Строительство »

Все про розподіл квартири при і після розлучення

 1. Розділ квартири після розлучення
 2. Розділ приватизованої квартири після розлучення
 3. Розділ неприватизованій квартири при розлученні
 4. Розділ іпотечної квартири після розлучення
 5. Розділ кооперативної квартири при розлученні
 6. Розділ комунальної квартири
 7. Розділ квартири при наявності неповнолітніх дітей

Під час поділу квартири в разі розлучення треба розуміти, що якихось загальних правил розподілу майна не існує Під час поділу квартири в разі розлучення треба розуміти, що якихось загальних правил розподілу майна не існує. Кожен випадок - індивідуальний і перспективи поділу конкретного житла повинні оцінюватися за допомогою досвідченого фахівця.

Наприклад, всім відомо, що квартира, придбана подружжям під час шлюбу - є спільним майном.

Однак тут є виняток! Квартира, отримана одному з подружжя за договором дарування, належить тому, кому її подарували. А квартира, отримана одним з подружжя у спадок, також після розлучення не ділиться, а належить виключно спадкоємцю.

Але, що цікаво, і з цих правил є винятки. Якщо договір дарування, на думку другого з подружжя, є фіктивним, то угоду можна спробувати визнати через суд недійсною і тим самим визнати житло - спільним майном. А квартира, отримана в дар або в спадщину, може бути поділена між обома подружжям в тому випадку, якщо в період шлюбу ними було внесено істотні зміни в квартиру за рахунок спільного майна подружжя або або праці одного з них (зроблений капітальний ремонт, реконструкція, переобладнання і т.п.).


Тобто, як бачите, є безліч нюансів, здатних вплинути на кінцевий результат. І навіть наявність шлюбного договору або встановленого законом вимоги не дає надії на заздалегідь прогнозований результат.

Наприклад, незважаючи на те, що згідно із законом квартира належить і чоловікові і дружині порівну, подружжя може укласти угоду про будь-якому розділі часткою, аж до передачі всієї квартири одному з них. Тобто, результат буде залежати не від закону, а від домовленостей подружжя.

І, навпаки, в шлюбному договорі подружжя може обумовити все що завгодно, в тому числі і те, що придбане в шлюбі житло належить тільки одному з них. Однак на практиці цей договір можна опротестувати, якщо він не відповідає вимогам сімейного законодавства та порушує права і інтереси другого з подружжя і (або) дітей.

Разом з тим, не можна говорити про те, що закон - як дишло, куди повернув, то і вийшло. Важливо знати особливості поділу майна, що застосовуються саме до вашої ситуації. У цій статті буде розглянуто кілька варіантів розвитку подій, можливо, ви зможете знайти відноситься до вас варіант і краще визначитися з вашими правами та можливостями.

У статті будуть розглянуті:

 1. Розділ приватизованої квартири після розлучення;
 2. Розділ неприватизованій квартири при розлученні;
 3. Розділ іпотечної квартири після розлучення;
 4. Розділ кооперативної квартири ЖБК при розлученні;
 5. Розділ комунальної квартири;
 6. Розділ квартири при наявності дітей.

Розділ квартири після розлучення

Питання розподілу квартири ускладнюється тим, що:

 • Регулюється цей процес не тільки нормами сімейного, а й житлового, а також цивільного права.
 • Таке нерухоме майно, як квартира, як правило, фізично не ділиться - стандартну квартиру неможливо розгородити стіною таким чином, щоб обоє могли повноцінно відокремитися один від одного і користуватися своїми житловими приміщеннями, включаючи кухню, туалет, ванну кімнату, прихожу, вихід на сходову майданчик, балкон і т.п.
 • Нерухомість має особливий статус, в зв'язку з чим, підлягає державній реєстрації.
 • Право людини на житло охороняється законом.
 • Під час поділу квартири враховуються інтереси не тільки подружжя, що розлучається, але і інших осіб, наприклад, дітей або осіб, які проживають в квартирі на праві власності або на інших законних підставах.

Під час поділу квартири ці особливості слід враховувати.

Розділ приватизованої квартири після розлучення

Приватизація квартир - це безкоштовна передача у власність громадян житлових приміщень у державному і муніципальному житловому фонді. За фактом приватизації мешканець отримує свідоцтво про право власності і може користуватися житлом і здійснювати з ним будь-які угоди на свій розсуд.

Порядок розділу такої квартири буде залежати від того, в який момент і ким вона була приватизована.

