Строительство »

Аудитори шукають гроші "Водоканалу". Струмочки ведуть в монастирі, баскетбол і лізинг

Контрольно-рахункова палата недорахувалася сотень мільйонів рублів в бюджеті міського "Водоканалу": на думку перевіряючих, підприємство обросло кредитами і нецільовими витратами. Тим часом Смольний направляє мільярди на реконструкцію мереж. Контрольно-рахункова палата недорахувалася сотень мільйонів рублів в бюджеті міського Водоканалу: на думку перевіряючих, підприємство обросло кредитами і нецільовими витратами

Світлана Холявчук / Інтерпресс

У комітетах Смольного підраховують зростання тарифів і витрат міста - за водопостачання та водовідведення в 2019 році в Петербурзі доведеться платити більше на 7 відсотків, а на програму з будівництва та реконструкції мереж направлять майже 6 млрд з міського бюджету. При цьому, як з'ясували аудитори Контрольно-рахункової палати, петербурзький «Водоканал» знаходиться в складному фінансовому становищі, витрачає величезні кошти на не зовсім профільні активи, надає приміщення за безцінь, а головне - дуже вільно звертається з термінами і платежами за кредитами. У самому «Водоканалі» з претензіями перевіряючих не згодні.

Протягом півроку Контрольно-рахункова палата Петербурга перевіряла ГУП «Водоканал Санкт-Петербурга», ще кілька місяців чиновники та аудитори радилися під керівництвом віце-губернатора Ігоря Албіна, щоб зрозуміти, як поліпшити ситуацію.

Із звіту перевіряючих слід, що в останні роки у підприємства постійно росли дебіторська (за два роки на 32,3 відсотка) та кредиторська (за два роки на 8,9 відсотка) заборгованості. З урахуванням тривалості обороту останньої аудитори навіть припустили, що у підприємства "є ризики відповідати ознаками банкрутства".

Основною причиною зростання боргів аудитори називають лізинг. По-перше, за даними КСП, «Водоканал» неодноразово орендував техніку в кредит і, хоча договорами не було передбачено авансування, платив організаціям ще до того, як вони надавали підприємству обладнання. Як вважають перевіряючі, «Водоканал» міг би витратити ці кошти інакше: «Авансирование лізингових компаній спричинило відволікання грошових коштів з господарського обороту ГУП« Водоканал »і одночасно наділення комерційних організацій значними фінансовими ресурсами, які протягом тривалого часу перебували в їх розпорядженні, в той час як могли бути спрямовані підприємством на фінансування діяльності, на депозитні рахунки в банки, на погашення кредиторської заборгованості », - йдеться в звіті КСП. За даними відомства, тільки за 2016 рік у результаті вимушених запозичень «Водоканал» справив неефективні витрати не менше ніж на 100 млн рублів.

По-друге, за кількома договорами лізингу «Водоканал» укладав додаткові угоди і продовжував терміни лізингу, відповідно збільшуючи кількість платежів. У тому числі змінювалися і дати поставки обладнання (наприклад, за договором з компанією «Альянс Електро»), але з постачальників не брали пені, хоча, як вважають аудитори, затримка поставок відбувалася не з вини замовника.

Замовляв лізинг «Водоканал» у кількох компаній. Одна з них - «Північно-Західна лізингова компанія». Зараз її засновником значиться естонська «Тулевік інвест», в минулому ж «СЗЛК» належала одному зі співвласників компанії «Стис» Володимиру Агіяну (співвласнику головного підрядника підприємства - «Водоканалстроя»). У 2017 році Агия помер, ще до смерті бізнесмена у його підприємств почалися фінансові труднощі, а в 2018 році в офіс «Водоканалстроя» і зовсім прийшли з обшуками у справі про обналу . Другий великий постачальник техніки за договорами лізингу - «АВС Лізинг». Власником компанії значиться ТОВ «Паланса», проте деякі номери телефонів компанії і деякі інші контактні дані збігаються з тими, що належать банку «Санкт-Петербург».

До слова, банк зовсім не чужий «Водоканалу» і навіть не через близькість підрядника. З 1994 року підприємство було власником невеликого пакета акцій «Санкт-Петербурга». Як говориться в звіті аудиторів, в момент перевірки «Водоканал» від нього позбувся, так як за федеральним законом ГУП не міг бути власником кредитної організації.

