Строительство »

Як двічі заробити на піщаному кар'єрі

Розробник піщаного кар'єру під Зеленогірському вирішив засипати відслужило своє родовище будівельним грунтом. Місцеві дачники раптом не захотіли сусідства зі звалищем. Розробник піщаного кар'єру під Зеленогірському вирішив засипати відслужило своє родовище будівельним грунтом

Валентина Свистунова / ДП

Публічні слухання в обласному селищі Первомайський пройшли з аншлагом. Судячи з присланих до редакції «Фонтанки» знімкам, 29 березня в актовій залі місцевого будинку культури зібралися щонайменше 500 осіб із сіл Вогники, Вільшаник, Іллічеве, Підгірне, Чайко, житлового комплексу «Ківеннапа-Північ». Фактично це представники десятитисячного населення, які є сусідами з піщаним родовищем «Воронцовське-2». Надії на появу замість кар'єра озера руйнують плани корпорації «Гепард», а екологи лякають «Червоним Бором».

Фото: Читач "Фонтанки" Кирило

ТОВ «Цементно-бетонні вироби» (ЦБІ), що входить в корпорацію «Гепард», в 2016 році завершує роботу в кар'єрі «Воронцовське-2», де майже 10 років видобувалося по 2,5 мільйона кубічних метрів піску в рік. Тепер, коли ділянка площею 70 га майже спустошений, потрібно вирішити, що з ним робити далі. За договором про надрокористування з комітетом з природних ресурсів Ленобласті, земля повинна повернутися державі в первозданному вигляді, тобто у формі лісового масиву.

Фото: Читач "Фонтанки" Кирило

ЦБІ представило на громадські слухання свій проект рекультивації родовища. «Ми провели 4 види досліджень - води, грунту, атмосфери, прилеглих водойм. Експерти прийшли до висновку, що кар'єри можна засипати грунтом п'ятого, найнижчого, класу небезпеки. Це грунт, вилучений при будівництві метро, ​​доріг. А потім - засадити територію саджанцями », - розповів 29 березня виконавчий директор ЦБІ Дамір Асфендіаров і додав, що в 2012 році вже проводилися публічні слухання за аналогічним способом рекультивації кар'єру« Воронцовське ». До його засипці також повинні приступити найближчим часом.

На цей раз, на хвилі повідомлень про переповненні «Червоного Бора» , Провести слухання без шуму та гаму не вийшло. На зустріч з бізнесом місцеві жителі прийшли підготовленими, вичитавши, що до п'ятого класу небезпеки відходів відносяться в рівній мірі грунти, щебінь, металобрухт, поліетилен і харчові відходи. І що саме будуть звозити в кар'єри, відстежити вкрай складно, а довіри до ЦБІ у населення немає. У 2013-му компанія була спіймана на те, що зливала кар'єрні води в озеро Люблінське, а незадовго до цього - на незаконній вирубці лісу і розкривних роботах поряд з «Воронцовским-2».

«Кар'єр вже почали заповнювати відпрацьованими шинами, хоча вони відносяться до IV класу небезпеки. Там їх кілька сотень », - каже житель Первомайського Кирило. У поданні місцевих, якщо процес рекультивації зараз не зупинити, на них чекає доля петербуржців, які живуть по сусідству з Північній звалищем побутових і будівельних відходів на перетині Комендантського проспекту і Кадан.

«З точки зору рекультивації перетворювати кар'єр в полігон складування відходів неправильно, - каже голова центру експертиз« Еком »Олександр Карпов. - Для відсипки повинні використовуватися вже відпрацьовані відходи з доведеною безпекою ».

Навіть якщо ЦБІ буде завозити в кар'єри будівельні грунти, в них можуть виявитися нафтопродукти, хімікати, важкі метали. Вони містяться в міському ґрунті в більших кількостях просто через автомобільних вихлопів. Через пісок шкідливі речовини легко потраплять в грунтові води і грунт і отруять навколишні водойми, пояснює еколог. «До реальної рекультивації це має мало відношення. Швидше, схоже на прибуткову бізнес-схему », - зауважує Карпов.

Вигоду ЦБІ від такої рекультивації легко порахувати. За десять років з кар'єру «Воронцовське-2» було вивезено близько 25 млн кубометрів піску. Логічно припустити, що такий же обсяг будівельного грунту необхідно засипати в гігантську яму. За вивезення зі своїх об'єктів кожного кубометра такого «матеріалу» будівельники та дорожники платять в середньому 150-200 рублів. Таким чином, на засипці кар'єра ЦБІ може заробити до 5 мільярдів рублів.

Жителі запропонували іншу альтернативу - створення в кар'єрі зони відпочинку з пляжем і озером влітку і сніговими горами взимку. Для цього потрібно вирівняти схили кар'єра для можливості пішохідного спуску, засипати його шаром грунту для трави і дерев. А в найглибшій точці «Воронцовського» - залишити рукотворне озеро. Благо вода в кар'єрі вже є.

Антоніна Асанова, «Фонтанка.ру»