Строительство »

Улюблене кіно. Список Шиндлера

  1. Улюблене кіно. Список Шиндлера Світове кіно, від «Чапаєва» до «Матриці», подарувало нам безліч яскравих...
  2. Улюблене кіно. Список Шиндлера
  3. Улюблене кіно. Список Шиндлера
  4. Улюблене кіно. Список Шиндлера
  5. Улюблене кіно. Список Шиндлера

Улюблене кіно. Список Шиндлера

Світове кіно, від «Чапаєва» до «Матриці», подарувало нам безліч яскравих цитат, які стали приказками. В цій рубриці ми згадуємо знамениті кінофрази і розповідаємо про картинах, в яких вони були вимовлені.

Під час Другої світової війни німецький промисловець домовляється з армією і СС про використання праці євреїв на його фабриці. Поступово він переймається співчуттям до своїх робочих і перетворює свій бізнес в операцію з порятунку якомога більшого числа євреїв. Коли війна добігає кінця, він готується до від'їзду на Захід, щоб спробувати здатися американцям. Сердечно прощаючись, врятовані ним люди дарують йому кільце з написом на івриті. Його найближчий помічник пояснює, що це цитата з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ».

Щоб зацікавити американську публіку фільмом про Другу світову війну, їй зазвичай потрібно запропонувати картину, де хоча б один значимий герой - американець. Так влаштовано більшість голлівудських військових хітів, від « Касабланки »До« Безславних виродків ». Однак є в історії американського кіно популярна, найвідоміша картина про 1940-х, де немає ні американців, ні британців, ні французів. Поставив цю приголомшливу драму Стівен Спілберг , А називається вона « Список Шиндлера ».

Перераховуючи серед злочинів гітлерівської Німеччини анексію Судетської області Чехословаччини в 1938 році, ми часто забуваємо зазначити, що Судети були населені переважно німцями і що багато хто з них вітали і гаряче підтримували возз'єднання з рідним народом, від якого вони були відірвані під час розділу Австро-Угорської імперії .

Одним з таких «чеських» німців був уродженець Моравії Оскар Шиндлер. Член сепаратистської Судетської німецької партії, він з 1936 року був агентом абверу, німецької розвідки. Разом зі своїми соратниками він збирав відомості, необхідні для вторгнення гітлерівської армії, і вербував нових членів руху. У липні 1938 року був заарештований чеською владою, але довго чекати у в'язниці йому не довелося. 30 вересня того ж року Німеччина, Франція, Британія та Італія підписали Мюнхенську угоду, і як тільки гітлерівська армія почала приєднання Судет, Шиндлер були звільнений. Через місяць він подав заяву на вступ в Нацистську партію Німеччини (НСДАП), яке незабаром було задоволено.

Коли Третій рейх поглинув Чехословаччину цілком, Шиндлер продовжив працювати на Абвер. Часто буваючи в Польщі, він таємно готував нове німецьке вторгнення, що стало офіційним початком Другої світової війни. Після завоювання гітлерівцями Польщі Шиндлер переїхав до Кракова і зайнявся бізнесом. За допомогою своїх зв'язків він отримав контроль над раніше належала євреям фабрикою з виробництва емальованого посуду і незабаром почав використовувати на заводі єврейський працю (спочатку у Шиндлера працювали майже виключно поляки).

Подальша історія нині добре всім відома. Чим довше Шиндлер працював з євреями, тим більше він їм співчував, і його фабрика поступово перетворилася в таємну операцію з порятунку євреїв від концтаборів (оскільки завод виконував військові замовлення, Шиндлеру йшли назустріч, коли він просив захистити робітників від газових камер). Багато євреїв, формально вважалися на фабриці, були занадто старі, дуже юні або занадто слабкі, щоб в реальності там працювати, і згодом Шиндлер почав більше витрачати, ніж заробляти. До кінця війни він абсолютно розорився, але зате врятував 1200 євреїв. Деякі з них в подальшому містили його, коли він після війни безрезультатно намагався створювати нові бізнеси і щоразу виявлявся по вуха в боргах. Коли він помер в 1974 році, Шиндлер став єдиним членом НСДАП, з почестями похованим в Єрусалимі, на горі Сіон.

Серед врятованих Шиндлером євреїв був колишній вчитель фізкультури і офіцер польської армії Леопольд Пфефферберг - єдиний вцілілий з усієї його кровної рідні. Після війни Пфефферберг і його дружина перебралися в США, і з тих пір, як вони в 1950 році оселилися в Лос-Анджелесі і відкрили там магазин шкіряних виробів, Пфефферберг провів три десятиліття, оббиваючи пороги голлівудських студій і намагаючись переконати продюсерів зняти кіно про його рятівника . Його спроби не були абсолютно безрезультатні, але далі попередніх переговорів проект ні разу не просунувся.

Нарешті, в 1980 році Пфефферберг зміг зацікавити своїми розповідями і документами Томаса Кеніллі, відомого австралійського письменника і драматурга, який приїхав в Америку для зустрічі з читачами. Кеніллі настільки захопився історією «євреїв Шиндлера», що разом з Пфефферберг побував в Польщі для збору додаткових відомостей, а потім в 1982 році опублікував біографічний роман «Ковчег Шиндлера», виданий в Америці під назвою «Список Шиндлера».

Коли газета The New York Times надрукувала рецензію на цю книгу, президент студії Universal Сід Шейнберг надіслав її своєму колишньому протеже, на той час уже всесвітньо відомому режисерові Стівену Спілбергу. Так почалася історія фільму, що вийшов 11 років тому, в 1993 році.

В юності у Стівена Спілберга були досить складні відносини з його єврейством. З одного боку, батьки Спілберга, переїжджаючи з міста в місто, намагалися селитися подалі від єврейських громад, щоб ростити дітей, як їм підказували совість і здоровий глузд, а не непрохані поради сусідів. З іншого боку, вони все ж були ортодоксальними іудеями, і вони досить сильно виділялися на тлі християн, щоб їх сімома роками ображали і зневажали. Найгірше Стівену довелося в старших класах. Його мало не кожен день били, в нього кидали монетки (натяк на «єврейську жадібність» та на біблійні 30 срібняків), а «жидом» його називали по кілька разів на дню. Так що, навіть якщо б Спілберг спробував стати «просто американцем» (а він часом дуже цього хотів), що оточують б йому цього не дозволили.

Голокост ні головною темою розмов Спілбергом, але болісна пам'ять про нього жила в їхній родині. У містера Спілберга були загиблі в Європі родичі, а мати місіс Спілберг викладала англійську мову приїжджали в Америку єврейським іммігрантам і часто переказувала своїм рідним почуті від учнів моторошні історії. Коли Стівен був маленьким, його навчив вважати іммігрант, дивом вижив в Освенцімі. Чоловік вчив хлопчика цифрам, показуючи витатуйований у нього на руці порядковий номер. Правда, щоб в повній мірі усвідомити жах трагедії, майбутнього режисера все ж знадобився фільм - американська документальна стрічка 1956 року «Спотворений хрест», що розповідає про зліт і падіння нацистської Німеччини. Стівен побачив її на уроці в шостому класі, і вона справила на нього незабутнє враження.

Враження від прочитаного їм «Списку Шиндлера» було не менш сильним. Спілберг спочатку навіть не повірив, що це справжня історія. Але, звичайно, вона могла бути тільки справжньої. Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний? Якби сюжет «Списку» був вигадкою, автора книги підняли б на сміх!

Спілберг відразу ж загорівся ідеєю перенести історію Шиндлера на екран - не стільки тому, що це була історія про євреїв і голокост, скільки тому, що він відразу побачив, яку потужну і незвичайне для Голлівуду кіно можна зняти на основі «Списку Шиндлера». Хоча, звичайно, якби холокост ні частиною його сімейної історії, він би, можливо, злякався проекту без ясних комерційних перспектив ( «Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?»).

Незважаючи на весь свій інтерес до історії Шиндлера і книзі Кеніллі, Спілберг чітко розумів, що ще не дозрів для такого кіно. Надто вже велика була прірва між несамовитої драмою про голокост і двома останніми на той час стрічками режисера - захоплюючими сімейними блокбастерами « У пошуках втраченого ковчега »І« інопланетянин ». На своїй першій зустрічі з Пфефферберг Спілберг відверто зізнався, що йому потрібно ще років десять, щоб емоційно і професійно дорости до «Списку Шиндлера» і віддати книзі належне.

Студія Universal, однак, не стала чекати, поки Спілберг відчує себе вправі взятися за проект, і придбала права на екранізацію «Списку». Щоб не змушувати чекати студію, Пфефферберг, Кеніллі і всіх, хто хотів побачити Шиндлера на великому екрані, режисер спробував передати «Список» кому-небудь з шановних колег. Роман Поланскі , Мати якого загинула в Освенцимі, відмовився знімати картину, так як вважав, що це буде для нього занадто приватне кіно (багато років по тому він все ж поставив фільм про Голокост - « піаніст »). Мартін Скорсезе , Навпаки, погодився, але до того моменту, коли він в 1988 році знайшов час для роботи над «Списком», Спілберг вирішив, що все-таки повинен сам зняти фільм про Шиндлера. Щоб не образити одного, режисер передав Скорсезе свій проект ремейка класичного трилера « мис страху ».

До кінця 1980-х в фільмографії Спілберга з'явилися дві серйозні, «дорослі» картини - феміністська драма « Квіти лілові полів »І військова драма« імперія Сонця ». Злі язики говорили, що режисер знімає таке кіно, щоб випросити «Оскар» (всі знали, що він дуже засмутився, коли не отримав статуетку за «Інопланетянина»). Для Спілберга ж ці стрічки були етапами його творчого змужніння, необхідного для того, щоб підступитися до «Списку».

Спілберг остаточно зважився знімати «Список», коли помітив, що в Європі піднімає голову неонацизм і що в пресі всерйоз обговорюються «дослідження» тих, хто заперечує Голокосту. Крім того, на той час режисер став батьком (його перша дитина, Макс Спілберг, народився в 1985 році), і він хотів, щоб його діти росли в світі, де пам'ятають не тільки злодіїв Другої світової війни, а й її героїв.

Оскільки комерційні перспективи «Списку» залишалися неясними, Спілберг і Шейнберг, все ще очолював Universal, домовилися, що студія оплатить проект, якщо режисер перед цим зніме блокбастер про воскресіння динозаврів « Парк Юрського періоду ». Спілберг з готовністю погодився, оскільки вирішив, що не зможе зняти фільм про динозаврів відразу після фільму про Голокост. При цьому він був абсолютно впевнений, що «Список» провалився в прокаті, навіть якщо його бюджет буде скромним. Режисер вважав, що працює на майбутнє, а не на свій і студійний кишеню. Він навіть відмовився від постановочного гонорару, не бажаючи «робити гроші на крові».

Роки, що пройшли між купівлею Universal прав на «Список Шиндлера» і остаточним рішенням Спілберга про постановку картини, були витрачені не тільки на емоційний дорослішання режисера, а й на роботу над сценарієм. Його першу редакцію склав сам Томас Кеніллі , Але вона вийшла дуже об'ємною і занадто «розкиданої» для задуманої Спілбергом картини. Потім свої сили спробував Курт Людтке , Лауреат «Оскара» за сценарій фільму Сідні Поллака « з Африки », Але він відмовився від проекту після чотирьох років безплідних спроб зрозуміти і передати духовне переродження Шиндлера.

Нарешті, Спілберг найняв Стівена Заілляна , Сценариста « пробудження » Пенні Маршалл . Той склав спершу двогодинний, а потім тригодинний сценарій, в якому він постарався показати майже всі події книги з точки зору Шиндлера. Це був найпростіший і найефектніший спосіб дати глядачам зрозуміти, що персонаж пережив, що він бачив і що надихнуло його перетворитися з бізнесмена в праведника.

Текст був розширений за наполяганням режисера. Спілберг вирішив, що двогодинного полотна для такої історії буде мало і що для такого радикального переродження героя потрібно більше екранного часу, щоб це переродження було майже миттєвим, а поступовим, більш психологічно переконливим. Також Спілберг наполіг, щоб сценарій приділив більше часу персонажам-євреям. В іншому випадку вони вийшли б статистами у власній історії. Зокрема, Заіллян розширив епізод садистською ліквідації Краківського гетто (в 1943 році нацисти переселили євреїв з гетто в побудований в передмісті Кракова концтабір і розстріляли або відправили в Освенцім всіх, кого вважали непридатними для роботи). Спілберг хотів, щоб цей фрагмент фільму вийшов якомога більш моторошним, майже нестерпним для глядачів.

Зіграти головну роль у фільмі Спілберга були готові всі підходять за віком і зовнішності голлівудські зірки, але режисер відмовився від послуг таких знаменитостей, як Уоррен Бітті , Кевін Костнер і Мел Гібсон (Було б забавно, якби Шиндлера зіграв актор, пізніше прославився як «головний голлівудський антисеміт» через нездержливих висловлювань в п'яному вигляді). Спілберг вирішив, що Шиндлера повинен зіграти порівняно невідомий актор, щоб його зоряний ореол не завадив глядачам включитися в оповідання. Тому роль отримав ірландець Ліам Нісон - не "чорна конячка», але і не повноправна голлівудська зірка. На той час його найбільшої роллю був титульний герой « людини пітьми » Сема Реймі . Спілберг вибрав Нісона не через його ролей в кіно, а через бродвейського спектаклю «Анна Крісті» за п'єсою Юджина О'Ніла, який приніс ірландцеві номінацію на «Тоні».

Щоб підготувати зірку до ролі, Спілберг показував Нісону телеінтерв'ю його персонажа і зйомки Стіва Росса, колишнього глави студії Warner. Спілберг, який добре знав Росса, спирався на його образ, тому що бачив у ньому споріднену Шиндлеру душу - бізнесмена з авантюристичними жилкою і з добрим серцем. Режисер якось навіть сказав Россу, що зняв би його в ролі Шиндлера, якби студійний бос був на 15 років молодше.

Як і Оскар Шиндлер, «краківський кат» Амон Гёт, гауптштурмфюрер СС і комендант концтабору в Плашове (передмісті Кракова), був реальною людиною і психопатом з довідкою. Навіть лікарі СС в кінці війни визнали його психічно хворим і визначили в божевільню. На щастя для його численних жертв, це не завадило полякам після війни засудити Гета за його злочини. Його повісили неподалік від табору, де він особисто розстрілював в'язнів з вікна свого кабінету, якщо ті, як йому здавалося, занадто повільно рухалися або недостатньо споро працювали. Пфефферберг якось висловив всю суть нацистського мерзотника в декількох словах: «Коли ми бачили Гета, ми бачили смерть».

Цю роль Спілберг доручив англійцю Рейф Файнсу - як не дивно, після того як актор зіграв головні героїчні ролі в британських фільмах 1992 року « Грозовий перевал »І« Небезпечна людина: Лоуренс проти Аравії ». Режисер хотів показати в образі Гета абсолютне, але при цьому сексуальне і спокусливе зло, з відтінком самозакоханого байронического страждання: «Ах, я нещасний, мені так важко знищувати всіх цих нелюдів!» І Файнс, як здалося Спілбергу, був ідеальний в образі холодного, огидного, але все ж злегка людяного і привабливого нацистського негідника. Щоб вписатися в образ, актор поправився на 13 кг. У нацистській формі він був так схожий на Гета, що коли одного разу з ним зустрілася Людмила Пейдж, дружина Леопольда Пфефферберг, вона розгубилася від жаху. Бідній жінці на мить здалося, що головний страх її життя воскрес із мертвих.

