Строительство »

Ірина Федорова: Смерть батька не випадкова

Автор: Ірина МАСТИКІНА
Розмовляла Олена СВЄТЛОВА, оглядач «Цілком таємно» Автор:   Ірина МАСТИКІНА   Розмовляла Олена СВЄТЛОВА, оглядач «Цілком таємно»   Фото Олександра НАГРАЛЬЯНА   Поет - Пушкін, фрукт - яблуко, частина обличчя - ніс, очної лікар - Федоров

Фото Олександра НАГРАЛЬЯНА

Поет - Пушкін, фрукт - яблуко, частина обличчя - ніс, очної лікар - Федоров. Ім'я знаменитого офтальмолога в нашій країні знає кожен. Здавалося, він буде завжди, ця сильна людина з уважним поглядом, лукавою посмішкою і сивим їжачком на голові. Другого червня близько восьмої години вечора французький вертоліт «Газель», в якому Святослав Федоров повертався з Тамбова, раптово втратив керування і звалився на землю. Прославлений лікар загинув, як жив, - стрімко і ризиковано. Про смерть в польоті він міг тільки мріяти, написала одна газета.

Його загибель стала важким ударом для всіх: знаменитого Інституту мікрохірургії ока, мільйонів пацієнтів і, звичайно, сім'ї. Спорожнів великий федоровський будинок.

Ірина Федорова - старша дочка знаменитого лікаря, теж хірург-офтальмолог, головний лікар науково-дослідного центру лазерної офтальмології «Артокс». Вона знала Святослава Миколайовича як ніхто інший.

Того вечора Ірину терміново викликали в клініку до хворого, додому вона повернулася на самому початку десятого. Як завжди, відразу включила телевізор. У програмі «Час» передавали повідомлення, що розбився вертоліт, що належить МНТК «Мікрохірургія ока». Ірина впала на стілець. Свідомість відмовлялося приймати те, що трапилося.

- Зайшла дочка Аліса: «Мам, що трапилося?» Я з трудом могла говорити. І раптом Аліса кудись заквапилася: «Я побігла, мені дуже потрібно». Зупинити її було неможливо. Поки Аліси не було, повідомили нові подробиці катастрофи. Вже знайшли пілотське посвідчення Святослава Федорова. Його принесли батька в кабінет за два дні до загибелі. Я подумала, що він просто забув піджак в вертольоті. Не могла повірити в те, що батька більше немає. Потім передали, що знайшли протез. І все одно я продовжувала чіплятися за соломинку надії. Згадала: коли батько ще користувався ленінградськими протезами, він завжди возив з собою запасний. Останнім часом у нього був інший протез, і він не брав з собою запасного, але ж він міг залишити його в кабіні? Повернулася Аліса: «Мама, я була в церкві, поставила свічку і просила Бога, щоб в вертольоті не було дідуся ...» До цього моменту сумнівів уже майже не залишалося, але до самого кінця, до жахливої ​​процедури впізнання, я все думала: "А раптом?"

- У вас не було поганих передчуттів?

- Ні ніколи. Навпаки, було дуже багато надій на майбутнє. У моєму житті були випадки, коли у мене виникало відчуття близької біди. Правда, це стосувалося інших людей. Коли я подивилася «Антропологію» Діброва з Артемом Боровиком і пролунав цей моторошний питання на пейджер: «Якщо ви такий чесний, то чому до цих пір живі?» - з'явилося моторошне відчуття. Артему дійсно залишалося жити зовсім недовго. Було схоже передчуття з Володимиром Висоцьким. В останній раз я бачила його в Театрі на Таганці, в день прем'єри «Гамлета». Він заглянув на хвилинку в кабінет Юрія Петровича Любимова, з яким батько дуже приятелював. Ми в той час днювали і ночували в театрі. Я шепнула батькові: «Ми повинні запросити Висоцького виступити в інституті. Ця людина не буде жити довго. Він геній. Такі гинуть ». Скоро його не стало. Я не розуміла, чому раптом народилося це передчуття. Того вечора у всіх був чудовий настрій.

У ЛЮБИМІВСЬКИЙ кабінеті сиділа Марина Владі. Вона була з розпущеним волоссям, в елегантній чорній сукні. Батько її не впізнав, але миттєво оцінив красу актриси. В молодості його залучали мініатюрні, тендітні жінки, як моя мама. Пізніше йому подобалися великі, ставні жінки. «Хто це?» - штовхнув мене в бік. «Пап, ну це ж Марина Владі!» - «Треба позалицятися!» - «Тату, ти що, з місяця звалився? Вона ж з Висоцьким ». «Да-а? - простягнув розчарування. - Я теж можу поконкурувати! »

- Батьки розлучилися дуже давно?

