Строительство »

Газифікація вугілля в Україні: реальність чи обман

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

25 серпня 2015 року, 9:25 Переглядів: 25 серпня 2015 року, 9:25 Переглядів:   Газифікація вугілля - інструмент недосконалий

Газифікація вугілля - інструмент недосконалий. Фото: & nbsp; bakertilly.ua.

27 липня Україна й Австралія підписали Меморандум про взаєморозуміння, в якому йдеться про початок підготовки спільного проекту підземної газифікації вугілля. Роботу проводитимуть австралійські компанії Linc Energy і Bond Bros Contracting спільно з Міненергетики та вугільної промисловості України.

Linc Energy вважається одним зі світових лідерів в підземній газифікації, вона працює не тільки у себе в країні, але і у Великобританії, Польщі, ПАР, Китаї, В'єтнамі, Узбекистані.

Українська передісторія

Питання заміщення імпортного газу вітчизняним вугіллям давно піднімається українськими політиками. Одним з можливих способів такого заміщення є реалізація проектів з підземної газифікації вугілля, які в Україні відомі ще з радянських часів.

У нові часи до цієї теми повернулися в грудні 2012 року, коли "Нафтогаз України" підписав під держгарантії кредитну угоду з Державним банком розвитку Китаю на суму $ 3,66 млрд для реалізації програми заміщення споживання природного газу українським вугіллям. Передбачалося реалізувати ряд проектів з переведення об'єктів теплоенергетики на використання водовугільного палива, а також з будівництва заводів з газифікації бурого і кам'яного вугілля з використанням технологій Shell, які купив Китай .

Три таких заводу повинні були бути побудовані в Луганській, Донецькій та Одеській областях. Йшлося про те, що Україна зможе щорічно виробляти до 4 млрд кубометрів м газу, переробляючи 10 млн т вугілля.

Фото: Shell

Тодішній міністр енергетики говорив, що будівництво першого заводу з газифікації вугілля почнеться в червні 2013 г. Але держкомпанія "Газ України" лише в початку 2014 р оголосила тендер на проектування заводу, який скасувала в середині березня. В кінці травня цього року перший заступник голови Міненерго Юрій Зюков заявив, що будівництво в Україні заводів з виробництва газу з вугілля є безперспективним, а кошти китайського кредиту необхідно направити на інші проекти. Однак Китай поки виступає проти іншого використання цих коштів.

Чим закінчиться спільний проект з австралійцями сказати поки важко. Але експерти кажуть, що при ціні газу на світових ринках в $ 260-300 за тисячу кубометрів проекти з підземної газифікації в Україні можуть виявитися економічно недоцільними.

Собівартість і перспективи технології

Економічні показники проектів досить сильно різняться. Відбувається так тому що відрізняються газифікуються вугілля, характеристики пластів, використовувані технології.

Так в китайському пілотному проекті компанії ENN собівартість синтез-газу оцінюється в $ 39-73 за тисячу кубометрів при перерахунку його теплотворної здатності на традиційний природний газ. Це найменший показник для діючих на сьогоднішній день установок газифікації.

У США собівартість становить $ 65-295 за тисячу кубометрів.

Найдешевший газ в проекті компанії GasTech, яка в 2007 році почала газифікацію пластів товщиною понад 10 м при глибині залягання 152-610 м. Найдорожчий синтез-газ отримують з відносно тонких (2-3,5 м) пластів. В Україні мова йде про генерацію газу з таких і навіть більш тонких пластів.

Часто газ, отримуваний у вигляді підземної газифікації вугілля, використовують для вироблення електроенергії безпосередньо на місці його видобутку. При цьому середня собівартість такої енергії в США в штаті Індіана (при відносно дорогому газі) становить 5,7 центів за 1 кВт * год, що вище, ніж у традиційних вугільних, парогазових і атомних енергоблоків.

Підземна газифікація вугілля супроводжується ризиком забруднення ґрунтових вод продуктами згоряння і сублімації вугілля. В Австралії в 2010 р зупинили один з проектів після того, як аналіз проб води, взятих з місцевих джерел після запуску пілотної установки, показав наявність в них небезпечного бензолу.

Що таке підземна газифікація вугілля

Схема: wikiwand.com

Підземна газифікація вугілля - це фізико-хімічний процес перетворення вугілля в горючі гази. По суті, це штучно створене контрольоване повільне горіння (з хімічної точки зору - неповне окислення) вугілля прямо в пластах.

