Строительство »

NormaCS ~ Новости ~ Вузькі місця законодавства про санітарно-захисних зонах: коментарі експертів

Торгово-промислова палата Московської області проінформувала портал ЕРЗ про те, що в цю організацію надходять звернення підприємців і компаній в зв'язку зі змінами Містобудівного кодексу РФ щодо встановлення санітарно-захисних зон об'єкта.

В Відповідно до цих змін, реалізацію яких повинні забезпечити підготовлені на виконання Постанови Уряду РФ від 03.03.2018 №222 проекти кількох наказів Росспоживнагляду, в рамках отримання дозволу на будівництво забудовнику необхідно надати копію рішення про встановлення або зміну СЗЗ.

2018 №222 проекти кількох наказів Росспоживнагляду, в рамках отримання дозволу на будівництво забудовнику необхідно надати копію рішення про встановлення або зміну СЗЗ

Чинний порядок передбачає тривалу, до 5 місяців, процедуру (з урахуванням часу розробки забудовником проекту СЗЗ) і включає в себе:

• проведення санітарно-епідеміологічних експертиз, обстежень, досліджень, випробувань і токсикологічних, гігієнічних та інших видах оцінок (термін проведення - до 2 місяців);

• прийняття уповноваженим органом рішення про встановлення СЗЗ (термін прийняття рішення - 15 робочих днів).

• прийняття уповноваженим органом рішення про встановлення СЗЗ (термін прийняття рішення - 15 робочих днів)

Постановою Уряду РФ від 03.03.2018 №222 визначено, що забудовник представляє в Росспоживнагляд відповідну заяву з комплектом документів не пізніше ніж за 30 днів до дня направлення заяви про видачу дозволу на будівництво.

2018 №222 визначено, що забудовник представляє в Росспоживнагляд відповідну заяву з комплектом документів не пізніше ніж за 30 днів до дня направлення заяви про видачу дозволу на будівництво

Як підкреслюють в ТПП Московської області, надання вищевказаних послуг в електронному вигляді не здійснюється, зворотний зв'язок із заявниками під час проведення санітарно-епідеміологічних експертиз відсутня, чіткі підстави для відмови у проведенні санітарно-епідеміологічної експертизи не визначені.

Відповідно до федерального закону від 03.08.2018 №342-ФЗ «Про внесення змін до Містобудівна кодекс Російської Федерації і окремі законодавчі акти Російської Федерації» має бути затверджено Положення про санітарно-захисних зонах, яке в даний час не прийнято.

У разі відсутності факту встановлення або зміни санітарно-захисної зони об'єкта Мінбуд змушений відмовляти у видачі дозволу на будівництво.

У разі відсутності факту встановлення або зміни санітарно-захисної зони об'єкта Мінбуд змушений відмовляти у видачі дозволу на будівництво

Джерело: ТПП Московської області

Джерело: ТПП Московської області

Кількість відмов у видачі дозволу на будівництво в зв'язку з відсутністю рішення про встановлення СЗЗ становить 20-25 і прогнозується до 300 на рік, в тому числі по об'єктах з переробки відходів. Тим часом будівництво даних об'єктів дозволило б створити близько 5 тис. Робочих місць, відзначають в ТПП МО.

У зв'язку з неготовністю забезпечує нормативної бази для виконання прийнятих норм ряд представників підприємницької спільноти пропонує клопотати про надання перехідного періоду довжиною до року щодо вступу в силу зазначених змін в ГРК РФ.

Дане питання для порталу ЕРЗ коментує технічний директор ТОВ «Центрекспертіза», директор Департаменту нормативно-методичного забезпечення Асоціації експертних організацій в будівництві Олексій МАТВЄЄВ.

«Відмови у видачі дозволів на будівництво абсолютно обгрунтовано забудовники стали отримувати після 4 серпня 2018 року, коли органам, уповноваженим на видачу дозволів на будівництво, федеральним законом за фактом зобов'язали контролювати забудовників в частині дотримання ними вимог санітарно-епідеміологічної безпеки щодо встановлення санітарно захисних зон, - зазначив експерт. - Правова підгрунтя полягає в тому, що відповідно до п. 1 Правил встановлення санітарно-захисних зон і використання земельних ділянок, розташованих в межах санітарно-захисних зон, затверджених Постановою Уряду РФ від 03.03.2018 №222 та вступили в силу з 15 березня 2018 року, СЗЗ встановлюються щодо діючих, запланованих до будівництва, реконструйованих об'єктів капітального будівництва, які є джерелами хімічного, фізичного, біологічного впливу на середовище проживання людини, в разі формування я за контурами об'єктів хімічного, фізичного і (або) біологічної дії, що перевищує санітарно-епідеміологічні вимоги.

При цьому при плануванні будівництва або реконструкції об'єкта забудовник не пізніше ніж за 30 днів до дня направлення відповідно до ГРК РФ заяви про видачу дозволу на будівництво подає до уповноваженого органу заяву про встановлення або зміну СЗЗ.

Відповідно до ст. 26 Федерального закону «Про внесення змін до Містобудівна кодекс Російської Федерації і окремі законодавчі акти Російської Федерації» №342-ФЗ від 03.08.2018, до затвердження Урядом РФ положення про зону з особливими умовами використання території відповідного виду рішення про встановлення такої зони приймається або її встановлення шляхом узгодження меж здійснюється відповідно до вимог ст. 106 Земельного кодексу РФ (в редакції цього Закону) в порядку, встановленому до дня офіційного опублікування Федерального закону Урядом РФ для зони з особливими умовами використання території відповідного виду.

Таким чином, відмови отримали ті забудовники, які в період з березня по серпень 2018 року знехтували вимогами Постанови Уряду РФ, забувши про необхідність встановлення санітарно-захисних зон.

Півроку - термін, цілком достатній для цієї процедури, враховуючи, що тієї ж статтею того ж федерального закону встановлено наступне. У разі, якщо до дня офіційного опублікування федерального закону заяву про видачу дозволу на будівництво об'єкта капітального будівництва (у зв'язку з будівництвом, реконструкцією якого відповідно до законодавства РФ підлягає встановлення або зміни зона з особливими умовами використання території) подано до органів державної влади, органи місцевого самоврядування або організації, уповноважені на видачу дозволів на будівництво, або щодо проектної документації отримано позитивне за лючение державної експертизи проектної документації, для отримання дозволу на будівництво такого об'єкта копія рішення про встановлення або зміну зони з особливими умовами використання території не потрібно », - підкреслив експерт.

Проблему коментує Марина ЮДІНА, атестований Мінбудом Росії експерт по напрямках «Інженерно-екологічні вишукування» і «Охорона навколишнього середовища».

«Насправді, в зв'язку з введенням Постанови Уряду РФ №222, зараз непростий час не тільки для бізнесу, але і для самого Росспоживнагляду.

Однак після введення даного документа стали зрозумілі конкретні терміни встановлення санітарно-захисних зон. У постанові йдеться про те, що забудовник за місяць до напряму в Мінбуд заяви про видачу дозволу на будівництво направляє в Росспоживнагляд заяву про встановлення СЗЗ, яке також прикладає до пакету документів в Мінбуд.

Як тільки виникає розуміння про те, що при реалізації того чи іншого проекту необхідно встановити СЗЗ, потрібно відразу ж займатися цим питанням. І робити це слід ще на стадії проектування », - підкреслює експерт.