Строительство »

NEWSru.com :: Податківці зобов'язали Japan Tobacco доплатити Росії 79 млн доларів

Податківці зобов'язали російське відділення Japan Tobacco доплатити Росії 79 млн доларів податкових недоїмок за 2000 рік
ЗАТ за договором комісії реалізовувало сигарети виробництва "Петро" по 10 руб. У цю суму було включено комісія самого ЗАТ в розмірі 2 руб
Фабрика "Петро" платила ПДВ з ціни реалізації (тобто з 10 руб.), А ЗАТ - зі своїх комісійних, тобто з 2 руб

Податківці зобов'язали російське відділення Japan Tobacco доплатити Росії 79 млн доларів податкових недоїмок за 2000 рік. Рішення Дев'ятого арбітражного апеляційного суду Москви може мати дуже серйозні наслідки не тільки для японської компанії, в офісі якої вже чекають появи судових приставів, а й для всієї тютюнової індустрії Росії.

У податківців було кілька претензій до дочірньої компанії JTI. Головна з них - російське ЗАТ "Джі.Ті.Ай." занижував ПДВ при продажу продукції фабрики "Петро", з якої було пов'язано агентським договором.

"Комерсант" зазначає, що підозріла схема розрахунку між "Петро" і ЗАТ використовувалася до кінця 2004 року. Так що в перспективі податкові органи можуть виставити аналогічні штрафи компанії за 2001-2004 роки. Якщо це станеться, за найскромнішими оцінками, що не враховує зростання продажів компанії, податківці можуть вимагати доплати 320 млн доларів. Виплатити їх буде непросто. Як зазначив глава компанії "Бізнес-Аналітика" Андрій Стерлин, "навіть 79 млн доларів для ЗАТ великі гроші, і, щоб їх виплатити, російському JTI, по всій видимості, доведеться вдаватися до допомоги материнської компанії, а 320 млн - гроші величезні".

Відразу після оголошення рішення суду JTI розповсюдила прес-реліз, в якому оголосила, що буде оскаржувати рішення в касаційній інстанції. "Хоча JTI виходить з розуміння того, що зазвичай рішення апеляційного суду виносяться на користь постанов, прийнятих судами нижчої інстанції, компанія все ж очікувала, що її аргументи візьмуть гору, - йдеться в документі. - Більш, ніж будь-коли, ми не розуміємо цього рішення ".

схема

Суть претензії ФНС можна проілюструвати наступним умовним прикладом. ЗАТ за договором комісії реалізовувало сигарети виробництва "Петро" по 10 руб. У цю суму було включено комісія самого ЗАТ в розмірі 2 руб. Фабрика "Петро" платила ПДВ з ціни реалізації (тобто з 10 руб.), А ЗАТ - зі своїх комісійних, тобто з 2 руб. Однак у внутрішній документації використовувалася так звана облікова ціна пачки, або, як її називають представники ЗАТ, "вартість, використана з метою управлінського обліку", в розмірі 5 руб.

Юристи компанії Salans, що представляє інтереси JTI, стверджують, що облікова вартість використовувалася для зручності внутрішнього документообігу, в первинних бухгалтерських документах не фігурувала і ніякого відношення до податкових платежів не має. Але співробітники податкової інспекції №41 Міністерства з податків і зборів порахували, що ЗАТ спеціально занижував ПДВ і в реальності має платити податок з різниці між тією самою облікової ціною (тобто 5 руб.) І ціною, по якій сигарети відпускалися дистриб'юторам (10 руб. ). Іншими словами, база для розрахунку ПДВ становить не 2 руб., А 5 руб.

Більшість експертів в області оподаткування не змогли дати однозначне трактування вчорашнього рішення суду. "Комерсант" стверджує, що злощасна облікова вартість фігурувала в бухзвітності лише один раз - на позабалансовому рахунку ЗАТ. На думку юриста ІК "Проспект" Ельдара Назмутдінова, така ситуація могла виникнути через специфіку програмного забезпечення. "Бухгалтерський і управлінський облік мають дуже багато схожого, і часто компанія використовує один і той же ПО. Не виключено, що матеріали управлінського обліку" вилізли "в даних бухобліку при проведенні якихось проводок", - говорить він.

Наслідки вдарять по всій індустрії

Реакція експертів тютюнового ринку була більш однозначною. Як зазначив глава асоціації "Грандтабак" Сергій Шелехов, "такі рішення суду псують інвестиційний клімат".

Крім того, схема, за якою працює JTI в Росії (зв'язка "фабрика - збутова компанія"), використовується практично всіма найбільшими тютюновими компаніями. Наприклад, всі 100% збуту Philip Morris в Росії проходять через компанію "Філіп Морріс Сейлз енд маркетинг", а продажу BAT - через компанію ITMS. Офіційно обидві компанії ситуацію не коментують. У неофіційних бесідах їх представники в категоричній формі заявили, що ніякої "обліковою вартістю" в їх документації не існує.