Строительство »

Віце-прем'єр Віктор Тихонов: "Новий закон буде сприяти здешевленню житла на ринку"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

25 січня 2011, 12:02 Переглядів: 25 січня 2011, 12:02 Переглядів:   Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Віктор Тихонов

Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Віктор Тихонов. Фото ark.gov.ua.

- Чи існують у світовій практиці аналоги тієї системи, яка пропонується новим законом?

- Містобудування - складний багатоетапний процес. У кожній країні він має свою специфіку, історичні традиції і національні особливості, хоча основні етапи створення об'єкта часто подібні. Це планування території, збір вихідних даних, розробка проектної документації та проведення її експертизи, виконання будівельних робіт, прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію, здійснення технічного нагляду і державного контролю будівництва.

При розробці проекту цього закону ми не ставили за мету запозичувати чиюсь систему містобудівної діяльності в цілому. Та це й неможливо. Хоча кращий досвід в окремих питаннях дійсно намагалися використовувати, максимально адаптувавши його до українських реалій. До роботи над законопроектом були залучені і міжнародні фахівці.

В основному вивчався досвід Російської Федерації, Білорусі, Грузії, Литви та Естонії, який був використаний при розробці розділів про експертизу проектів будівництва, впровадження декларативного принципу початку будівельних робіт і введення об'єкта в експлуатацію, при встановленні принципу мовчазної згоди.

Безумовно, враховувався досвід європейських держав. В системі містобудівної документації введено зонування території за аналогією з Німеччиною, скорочено перелік видів містобудівної документації для населених пунктів.

Країни Європи, та й деякі країни близького зарубіжжя вже давно застосовують механізми саморегулювання в будівництві. Так, у Великобританії це Асоціація підрядників опалення та вентиляції, в Австрії - Палати цивільних техніків, в Німеччині - Палати архітекторів та інженерів. У Росії вже зареєстровано понад 400 саморегулюючих організацій, зайнятих в будівництві, проектуванні та інженерних вишукуваннях. Законом закладені основи запровадження в Україні саморегулюючих організацій у сфері архітектурної діяльності.

Так що міжнародний досвід враховуємо, однак в Україні формується власна система законодавства в сфері містобудування, яка буде здатна не тільки забезпечити інтереси держави і громадян, а й створить привабливий інвестиційний клімат в державі.

- Коли закон заробить на практиці?

- Термін визначений самим законом: протягом 3 місяців з дня його опублікування Кабінет Міністрів повинен прийняти необхідні нормативно-правові акти і забезпечити приведення у відповідність міністерствами та іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади їх нормативних документів. До цього необхідно підійти сумлінно і уважно.

При цьому потрібно фінансово "підкріпити" Закон. Зокрема, для вирішення питання планувального блоку необхідно реанімувати процес планування територій - розробку генеральних планів населених пунктів, детальних планів, проектів зонування територій. Це дозволить запланувати забудову і розвиток населених пунктів на перспективу, зняти суспільну напругу з питань забудови населених пунктів. Планується впровадження процесу оновлення генеральних планів, розроблених в 80-х роках, які застаріли і не актуалізовані на сучасному рівні.

- Що покращиться або погіршиться для будівельників і покупців житла?

- Закон передбачає удосконалення всіх етапів містобудівної діяльності: від планувальної документації до введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Ми сподіваємося, що зменшення кількості дозвільних і погоджувальних процедур, скорочення часу їх проходження та переліку необхідних документів поліпшить умови ведення бізнесу, сприятиме притоку інвестицій у будівельну галузь, що, в свою чергу, дасть поштовх розвитку будівництва, зокрема, житлового. Зменшення бюрократичних перепон і скорочення термінів будівництва також сприятиме здешевленню житла на ринку.

При цьому зниження адміністративного тиску повинно супроводжуватися підвищенням відповідальності всіх суб'єктів містобудівної діяльності, в тому числі з питань дотримання законодавства, будівельних норм і державних стандартів на місцях, вимог щодо фінансування, виконавської дисципліни в цілому. Це питання важливе, оскільки дисциплінованість як будівельників, так і споживачів дозволить збалансувати інтереси всіх учасників містобудівного процесу.

Хотів би підкреслити, що ефективність будь-якого закону слід оцінювати не за його цілям, а по практичних результатів. Якщо і проявляться якісь прорахунки при реалізації цього закону, ми готові доопрацювати їх на рівні підзаконних актів або вносити необхідні зміни до законів, у чому нас підтримує і профільний Комітет Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики .

