 09АП-11897/2012).

Інформацію на ціннику пишіть чітко, без помарок, щоб покупець бачив всі дані (п. 11 і 16 Правил). Всі цінники оформите в одному стилі. Зразок дивіться нижче.

Застосування контрольно-касової техніки

Ситуація 1. Якщо ваш бізнес пов'язаний з наданням послуг населенню. Всі фірми і підприємці при наданні послуг населенню можуть не застосовувати ККТ. Однак обов'язкова умова при цьому - видача бланка суворої звітності (п. 2 ст. 2 Федерального закону від 22.05.2003 № 54-ФЗ, далі - Закон № 54-ФЗ).

Бланки повинні бути виготовлені в друкарні або сформовані з використанням автоматизованих систем. При цьому в останньому випадку простий комп'ютер не підійде. До автоматизованої системи пред'являються підвищені вимоги. Як мінімум вона повинна мати захист від несанкціонованого доступу, фіксувати всі операції з бланком, а також привласнювати документу унікальний номер (Положення, затверджене постановою Уряду РФ від 06.05.2008 № 359, далі - Положення № 359).

Що стосується форми бланка суворої звітності, то, як правило, використовують бланки довільної форми, оскільки типової форми немає. Перелік реквізитів, які повинні бути присутніми в самостійно розробленому бланку, наведено в пункті 3 Положення № 359. Самостійно розроблений бланк затвердите наказом керівника.

Ситуація 2. Якщо ваш бізнес не пов'язаний з послугами для населення. У будь-якій діяльності, крім надання послуг населенню, за загальним правилом потрібно застосовувати контрольно-касову техніку.

Тобто всім «спрощенцям», які торгують товарами або надають послуги юрособам, застосування ККТ не уникнути. А ось для такої ж роботи на ЕНВД або патенті мати касовий апарат необов'язково. Досить видавати товарні чеки, квитанції або інші документи, що підтверджують прийом грошових коштів.

При цьому зверніть увагу: якщо покупець не вимагає підтверджуючий документ, можна нічого не виписувати. Таке правило встановлено пунктом 2.1 статті 2 Закону № 54-ФЗ. А якщо документ покупцеві необхідний, в ньому згідно з вимогами цього ж пункту Закону № 54-ФЗ повинна міститися наступна інформація:

 1. найменування, порядковий номер і дата видачі документа;
 2. реквізити продавця, а саме його найменування (ПІБ - якщо це підприємець), ІПН;
 3. найменування і кількість оплачуваних товарів (робіт, послуг);
 4. сума оплати (в рублях);
 5. посада та ПІБ особи, яка видала документ, а також його особистий підпис.

Зауважте, що чеки та квитанції - це вже документи не суворої звітності. І виготовити їх можна навіть на звичайному принтері (лист УФНС Росії по м Москві від 17.10.2011 № 17-15 / 100028).

Ситуація 3. Ви здійснюєте специфічні види діяльності. Якщо ви ведете бізнес, види якого перераховані в пункті 3 статті 2 Закону № 54-ФЗ, то щодо них застосовувати касовий апарат не потрібно. Наприклад, це такі напрямки:

 1. т орговля в кіосках морозивом та безалкогольними напоями на розлив;
 2. торгівля з цистерн пивом, квасом, молоком, рослинним маслом, живою рибою, гасом, вразвал овочами і баштанними культурами;
 3. торгівля на ринках і ярмарках, у виставкових комплексах;
 4. прийом від населення склопосуду та утильсировини, за винятком металобрухту;
 5. продаж газет і журналів, а також супутніх товарів в газетно-журнальних кіосках. Правда, в даному випадку є дві умови: частка продажу газет і журналів повинна становити не менше 50% всього товарообігу, а асортимент супутніх товарів повинен бути затверджений адміністрацією суб'єкта РФ.

Зауважимо, що при цьому нічого не говориться про те, які документи потрібно виставляти замість чеків контрольно-касової техніки. А значить, покупцеві взагалі нічого видавати не потрібно.

