Строительство »

Нове життя Нової Голландії

Острів Нова Голландія в Санкт-Петербурзі, до недавнього часу використовувався під військові склади Балтійського флоту, вирішено перетворити на культурний центр. Архітектори обіцяють зберегти історичні будівлі.

Пам'ятник промислової архітектури епохи раннього класицизму острів Нова Голландія обмежений річкою мийкою, Крюковим і Адміралтейському каналами. У листопаді 2010 року компанія «Нова Голландія Девелопмент» виграла конкурс на реалізацію інвестиційного проекту розвитку та збереження пам'яток архітектури на території острова. Компанія за контрактом зобов'язалася інвестувати в розвиток Нової Голландії не менше 12 млрд рублів протягом 7 років будівництва і реконструкції. Після закінчення цього терміну у власність компанії перейдуть всі об'єкти острова, крім двох мостів, берегоукріплень, інженерної інфраструктури та 1 тис. Кв.м виставкових площ, які перейдуть в розпорядження міста.
Навесні 2011 р конкурс на висунення концепції проекту реконструкції організувала компанія The Architecture Foundation, яка запросила до участі архітектурні організації з усього світу. Він проходив в два етапи: з восьми проектів до фіналу допустили чотири. У список потрапили архітектурні майстерні David Chipperfield Architects (Німеччина та Великобританія), Studio 44 (Росія), MVRDV (Нідерланди) і WorkAC (США).
Переможця конкурсу визначила спеціальна комісія після закінчення виставки чотирьох проектів-фіналістів, що проходила в кінці липня в новій будівлі Військово-морського музею. Проект реконструкції острова-пам'ятника в Санкт-Петербурзі буде розробляти американська компанія WorkAC. Незважаючи на те, що більшість відгуків, залишених гостями (а відвідало виставку за два тижні понад 6,6 тис. Осіб), співпало з рішенням журі конкурсу, багато петербурзькі архітектори незадоволені вибором, вважають проект дуже примітивним і позбавленим смаку. На території острова заради будівництва розважального центру вже зруйнований перший російський опитовий басейн - експериментальна лабораторія для дослідження гідромеханічних якостей тел - визначення опору води при русі судів. Ідея побудови басейну належить Д. І. Менделєєва, в його створенні брали активну участь академік А. Н. Крилов і адмірал С. О. Макаров. На жаль, для його порятунку нічого в проекті-переможця не передбачено.
За задумом архітекторів, Нова Голландія повинна стати «мікрокосмосом великого міста». Згідно перемогла концепції американців, на території острова в 8 гектарів буде розбитий публічний парк з амфітеатром під відкритим небом і майданчиком для концертів. Опитовий басейн всередині острова 120х6,7 м і глибиною 3 м передбачається використовувати для активного відпочинку на воді. Тут збираються встановити три чаші відкритих басейнів з підігрітою водою, де можна буде купатися навіть взимку, а решта водна гладь перетвориться на ковзанку. Нова Голландія буде поділена на кілька функціональних зон: «мистецтво», «дизайн», «освіта», «комерційна інфраструктура». На острові буде відкрито центр кіно і моди з магазинами і подіумом, центр мистецтв з музеєм і гастрономічний центр з міським ринком, ресторанами і оранжереями на дахах. Відкриті майданчики між складськими будівлями острова пропонується в зимовий час затягувати тентами для організації додаткового виставкового простору. Парковку для автомобілів передбачається розташувати під прихованою зеленими насадженнями платформою, на якій, в свою чергу, влаштують майданчик для кріплення повітряної кулі. Піднімаючись на ньому вгору, відвідувачі культурного центру зможуть оглянути острів і історичну частину міста - адже Нова Голландія знаходиться буквально в двох кроках від Іасаакіевского собору і Адміралтейства.
Влітку 2011 р частина території Нової Голландії вже була відкрита для відпочинку з раннього ранку до пізнього вечора. Кожен день до послуг відвідувачів працював прокат спортивного інвентарю. У вихідні відкривалася ярмарок сільгосппродукції. А бажаючі щось виростити біля стін історичних будівель на влаштованих міні-городах (оренда 1 кв.м грядки на сезон - близько 3 тис. Руб.) Демонстрували свої успіхи.
Засновники WorkAC Ден Вуд і Амале Андраос вважають, що їм вдасться домогтися балансу між реставрацією і інноваціями. Чи буде щось нагадувати про первинне призначення Нової Голландії як першого військового порту Росії, заснованого за указом Петра I 21 вересня 1721 року, - поки не ясно. За запевненням розробників та інвесторів, ні одна історична будівля на острові не буде знесена, а під час ремонтних робіт збережеться їх максимальна автентичність. Зараз вже завершена консервація декількох будівель на острові, а до кінця року повинен бути представлений загальний план консервації в Комітет з державного контролю, використання й охорони пам'яток історії та культури Санкт-Петербурга (КГИОП). Крім того, визначені жорсткі обмеження, пов'язані з правилами охорони пам'ятника. Зокрема, не повинні зазнавати змін знаменита арка Нової Голландії, побудована в 1779-1787 роках за проектом французького архітектора Жана-Батиста Валлен-Деламота, і акваторії річки Мийки і Крюкова каналу навколо острова.
На фото (зверху вниз): дослідному басейні і складські будівлі; арка Валлен-Деламота; міні-городи на території острова.

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

>