Строительство »

Будинку-"склянці" - 15 років

Танцюючий будинок (Фото: CzechTourism)   До танцюючою парі в кам'яному обличчі я вирушила разом з найвідомішим празьким гідом Любов'ю Польовий Танцюючий будинок (Фото: CzechTourism) До танцюючою парі в кам'яному обличчі я вирушила разом з найвідомішим празьким гідом Любов'ю Польовий. Вона, з упевненістю досвідченого екскурсовода, тут же показала мені найвдаліший ракурс для споглядання дивовижної споруди.

«Подивіться, дійсно начебто вигнута парочка. Одна будівля пряме, а друге, що примикає до нього зліва, зігнуто, як ніби спідниця у жінки. Нагорі ми бачимо куля - там знаходиться ресторан, який раніше спонсорував французьким посольством. Зараз назву ресторану змінилося, але це як і раніше французька кухня. Звідти відкривається чудовий вид на Прагу. Бачите палички, що стирчать з цієї кулі? Їх народ з гумором називає «волосся Фреда». І ще - дуже часто люди, які приїжджають в Прагу, задають мені питання - покажіть нам, будь ласка, будинок- "стакан". Виявляється, так теж називають Танцюючий будинок ».

- Його так назвали російські туристи?

- Так, саме російськомовна публіка.

Любов Польова   Офісна будівля, побудоване в стилі деконструктивізму, зображує одну з найвідоміших американських пар танцюристів: Джинджер Роджерс і Фреда Астера Любов Польова Офісна будівля, побудоване в стилі деконструктивізму, зображує одну з найвідоміших американських пар танцюристів: Джинджер Роджерс і Фреда Астера. Звідси і його прізвисько «Джинджер і Фред». Зараз жителі Праги вже не можуть собі уявити набережній Рашина без цієї химерної споруди. Але так було не завжди.

- Любов, я чула, що дозвіл на будівництво «Танцюючий дому» було не так-то просто отримати.

- Так, на початку дев'яностих будівництво «Танцюючий дому» викликало бурхливу дискусію про сучасну архітектуру, в яку втрутився навіть підтримав проект екс-президент Чехії Вацлав Гавел. Саме йому, а ще ейфорії, яка настала після "оксамитової революції", сьогодні вдячні архітектори "Танцюючий будинку": хорват Владо Мілуніч і канадо-американець Френк Гері. Обидва кажуть, що сьогодні проект такого будинку, швидше за все, залишився б на папері. Як залишився нереалізованим проект бібліотеки чесько-британського архітектора Яна Капліцкі. Будинок, прозваний «восьминогом», так до сих пір і не побудований.

- А що раніше розташовувалося на місці «Танцюючий дому»? Напевно, якийсь старовинний будинок?

Архітектор Владо Мілуніч   - Історія будівництва «Танцюючий дому» веде свій початок з часів Другої світової війни, коли під час бомбардування Праги було знищено будівлю, що стояла на цьому місці Архітектор Владо Мілуніч - Історія будівництва «Танцюючий дому» веде свій початок з часів Другої світової війни, коли під час бомбардування Праги було знищено будівлю, що стояла на цьому місці. Понад п'ятдесят років тут був пустир, а в 1986 році у Мілуніч і Гавела виникла ідея побудувати тут культурний центр (Вацлав Гавел жив в той час неподалік). Але цим мріям не судилося збутися. Незважаючи на те, що Мілуніч став одним із співавторів і в оригінальному проекті передбачив галерею, камерний театр, видавництво, концертний зал і книжковий магазин, «Танцюючий будинок» був відданий під офіси великих компаній, а для громадськості залишився лише ресторан, розташований під дахом будівлі . Але ця невдача з лишком компенсується тим, що архітектору Владо Мілуніч вдалося спроектувати будівлю, яке - цитую його слова - «відображає епоху свого виникнення, коли чехословацька громада прокидалося від тоталітарного сну».

Архітектору Мілуніч довелося вислухати безліч критичних зауважень на свою адресу.

«Звичайно, противників у мене вистачає - галерист Мілан Кніжак, наприклад, твердить, що це не будинок, не архітектура, що будинок не може бути скульптурою і повинен розташовуватися тільки в вертикальних і горизонтальних площинах. І таких людей багато ».

Танцюючий будинок   Треба сказати, що технологія, яку використовували при будівництві «Танцюючий дому», була для середини дев'яностих революційної Танцюючий будинок Треба сказати, що технологія, яку використовували при будівництві «Танцюючий дому», була для середини дев'яностих революційної.

«З бетону зробили 99 різного розміру панелей, з яких потім і виникли стіни згинається форми. Щоб з точністю зробити панелі для будівництва, довелося використовувати комп'ютерну програму, за допомогою якої зазвичай проектуються літаки. «Танцюючий будинок», таким чином, став передвісником нової технології будівництва, яка згодом була використана співавтором проекту - американським архітектором Френком Гері - для зведення Музею Гуггенхайма в іспанському місті Більбао ».

- У будинку всі вікна різної форми, так?

«Це дуже цікава споруда з бетону і скла, і всі вікна дійсно мають різну форму, це теж зразок сучасного мистецтва».

- Чи можна порівняти «Танцюючий будинок» з віденським будинком Хундертвассера?

«Можна, тому що це все зразок нововведення, сучасності. Хундертвассер теж хотів відхилитися від строгих прямих ліній. Якщо порівнювати з Віднем, то цей будинок мені нагадує і будинок Хааса у кафедрального собору Штефансдом - це теж зразок сучасного мистецтва зі скла. Деякі бачать в «Танці будинку» і елементи архітектури Гауді. Тут дійсно, поєднуються різноманітні архітектурні стилі ».

Танцюючий будинок (Фото: CzechTourism)   При цьому Владо Мілуніч довелося внести в свій проект деякі зміни, проти яких він протестував, але безуспішно Танцюючий будинок (Фото: CzechTourism) При цьому Владо Мілуніч довелося внести в свій проект деякі зміни, проти яких він протестував, але безуспішно. Наприклад, за його планами, будинок повинен був бути дещо іншого відтінку.

«Задумка була така, що будинок буде мати природний колір матеріалу, з якого він зроблений. Скло зелене, а сам будинок - кольору штукатурки. Але я очікував, що штукатурка буде не сіра, а Бежів-сіра. Ми говорили і про те, що «Танцюючий будинок» повинен стати продовженням Йіраскова моста, а той сірий з Бежів-рожевими перилами. Тому я уявляв, що будівля буде такого пісочного відтінку. Але в результаті мій партнер, чиє слово мало більшу вагу, вирішив, що будинок все-таки буде світло-сірим. У Каліфорнії і Італії це колір вважається елегантним. Але, що мене порадувало - коли сонце заходить, будинок змінює колір саме на той, який представляв собі я. А північний фасад іноді виглядає рожевим. Так що я до цього сірому звик »,

- каже архітектор.

На жаль, «Танцюючий будинок» став чи не єдиним зразком висококласної сучасної архітектури не тільки в Празі, а й у всій Чехії. З моменту закінчення його будівництва в 1996 році в Чехії не було побудовано жодного будинку, який можна порівняти з ним по формату.

Рубрика вперше вийшла в ефір 9-го червня 2011 року, сьогодні ви чули її репризу.

Бачите палички, що стирчать з цієї кулі?
Його так назвали російські туристи?
А що раніше розташовувалося на місці «Танцюючий дому»?
Напевно, якийсь старовинний будинок?
У будинку всі вікна різної форми, так?
Чи можна порівняти «Танцюючий будинок» з віденським будинком Хундертвассера?