Ситуація 4. Ви працюєте у віддаленій або важкодоступній місцевості. Не застосовувати ККТ і не видавати покупцеві будь-які документи замість касових чеків можуть особи, які працюють в так званих віддалених або важкодоступних місцевостях. Перелік таких місць затверджується суб'єктами Російської Федерації. При цьому до віддалених і важкодоступних місцевостях не належать міста, районні центри та селища міського типу (п. 3 ст. 2 Закону № 54-ФЗ).

Правила оформлення продажу товарів у роздріб

Роздрібна торгівля проходить на основі договору роздрібної купівлі-продажу. Покупцем за договором роздрібної купівлі-продажу може виступати як організація (через свого представника) або підприємець, так і громадянин (п. 3 ст. 492 ЦК України).

В яких випадках продаж товарів іншої організації (підприємцю) може вважатися роздрібною торгівлею

Продаж товарів визнається роздрібною торгівлею за умови, що придбаний товар покупець буде використовувати не в підприємницьких, а в особистих цілях (п. 1 ст. 492 ЦК України). Однак законодавство не зобов'язує продавця контролювати подальше використання покупцем придбаних товарів (лист ФНС Росії від 18.01.2006 № ГІ-6-22 / 31). З цього випливає, що категорія покупця не впливає на визнання угоди роздрібної. Придбати товар в роздріб може і організація (через представника), наприклад, для забезпечення своєї діяльності (оргтехніку, офісні меблі, транспортні засоби і т. Д.). Щоб продаж товару в цьому випадку вважалася роздрібної, необхідно дотримати такі умови:

- організація-продавець займається роздрібною торгівлею;

- реалізований товар може бути використаний в особистих цілях (тобто це не торговельне, що не касове обладнання);

- представник організації-покупця не вимагає виписати рахунок-фактуру, накладну;

- організація-продавець видає покупцеві документ про оплату.

Такі роз'яснення містяться в листах Мінфіну Росії від 09.02.2007 № 03-11-05 / 28, від 20.12.2006 № 03-11-04 / 3/544 і від 28.12.2005 № 03-11-02 / 86. Позицію фінансового відомства підтримує суд (п. 5 постанови Пленуму ВАС РФ від 22.10.97 № 18).

У яких випадках договір роздрібної купівлі-продажу потрібно укласти в письмовій формі

Угоди організацій між собою, з підприємцями та громадянами повинні полягати в письмовій формі (п. 1 ст. 161 ЦК України). Однак якщо угода виконується при самому її здійсненні, то письмового договору не вимагається (п. 2 ст. 159 ЦК України). Отже, продаж товару може не оформлятися договором.

Договір роздрібної купівлі-продажу вважається укладеним з моменту видачі покупцеві касового, товарного чека або іншого документа, що підтверджує оплату (наприклад, бланка суворої звітності) (ст. 493 ЦК України). Ці документи підтверджують укладення договору роздрібної купівлі-продажу. Тобто, як правило, роздрібна угода виконується при самому її здійсненні, тому її можна укласти усно. Однак якщо моменти передачі товару і його оплати не збігаються (наприклад, надана відстрочка платежу), тоді необхідно укласти письмовий договір.

У деяких випадках договір роздрібної купівлі-продажу повинен бути укладений у письмовій формі незалежно від інших умов:

- при продажу товарів за зразками або дистанційним способом (ст. 497 ЦК України);

- при продажу громадянам багатотомного періодичного видання, що виходить в світ окремими томами (п. 128 Правил, затверджених постановою Уряду РФ від 19.01.98 № 55).

При продажу товарів у роздріб за готівковий розрахунок (або з використанням платіжних карт) укладення договору купівлі-продажу підтверджується касовим чеком (ст. 493 ЦК України). У цьому випадку договір купівлі-продажу вважається укладеним в усній формі. Письмово оформляти його не обов'язково.

При веденні окремих видів діяльності при торгівлі товарами касовий чек можна не видавати. До таких видів діяльності, зокрема, відноситься:

- забезпечення харчуванням учнів і співробітників в навчальних закладах;

- торгівля на ринках, ярмарках, у виставкових комплексах;

- торгівля в кіосках морозивом та безалкогольними напоями на розлив;

- продаж в пасажирських вагонах поїздів чайної продукції.

