Строительство »

З червня довідку про склад сім'ї в Харкові можна отримати за кілька хвилин

  1. Де отримати довідку про склад сім'ї?
  2. У Харкові відкриється Центр нерухомості

Гість редакції «Вечірнього Харкова» - директор Департаменту реєстрації Харківської міської ради Олег Дробот.

Де отримати довідку про склад сім'ї?


- Олег Ігорович, здрастуйте! Мене звуть Віктор Анатолійович. Розкажіть про зміни в процедурі видачі довідок про склад сім'ї. Коли нововведення почнуть діяти і що вони мають на увазі?
- З 1 червня в Харкові стартує реформа в сфері надання адміністративних послуг, яка стосується видачі довідки про склад сім'ї, - однієї з найбільш затребуваних довідок.
Упевнений, що практично кожен житель нашого міста хоч раз в житті звертався за такою довідкою, адже вона є необхідною для отримання багатьох послуг. Всі знають, що отримати довідку можна в ЖЕКу (для жителів приватного сектора - через улічкоми, в районній адміністрації), а потім йти з нею в один з центрів надання адміністративних послуг. І дуже часто постачальниками послуг є органи місцевого самоврядування. Таким чином, довідка в паперовому вигляді переміщається по суті в рамках однієї установи. При цьому людина витрачає свій час, а місто - ресурси.
З 1 червня процес обміну відповідними даними між інстанціями стане автоматичним. Харків'янам в більшості випадків не потрібно буде брати цю правку. Чиновники самі, без участі харків'ян, будуть отримувати цю інформацію. Безумовно, ми не можемо повністю «скасувати» дану довідку, оскільки її існування закріплено законодавчо, але в той же час ми на 75% скоротимо випадки, в яких буде потрібно така довідка.
Крім того, крім ЖЕКів, з 1 червня довідку про склад сім'ї можна буде отримати в будь-якому з центрів надання адмінпослуг, а їх в нашому місті 11. Віддати таку довідку протягом декількох хвилин. Відразу зазначу важливий нюанс: для жителів приватного сектора зміни стануть доступні з 1 січня 2019 року.
Знаю, що у багатьох виникає питання: чому ви раніше цього не зробили? Бо раніше ми вели підготовку до впровадження цієї реформи. Спочатку був довгий процес в юридичній площині і процедура погоджень, потім - створення захищеної по всім законодавчим нормам спеціальної електронної платформи для обміну інформацією, її тестування, навчання всіх співробітників, причетних до роботи з базою банних, її постійне наповнення. У підсумку - максимальне спрощення процедури плюс економія часу як городян, так і чиновників. Адже повноваження в сфері реєстрації місця проживання органам місцевого самоврядування передали тільки в квітні 2016 року, а Реєстр територіальної громади міста заробив рік тому.
- А якщо в центрах адмінпослуг все одно вимагатимуть цю довідку?
- Для цього ми створили безкоштовну гарячу лінію. За номером 8-800-304-304 (вона почне працювати з 1 червня) можна буде отримати будь-яку інформацію, що стосується довідок про склад сім'ї. Вимагати таку довідку будуть лише в тому випадку, якщо послуга надається не місцевими органами влади, а центральними. Звичайно, харків'яни не зобов'язані заглиблюватися в подібні питання, тому в будь-якому з центрів адмінпослуг з 1 червня довідку можна буде оформити за «миттєвому» принципом - за кілька хвилин.
Інша справа, якщо за довідкою відправлятимуть по-старому в ЖЕК або, навпаки, ЖЕКи почнуть відмовляти у видачі такого документа. Це вже порушення розпорядження виконкому міської ради, і про такі випадки ми просимо харків'ян інформувати нас за телефоном гарячої лінії. Повторюся, і ЖЕКи, і адмінцентри працюватимуть з єдиної загальної електронної бази даних.

Довідка про реєстрацію - без ходіння по інстанціях


- Добрий день! Олег Ігорович, а коли почне працювати портал електронних сервісів? Які послуги там можна буде отримати? Михайло мене звуть.
- Портал електронних послуг Харкова - це платформа, де, з одного боку, органи влади будуть обмінюватися даними без участі споживачів послуг, але в той же час і самі харків'яни зможуть самостійно отримувати ці послуги не виходячи з дому.
На старті портал надаватиме поки тільки дві послуги - можливість отримання довідки про реєстрацію місця проживання та замовлення технічного паспорта БТІ. Обидві ці послуги абсолютно автономні, не вимагають ніяких проміжних походів в установи, щоб донести документи або розписатися. У випадку з техпаспортом БТІ можна замовити доставку готового документа на будинок. Портал почне працювати з 1 червня за адресою: e-kharkiv.org .
- Для чого може знадобитися довідка про реєстрацію місця проживання? Це популярна послуга?
- В цілому послуги з реєстрації місця проживання становлять четверту частину від усіх адмінпослуг, що надаються в нашому місті. До них відносяться і послуги з видачі відповідної довідки. Вона входить в пакет документів для отримання послуг Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування, для надання в військкомат, для здійснення різних нотаріальних дій, при нарахуванні житлових субсидій, ряду пільг і так далі. Зараз таку довідку можна отримати в центрах надання адміністративних послуг, а з 1 червня харків'яни зможуть зайти на портал і самостійно її роздрукувати.
- Чи будуть відповідні органи перевіряти справжність довідки і яким чином?
- Документ матиме свій унікальний номер і QR-код, за допомогою яких його зможуть ідентифікувати. У сфері електронних послуг це загальноприйнята практика. За таким же принципом давно організована видача виписок з держреєстру нерухомого майна про право власності на нерухомість - без звичної мокрої печатки і підпису.