- Вони були разом дванадцять років. Жили в Лисьві, Чебоксарах, Архангельську. Потім маму направили в Москву, в цільову аспірантуру, вона захистила кандидатську дисертацію, багато років працювала доцентом кафедри хімії Московського інституту електронної техніки. Батьки розлучилися з ініціативи мами.

- Через що?

- Через жіночого питання. Мама була вихована в дуже строгих правилах, кожна фізична зрада батька була для неї і духовної. Вона не могла закривати очі на його захоплення і подала на розлучення. Батько писав їй листи, просив все забути, але вона не пробачила.

Батько писав їй листи, просив все забути, але вона не пробачила

З першою дружиною Лілією Федорівною

- Святослав Миколайович був людиною захоплюється?

- Батько був справжнім донжуаном. Він володів катастрофічним, непереможним чарівністю, перед яким неможливо було встояти. Міг закохати в себе будь-яку жінку, якщо хотів.

- Ви були близькі з батьком?

- Нас пов'язували роки найтіснішого дружби. Моя мама ніколи не заперечувала проти мого спілкування з батьком. Був час, коли я була в курсі всіх його романів, знала подруг на пальцях полічити. Він часто зі мною радився, довіряв всі таємниці і секрети. Він офіційно висловив на суді, що однією з причин його розлучення з другою дружиною було те, що вона перешкоджала нашим зустрічам. Про це я дізналася через роки.

- Святослав Миколайович був заможною людиною. Скажіть, Ірина, він дарував вам дорогі подарунки? Машину, дачу, квартиру, яхту?

- Ні, ні машин, ні яхт, ні квартир, ні діамантів він мені не дарував. Подарунки були скромніші: колечко з александритом, бурштиновий кулон, золоті сережки. На весілля він подарував мені кришталеву вазу і гранатовий браслет, який привіз з Індії. Я вийшла заміж в березні 1981, а батько з Іреною Юхимівною одружилися через місяць, в квітні. Про їхнє весілля я дізналася постфактум.

- Ваші відносини змінилися?

- Ми стали рідше бачитися. Для мого батька робота завжди була на першому місці, а все інше - потім. Але і у мене почалося своє життя. Він дзвонив мені: «Иришкин, де ти пропадаешь? Чому тебе ніколи немає вдома? »

- Святослав Миколайович справляв враження людини з крутим характером. Він міг висловитися?

- Ніколи. Мама розповідала, як вона одного разу жартома сказала: «Ну, Славка, дурень!» «Як ти можеш говорити такі слова? - образився батько. - Це поганий тон ». В останні роки іноді, дуже рідко, він міг сказати: «На хер мені це треба?» Це було найміцніше вираз, яке він собі дозволяв.

- Він розумів толк в хорошій їжі?

«Спадкоємицею батько назвав мене лише одного разу, в жарт ...»

- Він не помічав, що їсть. Йому все було смачно. Міг зжерти сковорідку смаженої картоплі.

- А спиртне грало якусь роль в його житті?

- Ні, він не пив і не курив. Пам'ятаю, як різко він відчитав мене, коли вперше застав з сигаретою в зубах. «Мало що все курять, - сказав він, - а ти не повинна. Це виглядає дешево і пішло ». Після цього я довго не курила, та й останнім часом вкрай рідко дозволяла собі диміти при батькові.

- Ви часто бували в Протасове?

- Рідко. В останній раз Ірена Юхимівна збирала всіх родичів в грудні минулого року. Вона сказала, що тепер це буде традицією, але життя поламала всі плани. Коли я приїжджала в Протасово, ми з батьком каталися на конях. Це завжди була прекрасна можливість для відвертих розмов. Любов Святослава Миколайовича до коней не була екстравагантним захопленням, модною примхою багатої людини. Мало хто знає, що він виріс серед коней, його батько командував кавалерійською дивізією.

- Допомагала вам прославлена прізвище?

- Ні, я дуже самостійна людина і звикла всього добиватися сама. Я добре вчилася, у мене була єдина трійка з історії КПРС, і то тому, що здала викладачеві чужі конспекти. Батько допомагав мені професійною порадою. Він поставив мене за операційний стіл, коли я була студенткою шостого курсу медінституту. Але він жодного разу не сидів поруч, коли я вела операцію. Він дав мені цікаву тему для дисертації. Слухати, як буде захищатися дочка Федорова, прийшли натовпи людей, причому не тільки офтальмологи. Я знала, скільки у батька недоброзичливців, і розуміла, що багато хто захоче відігратися на мені. Захист пройшла блискуче, цьому передували сотні годин моєї роботи за операційним столом.