Повний перелік видів діяльності, при яких касовий чек можна не видавати, встановлений в пункті 3 статті 2 Федерального закону від 22.05.2003 № 54-ФЗ (далі - Закон № 54-ФЗ). Крім того, застосовувати ККТ не обов'язково при веденні діяльності, оподатковуваної ЕНВД (п. 2.1 ст. 2 Закону № 54-ФЗ). Якщо платник податків поєднує ССО і ЕНВД, то в діяльності по ЕНВД він може не використовувати ККТ.

Чи можна замість товарного чека видати покупцеві товарну накладну за формою № ТОРГ-12? Організація продає товари в роздріб

Однозначної відповіді на це питання законодавство не містить.

При продажу окремих видів товарів товарний чек повинен виписуватися обов'язково. Отже, якщо організація не видала товарний чек, вона порушила правила торгівлі та права споживача. До такого висновку, зокрема, прийшов ФАС Північно-Західного округу в постанові від 28.05.2007 № А66-1476 / 2006. За недотримання таких вимог передбачено адміністративну відповідальність.

Разом з тим товарна накладна відповідає умовам застосування товарного чека. Цей документ також підтверджує продаж: в ньому розшифровується найменування, кількість і вартість проданих товарів. Отже, за відсутності уніфікованої форми товарного чека організація має право використовувати товарну накладну форми № ТОРГ-12 (яка має всі необхідні реквізити первинної документації). Це випливає з пункту 2 статті 9 Федерального закону від 06.12.2011 № 402-ФЗ.

Товарна накладна передбачена, щоб оформляти продаж іншим організаціям (Вказівки, затверджені наказом Мінстату України від 25.12.98 № 132). Однак виставлення покупцю товарної накладної не свідчить про оптовому характері реалізації товару (лист Мінфіну Росії від 31.05.2011 № 03-11-11 / 144). Такий висновок підтверджує і арбітражна практика (визначення ВАС РФ від 02.11.2009 № ВАС-13465/09, постанови ФАС Східно-Сибірського округу від 10.11.2009 № А33-2713 / 2009, від 25.06.2009 № А19-12740 / 08, Поволзької округу від 09.07.2009 № А72-7445 / 2008).

На якій підставі відмовитися від ліміту по касі

Вказівкою Банку Росії від 11.03.2014 № 3210-У встановлено правила ведення касових операцій. У документі прописано, що спрощенці можуть відмовитися від ліміту по касі і не здавати щодня готівкову виручку в банк. Але для цього потрібно оформити спеціальний документ, без якого податківці нараховують штрафи до 50 000 рублів за статтею 15.1 КоАП РФ.


Підприємці та організації, які відносяться до малого бізнесу, можуть не встановлювати касовий ліміт. Тобто можуть накопичувати гроші у себе в касі стільки, скільки захочуть.

Для цього потрібно видати наказ про скасування ліміту. Зразки наказів про скасування ліміту по касі ми привели нижче. Перший - для підприємців. Другий - для організацій.

Приклад наказу організації про скасування ліміту по касі

Товариство з обмеженою відповідальністю «Столиця»

Наказ № 28

про встановлення ліміту залишку каси організації

м Moscow 30 травня 2015 року

На підставі Вказівки Банку Росії від 11.03.2014 № 3210-У «Про порядок ведення касових операцій юридичними особами та спрощеному порядку ведення касових операцій індивідуальними підприємцями та суб'єктами малою підприємництва»

НАКАЗУЮ:

З 1 червня 2015 року скасувати дію наказу від 09.01.2015 № 1, яким був затверджений ліміт залишку грошових коштів в касі на 2015 рік.

Зберігати готівку грошові кошти в касі без встановлення ліміту залишку

Генеральний директор ___________________________________ А.І. Морозов

Приклад наказу підприємця про скасування ліміту по касі

Індивідуальний підприємець Симонов Юлій Петрович

Наказ № 15

м Moscow 30 травня 2015 року

На підставі Вказівки Банку Росії від 11.03.2014 № 3210-У «Про порядок ведення касових операцій юридичними особами та спрощеному порядку ведення касових операцій індивідуальними підприємцями та суб'єктами малого підприємництва»

НАКАЗУЮ:

З 1 червня 2015 року скасувати дію наказу від 09.01.2015 № 1, яким був затверджений ліміт залишку грошових коштів в касі на 2015 рік.

