Строительство »

Реєстрація нерухомості по-новому (нововведення 2016 року)

 1. Порядок реєстрації прав на нерухомість в Україні в останні роки неодноразово змінювався і допрацьовувався....
 2. Згідно з чинним законодавством, державна реєстрація прав на нерухомість проводиться в такому порядку:

З 2016 року право власності на нерухомість буде закріплено тільки в електронному державному реєстрі

Право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації. Тільки зареєстроване право власності дає можливість розпорядитися нерухомим майном в повному обсязі: продати, подарувати, заповісти і т.д.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію майнових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (№ 1952-IV від 01.07.2004 р з останніми змінами від 10.11.2015 р) державній реєстрації підлягають наступні права:

2015 р) державній реєстрації підлягають наступні права:

Порядок реєстрації прав на нерухомість в Україні в останні роки неодноразово змінювався і допрацьовувався. Експерти компанії «Проконсул» спробували розібратися в зміни, що відбулися:

До 1 січня 2013 року

2013-2015 рр.

З 1 січня 2016 року

Документ, який видається новому власнику при реєстрації нерухомості, що підтверджує права на нерухомість

Свідоцтво про право власності

Свідоцтво про право власності

Рішення реєстратора про реєстрацію права на нерухомість

(Оформляється в електронному вигляді, на руки власник може отримати роздруківку зазначеного рішення без підпису і печатки реєстратора)

Державні реєстри, в яких реєструються права на нерухомість

 • Реєстр прав власності на нерухоме майно
 • Реєстр угод
 • Реєстр іпотек
 • Реєстр заборон на відчуження майна

Державний реєстр прав на нерухоме майно

Державний реєстр прав на нерухоме майно

Доступ до державного реєстру майнових прав на нерухоме майно

Доступ до реєстрів мають державні реєстратори

Доступ до реєстру мають державні реєстратори та нотаріуси

Відкритий доступ до реєстру через сайт Мін'юсту https://kap.minjust.gov.ua/.

(Зареєструвавшись на сайті, можна перевірити інформацію про будь-якої нерухомості на території України (при наявності такої інформації в реєстрі)).

Хто має повноваження з реєстрації прав на нерухоме майно?

БТІ

 • Державні реєстратори Державної реєстраційної служби
 • нотаріуси (при проведенні операцій з нерухомістю - купівля / продаж, спадщина, дарування та ін. На момент угоди право на нерухомість має бути вже зареєстровано)
 • З 5 квітня 2015 року - органи місцевого самоврядування, зокрема адміністратори Центру надання адміністративних послуг
 • Органи місцевого самоврядування, зокрема адміністратори Центру надання адміністративних послуг.

У Харкові діє 10 єдиних центрів надання адміністративних послуг:

- Центральний - Червоношкільна наб., 26

- Районні державні (9) - на перших поверхах відповідних районних адміністрацій міста

 • Нотаріуси (без обмеження, в тому числі квартира в новобудові, земельну ділянку без кадастрового номера і т.д.)
 • Місцеві органи юстиції (до 30 квітня 2016 г.)

Як можна оскаржити дії реєстраторів

В суді

В суді

 • В суді
 • У Міністерстві юстиції України та його територіальних органах

Таким чином, з 2016 року право власності на нерухомість буде закріплено тільки в електронному державному реєстрі, доступ до якого є відкритим. Власник нерухомості за бажанням може отримати виписку рішення з реєстру без підпису та печатки в паперовій або електронній формі - обидві форми мають однакову юридичну силу.

Зареєструвати права на нерухомість можна в єдиних центрах надання адміністративних послуг або у нотаріусів.

Порядок державної реєстрації майнових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також порядок доступу до Державному у реєстром речових прав на нерухоме майно затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р №1127 .

Згідно з чинним законодавством, державна реєстрація прав на нерухомість проводиться в такому порядку:

Формування та реєстрація заяви про реєстрацію прав в базі даних заяв

Уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру формує і роздруковує заяву в двох примірниках, на якому заявник і особа, сформувало цю заяву, проставляють підписи. Один примірник заяви надається заявнику, а другий долучається до документів, поданих для реєстрації прав на нерухомість.

Ухвалення документів,

які подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав. які подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав Виготовлення електронних копій документів шляхом сканування (в разі подачі документів у паперовій формі) і розміщення їх в Державному реєстрі прав Встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, які надійшли на розгляд Перевірка документів на наявність підстав для призупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, припинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень Прийняття рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в реєстрації або припинення державної реєстрації Внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно: відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та / або внесення до Державного реєстру відомостей про майнові прав на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав. Під час проведення державної реєстрації прав реєстратор використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, є архівної складової Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У разі відсутності відомостей в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, реєстратор використовує наявні відомості на паперових носіях інформації (реєстрові книги і реєстраційні справи, ведення яких здійснювалося БТІ). Якщо право власності на об'єкт нерухомості, об'єкт незавершеного будівництва раніше ніяк не реєструвалося, реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав відкриває новий розділ в цьому Реєстрі з присвоєнням реєстраційного номера об'єкту нерухомості, об'єкту незавершеного будівництва та формує реєстраційну справу відповідно до законодавства. Формування інформації з Реєстру, яка розміщується на веб-порталі Міністерства юстиції для доступу до неї заявника з метою її перегляду, завантаження та друку. За бажанням заявника інформація може бути надана в паперовій формі уповноваженою особою суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріусом або його помічником без використання спеціальних бланків, підпису та печатки державного реєстратора Видача документів за результатами розгляду заяв в сфері державної реєстрації прав

Повернутися в розділ

Хто має повноваження з реєстрації прав на нерухоме майно?