Крім того, аналіз практики застосування цього закону дозволить здійснити апробацію нового механізму регулювання діяльності суб'єктів господарювання в будівельній галузі, що буде враховано під час прийняття Містобудівного кодексу України, який розробляється у Верховній Раді.

- Скільки реально часу може зажадати зонування, наприклад, Києва? Чи не буде на цей період повністю заморожено початок будівництва нових об'єктів?

- Існуюча система містобудівної документації передбачає послідовну розробку різних видів документації: від генерального плану - до детального плану, від детального плану - до проекту забудови території, від проекту забудови - до проекту розділу. При цьому кожен з цих документів вимагає коштів на розробку і часу, не кажучи вже про витрати замовників будівництва на розробку та затвердження містобудівного обґрунтування.

Новий закон передбачає інший підхід: від генерального плану - до детального плану території та зонінг. Це безумовне скорочення як витрат, так і часу. Важливо відзначити, що на підставі генерального плану можлива розробка плану зонування територій як окремого документа.

Для можливості початку розробки проектів зонування територій необхідно забезпечити нормативно-правове регулювання, яке передбачається Міністерством у рамках Плану реалізації закону. Зокрема, будуть в найкоротший термін прийняті відповідні інструкції по розробці зазначеної документації. При достатньому фінансовому забезпеченні та наявності генерального плану в населеному пункті проект зонування територій може бути розроблений за шість місяців.

На період відсутності детального плану або зонінгу пріконечнимі положеннями Закону передбачається право органам містобудування та архітектури надавати відповідні вихідні дані для проектування в установлені терміни. Така норма буде діяти один рік, щоб дати можливість місцевій владі розпочати розробку проекту зонування територій не стримуючи будівельний процес. Таким чином будівництво стримуватися не буде, проте тут необхідна воля місцевої влади, це її повноваження. Слід звернути увагу на те, що в разі бездіяльності місцевих рад та їх виконавчих органів протягом вищевказаного річного терміну, можуть виникнути проблеми з будівництвом об'єктів.

- У законі є положення, що при відсутності зонінгу інвестор може звернутися до місцевої влади з проханням про його розробці та оплатити цю розробку. Чи не призведе це на практиці до того, що місцева влада витрати на зонінг перекладуть на плечі інвесторів?

- Норма про можливість фінансування розробки зонінгу інвестором виписана з урахуванням вже отриманого практичного досвіду. Інвестори зацікавлені в наявності планувальної документації на місцевому рівні. Співпраця місцевої влади та інвесторів в цій площині виправдано і взаємовигідно, оскільки дозволить місцевій владі залучати інвестиційні кошти в планування територій, враховуючи при цьому інтереси як інвесторів, так і громади.

Це досить прозорий і логічний вихід із ситуації дефіциту місцевого і державного бюджетів на фінансування розробки містобудівної документації за умови необхідності планування і забудови територій.

Зазначені положення Закону несуть змістовне навантаження: наявність проекту зонування території та відсутність містобудівного обґрунтування виключає можливість корупційних дій при вирішенні питань розміщення окремих об'єктів і дає чіткий довгостроковий документ щодо забудови території, відхилення від якого не допускається.

Такий підхід взагалі дає змогу впорядкувати процес забудови території на перспективу. При цьому місцева влада не повинна усуватися від питань фінансування таких проектних робіт за рахунок місцевого бюджету. Має бути розуміння, що завдяки такій документації можливо формувати політику розвитку населеного пункту у всіх сферах і на вигідних умовах на перспективу і залучати інвесторів безпосередньо до забудови, що не обтяжуючи останніх етапом плануванням територій.

- Якщо я хочу щось побудувати, який мій алгоритм дій за новим законом?

- Все залежить від того, що саме ви маєте намір побудувати. Житлові будинки до двох поверхів площею до 300 кв.м можна буде будувати на підставі будівельного паспорта. При цьому розробка проекту та його експертиза проводитимуться виключно за бажанням замовника, дозвіл на будівництво не видається, а прийняття в експлуатацію здійснюється за декларативним принципом. Таким чином, маючи земельну ділянку можна звернутися до відповідного органу містобудування та архітектури, яке протягом 10 робочих днів зобов'язаний безкоштовно видати будівельний паспорт, потім слід повідомити про початок будівельних робіт інспекцію держархбудконтролю, і можна будувати.