Вважається, що для того щоб отримати 1 млрд кубометрів газу, потрібно газифікувати 2-2,4 млн т вугілля.

Для створення підземного газогенератора в загальному випадку потрібно просвердлити дві свердловини. Через одну будуть вилучатись продукти горіння, а через іншу - подаватися до пласту повітря або суміш кисню і водяної пари.

У першому випадку (при повітряному дуття) на виході виходить газ, в якому буде приблизно 14% чадного газу, 16% водню, 14% вуглекислого газу і близько 55% азоту. Отриманий газ має порівняно невисокою теплотворною здатністю - близько 4 МДж на кубометр, але він цілком придатний для використання в газотурбінних установках ТЕЦ або звичайних котелень. Якщо ж подавати під землю суміш водяної пари і кисню, то на виході буде близько 35% чадного газу, 7% метану і до 50% водню. Тобто горюча фракція такого газу набагато краще і більше за часткою. Тому такий газ має теплотворну здатність 10-13 МДж і вище, він може використовуватися на електростанціях для промислової вироблення електроенергії, а також для виробництва рідкого палива. Одержуваний під землею газ також може бути використаний для виробництва аміаку, карбаміду та інших цінних хімічних продуктів.

Для порівняння: відповідно до міждержавної ГОСТ 5542-87 "Гази горючі природні для промислового і комунально-побутового призначення. Технічні умови", теплота згоряння газу повинна бути не менше 31,8 МДж на кубометр. У видобутих природних газів цей показник знаходиться в межах 28-46 МДж (в залежності від родовища).

розвиток технології

Про те, що при сильному нагріванні вугілля виділяється горючий газ, відомо з XVII в. Такий газ вироблявся в промислових обсягах з початку XIX ст. і спочатку використовувався, головним чином, для освітлення (тому він і називався світильним газом).

Підземну газифікацію вугілля запропонував в 1868 р Карл Вільгельм Сіменс Підземну газифікацію вугілля запропонував в 1868 р Карл Вільгельм Сіменс. Дмитро Менделєєв в 1888 р довів цю ідею до інженерних розрахунків і опублікував статтю в науковому журналі. Перший в світі патент на даний метод отримав в 1909 р в Британії американець Алан Беттс.

Перший в світі проект підземної газифікації вугілля був розроблений в СРСР в 1928 р У 1933 р була створена спеціальна контора "Подземгаз". На той час уже була запущена експериментальна установка в Тульській області на родовищі бурого вугілля, а потім і в Лисичанську на Донбасі. Але використана схема газифікації була невдалою. Після ряду проб і помилок в 1935 р в Горлівці вдалося знайти оптимальну схему підпалу пласта і отримати стійке газоутворення.

Досліди по підземній газифікації проводилися і в інших країнах. Але починаючи з середини 1970 р інтерес ним впав, так як економічно підземна газифікація вугілля виявилася неконкурентоспроможна в порівнянні з розробкою природного газу. Однак на початку нинішнього століття, внаслідок зростання ціни на газ, інтерес до газифікації зріс.

Проте, поки підземна газифікація вугілля має обмежене промислове застосування.

Дочірня компанія австралійської Linc Energy виробляє близько 1 млн кубометрів синтетичного газу на добу в Узбекистані. Одержуваний газ використовується як паливо на прилеглій електростанції. Сама Linc Energy здійснює пілотні проекти в Австралії спільно з Cougar Energy. У ПАР компанія Eskom ввела в експлуатацію дослідний завод для виробництва в промислових масштабах синтетичного газу для місцевої електростанції. Різні проекти підземної газифікації вугілля реалізуються в Австралії, Великобританії, Угорщини, Пакистані, Польщі, Болгарії, Канаді, США, Чилі, Індонезії, Індії і Ботсвані. Всього в світі налічується близько 60 подібних проектів.

Станція в Узбекистані працює з 1964 р Недавній проект її модернізації був розроблений в донецькому інституті "Донгіпрошахт". Там же розроблялася документація для ряду інших вітчизняних і зарубіжних проектів з підземної газифікації кута. Але зараз потенціал цієї організації, швидше за все, повністю загублений.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

енергетика енергетика

, газ , технології , Австралія , Китай , вугілля , Україна , проекти , газифікація вугілля , електростанції , собівартість

Ви зараз переглядаєте новина "Газифікація вугілля в Україні: реальність чи обман". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сергій Гусєв

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