Третім ключовим персонажем стрічки став єврей-бухгалтер Іцхак Штерн, завдяки якому Шиндлер очолив компанію «Емаль» і почав наймати євреїв, які обходилися дешевше, ніж робітники-поляки. Саме Штерн, як стверджує картина, найбільше вплинув на Шиндлера в його духовному подорожі від ділка до праведному. Ця роль дісталася британському лауреату «Оскара» Бену Кінгслі - зірці того самого фільму « Ганді », Який в 1983 році обійшов« Інопланетянина »в« Оськарниє »гонці. Як то кажуть, якщо не можеш їх перемогти, приєднайся до них!

Інші ролі в картині отримали порівняно невідомі в «великому кіно» актори самого різного походження. Найбільше, зрозуміло, у фільмі було євреїв і поляків, так як картина розповідала про євреїв і знімалася в Польщі. Так, нацистського начальника поліції Кракова Юліана Шернера зіграв популярний польський актор Анджей Северин , А єврейського поліцейського з гетто Марселя Голдберга зобразив народився на Україні ізраїльтянин Марк Іванір , Чиє ім'я зараз нерідко можна зустріти в титрах західних стрічок з російським присмаком. Всього в картині було 126 ролей зі словами і тисячі вакансій для «безсловесних» статистів.

Одягнути їх всіх по моді 1940-х виявилося нескладно. Поляки на початку 1990-х були такі бідні, що вони з готовністю продавали костюмерам фільму цілі гардероби залишилися від батьків костюмів і платтів. Досить було лише розмістити рекламні оголошення в популярних польських газетах.

Зайнявши у фільмі буквально натовпи іноземних виконавців, Спілберг подумував про те, щоб зняти картину на польському та німецькою мовами. Однак він швидко зрозумів, що якщо фільм буде показуватися з субтитрами, то це дасть глядачам привід не дивитися на екран в найжахливіших сценах і концентруватися на читанні замість спостереження за персонажами. «Публіка так легко не відбудеться!» - вирішив режисер. Правда, деякі сцени все ж були зняті не англійською мовою, щоб підкреслити, що дія розвивається в Польщі і Чехословаччини.

Зйомки картини проходили в 1993 году в Кракові. Смороду Почаїв в березні и трівалі два з половиною місяці. Коли це Було можливо, група працювала на реальних міськіх вулиця и в реальних будівлях - зокрема, в околицях Будівлі фабрики Шиндлера (Інтер'єри фабрики знімаліся на аналогічному заводі в городе Олькуш). Декорації концтабору Плашил були споруджені в покинутому кар'єрі неподалік від Кракова, а декорації Освенцима були побудовані неподалік від реального Освенцима, нині перетвореного в музей. Навіть Спілбергу ніхто б не дозволив будувати на справжньої табірної території.

Взагалі, групу приймали не так радісно, ​​як можна було припустити. Здавалося б, тільки що звільнилися від «радянського ярма» поляки повинні були вітати знаменитого американського режисера і його підлеглих як Христа з апостолами. І дійсно, офіційних перешкод Спілбергу ніхто не чинив. Але прості поляки не раз користувалися приїздом групи, щоб розповісти, як вони раділи, коли німці «позбавили» їх країну від євреїв. У свою чергу, місцеві молоді люди малювали свастики поряд з місцями зйомок, а Бен Кінгслі навіть одного разу ледь не побився з літнім німцем, який сказав що знімався у фільмі ізраїльському акторові Майклу Шнайдеру , Що «Гітлер мав всіх вас перебити».

Перебуваючи під сильним враженням від вийшов в 1985 році документального фільму Клода Ланцманн «Шоа» ( «Шоа» - це єврейська назва голокосту), Спілберг вирішив зняти «Список Шиндлера» в документальному дусі - як якби персонажів стрічки всюди супроводжували незримі оператори з кінокамерами. Тому він відмовився від левової частки своїх улюблених операторських прийомів (зйомки з крана, зйомки з операторської візки і так далі) і спланував зйомки так, щоб 40% сцен були зняті ручними камерами. Найменше йому хотілося, щоб стрічка здалася красивою або естетичною. З тієї ж причини Спілберг вибрав для зйомок чорно-білу плівку - для більшої схожості з документальними зйомками 1940-х і як символ того, що війна і холокост витравили з життя всю її радість і весь її колір.

Єдиний виняток з останнього правила Спілберг зробив для маленької дівчинки в червоному пальто, яка з'являється в сценах ліквідації гетто. У цього винятку були три причини, художня, ідейна і історична. По-перше, режисер хотів виділити дитину з натовпу, бо співпереживати одній людині куди простіше, ніж цілого гетто, навіть якщо його жителів б'ють і розстрілюють. По-друге, Спілберг намагався показати, що трагедія єврейського народу була так само добре відома західним політикам, як дівчинка в червоному пальто у фільмі добре видно з пагорба спостерігає за тим, що відбувається Шиндлеру. Але, як і Шиндлер в цій сцені, так і західні лідери майже нічого не зробили, щоб зупинити Голокост. Нарешті, по-третє, в Краківському гетто дійсно жила знайома багатьом маленька дівчинка в червоному пальто на ім'я Гіттель (її знали, тому що її дядько був місцевим лікарем). Вона була вбита під час ліквідації гетто.

Знімаючи в «документальному» стилі, режисер часто поводився не як кінопостановник, командувач зйомкою і контролюючий кожен операторський ракурс, а як театральний режисер, який репетирує з акторами, опрацьовує з ними сцену, а потім відходить в сторону і дивиться, як вони грають. У разі Спілберга це означало, що він давав волю так акторам, так і операторам - звичайно, в певних, заздалегідь узгоджених рамках. На зйомках деяких сцен він навіть не був присутній, оскільки йому було нестерпно бачити, як, наприклад, літні євреї бігають голяка перед нацистськими докторами, щоб показати їм, що вони ще можуть працювати.

Занурення в світ голокосту було для Спілберга настільки емоційним і болісним переживанням, що він не міг обійтися без моральної підтримки рідних і друзів. На час зйомок режисер орендував будинок в передмісті Кракова, щоб його дружина Кейт Кепшоу і їх п'ятеро дітей жили разом з ним в Польщі і вранці і ввечері відволікали його від кошмару військових років. Також Спілберг постійно дивився ситкоми і регулярно телефонував коміком Робіном Вільямсом, щоб той смішив його по телефону.

У самий розпал зйомок режисер придумав проникливий епілог картини, в якому дожили до наших днів «євреї Шиндлера» та їхні нащадки приносять камінчики на могилу Оскара Шиндлера в Єрусалимі. Знайти та зібрати стільки людей всього за місяць було нелегко, але, звичайно, воно того варте. В самому кінці сцени дві троянди на надгробний камінь кладе Ліам Нісон, а не Спілберг, як дехто вважає.

Коли режисер попросив написати музику для фільму свого постійного композитора Джона Вільямса , Той спробував відмовитися і заявив, що Спілбергу для такого кіно потрібен більш талановитий композитор. Режисер відповів: «Я знаю, але вони все вже померли!» - і задоволений Вільямс погодився працювати над «Списком». Головну тему фільму зіграв легендарний американський скрипаль Іцхак Перлман. У сцені ліквідації гетто була використана відома єврейська дитяча пісня Oyfn Pripetshik ( «Вогник в печі»), складена на ідиші Марком Варшавським, єврейським композитором з Одеси. Бабуся Спілберга часто співала цю пісню своїм онукам.

«Список Шиндлера» вийшов в прокат 15 грудня 1993 року. Страхи Спілберга і студії Universal зазнали краху - обійшлася в 22 мільйони доларів стрічка зібрала в США майже 100 мільйонів, а в світовому прокаті відвідувань - 321 мільйон доларів. Особливим успіхом картина користувалася в Німеччині, де її вихід породив черговий виток національної дискусії про голокост.

Журналісти і глядачі були практично одностайні в своєму захопленні «Списком», і вони збивалися з ніг у пошуках хвалебних епітетів, що прославляють кожну складову стрічки, від сценарію до музики. Критикувати стрічку зважилися лише деякі експерти з голокосту і колеги Спілберга за режисерським цеху. Перші дорікали стрічку за те, що вона не була вичерпною енциклопедією голокосту, а другі ... Другі просто заздрили. так, Стенлі Кубрик , Який сам хотів поставити фільм про Голокост і відмовився від свого проекту після виходу «Списку», як-то буркотливо зауважив, що фільм Спілберга - не кіно про голокост, тому що це фільм не про загиблих, а про тих, хто вижив. Хоча Кубрик працював над картиною про єврейське хлопчика і його тітки, які намагаються врятуватися, видаючи себе за поляків-католиків.

Коли справа дійшла до розподілу «Оскарів», «Список Шиндлера» удостоївся 12 номінацій і семи статуеток (найкраща картина, краща режисура, кращий адаптований сценарій, краща музика, краща операторська робота, кращий монтаж, краща арт-режисура). Інші престижні нагороди також не змусили себе чекати. Це був абсолютний тріумф режисера і вихід Спілберга як постановника на абсолютно новий для нього художній рівень.

В даний час «Список Шиндлера» вважається однією з кращих картин свого похмурого жанру, і він займає почесне шосте місце в переліку найкращих фільмів усіх часів на думку відвідувачів порталу IMDB. Цитата з Талмуда (точніше, з «Мішни», письмового викладу усній традиції іудаїзму) про те, що рятівник одну людину рятує цілий світ, була відома і до виходу фільму, але після нього вона стала зустрічатися повсюдно, а не тільки в єврейській літературі.

Що цікаво, це цитата з того розділу, де розповідається, яке повчання повинні давати судді свідкам в справах, де підсудний може бути страчений. Згідно «Мишне», судді в таких випадках повинні нагадувати, що Бог надає таке значення людського життя, що Він спершу створив лише одну людину, Адама, щоб показати, що одна людина так само важливий, як все людство. І тому той, хто вбиває людину (прямо або брехливими показаннями), здійснює настільки ж страшний злочин, як якби він убив цілий світ. Так само як той, хто рятує лише одну людину, робить настільки ж велике благодіяння, як якщо б він врятував цілий світ. Далі «Мишна» зауважує, що з цієї ж причини всі люди рівні. Адже їх всіх колись уособлював один Адам. Рядки ці були написані в III столітті нашої ери - і як багато життів було б врятовано, якби ця проста і зрозуміла думка виявилася популярнішою, ніж теж засноване на Біблії вчення про нерівноцінність Сима, Хама і Яфета, яке надихнуло расизм і нацизм!

Залишайся з нами на зв'язку и отримайте свіжі Рецензії, добіркі и новини про кіно дерти!
Залишайся з нами на зв'язку и отримайте свіжі Рецензії, добіркі и новини про кіно дерти Яндекс Дзен | Instagram | Telegram | Твіттер

Улюблене кіно. Список Шиндлера

Світове кіно, від «Чапаєва» до «Матриці», подарувало нам безліч яскравих цитат, які стали приказками. В цій рубриці ми згадуємо знамениті кінофрази і розповідаємо про картинах, в яких вони були вимовлені.

Під час Другої світової війни німецький промисловець домовляється з армією і СС про використання праці євреїв на його фабриці. Поступово він переймається співчуттям до своїх робочих і перетворює свій бізнес в операцію з порятунку якомога більшого числа євреїв. Коли війна добігає кінця, він готується до від'їзду на Захід, щоб спробувати здатися американцям. Сердечно прощаючись, врятовані ним люди дарують йому кільце з написом на івриті. Його найближчий помічник пояснює, що це цитата з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ».

Щоб зацікавити американську публіку фільмом про Другу світову війну, їй зазвичай потрібно запропонувати картину, де хоча б один значимий герой - американець. Так влаштовано більшість голлівудських військових хітів, від « Касабланки »До« Безславних виродків ». Однак є в історії американського кіно популярна, найвідоміша картина про 1940-х, де немає ні американців, ні британців, ні французів. Поставив цю приголомшливу драму Стівен Спілберг , А називається вона « Список Шиндлера ».

Перераховуючи серед злочинів гітлерівської Німеччини анексію Судетської області Чехословаччини в 1938 році, ми часто забуваємо зазначити, що Судети були населені переважно німцями і що багато хто з них вітали і гаряче підтримували возз'єднання з рідним народом, від якого вони були відірвані під час розділу Австро-Угорської імперії .

Одним з таких «чеських» німців був уродженець Моравії Оскар Шиндлер. Член сепаратистської Судетської німецької партії, він з 1936 року був агентом абверу, німецької розвідки. Разом зі своїми соратниками він збирав відомості, необхідні для вторгнення гітлерівської армії, і вербував нових членів руху. У липні 1938 року був заарештований чеською владою, але довго чекати у в'язниці йому не довелося. 30 вересня того ж року Німеччина, Франція, Британія та Італія підписали Мюнхенську угоду, і як тільки гітлерівська армія почала приєднання Судет, Шиндлер були звільнений. Через місяць він подав заяву на вступ в Нацистську партію Німеччини (НСДАП), яке незабаром було задоволено.

Коли Третій рейх поглинув Чехословаччину цілком, Шиндлер продовжив працювати на Абвер. Часто буваючи в Польщі, він таємно готував нове німецьке вторгнення, що стало офіційним початком Другої світової війни. Після завоювання гітлерівцями Польщі Шиндлер переїхав до Кракова і зайнявся бізнесом. За допомогою своїх зв'язків він отримав контроль над раніше належала євреям фабрикою з виробництва емальованого посуду і незабаром почав використовувати на заводі єврейський працю (спочатку у Шиндлера працювали майже виключно поляки).

Подальша історія нині добре всім відома. Чим довше Шиндлер працював з євреями, тим більше він їм співчував, і його фабрика поступово перетворилася в таємну операцію з порятунку євреїв від концтаборів (оскільки завод виконував військові замовлення, Шиндлеру йшли назустріч, коли він просив захистити робітників від газових камер). Багато євреїв, формально вважалися на фабриці, були занадто старі, дуже юні або занадто слабкі, щоб в реальності там працювати, і згодом Шиндлер почав більше витрачати, ніж заробляти. До кінця війни він абсолютно розорився, але зате врятував 1200 євреїв. Деякі з них в подальшому містили його, коли він після війни безрезультатно намагався створювати нові бізнеси і щоразу виявлявся по вуха в боргах. Коли він помер в 1974 році, Шиндлер став єдиним членом НСДАП, з почестями похованим в Єрусалимі, на горі Сіон.

Серед врятованих Шиндлером євреїв був колишній вчитель фізкультури і офіцер польської армії Леопольд Пфефферберг - єдиний вцілілий з усієї його кровної рідні. Після війни Пфефферберг і його дружина перебралися в США, і з тих пір, як вони в 1950 році оселилися в Лос-Анджелесі і відкрили там магазин шкіряних виробів, Пфефферберг провів три десятиліття, оббиваючи пороги голлівудських студій і намагаючись переконати продюсерів зняти кіно про його рятівника . Його спроби не були абсолютно безрезультатні, але далі попередніх переговорів проект ні разу не просунувся.