Для більш складний будівель потрібно розробляти проектно-кошторисну документацію. Терміни розробки проекту залежать від обсягу проектних робіт. При цьому проекти об'єктів І-ІІІ категорій складності (а це житлові будинки садибного та котеджного типу, багатоповерхівки до 9 поверхів, об'єкти роздрібної торгівлі та громадського харчування, турбази, оздоровчі табори, аптеки) відповідно до нового закону не вимагають проведення обов'язкової експертизи. На їх будівництво не потрібно отримувати дозвіл (достатньо подати в інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю відповідну декларацію). Ухвалення в експлуатацію також здійснюється за декларативним принципом.

Об'єкти ІV і V категорій складності, а це багатоповерхові об'єкти з масовим перебуванням людей (стадіони, аеропорти, аквапарки, висотні житлові будинки), потенційно небезпечні об'єкти (атомні та гідроелектростанції, підприємства хімічної промисловості і так далі), а також об'єкти в сейсмічних зонах і ті, які будуються в складних гірничо-геологічних умовах, і в подальшому будуть підлягали жорсткій перевірці як з точки зору їх міцності, надійності та експлуатаційної безпеки, так і на відповідність нормативам з усіх інших питань. Для їх будівництва дозвіл, як і раніше, потрібно, і акт готовності об'єкта до експлуатації також повинен бути.

Однак і в цьому випадку законом передбачено значне спрощення процедур на всіх етапах будівництва. Наприклад, етап проектування. Проектна документація не потребує узгодження з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування. Істотно спрощується також експертиза цих об'єктів будівництва. По-перше, по кожному проекту вона буде здійснюватися однією організацією, а не шістьма відомствами, як це було раніше. Фахівці з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної безпеки будуть працювати в одному офісі. Це щось на зразок єдиного вікна. По-друге, експертиза проекту будівництва віднесена до стадії проектування, її проходження забезпечується проектувальником, а не замовником, що абсолютно виправдано - усунення зауважень по цій документації та її доопрацювання здійснюється саме проектною організацією. Замовник повинен отримати кінцевий якісний продукт.

У разі відсутності експертизи, відповідальність за дотримання в проектах нормам законодавства, державним будівельним нормам, правил і стандартів повністю несе генпроектної організація і головні архітектор і інженер проекту.

Що стосується дозвільних процедур, то скорочено кількість документів дозвільного характеру, чітко визначена їх суть, встановлені стислі терміни їх надання та передбачена відповідальність за порушення цих термінів, визначені підстави для відмови в наданні та запроваджено принцип мовчазної згоди.

- Які тепер у простих жителів будуть можливості для захисту від знищення під виглядом забудови скверів, парків, дитячих майданчиків і т.д.?

- Сьогодні інструментом такої забудови в переважній більшості є містобудівне обгрунтування. Саме цим документом зараз регулюється забудова територій в "ручному режимі", що не завжди на користь жителям, оскільки така забудова відбувається виключно в інтересах забудовника за рахунок скверів і парків, спортивних майданчиків, прибудинкових територій. Це завжди викликає суспільний резонанс.

Законом передбачається новий підхід до будівництва об'єктів: тільки на підставі містобудівної документації. А положення Закону передбачають, що вносити зміни до генерального плану, детального плану і проект зонування територій можна лише один раз в п'ять років. Генеральний план затверджений в установленому порядку не може бути змінений за ініціативою місцевої влади. При цьому містобудівне обґрунтування скасовується. Такий підхід має на меті упорядкувати забудову територій винятково відповідно до генерального плану, незалежно від зміни місцевої влади та забудовників. Проектування і будівництво об'єктів не передбачених містобудівною документацією, не допускається. Виконання положень генерального плану обов'язково. Дострокове внесення можливо тільки за рішенням вищих органів влади. При розробці генерального плану враховуються інтереси громадськості. Таким чином стабільність генерального плану певним чином гарантує захист інтересів громадян.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Віце-прем'єр Віктор Тихонов:" Новий закон буде сприяти здешевленню житла на ринку "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ряполов Костянтин

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чи існують у світовій практиці аналоги тієї системи, яка пропонується новим законом?
Що покращиться або погіршиться для будівельників і покупців житла?
Скільки реально часу може зажадати зонування, наприклад, Києва?
Чи не буде на цей період повністю заморожено початок будівництва нових об'єктів?
Чи не призведе це на практиці до того, що місцева влада витрати на зонінг перекладуть на плечі інвесторів?
Якщо я хочу щось побудувати, який мій алгоритм дій за новим законом?