- Відомо, що Святослав Федоров виховав собі наступника. Це так?

- Так це так. Правда, після його загибелі з'явилися і «наступники», і «улюблені» учні. Наприклад, один колишній співробітник, змушений звільнитися з великим скандалом, зараз рекламує себе як кращого учня Федорова. Він, до речі, замість співчуттів надіслав мені привітання з Днем медика. Чорний гумор?

- Може бути, ваш батько думав, що коли-небудь ви зможете очолити його інститут?

- Батько ніколи не говорив мені про це. Знав, що я занадто незалежна людина. Спадкоємицею він назвав мене лише одного разу, в жарт. Коли я була вагітною, батько дуже чекав онука. Навіть в одному радіо-інтерв'ю на запитання: «Ваші мрії в приватному житті?» - відповів: «Отримати онука!» Потім я зробила УЗД, і з'ясувалося, що у мене буде дочка. Буквально в сльозах зателефонувала батькові: «Тату, знову дівчинка!» «Иришкин, ну що ти! - розчулився він. - Не переймайся. Головне, щоб людина була справжній. Ти ж справжній спадкоємець, будь-якого мужика за пояс заткнеш! »

З Марчелло Мастроянні на старій дачі в Протасове

- У родині Святослава Федорова одні медики?

- Майже. Дружина Ірена Юхимівна - за освітою лікар-гінеколог, у неї дві дочки-двійнята від першого шлюбу. Юля - лікар, Еліна - перекладач, вони працюють в МНТК «Мікрохірургія ока». Сестра Ірени Юхимівни - лікар-анестезіолог, її син - офтальмолог, вони теж співробітники інституту. Моя сестра Ольга, дочка батька від другого шлюбу, числиться в лазерному відділі МНТК, у неї диплом лікаря-офтальмолога, але зараз вона вивчає психоаналіз.

... Таке скупчення родичів в стінах інституту не могло не викликати пересудів. Це була одна з причин, які змусили Ірину Федорову працювати не під батьківської дахом. В МНТК вона залишила собі лише півставки хірурга, щоб як і раніше оперувати по середах. Звичайно, чутки циркулювали лише по темних кутках, критикувати Святослава Миколайовича відкрито не наважувався ніхто. Злі язики теревенили, ніби продовження котеджного селища Славіна, що носить ім'я прославленого офтальмолога, буде називатися Іреніно - на честь дружини. А назва готелю «Ірис-Пульман», який побудували для багатих клієнтів-іноземців, пов'язували аж ніяк не з латинським словом «ірис», що означає райдужну оболонку ока, а розшифровували інакше: Ірена і Слава.

- Вашому батькові не заважало, що навколо нього складався культ особистості?

- Не знаю. Але останнім часом він брав дифірамби як належне і не любив критики.

- Стало відомо про драматичну історію льотчика Івана Антимонова, який влітку 1997 року розбився на одномоторному літаку «Авіатик», що належав МНТК «Мікрохірургія ока». Загинула єдина пасажирка - фотомодель Анна Полежаєва, а пілот, переживши тривалу кому, залишився повним інвалідом. Інститут не виплатив йому ні копійки. Як таке могло статися?

- Не можу повірити, що це було особисте рішення Святослава Федорова. Інша справа, батька могли переконати в тому, що його допомога льотчику стане непрямим доказом його провини. Це одна з моїх версій, подробиць я не знаю, так як працювала в той час в Італії.

- Якою була ваша остання зустріч?

- Трохи нетиповою для наших відносин останніх років. Батько був ніжним, він немов скинув панцир жорсткості, за допомогою якого, як йому здавалося, можна утримати імперію під назвою МНТК «Мікрохірургія ока».

... Це була середа, 31 травня. У Ірини йшла операція. Вона, як і батько, завжди оперує по середах. Раптом включився монітор, в навушниках пролунав знайомий голос: «Ну, хто оперує?» «Ірина Святославна». Вона, як все хірурги інституту, знала, що кабінет Федорова обладнаний моніторами від кожного операційного столу, щоб в будь-який момент можна було стежити за ходом операції і втрутитися, але все одно здригнулася. У деяких лікарів в такі моменти руки починали тремтіти. «Продовжуй, все в порядку, - заспокоїв Святослав Миколайович. - Коли закінчиш, лапочка, спустися до мене, пообідаємо разом ».