Нарешті, в 1980 році Пфефферберг зміг зацікавити своїми розповідями і документами Томаса Кеніллі, відомого австралійського письменника і драматурга, який приїхав в Америку для зустрічі з читачами. Кеніллі настільки захопився історією «євреїв Шиндлера», що разом з Пфефферберг побував в Польщі для збору додаткових відомостей, а потім в 1982 році опублікував біографічний роман «Ковчег Шиндлера», виданий в Америці під назвою «Список Шиндлера».

Коли газета The New York Times надрукувала рецензію на цю книгу, президент студії Universal Сід Шейнберг надіслав її своєму колишньому протеже, на той час уже всесвітньо відомому режисерові Стівену Спілбергу. Так почалася історія фільму, що вийшов 11 років тому, в 1993 році.

В юності у Стівена Спілберга були досить складні відносини з його єврейством. З одного боку, батьки Спілберга, переїжджаючи з міста в місто, намагалися селитися подалі від єврейських громад, щоб ростити дітей, як їм підказували совість і здоровий глузд, а не непрохані поради сусідів. З іншого боку, вони все ж були ортодоксальними іудеями, і вони досить сильно виділялися на тлі християн, щоб їх сімома роками ображали і зневажали. Найгірше Стівену довелося в старших класах. Його мало не кожен день били, в нього кидали монетки (натяк на «єврейську жадібність» та на біблійні 30 срібняків), а «жидом» його називали по кілька разів на дню. Так що, навіть якщо б Спілберг спробував стати «просто американцем» (а він часом дуже цього хотів), що оточують б йому цього не дозволили.

Голокост ні головною темою розмов Спілбергом, але болісна пам'ять про нього жила в їхній родині. У містера Спілберга були загиблі в Європі родичі, а мати місіс Спілберг викладала англійську мову приїжджали в Америку єврейським іммігрантам і часто переказувала своїм рідним почуті від учнів моторошні історії. Коли Стівен був маленьким, його навчив вважати іммігрант, дивом вижив в Освенцімі. Чоловік вчив хлопчика цифрам, показуючи витатуйований у нього на руці порядковий номер. Правда, щоб в повній мірі усвідомити жах трагедії, майбутнього режисера все ж знадобився фільм - американська документальна стрічка 1956 року «Спотворений хрест», що розповідає про зліт і падіння нацистської Німеччини. Стівен побачив її на уроці в шостому класі, і вона справила на нього незабутнє враження.

Враження від прочитаного їм «Списку Шиндлера» було не менш сильним. Спілберг спочатку навіть не повірив, що це справжня історія. Але, звичайно, вона могла бути тільки справжньої. Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний? Якби сюжет «Списку» був вигадкою, автора книги підняли б на сміх!

Спілберг відразу ж загорівся ідеєю перенести історію Шиндлера на екран - не стільки тому, що це була історія про євреїв і голокост, скільки тому, що він відразу побачив, яку потужну і незвичайне для Голлівуду кіно можна зняти на основі «Списку Шиндлера». Хоча, звичайно, якби холокост ні частиною його сімейної історії, він би, можливо, злякався проекту без ясних комерційних перспектив ( «Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?»).

Незважаючи на весь свій інтерес до історії Шиндлера і книзі Кеніллі, Спілберг чітко розумів, що ще не дозрів для такого кіно. Надто вже велика була прірва між несамовитої драмою про голокост і двома останніми на той час стрічками режисера - захоплюючими сімейними блокбастерами « У пошуках втраченого ковчега »І« інопланетянин ». На своїй першій зустрічі з Пфефферберг Спілберг відверто зізнався, що йому потрібно ще років десять, щоб емоційно і професійно дорости до «Списку Шиндлера» і віддати книзі належне.

Студія Universal, однак, не стала чекати, поки Спілберг відчує себе вправі взятися за проект, і придбала права на екранізацію «Списку». Щоб не змушувати чекати студію, Пфефферберг, Кеніллі і всіх, хто хотів побачити Шиндлера на великому екрані, режисер спробував передати «Список» кому-небудь з шановних колег. Роман Поланскі , Мати якого загинула в Освенцимі, відмовився знімати картину, так як вважав, що це буде для нього занадто приватне кіно (багато років по тому він все ж поставив фільм про Голокост - « піаніст »). Мартін Скорсезе , Навпаки, погодився, але до того моменту, коли він в 1988 році знайшов час для роботи над «Списком», Спілберг вирішив, що все-таки повинен сам зняти фільм про Шиндлера. Щоб не образити одного, режисер передав Скорсезе свій проект ремейка класичного трилера « мис страху ».

До кінця 1980-х в фільмографії Спілберга з'явилися дві серйозні, «дорослі» картини - феміністська драма « Квіти лілові полів »І військова драма« імперія Сонця ». Злі язики говорили, що режисер знімає таке кіно, щоб випросити «Оскар» (всі знали, що він дуже засмутився, коли не отримав статуетку за «Інопланетянина»). Для Спілберга ж ці стрічки були етапами його творчого змужніння, необхідного для того, щоб підступитися до «Списку».

Спілберг остаточно зважився знімати «Список», коли помітив, що в Європі піднімає голову неонацизм і що в пресі всерйоз обговорюються «дослідження» тих, хто заперечує Голокосту. Крім того, на той час режисер став батьком (його перша дитина, Макс Спілберг, народився в 1985 році), і він хотів, щоб його діти росли в світі, де пам'ятають не тільки злодіїв Другої світової війни, а й її героїв.

Оскільки комерційні перспективи «Списку» залишалися неясними, Спілберг і Шейнберг, все ще очолював Universal, домовилися, що студія оплатить проект, якщо режисер перед цим зніме блокбастер про воскресіння динозаврів « Парк Юрського періоду ». Спілберг з готовністю погодився, оскільки вирішив, що не зможе зняти фільм про динозаврів відразу після фільму про Голокост. При цьому він був абсолютно впевнений, що «Список» провалився в прокаті, навіть якщо його бюджет буде скромним. Режисер вважав, що працює на майбутнє, а не на свій і студійний кишеню. Він навіть відмовився від постановочного гонорару, не бажаючи «робити гроші на крові».

Роки, що пройшли між купівлею Universal прав на «Список Шиндлера» і остаточним рішенням Спілберга про постановку картини, були витрачені не тільки на емоційний дорослішання режисера, а й на роботу над сценарієм. Його першу редакцію склав сам Томас Кеніллі , Але вона вийшла дуже об'ємною і занадто «розкиданої» для задуманої Спілбергом картини. Потім свої сили спробував Курт Людтке , Лауреат «Оскара» за сценарій фільму Сідні Поллака « з Африки », Але він відмовився від проекту після чотирьох років безплідних спроб зрозуміти і передати духовне переродження Шиндлера.

Нарешті, Спілберг найняв Стівена Заілляна , Сценариста « пробудження » Пенні Маршалл . Той склав спершу двогодинний, а потім тригодинний сценарій, в якому він постарався показати майже всі події книги з точки зору Шиндлера. Це був найпростіший і найефектніший спосіб дати глядачам зрозуміти, що персонаж пережив, що він бачив і що надихнуло його перетворитися з бізнесмена в праведника.

Текст був розширений за наполяганням режисера. Спілберг вирішив, що двогодинного полотна для такої історії буде мало і що для такого радикального переродження героя потрібно більше екранного часу, щоб це переродження було майже миттєвим, а поступовим, більш психологічно переконливим. Також Спілберг наполіг, щоб сценарій приділив більше часу персонажам-євреям. В іншому випадку вони вийшли б статистами у власній історії. Зокрема, Заіллян розширив епізод садистською ліквідації Краківського гетто (в 1943 році нацисти переселили євреїв з гетто в побудований в передмісті Кракова концтабір і розстріляли або відправили в Освенцім всіх, кого вважали непридатними для роботи). Спілберг хотів, щоб цей фрагмент фільму вийшов якомога більш моторошним, майже нестерпним для глядачів.

Зіграти головну роль у фільмі Спілберга були готові всі підходять за віком і зовнішності голлівудські зірки, але режисер відмовився від послуг таких знаменитостей, як Уоррен Бітті , Кевін Костнер і Мел Гібсон (Було б забавно, якби Шиндлера зіграв актор, пізніше прославився як «головний голлівудський антисеміт» через нездержливих висловлювань в п'яному вигляді). Спілберг вирішив, що Шиндлера повинен зіграти порівняно невідомий актор, щоб його зоряний ореол не завадив глядачам включитися в оповідання. Тому роль отримав ірландець Ліам Нісон - не "чорна конячка», але і не повноправна голлівудська зірка. На той час його найбільшої роллю був титульний герой « людини пітьми » Сема Реймі . Спілберг вибрав Нісона не через його ролей в кіно, а через бродвейського спектаклю «Анна Крісті» за п'єсою Юджина О'Ніла, який приніс ірландцеві номінацію на «Тоні».

Щоб підготувати зірку до ролі, Спілберг показував Нісону телеінтерв'ю його персонажа і зйомки Стіва Росса, колишнього глави студії Warner. Спілберг, який добре знав Росса, спирався на його образ, тому що бачив у ньому споріднену Шиндлеру душу - бізнесмена з авантюристичними жилкою і з добрим серцем. Режисер якось навіть сказав Россу, що зняв би його в ролі Шиндлера, якби студійний бос був на 15 років молодше.

Як і Оскар Шиндлер, «краківський кат» Амон Гёт, гауптштурмфюрер СС і комендант концтабору в Плашове (передмісті Кракова), був реальною людиною і психопатом з довідкою. Навіть лікарі СС в кінці війни визнали його психічно хворим і визначили в божевільню. На щастя для його численних жертв, це не завадило полякам після війни засудити Гета за його злочини. Його повісили неподалік від табору, де він особисто розстрілював в'язнів з вікна свого кабінету, якщо ті, як йому здавалося, занадто повільно рухалися або недостатньо споро працювали. Пфефферберг якось висловив всю суть нацистського мерзотника в декількох словах: «Коли ми бачили Гета, ми бачили смерть».

Цю роль Спілберг доручив англійцю Рейф Файнсу - як не дивно, після того як актор зіграв головні героїчні ролі в британських фільмах 1992 року « Грозовий перевал »І« Небезпечна людина: Лоуренс проти Аравії ». Режисер хотів показати в образі Гета абсолютне, але при цьому сексуальне і спокусливе зло, з відтінком самозакоханого байронического страждання: «Ах, я нещасний, мені так важко знищувати всіх цих нелюдів!» І Файнс, як здалося Спілбергу, був ідеальний в образі холодного, огидного, але все ж злегка людяного і привабливого нацистського негідника. Щоб вписатися в образ, актор поправився на 13 кг. У нацистській формі він був так схожий на Гета, що коли одного разу з ним зустрілася Людмила Пейдж, дружина Леопольда Пфефферберг, вона розгубилася від жаху. Бідній жінці на мить здалося, що головний страх її життя воскрес із мертвих.

Третім ключовим персонажем стрічки став єврей-бухгалтер Іцхак Штерн, завдяки якому Шиндлер очолив компанію «Емаль» і почав наймати євреїв, які обходилися дешевше, ніж робітники-поляки. Саме Штерн, як стверджує картина, найбільше вплинув на Шиндлера в його духовному подорожі від ділка до праведному. Ця роль дісталася британському лауреату «Оскара» Бену Кінгслі - зірці того самого фільму « Ганді », Який в 1983 році обійшов« Інопланетянина »в« Оськарниє »гонці. Як то кажуть, якщо не можеш їх перемогти, приєднайся до них!

Інші ролі в картині отримали порівняно невідомі в «великому кіно» актори самого різного походження. Найбільше, зрозуміло, у фільмі було євреїв і поляків, так як картина розповідала про євреїв і знімалася в Польщі. Так, нацистського начальника поліції Кракова Юліана Шернера зіграв популярний польський актор Анджей Северин , А єврейського поліцейського з гетто Марселя Голдберга зобразив народився на Україні ізраїльтянин Марк Іванір , Чиє ім'я зараз нерідко можна зустріти в титрах західних стрічок з російським присмаком. Всього в картині було 126 ролей зі словами і тисячі вакансій для «безсловесних» статистів.

Одягнути їх всіх по моді 1940-х виявилося нескладно. Поляки на початку 1990-х були такі бідні, що вони з готовністю продавали костюмерам фільму цілі гардероби залишилися від батьків костюмів і платтів. Досить було лише розмістити рекламні оголошення в популярних польських газетах.

Зайнявши у фільмі буквально натовпи іноземних виконавців, Спілберг подумував про те, щоб зняти картину на польському та німецькою мовами. Однак він швидко зрозумів, що якщо фільм буде показуватися з субтитрами, то це дасть глядачам привід не дивитися на екран в найжахливіших сценах і концентруватися на читанні замість спостереження за персонажами. «Публіка так легко не відбудеться!» - вирішив режисер. Правда, деякі сцени все ж були зняті не англійською мовою, щоб підкреслити, що дія розвивається в Польщі і Чехословаччини.

Улюблене кіно. Список Шиндлера

Світове кіно, від «Чапаєва» до «Матриці», подарувало нам безліч яскравих цитат, які стали приказками. В цій рубриці ми згадуємо знамениті кінофрази і розповідаємо про картинах, в яких вони були вимовлені.

Під час Другої світової війни німецький промисловець домовляється з армією і СС про використання праці євреїв на його фабриці. Поступово він переймається співчуттям до своїх робочих і перетворює свій бізнес в операцію з порятунку якомога більшого числа євреїв. Коли війна добігає кінця, він готується до від'їзду на Захід, щоб спробувати здатися американцям. Сердечно прощаючись, врятовані ним люди дарують йому кільце з написом на івриті. Його найближчий помічник пояснює, що це цитата з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ».

Щоб зацікавити американську публіку фільмом про Другу світову війну, їй зазвичай потрібно запропонувати картину, де хоча б один значимий герой - американець. Так влаштовано більшість голлівудських військових хітів, від « Касабланки »До« Безславних виродків ». Однак є в історії американського кіно популярна, найвідоміша картина про 1940-х, де немає ні американців, ні британців, ні французів. Поставив цю приголомшливу драму Стівен Спілберг , А називається вона « Список Шиндлера ».

Перераховуючи серед злочинів гітлерівської Німеччини анексію Судетської області Чехословаччини в 1938 році, ми часто забуваємо зазначити, що Судети були населені переважно німцями і що багато хто з них вітали і гаряче підтримували возз'єднання з рідним народом, від якого вони були відірвані під час розділу Австро-Угорської імперії .

Одним з таких «чеських» німців був уродженець Моравії Оскар Шиндлер. Член сепаратистської Судетської німецької партії, він з 1936 року був агентом абверу, німецької розвідки. Разом зі своїми соратниками він збирав відомості, необхідні для вторгнення гітлерівської армії, і вербував нових членів руху. У липні 1938 року був заарештований чеською владою, але довго чекати у в'язниці йому не довелося. 30 вересня того ж року Німеччина, Франція, Британія та Італія підписали Мюнхенську угоду, і як тільки гітлерівська армія почала приєднання Судет, Шиндлер були звільнений. Через місяць він подав заяву на вступ в Нацистську партію Німеччини (НСДАП), яке незабаром було задоволено.