У Харкові відкриється Центр нерухомості


- Здрастуйте, Олег Ігорович! Мене звуть Віра Сергіївна. Оновлений офіс комунального підприємства БТІ працює вже вісім місяців. Як вважаєте, чи виправдала себе реформа БТІ?
- Той факт, що харківське комунальне підприємство БТІ розвивається на тлі занепаду цієї сфери в інших містах, безумовно, говорить про те, що ми на правильному шляху. За час роботи нового фронт-офісу БТІ місту вдалося зробити систему профільних послуг прозорою, доступною і клієнтоорієнтованої. Ми викорінили таке поняття, як черга. Середній час на оформлення замовлення будь-якої послуги займає зараз не більше 15 хвилин, середній час очікування консультації - не більше трьох хвилин. БТІ працює шість днів в тиждень і, на відміну від колишніх часів, без перерви та прийомних годин. Скоротили терміни виготовлення документів в цілому, при цьому заявники можуть самі вибрати, за скільки днів їм виготовлять той чи інший документ. Прискорити виготовлення документів можна офіційно, за прозорим тарифу. Сьогодні технік приходить на проведення обмірів об'єкта в зручний для клієнта час. Готові документи може доставити в будь-яку точку міста кур'єр. Працює гаряча лінія. Ми першими в Україні впровадили профільний онлайн-сервіс - замовити виготовлення технічного паспорта можна не виходячи з дому. Останнім часом до нас досить часто приїжджають колеги з інших міст переймати досвід саме у напрямку організації роботи БТІ. Думаю, це дуже красномовні факти.
Однак реформа міського БТІ у Харкові ще не завершена, зараз ми перейшли до другого етапу перезавантаження цього комунального підприємства, зосередившись на оптимізації «внутрішніх процесів». Продовжуємо автоматизувати локальний документообіг, працюємо з персоналом, стандартизуючи виробничий процес. Все це в комплексі дозволить інтегрувати нові стандарти надання послуг в унікальний Центр нерухомості, який скоро відкриється після реконстукцію на площі Павлівської, 4. До слова, створення такого центру - теж одне з харківських нововведень.
- Олег Ігорович, добрий день! Розкажіть, які нові сервіси або проекти готує департамент реєстрації? Мене звуть Антон Калюжний.
- Ми стандартизировали усі послуги, які надає департамент, - в сферах реєстрації місця проживання, реєстрації прав на нерухомість і реєстрації бізнесу. За останньою статистикою звернень в ЦНАП міста - послуги Департаменту реєстрації міської ради складають майже половину з них. Тому вдосконалювати механізм їх надання - одна з пріоритетних наших завдань.
Зараз спільно з Офісом реформ при харківському міському голові кожну послугу ми детально опрацьовуємо на предмет можливості переведення її в онлайн - вивчаємо європейський досвід і консультуємося з колегами з інших країн. Безумовно, для цього, в першу чергу, необхідна законодавча грунт, але ми готові виступати з ініціативою і давати свої пропозиції. Упевнений, що зовсім скоро Харків здивує своїми досягненнями в сфері електронного управління.

Новий законопроект про прописку - благодатний грунт для корупції


- Олег Ігорович, добрий день! Анатолій турбує. Законопроект зі зміни правил в сфері реєстрації місця проживання наробив багато шуму, оскільки може боляче вдарити по кишені тих, хто проживає не за місцем реєстрації. На вашу думку, якщо документ все-таки приймуть, як він буде працювати на практиці? Як доводити місце проживання не за адресою реєстрації? Хто буде це контролювати, здійснювати перевірки і штрафувати?
- Наскільки мені відомо, останній законопроект в цій сфері є не урядовим законопроектом, а ініціативою групи експертів, який винесений на обговорення громадськості та професійної спільноти.
Особисто я підтримую цю ініціативу в частині спрощення самої процедури і можливості перекладу послуг з реєстрації місця проживання в онлайн. Але разом з цим абсолютно не зрозумілий механізм контролю і штрафів, який пропонують автори проекту. У чиновників органів реєстрації немає на це законних повноважень, право вимагати документи у громадян мають тільки співробітники правоохоронних органів. Більш того, довести факт постійного проживання за адресою, відмінному від адреси реєстрації, можливо виключно в судовому порядку. Нові контролюючі органи, десятки тисяч судових процесів і благодатний грунт для корупції - не думаю, що це раціональний шлях. Упевнений, що профільне міністерство буде серйозно доопрацьовувати законопроект.

Особиста справа


Де отримати довідку про склад сім'ї?
Де отримати довідку про склад сім'ї?
Коли нововведення почнуть діяти і що вони мають на увазі?
Знаю, що у багатьох виникає питання: чому ви раніше цього не зробили?
А якщо в центрах адмінпослуг все одно вимагатимуть цю довідку?
Олег Ігорович, а коли почне працювати портал електронних сервісів?
Які послуги там можна буде отримати?
Для чого може знадобитися довідка про реєстрацію місця проживання?
Це популярна послуга?
Чи будуть відповідні органи перевіряти справжність довідки і яким чином?