- За його кабінетом в кімнаті відпочинку був накритий стіл. Ми обговорили всі події останнього періоду, і мені здалося, що до батька нарешті дійшло те, що він вперто не хотів розуміти. Наші співробітники, які живуть в Протасове, говорили мені, що зі Святославом Миколайовичем щось відбувається. Занадто часто його бачили поза домом: то на коні, то в більярдній. Він напружено про щось думав.

Іринці два роки

Взимку запустили газетну цькування, грубу, бульварну, незграбну. Потім послідували перевірки. А інститут, створений батьком з таким трудом і талантом, тим часом починав розвалюватися. Чи не бачити змін було не можна. Коли я повернулася з Італії, де працювала п'ять років, мені стало не по собі. Талановиті лікарі, його кращі учні, йшли в приватні клініки, їхали за кордон. Їх називали зрадниками. Потім вони говорили, що шеф ні з ким з них особисто не поговорив.

- Може бути, він не хотів бачити поруч із собою молодих талановитих лідерів?

- Він хотів. Тільки гідні, порядні люди не витримували конкуренції з бездарними ловкачами і звільнялися. Залишалися старі професора, спасибі їм за науку, але з'явилися якісь нові, незрозумілі люди. Їм було наплювати на ідеї Федорова. Вони дбали тільки про свої особисті корисливі інтереси. Зникла колишня атмосфера, коли всі були однією командою. За словами батька, в МНТК сформувалася підкилимна опозиція, керована колом впливових осіб, пов'язаних з вищими ешелонами влади. Ці люди зацікавлені в тому, щоб розчленувати єдиний комплекс по частинах, приватизувати деякі підрозділи, а потім, можливо, навіть переорієнтувати їх на інші види діяльності, далекі від офтальмології. «Я їм заважаю, - сказав мені батько, - я нікому не зручний, тому що незалежний. Останні два місяці в рідних стінах я був в абсолютній ізоляції ». «У твоєму далекому колу є порядні люди, - відповіла я, - і ти ніколи не будеш в ізоляції, поки жива я». Він подивився на мене з-під лоба, погляд був сповнений болю.

- Ви намагалися поговорити раніше?

- Не раз. Може бути, я була єдиною людиною, який говорив йому правду. Решта боялися. Але він і мене не слухав. Одна з перших сутичок сталася з приводу знаменитого конвеєра. Батько моторошно розлютився, накричав на мене. Я вважаю, що конвеєр - чудова річ для навчання молодих хірургів, які можуть набивати руку на менш важливих етапах операції, де не можна зіпсувати очей пацієнтові. Але на відповідальних ділянках завжди повинні бути досвідчені хірурги. Якщо оперують п'ять середніх лікарів, то конвеєр перетворюється в конвеєр. До речі, батько потім з цим погодився. Занадто багато залежить від техніки. Раптом зависне монітор? Вимкнеться мікроскоп? Механізм повинен бути бездоганно налагоджений, а такого завідувача оперблоком, як Саша Аксьонов, більше немає.

- Святослав Миколайович був жорсткою людиною?

- Ні, він завжди відрізнявся моторошної цілеспрямованістю, володів залізною силою волі, а в приватному житті був дуже добрим, м'яким, поступливим. Легко піддавався чужому впливу. Говорили, що він був занадто авторитарний. Ні, він був мало авторитарний. Впевнена, батько не знав про багатьох фінансових і кадрових витівках, які творилися в інституті. В останній раз ми говорили відверто. Батько підготував кілька наказів про звільнення. Він виголосив такі слова: «В понеділок ми повернемося до цього питання. Я проведу зачистку, як в Чечні ». У п'ятницю він загинув.

- Він коли-небудь думав про смерть?

- Батько постійно вираховував в днях, скільки йому залишилося жити. Він взяв за основу вік смерті своїх батьків і вивів середньоарифметичне. Вийшло 76 років.

- Ви не вірите, що це була трагічна випадковість?

- Ні, занадто багато було збігів. Одна думка не дає мені спокою: що він встиг передумати за ті кілька секунд, поки тривало падіння вертольота? ..


автори: Ірина МАСТИКІНА

Зайшла дочка Аліса: «Мам, що трапилося?
Останнім часом у нього був інший протез, і він не брав з собою запасного, але ж він міг залишити його в кабіні?
» До цього моменту сумнівів уже майже не залишалося, але до самого кінця, до жахливої ​​процедури впізнання, я все думала: "А раптом?
У вас не було поганих передчуттів?
Коли я подивилася «Антропологію» Діброва з Артемом Боровиком і пролунав цей моторошний питання на пейджер: «Якщо ви такий чесний, то чому до цих пір живі?
«Хто це?
» - «Тату, ти що, з місяця звалився?
«Да-а?
Через що?
Ви були близькі з батьком?