Коли Третій рейх поглинув Чехословаччину цілком, Шиндлер продовжив працювати на Абвер. Часто буваючи в Польщі, він таємно готував нове німецьке вторгнення, що стало офіційним початком Другої світової війни. Після завоювання гітлерівцями Польщі Шиндлер переїхав до Кракова і зайнявся бізнесом. За допомогою своїх зв'язків він отримав контроль над раніше належала євреям фабрикою з виробництва емальованого посуду і незабаром почав використовувати на заводі єврейський працю (спочатку у Шиндлера працювали майже виключно поляки).

Подальша історія нині добре всім відома. Чим довше Шиндлер працював з євреями, тим більше він їм співчував, і його фабрика поступово перетворилася в таємну операцію з порятунку євреїв від концтаборів (оскільки завод виконував військові замовлення, Шиндлеру йшли назустріч, коли він просив захистити робітників від газових камер). Багато євреїв, формально вважалися на фабриці, були занадто старі, дуже юні або занадто слабкі, щоб в реальності там працювати, і згодом Шиндлер почав більше витрачати, ніж заробляти. До кінця війни він абсолютно розорився, але зате врятував 1200 євреїв. Деякі з них в подальшому містили його, коли він після війни безрезультатно намагався створювати нові бізнеси і щоразу виявлявся по вуха в боргах. Коли він помер в 1974 році, Шиндлер став єдиним членом НСДАП, з почестями похованим в Єрусалимі, на горі Сіон.

Серед врятованих Шиндлером євреїв був колишній вчитель фізкультури і офіцер польської армії Леопольд Пфефферберг - єдиний вцілілий з усієї його кровної рідні. Після війни Пфефферберг і його дружина перебралися в США, і з тих пір, як вони в 1950 році оселилися в Лос-Анджелесі і відкрили там магазин шкіряних виробів, Пфефферберг провів три десятиліття, оббиваючи пороги голлівудських студій і намагаючись переконати продюсерів зняти кіно про його рятівника . Його спроби не були абсолютно безрезультатні, але далі попередніх переговорів проект ні разу не просунувся.

Нарешті, в 1980 році Пфефферберг зміг зацікавити своїми розповідями і документами Томаса Кеніллі, відомого австралійського письменника і драматурга, який приїхав в Америку для зустрічі з читачами. Кеніллі настільки захопився історією «євреїв Шиндлера», що разом з Пфефферберг побував в Польщі для збору додаткових відомостей, а потім в 1982 році опублікував біографічний роман «Ковчег Шиндлера», виданий в Америці під назвою «Список Шиндлера».

Коли газета The New York Times надрукувала рецензію на цю книгу, президент студії Universal Сід Шейнберг надіслав її своєму колишньому протеже, на той час уже всесвітньо відомому режисерові Стівену Спілбергу. Так почалася історія фільму, що вийшов 11 років тому, в 1993 році.

В юності у Стівена Спілберга були досить складні відносини з його єврейством. З одного боку, батьки Спілберга, переїжджаючи з міста в місто, намагалися селитися подалі від єврейських громад, щоб ростити дітей, як їм підказували совість і здоровий глузд, а не непрохані поради сусідів. З іншого боку, вони все ж були ортодоксальними іудеями, і вони досить сильно виділялися на тлі християн, щоб їх сімома роками ображали і зневажали. Найгірше Стівену довелося в старших класах. Його мало не кожен день били, в нього кидали монетки (натяк на «єврейську жадібність» та на біблійні 30 срібняків), а «жидом» його називали по кілька разів на дню. Так що, навіть якщо б Спілберг спробував стати «просто американцем» (а він часом дуже цього хотів), що оточують б йому цього не дозволили.

Голокост ні головною темою розмов Спілбергом, але болісна пам'ять про нього жила в їхній родині. У містера Спілберга були загиблі в Європі родичі, а мати місіс Спілберг викладала англійську мову приїжджали в Америку єврейським іммігрантам і часто переказувала своїм рідним почуті від учнів моторошні історії. Коли Стівен був маленьким, його навчив вважати іммігрант, дивом вижив в Освенцімі. Чоловік вчив хлопчика цифрам, показуючи витатуйований у нього на руці порядковий номер. Правда, щоб в повній мірі усвідомити жах трагедії, майбутнього режисера все ж знадобився фільм - американська документальна стрічка 1956 року «Спотворений хрест», що розповідає про зліт і падіння нацистської Німеччини. Стівен побачив її на уроці в шостому класі, і вона справила на нього незабутнє враження.

Враження від прочитаного їм «Списку Шиндлера» було не менш сильним. Спілберг спочатку навіть не повірив, що це справжня історія. Але, звичайно, вона могла бути тільки справжньої. Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний? Якби сюжет «Списку» був вигадкою, автора книги підняли б на сміх!

Спілберг відразу ж загорівся ідеєю перенести історію Шиндлера на екран - не стільки тому, що це була історія про євреїв і голокост, скільки тому, що він відразу побачив, яку потужну і незвичайне для Голлівуду кіно можна зняти на основі «Списку Шиндлера». Хоча, звичайно, якби холокост ні частиною його сімейної історії, він би, можливо, злякався проекту без ясних комерційних перспектив ( «Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?»).

Незважаючи на весь свій інтерес до історії Шиндлера і книзі Кеніллі, Спілберг чітко розумів, що ще не дозрів для такого кіно. Надто вже велика була прірва між несамовитої драмою про голокост і двома останніми на той час стрічками режисера - захоплюючими сімейними блокбастерами « У пошуках втраченого ковчега »І« інопланетянин ». На своїй першій зустрічі з Пфефферберг Спілберг відверто зізнався, що йому потрібно ще років десять, щоб емоційно і професійно дорости до «Списку Шиндлера» і віддати книзі належне.

Студія Universal, однак, не стала чекати, поки Спілберг відчує себе вправі взятися за проект, і придбала права на екранізацію «Списку». Щоб не змушувати чекати студію, Пфефферберг, Кеніллі і всіх, хто хотів побачити Шиндлера на великому екрані, режисер спробував передати «Список» кому-небудь з шановних колег. Роман Поланскі , Мати якого загинула в Освенцимі, відмовився знімати картину, так як вважав, що це буде для нього занадто приватне кіно (багато років по тому він все ж поставив фільм про Голокост - « піаніст »). Мартін Скорсезе , Навпаки, погодився, але до того моменту, коли він в 1988 році знайшов час для роботи над «Списком», Спілберг вирішив, що все-таки повинен сам зняти фільм про Шиндлера. Щоб не образити одного, режисер передав Скорсезе свій проект ремейка класичного трилера « мис страху ».

До кінця 1980-х в фільмографії Спілберга з'явилися дві серйозні, «дорослі» картини - феміністська драма « Квіти лілові полів »І військова драма« імперія Сонця ». Злі язики говорили, що режисер знімає таке кіно, щоб випросити «Оскар» (всі знали, що він дуже засмутився, коли не отримав статуетку за «Інопланетянина»). Для Спілберга ж ці стрічки були етапами його творчого змужніння, необхідного для того, щоб підступитися до «Списку».

Спілберг остаточно зважився знімати «Список», коли помітив, що в Європі піднімає голову неонацизм і що в пресі всерйоз обговорюються «дослідження» тих, хто заперечує Голокосту. Крім того, на той час режисер став батьком (його перша дитина, Макс Спілберг, народився в 1985 році), і він хотів, щоб його діти росли в світі, де пам'ятають не тільки злодіїв Другої світової війни, а й її героїв.

Оскільки комерційні перспективи «Списку» залишалися неясними, Спілберг і Шейнберг, все ще очолював Universal, домовилися, що студія оплатить проект, якщо режисер перед цим зніме блокбастер про воскресіння динозаврів « Парк Юрського періоду ». Спілберг з готовністю погодився, оскільки вирішив, що не зможе зняти фільм про динозаврів відразу після фільму про Голокост. При цьому він був абсолютно впевнений, що «Список» провалився в прокаті, навіть якщо його бюджет буде скромним. Режисер вважав, що працює на майбутнє, а не на свій і студійний кишеню. Він навіть відмовився від постановочного гонорару, не бажаючи «робити гроші на крові».

Роки, що пройшли між купівлею Universal прав на «Список Шиндлера» і остаточним рішенням Спілберга про постановку картини, були витрачені не тільки на емоційний дорослішання режисера, а й на роботу над сценарієм. Його першу редакцію склав сам Томас Кеніллі , Але вона вийшла дуже об'ємною і занадто «розкиданої» для задуманої Спілбергом картини. Потім свої сили спробував Курт Людтке , Лауреат «Оскара» за сценарій фільму Сідні Поллака « з Африки », Але він відмовився від проекту після чотирьох років безплідних спроб зрозуміти і передати духовне переродження Шиндлера.

Нарешті, Спілберг найняв Стівена Заілляна , Сценариста « пробудження » Пенні Маршалл . Той склав спершу двогодинний, а потім тригодинний сценарій, в якому він постарався показати майже всі події книги з точки зору Шиндлера. Це був найпростіший і найефектніший спосіб дати глядачам зрозуміти, що персонаж пережив, що він бачив і що надихнуло його перетворитися з бізнесмена в праведника.

Текст був розширений за наполяганням режисера. Спілберг вирішив, що двогодинного полотна для такої історії буде мало і що для такого радикального переродження героя потрібно більше екранного часу, щоб це переродження було майже миттєвим, а поступовим, більш психологічно переконливим. Також Спілберг наполіг, щоб сценарій приділив більше часу персонажам-євреям. В іншому випадку вони вийшли б статистами у власній історії. Зокрема, Заіллян розширив епізод садистською ліквідації Краківського гетто (в 1943 році нацисти переселили євреїв з гетто в побудований в передмісті Кракова концтабір і розстріляли або відправили в Освенцім всіх, кого вважали непридатними для роботи). Спілберг хотів, щоб цей фрагмент фільму вийшов якомога більш моторошним, майже нестерпним для глядачів.

Зіграти головну роль у фільмі Спілберга були готові всі підходять за віком і зовнішності голлівудські зірки, але режисер відмовився від послуг таких знаменитостей, як Уоррен Бітті , Кевін Костнер і Мел Гібсон (Було б забавно, якби Шиндлера зіграв актор, пізніше прославився як «головний голлівудський антисеміт» через нездержливих висловлювань в п'яному вигляді). Спілберг вирішив, що Шиндлера повинен зіграти порівняно невідомий актор, щоб його зоряний ореол не завадив глядачам включитися в оповідання. Тому роль отримав ірландець Ліам Нісон - не "чорна конячка», але і не повноправна голлівудська зірка. На той час його найбільшої роллю був титульний герой « людини пітьми » Сема Реймі . Спілберг вибрав Нісона не через його ролей в кіно, а через бродвейського спектаклю «Анна Крісті» за п'єсою Юджина О'Ніла, який приніс ірландцеві номінацію на «Тоні».

Щоб підготувати зірку до ролі, Спілберг показував Нісону телеінтерв'ю його персонажа і зйомки Стіва Росса, колишнього глави студії Warner. Спілберг, який добре знав Росса, спирався на його образ, тому що бачив у ньому споріднену Шиндлеру душу - бізнесмена з авантюристичними жилкою і з добрим серцем. Режисер якось навіть сказав Россу, що зняв би його в ролі Шиндлера, якби студійний бос був на 15 років молодше.

Як і Оскар Шиндлер, «краківський кат» Амон Гёт, гауптштурмфюрер СС і комендант концтабору в Плашове (передмісті Кракова), був реальною людиною і психопатом з довідкою. Навіть лікарі СС в кінці війни визнали його психічно хворим і визначили в божевільню. На щастя для його численних жертв, це не завадило полякам після війни засудити Гета за його злочини. Його повісили неподалік від табору, де він особисто розстрілював в'язнів з вікна свого кабінету, якщо ті, як йому здавалося, занадто повільно рухалися або недостатньо споро працювали. Пфефферберг якось висловив всю суть нацистського мерзотника в декількох словах: «Коли ми бачили Гета, ми бачили смерть».

Цю роль Спілберг доручив англійцю Рейф Файнсу - як не дивно, після того як актор зіграв головні героїчні ролі в британських фільмах 1992 року « Грозовий перевал »І« Небезпечна людина: Лоуренс проти Аравії ». Режисер хотів показати в образі Гета абсолютне, але при цьому сексуальне і спокусливе зло, з відтінком самозакоханого байронического страждання: «Ах, я нещасний, мені так важко знищувати всіх цих нелюдів!» І Файнс, як здалося Спілбергу, був ідеальний в образі холодного, огидного, але все ж злегка людяного і привабливого нацистського негідника. Щоб вписатися в образ, актор поправився на 13 кг. У нацистській формі він був так схожий на Гета, що коли одного разу з ним зустрілася Людмила Пейдж, дружина Леопольда Пфефферберг, вона розгубилася від жаху. Бідній жінці на мить здалося, що головний страх її життя воскрес із мертвих.

Третім ключовим персонажем стрічки став єврей-бухгалтер Іцхак Штерн, завдяки якому Шиндлер очолив компанію «Емаль» і почав наймати євреїв, які обходилися дешевше, ніж робітники-поляки. Саме Штерн, як стверджує картина, найбільше вплинув на Шиндлера в його духовному подорожі від ділка до праведному. Ця роль дісталася британському лауреату «Оскара» Бену Кінгслі - зірці того самого фільму « Ганді », Який в 1983 році обійшов« Інопланетянина »в« Оськарниє »гонці. Як то кажуть, якщо не можеш їх перемогти, приєднайся до них!

Інші ролі в картині отримали порівняно невідомі в «великому кіно» актори самого різного походження. Найбільше, зрозуміло, у фільмі було євреїв і поляків, так як картина розповідала про євреїв і знімалася в Польщі. Так, нацистського начальника поліції Кракова Юліана Шернера зіграв популярний польський актор Анджей Северин , А єврейського поліцейського з гетто Марселя Голдберга зобразив народився на Україні ізраїльтянин Марк Іванір , Чиє ім'я зараз нерідко можна зустріти в титрах західних стрічок з російським присмаком. Всього в картині було 126 ролей зі словами і тисячі вакансій для «безсловесних» статистів.

Одягнути їх всіх по моді 1940-х виявилося нескладно. Поляки на початку 1990-х були такі бідні, що вони з готовністю продавали костюмерам фільму цілі гардероби залишилися від батьків костюмів і платтів. Досить було лише розмістити рекламні оголошення в популярних польських газетах.

Зайнявши у фільмі буквально натовпи іноземних виконавців, Спілберг подумував про те, щоб зняти картину на польському та німецькою мовами. Однак він швидко зрозумів, що якщо фільм буде показуватися з субтитрами, то це дасть глядачам привід не дивитися на екран в найжахливіших сценах і концентруватися на читанні замість спостереження за персонажами. «Публіка так легко не відбудеться!» - вирішив режисер. Правда, деякі сцени все ж були зняті не англійською мовою, щоб підкреслити, що дія розвивається в Польщі і Чехословаччини.