Зберігати готівку грошові кошти в касі без встановлення ліміту залишку

Індивідуальний підприємець _____________________________ Ю.П. Симонов


У підприємця немає розрахункового рахунку і він хоче заплатити за оренду з особистої банківської карти

Що робити? Є два варіанти оплати оренди з особистої картки бізнесмена - безпечний і не дуже. Безпечно можна зняти гроші з карти, потім внести їх в касу ІП і, вже взявши їх звідти готівкою, заплатити за оренду. Другий варіант - можна відразу безготівковим переказом перерахувати гроші орендодавцю через інтернет-банк або термінал. Однак якщо вам потрібно буде врахувати свої витрати з метою оподаткування, наприклад при ССО, то доведеться через суд доводити виробничу необхідність таких витрат. Адже вони оплачені з особистої карти підприємця, яка не має відношення до бізнесу.


З 1 червня 2014 роки витрачати готівкову виручку на оплату оренди нерухомості заборонено. Про це сказано в пункті 4 Вказівки Банку Росії від 07.10.2013 № 3073-У «Про здійснення готівкових розрахунків» (далі - Вказівка ​​№ 3073-У). Оплата оренди з готівкової виручки вважається порушенням, за яке податківці можуть оштрафувати підприємця при перевірці на 4000-5000 руб. (Ст. 2.4 та ч. 1 ст. 15.1 КоАП РФ).

Оплачувати оренду можна тільки банківським переказом. Або готівкою, попередньо знятими з розрахункового рахунку. Однак не у всіх підприємців є розрахунковий рахунок. Багато хто працює тільки з готівкою. Разом з тим зараз практично у кожного бізнесмена є хоча б один особистий рахунок в банку - банківська картка. Так ось, Вказівка ​​№ 3073-У не забороняє використовувати комерсанту в своїй підприємницькій діяльності особисті рахунки, відкриті йому як фізособі, а не підприємцю. Відповідно оплатити оренду з особової картки можна (п. 4 Вказівки № 3073-У). Однак потрібно взяти до уваги деякі нюанси, про які розповімо детальніше.

Варіант № 1. Заплатіть за оренду готівкою, попередньо знятими з карти

Кому підійде: всім підприємцям, включаючи спрощенців, які враховують витрати. Готівкою ви можете оплатити оренду нерухомості, якщо попередньо знімете гроші з своєї банківської картки, внесете їх в касу і вже з каси зрадите орендодавцю (п. 4 Вказівки № 3073-У). Як оформити таку операцію?

За загальним правилом рух грошей по касі оформляється за допомогою прибуткових і видаткових касових ордерів. Однак підприємці з 1 червня 2014 року можуть не створювати касові документи (п. 4.1 та 4.5 Вказівки Банку Росії від 11.03.2014 № 3210-У). Тому, якщо ви скористалися таким правом, офіційно надходження готівки в касу можете і не відображати. Альо! Щоб податківці не розцінили надійшли в касу кошти як виручку і не донарахували вам податок за ССО, краще заповніть прибутковий касовий ордер. У підставі платежу вкажіть: «Внесення особистих грошових коштів в касу підприємця». Тоді ніяких претензій від податківців до вас не буде. І вони не вважатимуть інформацію, що надійшла суму доходом, який потрібно врахувати при ССО (лист Мінфіну Росії від 08.07.2009 № 03-11-09 / 241, постанова Федерального арбітражного суду Московського округу від 19.01.2012 у справі № А40-39341 / 11-75 -163).

Готівкова оплата за договором оренди не може перевищувати 100 000 руб.

Для підприємців та юросіб діє обмеження за розрахунками готівкою в рамках одного договору - 100 000 руб. Воно встановлено пунктом 6 Вказівки № 3073-У. Відповідно вносити готівкою гроші за оренду підприємець може, тільки поки сума платежу за договором не досягне 100 000 руб.

В іншому випадку, виявивши понадлімітні виплати, податківці випишуть штраф (ч. 1 ст. 15.1 КоАП РФ). Для підприємця він складе 4000-5000 руб., А ось для організації, якщо, наприклад, вона є орендодавцем, сума вже істотніше - 40 000-50 000 руб.