Серед робіт, які виконувалися за допомогою лізингу, була модернізація систем водопостачання на території Валаамського монастиря. Як порахували аудитори, петербурзьке підприємство порушувало закон, так як забезпечувало водою ченців за межами території Петербурга і Ленінградської області, хоча статут організації такого не передбачає.

Інший претензією перевіряючих з КСП стало укладання договорів «Водоканалом» на послуги з підготовки фінансової звітності, організації медичних послуг, страхування і харчуванню на суму 525 млн з єдиними постачальниками. На думку аудиторів, таким чином підприємство оплатило ці замовлення на максимально невигідних умовах.

Підсумком перевірки також стала претензія до витрат на благодійність. У загальній масі КСП зафіксувало 23 млн рублів, відправлені на цілі, не пов'язані з благодійної діяльності. Наприклад, 5 млн було відправлено на фінансування жіночої баскетбольної команди «Спартак» через фонд «Майбутнє Батьківщини», генеральним директором якого є Кюрі Усманов. Бізнесмен відзначився тим, що в 2015 році обіцяв побудувати Яхтовий міст, але за кілька місяців далі слів справа не зрушила, а з 2018 року взявся шефствувати над жіночим «Спартаком», пообіцявши шукати для нього позабюджетне фінансування . Знайшлося воно, правда, як видно зі звіту, чомусь в «Водоканалі».

Як благодійності кошти пішли і в організацію «Водна Академія», засновником якої є сам «Водоканал». Виділялися кошти на цей навчальний заклад і безпосередньо з бюджету Гупало, і, як вважають аудитори, абсолютно невиправдано, враховуючи складний фінансовий стан підприємства. Зокрема, 1 млрд рублів пішов на зарплати співробітникам академії, оплату комунальних послуг, реконструкцію будівель (роботи проводила компанія колишнього віце-губернатора Олега Віролайнен «Навігатор-СБС»), оренду земельної ділянки, закупівлю меблів та обладнання. Правда, незважаючи на те що кошти на створення вищого навчального закладу виділені з бюджету міста, навчання в ньому все одно платне, курс бакалаврату в 2018/19 навчальному році обійдеться в 140 тисяч рублів. В цьому році в академію набирають 100 чоловік.

Нарешті, не сподобалося аудиторам політика «Водоканалу» по здачі приміщень в оренду. Як порахували в КСП, 44 об'єкти нерухомості підприємство надало стороннім організаціям безкоштовно. В основному мова йде про три компанії, які в якості підрядників надавали послуги громадського харчування або охорони. Сума недоотриманих доходів - як мінімум 33 млн рублів. Крім того, ще 25 місць «Водоканал» надав безоплатно для компаній, які розмістили на території підприємства банкомати та автомати з продажу кави та снеків.

«Водоканал» більшу частину претензій аудиторів спростовує. Наприклад, вимушене продовження лізингових договорів пояснює бюрократичними причинами - змінилися нормативи, довелося затримати будівництво. Оплату техніки за договорами лізингу до того, як вона була фактично поставлена, підприємство заперечує. «Згідно з умовами договорів лізингу всі платежі, сплачені до передачі предмета лізингу в лізинг, і платежі, сплачені раніше дати складання акта наданих послуг, є авансовими платежами в рахунок сплати відсотків по кредитах, страхування майна і погашення раніше отриманих кредитів, а не первісної вартості майна », - йдеться у відповіді« Водоканалу »ревізорам.

Фінансування клубу «Спартак», стверджують на підприємстві, їм погодили в комітеті з енергетики. Що ж до «Водної академії», то вона створювалася за дорученням губернатора, а виділили їй зовсім непридатне до використання для навчання будівля - його треба було ремонтувати.

Комунальні системи з острова Валаам підприємству передали в користування кілька років тому, і відмовитися від виконання договору, навіть якщо в статуті написано інше, було ніяк не можна. А що до оренди, то підрядники, які не платять за неї, користуються приміщеннями не для ведення комерційної діяльності.

Хто в підсумку прав, а хто винен, належить з'ясувати правоохоронним органам. Контрольно-рахункова палата направила копію звіту в прокуратуру Санкт-Петербурга. У разі виявлення кримінальної порушення наглядове відомство зобов'язане буде передати матеріали слідчим органам.

Ксенія Клочкова, «Фонтанка.ру»