Улюблене кіно. Список Шиндлера

Світове кіно, від «Чапаєва» до «Матриці», подарувало нам безліч яскравих цитат, які стали приказками. В цій рубриці ми згадуємо знамениті кінофрази і розповідаємо про картинах, в яких вони були вимовлені.

Під час Другої світової війни німецький промисловець домовляється з армією і СС про використання праці євреїв на його фабриці. Поступово він переймається співчуттям до своїх робочих і перетворює свій бізнес в операцію з порятунку якомога більшого числа євреїв. Коли війна добігає кінця, він готується до від'їзду на Захід, щоб спробувати здатися американцям. Сердечно прощаючись, врятовані ним люди дарують йому кільце з написом на івриті. Його найближчий помічник пояснює, що це цитата з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ».

Щоб зацікавити американську публіку фільмом про Другу світову війну, їй зазвичай потрібно запропонувати картину, де хоча б один значимий герой - американець. Так влаштовано більшість голлівудських військових хітів, від « Касабланки »До« Безславних виродків ». Однак є в історії американського кіно популярна, найвідоміша картина про 1940-х, де немає ні американців, ні британців, ні французів. Поставив цю приголомшливу драму Стівен Спілберг , А називається вона « Список Шиндлера ».

Перераховуючи серед злочинів гітлерівської Німеччини анексію Судетської області Чехословаччини в 1938 році, ми часто забуваємо зазначити, що Судети були населені переважно німцями і що багато хто з них вітали і гаряче підтримували возз'єднання з рідним народом, від якого вони були відірвані під час розділу Австро-Угорської імперії .

Одним з таких «чеських» німців був уродженець Моравії Оскар Шиндлер. Член сепаратистської Судетської німецької партії, він з 1936 року був агентом абверу, німецької розвідки. Разом зі своїми соратниками він збирав відомості, необхідні для вторгнення гітлерівської армії, і вербував нових членів руху. У липні 1938 року був заарештований чеською владою, але довго чекати у в'язниці йому не довелося. 30 вересня того ж року Німеччина, Франція, Британія та Італія підписали Мюнхенську угоду, і як тільки гітлерівська армія почала приєднання Судет, Шиндлер були звільнений. Через місяць він подав заяву на вступ в Нацистську партію Німеччини (НСДАП), яке незабаром було задоволено.

Коли Третій рейх поглинув Чехословаччину цілком, Шиндлер продовжив працювати на Абвер. Часто буваючи в Польщі, він таємно готував нове німецьке вторгнення, що стало офіційним початком Другої світової війни. Після завоювання гітлерівцями Польщі Шиндлер переїхав до Кракова і зайнявся бізнесом. За допомогою своїх зв'язків він отримав контроль над раніше належала євреям фабрикою з виробництва емальованого посуду і незабаром почав використовувати на заводі єврейський працю (спочатку у Шиндлера працювали майже виключно поляки).

Подальша історія нині добре всім відома. Чим довше Шиндлер працював з євреями, тим більше він їм співчував, і його фабрика поступово перетворилася в таємну операцію з порятунку євреїв від концтаборів (оскільки завод виконував військові замовлення, Шиндлеру йшли назустріч, коли він просив захистити робітників від газових камер). Багато євреїв, формально вважалися на фабриці, були занадто старі, дуже юні або занадто слабкі, щоб в реальності там працювати, і згодом Шиндлер почав більше витрачати, ніж заробляти. До кінця війни він абсолютно розорився, але зате врятував 1200 євреїв. Деякі з них в подальшому містили його, коли він після війни безрезультатно намагався створювати нові бізнеси і щоразу виявлявся по вуха в боргах. Коли він помер в 1974 році, Шиндлер став єдиним членом НСДАП, з почестями похованим в Єрусалимі, на горі Сіон.

Серед врятованих Шиндлером євреїв був колишній вчитель фізкультури і офіцер польської армії Леопольд Пфефферберг - єдиний вцілілий з усієї його кровної рідні. Після війни Пфефферберг і його дружина перебралися в США, і з тих пір, як вони в 1950 році оселилися в Лос-Анджелесі і відкрили там магазин шкіряних виробів, Пфефферберг провів три десятиліття, оббиваючи пороги голлівудських студій і намагаючись переконати продюсерів зняти кіно про його рятівника . Його спроби не були абсолютно безрезультатні, але далі попередніх переговорів проект ні разу не просунувся.

Нарешті, в 1980 році Пфефферберг зміг зацікавити своїми розповідями і документами Томаса Кеніллі, відомого австралійського письменника і драматурга, який приїхав в Америку для зустрічі з читачами. Кеніллі настільки захопився історією «євреїв Шиндлера», що разом з Пфефферберг побував в Польщі для збору додаткових відомостей, а потім в 1982 році опублікував біографічний роман «Ковчег Шиндлера», виданий в Америці під назвою «Список Шиндлера».

Коли газета The New York Times надрукувала рецензію на цю книгу, президент студії Universal Сід Шейнберг надіслав її своєму колишньому протеже, на той час уже всесвітньо відомому режисерові Стівену Спілбергу. Так почалася історія фільму, що вийшов 11 років тому, в 1993 році.

В юності у Стівена Спілберга були досить складні відносини з його єврейством. З одного боку, батьки Спілберга, переїжджаючи з міста в місто, намагалися селитися подалі від єврейських громад, щоб ростити дітей, як їм підказували совість і здоровий глузд, а не непрохані поради сусідів. З іншого боку, вони все ж були ортодоксальними іудеями, і вони досить сильно виділялися на тлі християн, щоб їх сімома роками ображали і зневажали. Найгірше Стівену довелося в старших класах. Його мало не кожен день били, в нього кидали монетки (натяк на «єврейську жадібність» та на біблійні 30 срібняків), а «жидом» його називали по кілька разів на дню. Так що, навіть якщо б Спілберг спробував стати «просто американцем» (а він часом дуже цього хотів), що оточують б йому цього не дозволили.

Голокост ні головною темою розмов Спілбергом, але болісна пам'ять про нього жила в їхній родині. У містера Спілберга були загиблі в Європі родичі, а мати місіс Спілберг викладала англійську мову приїжджали в Америку єврейським іммігрантам і часто переказувала своїм рідним почуті від учнів моторошні історії. Коли Стівен був маленьким, його навчив вважати іммігрант, дивом вижив в Освенцімі. Чоловік вчив хлопчика цифрам, показуючи витатуйований у нього на руці порядковий номер. Правда, щоб в повній мірі усвідомити жах трагедії, майбутнього режисера все ж знадобився фільм - американська документальна стрічка 1956 року «Спотворений хрест», що розповідає про зліт і падіння нацистської Німеччини. Стівен побачив її на уроці в шостому класі, і вона справила на нього незабутнє враження.

Враження від прочитаного їм «Списку Шиндлера» було не менш сильним. Спілберг спочатку навіть не повірив, що це справжня історія. Але, звичайно, вона могла бути тільки справжньої. Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний? Якби сюжет «Списку» був вигадкою, автора книги підняли б на сміх!

Спілберг відразу ж загорівся ідеєю перенести історію Шиндлера на екран - не стільки тому, що це була історія про євреїв і голокост, скільки тому, що він відразу побачив, яку потужну і незвичайне для Голлівуду кіно можна зняти на основі «Списку Шиндлера». Хоча, звичайно, якби холокост ні частиною його сімейної історії, він би, можливо, злякався проекту без ясних комерційних перспектив ( «Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?»).

Незважаючи на весь свій інтерес до історії Шиндлера і книзі Кеніллі, Спілберг чітко розумів, що ще не дозрів для такого кіно. Надто вже велика була прірва між несамовитої драмою про голокост і двома останніми на той час стрічками режисера - захоплюючими сімейними блокбастерами « У пошуках втраченого ковчега »І« інопланетянин ». На своїй першій зустрічі з Пфефферберг Спілберг відверто зізнався, що йому потрібно ще років десять, щоб емоційно і професійно дорости до «Списку Шиндлера» і віддати книзі належне.

Студія Universal, однак, не стала чекати, поки Спілберг відчує себе вправі взятися за проект, і придбала права на екранізацію «Списку». Щоб не змушувати чекати студію, Пфефферберг, Кеніллі і всіх, хто хотів побачити Шиндлера на великому екрані, режисер спробував передати «Список» кому-небудь з шановних колег. Роман Поланскі , Мати якого загинула в Освенцимі, відмовився знімати картину, так як вважав, що це буде для нього занадто приватне кіно (багато років по тому він все ж поставив фільм про Голокост - « піаніст »). Мартін Скорсезе , Навпаки, погодився, але до того моменту, коли він в 1988 році знайшов час для роботи над «Списком», Спілберг вирішив, що все-таки повинен сам зняти фільм про Шиндлера. Щоб не образити одного, режисер передав Скорсезе свій проект ремейка класичного трилера « мис страху ».

До кінця 1980-х в фільмографії Спілберга з'явилися дві серйозні, «дорослі» картини - феміністська драма « Квіти лілові полів »І військова драма« імперія Сонця ». Злі язики говорили, що режисер знімає таке кіно, щоб випросити «Оскар» (всі знали, що він дуже засмутився, коли не отримав статуетку за «Інопланетянина»). Для Спілберга ж ці стрічки були етапами його творчого змужніння, необхідного для того, щоб підступитися до «Списку».

Спілберг остаточно зважився знімати «Список», коли помітив, що в Європі піднімає голову неонацизм і що в пресі всерйоз обговорюються «дослідження» тих, хто заперечує Голокосту. Крім того, на той час режисер став батьком (його перша дитина, Макс Спілберг, народився в 1985 році), і він хотів, щоб його діти росли в світі, де пам'ятають не тільки злодіїв Другої світової війни, а й її героїв.

Оскільки комерційні перспективи «Списку» залишалися неясними, Спілберг і Шейнберг, все ще очолював Universal, домовилися, що студія оплатить проект, якщо режисер перед цим зніме блокбастер про воскресіння динозаврів « Парк Юрського періоду ». Спілберг з готовністю погодився, оскільки вирішив, що не зможе зняти фільм про динозаврів відразу після фільму про Голокост. При цьому він був абсолютно впевнений, що «Список» провалився в прокаті, навіть якщо його бюджет буде скромним. Режисер вважав, що працює на майбутнє, а не на свій і студійний кишеню. Він навіть відмовився від постановочного гонорару, не бажаючи «робити гроші на крові».

Роки, що пройшли між купівлею Universal прав на «Список Шиндлера» і остаточним рішенням Спілберга про постановку картини, були витрачені не тільки на емоційний дорослішання режисера, а й на роботу над сценарієм. Його першу редакцію склав сам Томас Кеніллі , Але вона вийшла дуже об'ємною і занадто «розкиданої» для задуманої Спілбергом картини. Потім свої сили спробував Курт Людтке , Лауреат «Оскара» за сценарій фільму Сідні Поллака « з Африки », Але він відмовився від проекту після чотирьох років безплідних спроб зрозуміти і передати духовне переродження Шиндлера.

Нарешті, Спілберг найняв Стівена Заілляна , Сценариста « пробудження » Пенні Маршалл . Той склав спершу двогодинний, а потім тригодинний сценарій, в якому він постарався показати майже всі події книги з точки зору Шиндлера. Це був найпростіший і найефектніший спосіб дати глядачам зрозуміти, що персонаж пережив, що він бачив і що надихнуло його перетворитися з бізнесмена в праведника.

Текст був розширений за наполяганням режисера. Спілберг вирішив, що двогодинного полотна для такої історії буде мало і що для такого радикального переродження героя потрібно більше екранного часу, щоб це переродження було майже миттєвим, а поступовим, більш психологічно переконливим. Також Спілберг наполіг, щоб сценарій приділив більше часу персонажам-євреям. В іншому випадку вони вийшли б статистами у власній історії. Зокрема, Заіллян розширив епізод садистською ліквідації Краківського гетто (в 1943 році нацисти переселили євреїв з гетто в побудований в передмісті Кракова концтабір і розстріляли або відправили в Освенцім всіх, кого вважали непридатними для роботи). Спілберг хотів, щоб цей фрагмент фільму вийшов якомога більш моторошним, майже нестерпним для глядачів.

Зіграти головну роль у фільмі Спілберга були готові всі підходять за віком і зовнішності голлівудські зірки, але режисер відмовився від послуг таких знаменитостей, як Уоррен Бітті , Кевін Костнер і Мел Гібсон (Було б забавно, якби Шиндлера зіграв актор, пізніше прославився як «головний голлівудський антисеміт» через нездержливих висловлювань в п'яному вигляді). Спілберг вирішив, що Шиндлера повинен зіграти порівняно невідомий актор, щоб його зоряний ореол не завадив глядачам включитися в оповідання. Тому роль отримав ірландець Ліам Нісон - не "чорна конячка», але і не повноправна голлівудська зірка. На той час його найбільшої роллю був титульний герой « людини пітьми » Сема Реймі . Спілберг вибрав Нісона не через його ролей в кіно, а через бродвейського спектаклю «Анна Крісті» за п'єсою Юджина О'Ніла, який приніс ірландцеві номінацію на «Тоні».

Щоб підготувати зірку до ролі, Спілберг показував Нісону телеінтерв'ю його персонажа і зйомки Стіва Росса, колишнього глави студії Warner. Спілберг, який добре знав Росса, спирався на його образ, тому що бачив у ньому споріднену Шиндлеру душу - бізнесмена з авантюристичними жилкою і з добрим серцем. Режисер якось навіть сказав Россу, що зняв би його в ролі Шиндлера, якби студійний бос був на 15 років молодше.

Як і Оскар Шиндлер, «краківський кат» Амон Гёт, гауптштурмфюрер СС і комендант концтабору в Плашове (передмісті Кракова), був реальною людиною і психопатом з довідкою. Навіть лікарі СС в кінці війни визнали його психічно хворим і визначили в божевільню. На щастя для його численних жертв, це не завадило полякам після війни засудити Гета за його злочини. Його повісили неподалік від табору, де він особисто розстрілював в'язнів з вікна свого кабінету, якщо ті, як йому здавалося, занадто повільно рухалися або недостатньо споро працювали. Пфефферберг якось висловив всю суть нацистського мерзотника в декількох словах: «Коли ми бачили Гета, ми бачили смерть».

Цю роль Спілберг доручив англійцю Рейф Файнсу - як не дивно, після того як актор зіграв головні героїчні ролі в британських фільмах 1992 року « Грозовий перевал »І« Небезпечна людина: Лоуренс проти Аравії ». Режисер хотів показати в образі Гета абсолютне, але при цьому сексуальне і спокусливе зло, з відтінком самозакоханого байронического страждання: «Ах, я нещасний, мені так важко знищувати всіх цих нелюдів!» І Файнс, як здалося Спілбергу, був ідеальний в образі холодного, огидного, але все ж злегка людяного і привабливого нацистського негідника. Щоб вписатися в образ, актор поправився на 13 кг. У нацистській формі він був так схожий на Гета, що коли одного разу з ним зустрілася Людмила Пейдж, дружина Леопольда Пфефферберг, вона розгубилася від жаху. Бідній жінці на мить здалося, що головний страх її життя воскрес із мертвих.