Тому якщо ви, будучи бізнесменом, уклали довгостроковий договір оренди нерухомості, краще відкрити розрахунковий рахунок і платити за оренду по безналу, щоб не створювати собі зайвих проблем з оформленням документів.

Витрачаючи готівку з каси на оплату оренди, оформіть видатковий касовий ордер. У підставі платежу відзначте: «Оплата підприємцем оренди нерухомості за рахунок грошей, знятих з рахунку». Причому складіть «расходник», навіть якщо касові документи ви не оформляєте. Видатковий ордер підтвердить понесені вами витрати на оренду. Адже при ССО врахувати витрати можна, тільки якщо вони документально підтверджені. А без витратного ордера підтвердити факт оплати не вийде (п. 1 ст. 252, подп. 4 п. 1 ст. 346.16п. 2 ст. 346.17 НК РФ).

Таким чином, повторимося, якщо вам потрібно врахувати орендну плату у витратах при спрощеній системі, необхідно буде оформити прибуткові та видаткові касові ордери. Інакше довести податківцям, що ви оплатили оренду за рахунок грошей, попередньо знятих з особистого рахунку, а не з виручки, буде проблематично. І зверніть увагу: якщо ви відмовилися від ведення касових операцій, то вам не доведеться оформляти касову книгу через те, що ви виписали прибутковий і видатковий касові ордери. Касову книгу можете як і раніше не вести.

Варіант № 2. Заплатіть за оренду безготівково з картки

Кому підійде: всім бізнесменам, за винятком тих, хто, застосовуючи ССО, враховує витрати. Щоб оплатити оренду безготівково, зробіть звичайний банківський переказ орендодавцю зі своєї картки на його банківські реквізити. Для цього використовуйте інтернет-банк. В Ощадбанку, наприклад, в якості інтернет-банку створена спеціальна послуга «Сбербанк Онлайн». Підключивши цю послугу (через банкомат або безпосередньо у відділенні банку), ви можете з дому відправляти платежі в безготівковому порядку через Інтернет. Досить зайти в інтернет-банк, ввести реквізити орендодавця і відправити йому платіж.

Інший спосіб розрахуватися безготівково - оплатити оренду безпосередньо з особистої карти. Це можливо, якщо у вашого орендодавця встановлено термінал з прийому банківських карт. Тоді вам потрібно буде прийти до орендодавця і через термінал оплатити оренду.

Однак якщо ви застосовуєте ССО з об'єктом «доходи мінус витрати» і скористаєтеся будь-яким з цих методів безготівкової оплати, то податківці з великою ймовірністю такі витрати не визнають. Розцінять їх як особисті витрати громадянина, а не підприємця. Доводити протилежне вам, можливо, доведеться в суді. Тому безпечніше скористатися першим варіантом оплати. Або відкрити розрахунковий рахунок на ІП та оплачувати оренду традиційним способом.

Якщо ж ви застосовуєте ССО з об'єктом «доходи мінус витрати», щоб перерахувати плату за оренду з особистої картки безготівково, поступите таким чином. Обов'язково збережіть всі документи, що підтверджують ваші витрати на оренду. При безготівковому перекладі - це буде квитанція банку і виписка з картки, а при оплаті картою - чек, виданий орендодавцем. На підставі цих документів відобразіть витрата в Книзі обліку. І якщо спір з податківцями дійде до суду, підтвердити свою позицію вам допоможуть такі аргументи:

- в даний час заборони на використання особистого рахунку комерсанта в його бізнесі немає. Тому оренду можна оплатити з картки (лист Мінфіну Росії від 30.12.2008 № 03-11-05 / 318);

- підприємець є фізичною особою (ст. 23 ГК РФ, ст. 11 НК РФ). А його майно, в тому числі гроші, юридично не розмежовано на майно, яке можна використовувати в бізнесі і в особистих цілях (постанова Конституційного суду РФ від 17.12.96 № 20-П). А значить, заплатити за оренду можна і з особистої картки. Маючи такі аргументи, арбітри, швидше за все, стануть на ваш бік. І можуть відновити витрати.

Чи можна замість товарного чека видати покупцеві товарну накладну за формою № ТОРГ-12?
Як оформити таку операцію?