Третім ключовим персонажем стрічки став єврей-бухгалтер Іцхак Штерн, завдяки якому Шиндлер очолив компанію «Емаль» і почав наймати євреїв, які обходилися дешевше, ніж робітники-поляки. Саме Штерн, як стверджує картина, найбільше вплинув на Шиндлера в його духовному подорожі від ділка до праведному. Ця роль дісталася британському лауреату «Оскара» Бену Кінгслі - зірці того самого фільму « Ганді », Який в 1983 році обійшов« Інопланетянина »в« Оськарниє »гонці. Як то кажуть, якщо не можеш їх перемогти, приєднайся до них!

Інші ролі в картині отримали порівняно невідомі в «великому кіно» актори самого різного походження. Найбільше, зрозуміло, у фільмі було євреїв і поляків, так як картина розповідала про євреїв і знімалася в Польщі. Так, нацистського начальника поліції Кракова Юліана Шернера зіграв популярний польський актор Анджей Северин , А єврейського поліцейського з гетто Марселя Голдберга зобразив народився на Україні ізраїльтянин Марк Іванір , Чиє ім'я зараз нерідко можна зустріти в титрах західних стрічок з російським присмаком. Всього в картині було 126 ролей зі словами і тисячі вакансій для «безсловесних» статистів.

Одягнути їх всіх по моді 1940-х виявилося нескладно. Поляки на початку 1990-х були такі бідні, що вони з готовністю продавали костюмерам фільму цілі гардероби залишилися від батьків костюмів і платтів. Досить було лише розмістити рекламні оголошення в популярних польських газетах.

Зайнявши у фільмі буквально натовпи іноземних виконавців, Спілберг подумував про те, щоб зняти картину на польському та німецькою мовами. Однак він швидко зрозумів, що якщо фільм буде показуватися з субтитрами, то це дасть глядачам привід не дивитися на екран в найжахливіших сценах і концентруватися на читанні замість спостереження за персонажами. «Публіка так легко не відбудеться!» - вирішив режисер. Правда, деякі сцени все ж були зняті не англійською мовою, щоб підкреслити, що дія розвивається в Польщі і Чехословаччини.

Улюблене кіно. Список Шиндлера

Світове кіно, від «Чапаєва» до «Матриці», подарувало нам безліч яскравих цитат, які стали приказками. В цій рубриці ми згадуємо знамениті кінофрази і розповідаємо про картинах, в яких вони були вимовлені.

Під час Другої світової війни німецький промисловець домовляється з армією і СС про використання праці євреїв на його фабриці. Поступово він переймається співчуттям до своїх робочих і перетворює свій бізнес в операцію з порятунку якомога більшого числа євреїв. Коли війна добігає кінця, він готується до від'їзду на Захід, щоб спробувати здатися американцям. Сердечно прощаючись, врятовані ним люди дарують йому кільце з написом на івриті. Його найближчий помічник пояснює, що це цитата з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ».

Щоб зацікавити американську публіку фільмом про Другу світову війну, їй зазвичай потрібно запропонувати картину, де хоча б один значимий герой - американець. Так влаштовано більшість голлівудських військових хітів, від « Касабланки »До« Безславних виродків ». Однак є в історії американського кіно популярна, найвідоміша картина про 1940-х, де немає ні американців, ні британців, ні французів. Поставив цю приголомшливу драму Стівен Спілберг , А називається вона « Список Шиндлера ».

Перераховуючи серед злочинів гітлерівської Німеччини анексію Судетської області Чехословаччини в 1938 році, ми часто забуваємо зазначити, що Судети були населені переважно німцями і що багато хто з них вітали і гаряче підтримували возз'єднання з рідним народом, від якого вони були відірвані під час розділу Австро-Угорської імперії .

Одним з таких «чеських» німців був уродженець Моравії Оскар Шиндлер. Член сепаратистської Судетської німецької партії, він з 1936 року був агентом абверу, німецької розвідки. Разом зі своїми соратниками він збирав відомості, необхідні для вторгнення гітлерівської армії, і вербував нових членів руху. У липні 1938 року був заарештований чеською владою, але довго чекати у в'язниці йому не довелося. 30 вересня того ж року Німеччина, Франція, Британія та Італія підписали Мюнхенську угоду, і як тільки гітлерівська армія почала приєднання Судет, Шиндлер були звільнений. Через місяць він подав заяву на вступ в Нацистську партію Німеччини (НСДАП), яке незабаром було задоволено.

Коли Третій рейх поглинув Чехословаччину цілком, Шиндлер продовжив працювати на Абвер. Часто буваючи в Польщі, він таємно готував нове німецьке вторгнення, що стало офіційним початком Другої світової війни. Після завоювання гітлерівцями Польщі Шиндлер переїхав до Кракова і зайнявся бізнесом. За допомогою своїх зв'язків він отримав контроль над раніше належала євреям фабрикою з виробництва емальованого посуду і незабаром почав використовувати на заводі єврейський працю (спочатку у Шиндлера працювали майже виключно поляки).

Подальша історія нині добре всім відома. Чим довше Шиндлер працював з євреями, тим більше він їм співчував, і його фабрика поступово перетворилася в таємну операцію з порятунку євреїв від концтаборів (оскільки завод виконував військові замовлення, Шиндлеру йшли назустріч, коли він просив захистити робітників від газових камер). Багато євреїв, формально вважалися на фабриці, були занадто старі, дуже юні або занадто слабкі, щоб в реальності там працювати, і згодом Шиндлер почав більше витрачати, ніж заробляти. До кінця війни він абсолютно розорився, але зате врятував 1200 євреїв. Деякі з них в подальшому містили його, коли він після війни безрезультатно намагався створювати нові бізнеси і щоразу виявлявся по вуха в боргах. Коли він помер в 1974 році, Шиндлер став єдиним членом НСДАП, з почестями похованим в Єрусалимі, на горі Сіон.

Серед врятованих Шиндлером євреїв був колишній вчитель фізкультури і офіцер польської армії Леопольд Пфефферберг - єдиний вцілілий з усієї його кровної рідні. Після війни Пфефферберг і його дружина перебралися в США, і з тих пір, як вони в 1950 році оселилися в Лос-Анджелесі і відкрили там магазин шкіряних виробів, Пфефферберг провів три десятиліття, оббиваючи пороги голлівудських студій і намагаючись переконати продюсерів зняти кіно про його рятівника . Його спроби не були абсолютно безрезультатні, але далі попередніх переговорів проект ні разу не просунувся.

Нарешті, в 1980 році Пфефферберг зміг зацікавити своїми розповідями і документами Томаса Кеніллі, відомого австралійського письменника і драматурга, який приїхав в Америку для зустрічі з читачами. Кеніллі настільки захопився історією «євреїв Шиндлера», що разом з Пфефферберг побував в Польщі для збору додаткових відомостей, а потім в 1982 році опублікував біографічний роман «Ковчег Шиндлера», виданий в Америці під назвою «Список Шиндлера».

Коли газета The New York Times надрукувала рецензію на цю книгу, президент студії Universal Сід Шейнберг надіслав її своєму колишньому протеже, на той час уже всесвітньо відомому режисерові Стівену Спілбергу. Так почалася історія фільму, що вийшов 11 років тому, в 1993 році.

В юності у Стівена Спілберга були досить складні відносини з його єврейством. З одного боку, батьки Спілберга, переїжджаючи з міста в місто, намагалися селитися подалі від єврейських громад, щоб ростити дітей, як їм підказували совість і здоровий глузд, а не непрохані поради сусідів. З іншого боку, вони все ж були ортодоксальними іудеями, і вони досить сильно виділялися на тлі християн, щоб їх сімома роками ображали і зневажали. Найгірше Стівену довелося в старших класах. Його мало не кожен день били, в нього кидали монетки (натяк на «єврейську жадібність» та на біблійні 30 срібняків), а «жидом» його називали по кілька разів на дню. Так що, навіть якщо б Спілберг спробував стати «просто американцем» (а він часом дуже цього хотів), що оточують б йому цього не дозволили.

Голокост ні головною темою розмов Спілбергом, але болісна пам'ять про нього жила в їхній родині. У містера Спілберга були загиблі в Європі родичі, а мати місіс Спілберг викладала англійську мову приїжджали в Америку єврейським іммігрантам і часто переказувала своїм рідним почуті від учнів моторошні історії. Коли Стівен був маленьким, його навчив вважати іммігрант, дивом вижив в Освенцімі. Чоловік вчив хлопчика цифрам, показуючи витатуйований у нього на руці порядковий номер. Правда, щоб в повній мірі усвідомити жах трагедії, майбутнього режисера все ж знадобився фільм - американська документальна стрічка 1956 року «Спотворений хрест», що розповідає про зліт і падіння нацистської Німеччини. Стівен побачив її на уроці в шостому класі, і вона справила на нього незабутнє враження.

Враження від прочитаного їм «Списку Шиндлера» було не менш сильним. Спілберг спочатку навіть не повірив, що це справжня історія. Але, звичайно, вона могла бути тільки справжньої. Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний? Якби сюжет «Списку» був вигадкою, автора книги підняли б на сміх!

Спілберг відразу ж загорівся ідеєю перенести історію Шиндлера на екран - не стільки тому, що це була історія про євреїв і голокост, скільки тому, що він відразу побачив, яку потужну і незвичайне для Голлівуду кіно можна зняти на основі «Списку Шиндлера». Хоча, звичайно, якби холокост ні частиною його сімейної історії, він би, можливо, злякався проекту без ясних комерційних перспектив ( «Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?»).

Незважаючи на весь свій інтерес до історії Шиндлера і книзі Кеніллі, Спілберг чітко розумів, що ще не дозрів для такого кіно. Надто вже велика була прірва між несамовитої драмою про голокост і двома останніми на той час стрічками режисера - захоплюючими сімейними блокбастерами « У пошуках втраченого ковчега »І« інопланетянин ». На своїй першій зустрічі з Пфефферберг Спілберг відверто зізнався, що йому потрібно ще років десять, щоб емоційно і професійно дорости до «Списку Шиндлера» і віддати книзі належне.

Студія Universal, однак, не стала чекати, поки Спілберг відчує себе вправі взятися за проект, і придбала права на екранізацію «Списку». Щоб не змушувати чекати студію, Пфефферберг, Кеніллі і всіх, хто хотів побачити Шиндлера на великому екрані, режисер спробував передати «Список» кому-небудь з шановних колег. Роман Поланскі , Мати якого загинула в Освенцимі, відмовився знімати картину, так як вважав, що це буде для нього занадто приватне кіно (багато років по тому він все ж поставив фільм про Голокост - « піаніст »). Мартін Скорсезе , Навпаки, погодився, але до того моменту, коли він в 1988 році знайшов час для роботи над «Списком», Спілберг вирішив, що все-таки повинен сам зняти фільм про Шиндлера. Щоб не образити одного, режисер передав Скорсезе свій проект ремейка класичного трилера « мис страху ».

До кінця 1980-х в фільмографії Спілберга з'явилися дві серйозні, «дорослі» картини - феміністська драма « Квіти лілові полів »І військова драма« імперія Сонця ». Злі язики говорили, що режисер знімає таке кіно, щоб випросити «Оскар» (всі знали, що він дуже засмутився, коли не отримав статуетку за «Інопланетянина»). Для Спілберга ж ці стрічки були етапами його творчого змужніння, необхідного для того, щоб підступитися до «Списку».

Спілберг остаточно зважився знімати «Список», коли помітив, що в Європі піднімає голову неонацизм і що в пресі всерйоз обговорюються «дослідження» тих, хто заперечує Голокосту. Крім того, на той час режисер став батьком (його перша дитина, Макс Спілберг, народився в 1985 році), і він хотів, щоб його діти росли в світі, де пам'ятають не тільки злодіїв Другої світової війни, а й її героїв.

Оскільки комерційні перспективи «Списку» залишалися неясними, Спілберг і Шейнберг, все ще очолював Universal, домовилися, що студія оплатить проект, якщо режисер перед цим зніме блокбастер про воскресіння динозаврів « Парк Юрського періоду ». Спілберг з готовністю погодився, оскільки вирішив, що не зможе зняти фільм про динозаврів відразу після фільму про Голокост. При цьому він був абсолютно впевнений, що «Список» провалився в прокаті, навіть якщо його бюджет буде скромним. Режисер вважав, що працює на майбутнє, а не на свій і студійний кишеню. Він навіть відмовився від постановочного гонорару, не бажаючи «робити гроші на крові».

Роки, що пройшли між купівлею Universal прав на «Список Шиндлера» і остаточним рішенням Спілберга про постановку картини, були витрачені не тільки на емоційний дорослішання режисера, а й на роботу над сценарієм. Його першу редакцію склав сам Томас Кеніллі , Але вона вийшла дуже об'ємною і занадто «розкиданої» для задуманої Спілбергом картини. Потім свої сили спробував Курт Людтке , Лауреат «Оскара» за сценарій фільму Сідні Поллака « з Африки », Але він відмовився від проекту після чотирьох років безплідних спроб зрозуміти і передати духовне переродження Шиндлера.

Нарешті, Спілберг найняв Стівена Заілляна , Сценариста « пробудження » Пенні Маршалл . Той склав спершу двогодинний, а потім тригодинний сценарій, в якому він постарався показати майже всі події книги з точки зору Шиндлера. Це був найпростіший і найефектніший спосіб дати глядачам зрозуміти, що персонаж пережив, що він бачив і що надихнуло його перетворитися з бізнесмена в праведника.

Текст був розширений за наполяганням режисера. Спілберг вирішив, що двогодинного полотна для такої історії буде мало і що для такого радикального переродження героя потрібно більше екранного часу, щоб це переродження було майже миттєвим, а поступовим, більш психологічно переконливим. Також Спілберг наполіг, щоб сценарій приділив більше часу персонажам-євреям. В іншому випадку вони вийшли б статистами у власній історії. Зокрема, Заіллян розширив епізод садистською ліквідації Краківського гетто (в 1943 році нацисти переселили євреїв з гетто в побудований в передмісті Кракова концтабір і розстріляли або відправили в Освенцім всіх, кого вважали непридатними для роботи). Спілберг хотів, щоб цей фрагмент фільму вийшов якомога більш моторошним, майже нестерпним для глядачів.

Зіграти головну роль у фільмі Спілберга були готові всі підходять за віком і зовнішності голлівудські зірки, але режисер відмовився від послуг таких знаменитостей, як Уоррен Бітті , Кевін Костнер і Мел Гібсон (Було б забавно, якби Шиндлера зіграв актор, пізніше прославився як «головний голлівудський антисеміт» через нездержливих висловлювань в п'яному вигляді). Спілберг вирішив, що Шиндлера повинен зіграти порівняно невідомий актор, щоб його зоряний ореол не завадив глядачам включитися в оповідання. Тому роль отримав ірландець Ліам Нісон - не "чорна конячка», але і не повноправна голлівудська зірка. На той час його найбільшої роллю був титульний герой « людини пітьми » Сема Реймі . Спілберг вибрав Нісона не через його ролей в кіно, а через бродвейського спектаклю «Анна Крісті» за п'єсою Юджина О'Ніла, який приніс ірландцеві номінацію на «Тоні».

Щоб підготувати зірку до ролі, Спілберг показував Нісону телеінтерв'ю його персонажа і зйомки Стіва Росса, колишнього глави студії Warner. Спілберг, який добре знав Росса, спирався на його образ, тому що бачив у ньому споріднену Шиндлеру душу - бізнесмена з авантюристичними жилкою і з добрим серцем. Режисер якось навіть сказав Россу, що зняв би його в ролі Шиндлера, якби студійний бос був на 15 років молодше.

Як і Оскар Шиндлер, «краківський кат» Амон Гёт, гауптштурмфюрер СС і комендант концтабору в Плашове (передмісті Кракова), був реальною людиною і психопатом з довідкою. Навіть лікарі СС в кінці війни визнали його психічно хворим і визначили в божевільню. На щастя для його численних жертв, це не завадило полякам після війни засудити Гета за його злочини. Його повісили неподалік від табору, де він особисто розстрілював в'язнів з вікна свого кабінету, якщо ті, як йому здавалося, занадто повільно рухалися або недостатньо споро працювали. Пфефферберг якось висловив всю суть нацистського мерзотника в декількох словах: «Коли ми бачили Гета, ми бачили смерть».

Цю роль Спілберг доручив англійцю Рейф Файнсу - як не дивно, після того як актор зіграв головні героїчні ролі в британських фільмах 1992 року « Грозовий перевал »І« Небезпечна людина: Лоуренс проти Аравії ». Режисер хотів показати в образі Гета абсолютне, але при цьому сексуальне і спокусливе зло, з відтінком самозакоханого байронического страждання: «Ах, я нещасний, мені так важко знищувати всіх цих нелюдів!» І Файнс, як здалося Спілбергу, був ідеальний в образі холодного, огидного, але все ж злегка людяного і привабливого нацистського негідника. Щоб вписатися в образ, актор поправився на 13 кг. У нацистській формі він був так схожий на Гета, що коли одного разу з ним зустрілася Людмила Пейдж, дружина Леопольда Пфефферберг, вона розгубилася від жаху. Бідній жінці на мить здалося, що головний страх її життя воскрес із мертвих.

Третім ключовим персонажем стрічки став єврей-бухгалтер Іцхак Штерн, завдяки якому Шиндлер очолив компанію «Емаль» і почав наймати євреїв, які обходилися дешевше, ніж робітники-поляки. Саме Штерн, як стверджує картина, найбільше вплинув на Шиндлера в його духовному подорожі від ділка до праведному. Ця роль дісталася британському лауреату «Оскара» Бену Кінгслі - зірці того самого фільму « Ганді », Який в 1983 році обійшов« Інопланетянина »в« Оськарниє »гонці. Як то кажуть, якщо не можеш їх перемогти, приєднайся до них!

Інші ролі в картині отримали порівняно невідомі в «великому кіно» актори самого різного походження. Найбільше, зрозуміло, у фільмі було євреїв і поляків, так як картина розповідала про євреїв і знімалася в Польщі. Так, нацистського начальника поліції Кракова Юліана Шернера зіграв популярний польський актор Анджей Северин , А єврейського поліцейського з гетто Марселя Голдберга зобразив народився на Україні ізраїльтянин Марк Іванір , Чиє ім'я зараз нерідко можна зустріти в титрах західних стрічок з російським присмаком. Всього в картині було 126 ролей зі словами і тисячі вакансій для «безсловесних» статистів.

Одягнути їх всіх по моді 1940-х виявилося нескладно. Поляки на початку 1990-х були такі бідні, що вони з готовністю продавали костюмерам фільму цілі гардероби залишилися від батьків костюмів і платтів. Досить було лише розмістити рекламні оголошення в популярних польських газетах.

Зайнявши у фільмі буквально натовпи іноземних виконавців, Спілберг подумував про те, щоб зняти картину на польському та німецькою мовами. Однак він швидко зрозумів, що якщо фільм буде показуватися з субтитрами, то це дасть глядачам привід не дивитися на екран в найжахливіших сценах і концентруватися на читанні замість спостереження за персонажами. «Публіка так легко не відбудеться!» - вирішив режисер. Правда, деякі сцени все ж були зняті не англійською мовою, щоб підкреслити, що дія розвивається в Польщі і Чехословаччини.

Улюблене кіно. Список Шиндлера

Світове кіно, від «Чапаєва» до «Матриці», подарувало нам безліч яскравих цитат, які стали приказками. В цій рубриці ми згадуємо знамениті кінофрази і розповідаємо про картинах, в яких вони були вимовлені.

Під час Другої світової війни німецький промисловець домовляється з армією і СС про використання праці євреїв на його фабриці. Поступово він переймається співчуттям до своїх робочих і перетворює свій бізнес в операцію з порятунку якомога більшого числа євреїв. Коли війна добігає кінця, він готується до від'їзду на Захід, щоб спробувати здатися американцям. Сердечно прощаючись, врятовані ним люди дарують йому кільце з написом на івриті. Його найближчий помічник пояснює, що це цитата з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ».

Щоб зацікавити американську публіку фільмом про Другу світову війну, їй зазвичай потрібно запропонувати картину, де хоча б один значимий герой - американець. Так влаштовано більшість голлівудських військових хітів, від « Касабланки »До« Безславних виродків ». Однак є в історії американського кіно популярна, найвідоміша картина про 1940-х, де немає ні американців, ні британців, ні французів. Поставив цю приголомшливу драму Стівен Спілберг , А називається вона « Список Шиндлера ».

Перераховуючи серед злочинів гітлерівської Німеччини анексію Судетської області Чехословаччини в 1938 році, ми часто забуваємо зазначити, що Судети були населені переважно німцями і що багато хто з них вітали і гаряче підтримували возз'єднання з рідним народом, від якого вони були відірвані під час розділу Австро-Угорської імперії .

Одним з таких «чеських» німців був уродженець Моравії Оскар Шиндлер. Член сепаратистської Судетської німецької партії, він з 1936 року був агентом абверу, німецької розвідки. Разом зі своїми соратниками він збирав відомості, необхідні для вторгнення гітлерівської армії, і вербував нових членів руху. У липні 1938 року був заарештований чеською владою, але довго чекати у в'язниці йому не довелося. 30 вересня того ж року Німеччина, Франція, Британія та Італія підписали Мюнхенську угоду, і як тільки гітлерівська армія почала приєднання Судет, Шиндлер були звільнений. Через місяць він подав заяву на вступ в Нацистську партію Німеччини (НСДАП), яке незабаром було задоволено.

Коли Третій рейх поглинув Чехословаччину цілком, Шиндлер продовжив працювати на Абвер. Часто буваючи в Польщі, він таємно готував нове німецьке вторгнення, що стало офіційним початком Другої світової війни. Після завоювання гітлерівцями Польщі Шиндлер переїхав до Кракова і зайнявся бізнесом. За допомогою своїх зв'язків він отримав контроль над раніше належала євреям фабрикою з виробництва емальованого посуду і незабаром почав використовувати на заводі єврейський працю (спочатку у Шиндлера працювали майже виключно поляки).

Подальша історія нині добре всім відома. Чим довше Шиндлер працював з євреями, тим більше він їм співчував, і його фабрика поступово перетворилася в таємну операцію з порятунку євреїв від концтаборів (оскільки завод виконував військові замовлення, Шиндлеру йшли назустріч, коли він просив захистити робітників від газових камер). Багато євреїв, формально вважалися на фабриці, були занадто старі, дуже юні або занадто слабкі, щоб в реальності там працювати, і згодом Шиндлер почав більше витрачати, ніж заробляти. До кінця війни він абсолютно розорився, але зате врятував 1200 євреїв. Деякі з них в подальшому містили його, коли він після війни безрезультатно намагався створювати нові бізнеси і щоразу виявлявся по вуха в боргах. Коли він помер в 1974 році, Шиндлер став єдиним членом НСДАП, з почестями похованим в Єрусалимі, на горі Сіон.

Серед врятованих Шиндлером євреїв був колишній вчитель фізкультури і офіцер польської армії Леопольд Пфефферберг - єдиний вцілілий з усієї його кровної рідні. Після війни Пфефферберг і його дружина перебралися в США, і з тих пір, як вони в 1950 році оселилися в Лос-Анджелесі і відкрили там магазин шкіряних виробів, Пфефферберг провів три десятиліття, оббиваючи пороги голлівудських студій і намагаючись переконати продюсерів зняти кіно про його рятівника . Його спроби не були абсолютно безрезультатні, але далі попередніх переговорів проект ні разу не просунувся.

Нарешті, в 1980 році Пфефферберг зміг зацікавити своїми розповідями і документами Томаса Кеніллі, відомого австралійського письменника і драматурга, який приїхав в Америку для зустрічі з читачами. Кеніллі настільки захопився історією «євреїв Шиндлера», що разом з Пфефферберг побував в Польщі для збору додаткових відомостей, а потім в 1982 році опублікував біографічний роман «Ковчег Шиндлера», виданий в Америці під назвою «Список Шиндлера».

Коли газета The New York Times надрукувала рецензію на цю книгу, президент студії Universal Сід Шейнберг надіслав її своєму колишньому протеже, на той час уже всесвітньо відомому режисерові Стівену Спілбергу. Так почалася історія фільму, що вийшов 11 років тому, в 1993 році.

В юності у Стівена Спілберга були досить складні відносини з його єврейством. З одного боку, батьки Спілберга, переїжджаючи з міста в місто, намагалися селитися подалі від єврейських громад, щоб ростити дітей, як їм підказували совість і здоровий глузд, а не непрохані поради сусідів. З іншого боку, вони все ж були ортодоксальними іудеями, і вони досить сильно виділялися на тлі християн, щоб їх сімома роками ображали і зневажали. Найгірше Стівену довелося в старших класах. Його мало не кожен день били, в нього кидали монетки (натяк на «єврейську жадібність» та на біблійні 30 срібняків), а «жидом» його називали по кілька разів на дню. Так що, навіть якщо б Спілберг спробував стати «просто американцем» (а він часом дуже цього хотів), що оточують б йому цього не дозволили.

Голокост ні головною темою розмов Спілбергом, але болісна пам'ять про нього жила в їхній родині. У містера Спілберга були загиблі в Європі родичі, а мати місіс Спілберг викладала англійську мову приїжджали в Америку єврейським іммігрантам і часто переказувала своїм рідним почуті від учнів моторошні історії. Коли Стівен був маленьким, його навчив вважати іммігрант, дивом вижив в Освенцімі. Чоловік вчив хлопчика цифрам, показуючи витатуйований у нього на руці порядковий номер. Правда, щоб в повній мірі усвідомити жах трагедії, майбутнього режисера все ж знадобився фільм - американська документальна стрічка 1956 року «Спотворений хрест», що розповідає про зліт і падіння нацистської Німеччини. Стівен побачив її на уроці в шостому класі, і вона справила на нього незабутнє враження.

Враження від прочитаного їм «Списку Шиндлера» було не менш сильним. Спілберг спочатку навіть не повірив, що це справжня історія. Але, звичайно, вона могла бути тільки справжньої. Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний? Якби сюжет «Списку» був вигадкою, автора книги підняли б на сміх!

Спілберг відразу ж загорівся ідеєю перенести історію Шиндлера на екран - не стільки тому, що це була історія про євреїв і голокост, скільки тому, що він відразу побачив, яку потужну і незвичайне для Голлівуду кіно можна зняти на основі «Списку Шиндлера». Хоча, звичайно, якби холокост ні частиною його сімейної історії, він би, можливо, злякався проекту без ясних комерційних перспектив ( «Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?»).

Незважаючи на весь свій інтерес до історії Шиндлера і книзі Кеніллі, Спілберг чітко розумів, що ще не дозрів для такого кіно. Надто вже велика була прірва між несамовитої драмою про голокост і двома останніми на той час стрічками режисера - захоплюючими сімейними блокбастерами « У пошуках втраченого ковчега »І« інопланетянин ». На своїй першій зустрічі з Пфефферберг Спілберг відверто зізнався, що йому потрібно ще років десять, щоб емоційно і професійно дорости до «Списку Шиндлера» і віддати книзі належне.

Студія Universal, однак, не стала чекати, поки Спілберг відчує себе вправі взятися за проект, і придбала права на екранізацію «Списку». Щоб не змушувати чекати студію, Пфефферберг, Кеніллі і всіх, хто хотів побачити Шиндлера на великому екрані, режисер спробував передати «Список» кому-небудь з шановних колег. Роман Поланскі , Мати якого загинула в Освенцимі, відмовився знімати картину, так як вважав, що це буде для нього занадто приватне кіно (багато років по тому він все ж поставив фільм про Голокост - « піаніст »). Мартін Скорсезе , Навпаки, погодився, але до того моменту, коли він в 1988 році знайшов час для роботи над «Списком», Спілберг вирішив, що все-таки повинен сам зняти фільм про Шиндлера. Щоб не образити одного, режисер передав Скорсезе свій проект ремейка класичного трилера « мис страху ».

До кінця 1980-х в фільмографії Спілберга з'явилися дві серйозні, «дорослі» картини - феміністська драма « Квіти лілові полів »І військова драма« імперія Сонця ». Злі язики говорили, що режисер знімає таке кіно, щоб випросити «Оскар» (всі знали, що він дуже засмутився, коли не отримав статуетку за «Інопланетянина»). Для Спілберга ж ці стрічки були етапами його творчого змужніння, необхідного для того, щоб підступитися до «Списку».

Спілберг остаточно зважився знімати «Список», коли помітив, що в Європі піднімає голову неонацизм і що в пресі всерйоз обговорюються «дослідження» тих, хто заперечує Голокосту. Крім того, на той час режисер став батьком (його перша дитина, Макс Спілберг, народився в 1985 році), і він хотів, щоб його діти росли в світі, де пам'ятають не тільки злодіїв Другої світової війни, а й її героїв.

Оскільки комерційні перспективи «Списку» залишалися неясними, Спілберг і Шейнберг, все ще очолював Universal, домовилися, що студія оплатить проект, якщо режисер перед цим зніме блокбастер про воскресіння динозаврів « Парк Юрського періоду ». Спілберг з готовністю погодився, оскільки вирішив, що не зможе зняти фільм про динозаврів відразу після фільму про Голокост. При цьому він був абсолютно впевнений, що «Список» провалився в прокаті, навіть якщо його бюджет буде скромним. Режисер вважав, що працює на майбутнє, а не на свій і студійний кишеню. Він навіть відмовився від постановочного гонорару, не бажаючи «робити гроші на крові».

Роки, що пройшли між купівлею Universal прав на «Список Шиндлера» і остаточним рішенням Спілберга про постановку картини, були витрачені не тільки на емоційний дорослішання режисера, а й на роботу над сценарієм. Його першу редакцію склав сам Томас Кеніллі , Але вона вийшла дуже об'ємною і занадто «розкиданої» для задуманої Спілбергом картини. Потім свої сили спробував Курт Людтке , Лауреат «Оскара» за сценарій фільму Сідні Поллака « з Африки », Але він відмовився від проекту після чотирьох років безплідних спроб зрозуміти і передати духовне переродження Шиндлера.

Нарешті, Спілберг найняв Стівена Заілляна , Сценариста « пробудження » Пенні Маршалл . Той склав спершу двогодинний, а потім тригодинний сценарій, в якому він постарався показати майже всі події книги з точки зору Шиндлера. Це був найпростіший і найефектніший спосіб дати глядачам зрозуміти, що персонаж пережив, що він бачив і що надихнуло його перетворитися з бізнесмена в праведника.

Текст був розширений за наполяганням режисера. Спілберг вирішив, що двогодинного полотна для такої історії буде мало і що для такого радикального переродження героя потрібно більше екранного часу, щоб це переродження було майже миттєвим, а поступовим, більш психологічно переконливим. Також Спілберг наполіг, щоб сценарій приділив більше часу персонажам-євреям. В іншому випадку вони вийшли б статистами у власній історії. Зокрема, Заіллян розширив епізод садистською ліквідації Краківського гетто (в 1943 році нацисти переселили євреїв з гетто в побудований в передмісті Кракова концтабір і розстріляли або відправили в Освенцім всіх, кого вважали непридатними для роботи). Спілберг хотів, щоб цей фрагмент фільму вийшов якомога більш моторошним, майже нестерпним для глядачів.

Зіграти головну роль у фільмі Спілберга були готові всі підходять за віком і зовнішності голлівудські зірки, але режисер відмовився від послуг таких знаменитостей, як Уоррен Бітті , Кевін Костнер і Мел Гібсон (Було б забавно, якби Шиндлера зіграв актор, пізніше прославився як «головний голлівудський антисеміт» через нездержливих висловлювань в п'яному вигляді). Спілберг вирішив, що Шиндлера повинен зіграти порівняно невідомий актор, щоб його зоряний ореол не завадив глядачам включитися в оповідання. Тому роль отримав ірландець Ліам Нісон - не "чорна конячка», але і не повноправна голлівудська зірка. На той час його найбільшої роллю був титульний герой « людини пітьми » Сема Реймі . Спілберг вибрав Нісона не через його ролей в кіно, а через бродвейського спектаклю «Анна Крісті» за п'єсою Юджина О'Ніла, який приніс ірландцеві номінацію на «Тоні».

Щоб підготувати зірку до ролі, Спілберг показував Нісону телеінтерв'ю його персонажа і зйомки Стіва Росса, колишнього глави студії Warner. Спілберг, який добре знав Росса, спирався на його образ, тому що бачив у ньому споріднену Шиндлеру душу - бізнесмена з авантюристичними жилкою і з добрим серцем. Режисер якось навіть сказав Россу, що зняв би його в ролі Шиндлера, якби студійний бос був на 15 років молодше.

Як і Оскар Шиндлер, «краківський кат» Амон Гёт, гауптштурмфюрер СС і комендант концтабору в Плашове (передмісті Кракова), був реальною людиною і психопатом з довідкою. Навіть лікарі СС в кінці війни визнали його психічно хворим і визначили в божевільню. На щастя для його численних жертв, це не завадило полякам після війни засудити Гета за його злочини. Його повісили неподалік від табору, де він особисто розстрілював в'язнів з вікна свого кабінету, якщо ті, як йому здавалося, занадто повільно рухалися або недостатньо споро працювали. Пфефферберг якось висловив всю суть нацистського мерзотника в декількох словах: «Коли ми бачили Гета, ми бачили смерть».

Цю роль Спілберг доручив англійцю Рейф Файнсу - як не дивно, після того як актор зіграв головні героїчні ролі в британських фільмах 1992 року « Грозовий перевал »І« Небезпечна людина: Лоуренс проти Аравії ». Режисер хотів показати в образі Гета абсолютне, але при цьому сексуальне і спокусливе зло, з відтінком самозакоханого байронического страждання: «Ах, я нещасний, мені так важко знищувати всіх цих нелюдів!» І Файнс, як здалося Спілбергу, був ідеальний в образі холодного, огидного, але все ж злегка людяного і привабливого нацистського негідника. Щоб вписатися в образ, актор поправився на 13 кг. У нацистській формі він був так схожий на Гета, що коли одного разу з ним зустрілася Людмила Пейдж, дружина Леопольда Пфефферберг, вона розгубилася від жаху. Бідній жінці на мить здалося, що головний страх її життя воскрес із мертвих.

Третім ключовим персонажем стрічки став єврей-бухгалтер Іцхак Штерн, завдяки якому Шиндлер очолив компанію «Емаль» і почав наймати євреїв, які обходилися дешевше, ніж робітники-поляки. Саме Штерн, як стверджує картина, найбільше вплинув на Шиндлера в його духовному подорожі від ділка до праведному. Ця роль дісталася британському лауреату «Оскара» Бену Кінгслі - зірці того самого фільму « Ганді », Який в 1983 році обійшов« Інопланетянина »в« Оськарниє »гонці. Як то кажуть, якщо не можеш їх перемогти, приєднайся до них!

Інші ролі в картині отримали порівняно невідомі в «великому кіно» актори самого різного походження. Найбільше, зрозуміло, у фільмі було євреїв і поляків, так як картина розповідала про євреїв і знімалася в Польщі. Так, нацистського начальника поліції Кракова Юліана Шернера зіграв популярний польський актор Анджей Северин , А єврейського поліцейського з гетто Марселя Голдберга зобразив народився на Україні ізраїльтянин Марк Іванір , Чиє ім'я зараз нерідко можна зустріти в титрах західних стрічок з російським присмаком. Всього в картині було 126 ролей зі словами і тисячі вакансій для «безсловесних» статистів.

Одягнути їх всіх по моді 1940-х виявилося нескладно. Поляки на початку 1990-х були такі бідні, що вони з готовністю продавали костюмерам фільму цілі гардероби залишилися від батьків костюмів і платтів. Досить було лише розмістити рекламні оголошення в популярних польських газетах.

Зайнявши у фільмі буквально натовпи іноземних виконавців, Спілберг подумував про те, щоб зняти картину на польському та німецькою мовами. Однак він швидко зрозумів, що якщо фільм буде показуватися з субтитрами, то це дасть глядачам привід не дивитися на екран в найжахливіших сценах і концентруватися на читанні замість спостереження за персонажами. «Публіка так легко не відбудеться!» - вирішив режисер. Правда, деякі сцени все ж були зняті не англійською мовою, щоб підкреслити, що дія розвивається в Польщі і Чехословаччини.

Зйомки картини проходили в 1993 году в Кракові. Смороду Почаїв в березні и трівалі два з половиною місяці. Коли це Було можливо, група працювала на реальних міськіх вулиця и в реальних будівлях - зокрема, в околицях Будівлі фабрики Шиндлера (Інтер'єри фабрики знімаліся на аналогічному заводі в городе Олькуш). Декорації концтабору Плашил були споруджені в покинутому кар'єрі неподалік від Кракова, а декорації Освенцима були побудовані неподалік від реального Освенцима, нині перетвореного в музей. Навіть Спілбергу ніхто б не дозволив будувати на справжньої табірної території.

Взагалі, групу приймали не так радісно, ​​як можна було припустити. Здавалося б, тільки що звільнилися від «радянського ярма» поляки повинні були вітати знаменитого американського режисера і його підлеглих як Христа з апостолами. І дійсно, офіційних перешкод Спілбергу ніхто не чинив. Але прості поляки не раз користувалися приїздом групи, щоб розповісти, як вони раділи, коли німці «позбавили» їх країну від євреїв. У свою чергу, місцеві молоді люди малювали свастики поряд з місцями зйомок, а Бен Кінгслі навіть одного разу ледь не побився з літнім німцем, який сказав що знімався у фільмі ізраїльському акторові Майклу Шнайдеру , Що «Гітлер мав всіх вас перебити».

Перебуваючи під сильним враженням від вийшов в 1985 році документального фільму Клода Ланцманн «Шоа» ( «Шоа» - це єврейська назва голокосту), Спілберг вирішив зняти «Список Шиндлера» в документальному дусі - як якби персонажів стрічки всюди супроводжували незримі оператори з кінокамерами. Тому він відмовився від левової частки своїх улюблених операторських прийомів (зйомки з крана, зйомки з операторської візки і так далі) і спланував зйомки так, щоб 40% сцен були зняті ручними камерами. Найменше йому хотілося, щоб стрічка здалася красивою або естетичною. З тієї ж причини Спілберг вибрав для зйомок чорно-білу плівку - для більшої схожості з документальними зйомками 1940-х і як символ того, що війна і холокост витравили з життя всю її радість і весь її колір.

Єдиний виняток з останнього правила Спілберг зробив для маленької дівчинки в червоному пальто, яка з'являється в сценах ліквідації гетто. У цього винятку були три причини, художня, ідейна і історична. По-перше, режисер хотів виділити дитину з натовпу, бо співпереживати одній людині куди простіше, ніж цілого гетто, навіть якщо його жителів б'ють і розстрілюють. По-друге, Спілберг намагався показати, що трагедія єврейського народу була так само добре відома західним політикам, як дівчинка в червоному пальто у фільмі добре видно з пагорба спостерігає за тим, що відбувається Шиндлеру. Але, як і Шиндлер в цій сцені, так і західні лідери майже нічого не зробили, щоб зупинити Голокост. Нарешті, по-третє, в Краківському гетто дійсно жила знайома багатьом маленька дівчинка в червоному пальто на ім'я Гіттель (її знали, тому що її дядько був місцевим лікарем). Вона була вбита під час ліквідації гетто.

Знімаючи в «документальному» стилі, режисер часто поводився не як кінопостановник, командувач зйомкою і контролюючий кожен операторський ракурс, а як театральний режисер, який репетирує з акторами, опрацьовує з ними сцену, а потім відходить в сторону і дивиться, як вони грають. У разі Спілберга це означало, що він давав волю так акторам, так і операторам - звичайно, в певних, заздалегідь узгоджених рамках. На зйомках деяких сцен він навіть не був присутній, оскільки йому було нестерпно бачити, як, наприклад, літні євреї бігають голяка перед нацистськими докторами, щоб показати їм, що вони ще можуть працювати.

Занурення в світ голокосту було для Спілберга настільки емоційним і болісним переживанням, що він не міг обійтися без моральної підтримки рідних і друзів. На час зйомок режисер орендував будинок в передмісті Кракова, щоб його дружина Кейт Кепшоу і їх п'ятеро дітей жили разом з ним в Польщі і вранці і ввечері відволікали його від кошмару військових років. Також Спілберг постійно дивився ситкоми і регулярно телефонував коміком Робіном Вільямсом, щоб той смішив його по телефону.

У самий розпал зйомок режисер придумав проникливий епілог картини, в якому дожили до наших днів «євреї Шиндлера» та їхні нащадки приносять камінчики на могилу Оскара Шиндлера в Єрусалимі. Знайти та зібрати стільки людей всього за місяць було нелегко, але, звичайно, воно того варте. В самому кінці сцени дві троянди на надгробний камінь кладе Ліам Нісон, а не Спілберг, як дехто вважає.

Коли режисер попросив написати музику для фільму свого постійного композитора Джона Вільямса , Той спробував відмовитися і заявив, що Спілбергу для такого кіно потрібен більш талановитий композитор. Режисер відповів: «Я знаю, але вони все вже померли!» - і задоволений Вільямс погодився працювати над «Списком». Головну тему фільму зіграв легендарний американський скрипаль Іцхак Перлман. У сцені ліквідації гетто була використана відома єврейська дитяча пісня Oyfn Pripetshik ( «Вогник в печі»), складена на ідиші Марком Варшавським, єврейським композитором з Одеси. Бабуся Спілберга часто співала цю пісню своїм онукам.

«Список Шиндлера» вийшов в прокат 15 грудня 1993 року. Страхи Спілберга і студії Universal зазнали краху - обійшлася в 22 мільйони доларів стрічка зібрала в США майже 100 мільйонів, а в світовому прокаті відвідувань - 321 мільйон доларів. Особливим успіхом картина користувалася в Німеччині, де її вихід породив черговий виток національної дискусії про голокост.

Журналісти і глядачі були практично одностайні в своєму захопленні «Списком», і вони збивалися з ніг у пошуках хвалебних епітетів, що прославляють кожну складову стрічки, від сценарію до музики. Критикувати стрічку зважилися лише деякі експерти з голокосту і колеги Спілберга за режисерським цеху. Перші дорікали стрічку за те, що вона не була вичерпною енциклопедією голокосту, а другі ... Другі просто заздрили. так, Стенлі Кубрик , Який сам хотів поставити фільм про Голокост і відмовився від свого проекту після виходу «Списку», як-то буркотливо зауважив, що фільм Спілберга - не кіно про голокост, тому що це фільм не про загиблих, а про тих, хто вижив. Хоча Кубрик працював над картиною про єврейське хлопчика і його тітки, які намагаються врятуватися, видаючи себе за поляків-католиків.

Коли справа дійшла до розподілу «Оскарів», «Список Шиндлера» удостоївся 12 номінацій і семи статуеток (найкраща картина, краща режисура, кращий адаптований сценарій, краща музика, краща операторська робота, кращий монтаж, краща арт-режисура). Інші престижні нагороди також не змусили себе чекати. Це був абсолютний тріумф режисера і вихід Спілберга як постановника на абсолютно новий для нього художній рівень.

В даний час «Список Шиндлера» вважається однією з кращих картин свого похмурого жанру, і він займає почесне шосте місце в переліку найкращих фільмів усіх часів на думку відвідувачів порталу IMDB. Цитата з Талмуда (точніше, з «Мішни», письмового викладу усній традиції іудаїзму) про те, що рятівник одну людину рятує цілий світ, була відома і до виходу фільму, але після нього вона стала зустрічатися повсюдно, а не тільки в єврейській літературі.

Що цікаво, це цитата з того розділу, де розповідається, яке повчання повинні давати судді свідкам в справах, де підсудний може бути страчений. Згідно «Мишне», судді в таких випадках повинні нагадувати, що Бог надає таке значення людського життя, що Він спершу створив лише одну людину, Адама, щоб показати, що одна людина так само важливий, як все людство. І тому той, хто вбиває людину (прямо або брехливими показаннями), здійснює настільки ж страшний злочин, як якби він убив цілий світ. Так само як той, хто рятує лише одну людину, робить настільки ж велике благодіяння, як якщо б він врятував цілий світ. Далі «Мишна» зауважує, що з цієї ж причини всі люди рівні. Адже їх всіх колись уособлював один Адам. Рядки ці були написані в III столітті нашої ери - і як багато життів було б врятовано, якби ця проста і зрозуміла думка виявилася популярнішою, ніж теж засноване на Біблії вчення про нерівноцінність Сима, Хама і Яфета, яке надихнуло расизм і нацизм!

Залишайся з нами на зв'язку и отримайте свіжі Рецензії, добіркі и новини про кіно дерти!
Яндекс Дзен | Instagram | Telegram | Твіттер
Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний?
«Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?
Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний?
«Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?
Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний?
«Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?
Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний?
«Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?
Якому письменника прийшло б в голову скласти байку про нациста-бізнесмена, який з ризиком для життя витрачає всі свої гроші на порятунок сотень євреїв, яким він не був нічим зобов'язаний?
«Кого ще в Америці захопить історія про німця-нациста, що рятує євреїв?