Тобто, наприклад, якщо квартира була приватизована (придбана на праві власності) одним з подружжя до шлюбу, то квартира належить виключно йому і ділитися не може.

Якщо квартира приватизована чоловіком під час шлюбу, то навіть якщо вона оформлена тільки на одну людину, все одно після розлучення вона буде поділена між чоловіком і дружиною порівну (або пропорційно їхньому внеску в її придбання, ремонт, поліпшення).

Поділити квартиру можна «в натурі» або в частках. Також можна використовувати комплексний метод - спочатку розділити квартиру в частках, а потім добровільною угодою, або на підставі судового рішення, визначити порядок спільного користування нею.

Ділити в частках найпростіше - суд просто присудить кожному з подружжя належить йому віртуальну частину квартири, а той зможе користуватися нею на свій розсуд: залишити у власності, продати, подарувати і т.п.

Однак, процес поділу квартири в частках незручний в тому випадку, якщо обоє з подружжя після розлучення планують продовжувати жити в ній або здавати свою частину приміщення за договором найму. В цьому випадку треба поділити квартиру не тільки на папері, а й на ділі, розподіливши кімнати та інші приміщення між різними власниками.

Але тут треба врахувати, що розділ житла «в натурі» робить квартиру комунальної, з усіма наслідками, що випливають. Правовий статус квартири і мешканців залишиться колишнім.

Розділити квартиру таким способом досить складно. Залежить все від фізичних її параметрів - кількості кімнат, балконів, санвузлів і т.п. Крім того, згідно зі статтею 133 Цивільного кодексу, річ, розділ якої в натурі неможливий без зміни її призначення, визнається неподільною. Тому, якщо квартиру неможливо фізично розділити так, щоб обоє (і інші мешканці) могли повноцінно користуватися нею, суд ділити квартиру «в натурі» не визнає за можливе.

Однак відповідно до статті 252 Цивільного кодексу, якщо виділ частки в натурі не допускається законом або неможливий без невідповідного збитку майну, що знаходиться у спільній власності, то один з подружжя має право на оплату вартості його частки іншими учасниками часткової власності.

Тобто, якщо подружжя розлучається і ні за яких обставин не бажають жити разом, а розділ квартири «в натурі» неможливий, то один з подружжя може клопотати про те, щоб суд зобов'язав другого з подружжя викупити його частку або навпаки - продати. Рішення суду буде залежати від розміру часток подружжя і інших індивідуальних обставин.

Наприклад, якщо чоловік і дружина квартира належить 50х50, то суд не може зобов'язати когось із подружжя до викупу чужий частки. Для цього потрібна згода того, кому треба буде частку викуповувати.

Однак відповідно до статті 252 Цивільного кодексу, у випадках, коли частка власника незначна, не може бути реально виділена і він не має суттєвого інтересу у використанні спільного майна, суд може зобов'язати цього власника продати свою частку і при відсутності його згоди на це.

Наприклад, якщо дружині належить ½ квартири, яка живе з нею дитині ¼, а чоловікові ¼, то суд може зобов'язати дружину викупити частину свого чоловіка і оплатити її в установлений строк, а чоловіка, відповідно, продати свою частину дружині.

Також, якщо технічні характеристики житла не дозволяють розділити його на дві окремо функціонуючі частини, то в цьому випадку можна застосувати комплексний варіант. Подружжя подають в суд позов про розподіл загальної квартири на правах пайової власності, а потім, визначившись з тим, кому яка частка належить, подають додаткову заяву, в якому просять встановити порядок спільного користування квартирою, пропорційно наявним часткам.

Наприклад, якщо чоловікові належить 1/3 трикімнатної квартири, а дружині 2/3, то вони можуть узгодити те, що дружині належатимуть 2 конкретні кімнати, чоловікові 1 кімната, а кухнею, ванною та іншими загальними приміщеннями вони будуть користуватися спільно.

Детальніше порядок розділу приватизованої квартири, можна застосувати до вашої конкретної ситуації, можна дізнатися у юриста на консультації.

Розділ неприватизованій квартири при розлученні

Неприватизована квартира - житло, отримане за договором соціального найму. Таке житло знаходиться в муніципальній або державної, але не в приватній власності.
Відповідно, мешканці права власності на неприватизовану квартиру не мають. Однак вони можуть володіти нею, жити в ній і здійснювати з нею будь-які угоди - продавати, дарувати, обмінювати тощо

На відміну від приватизованої квартири, факт володіння неприватизованою житлом підтверджується не свідоцтвом про право власності, а тільки лише реєстрацією людини (прописки) в неприватизованій квартирі. Тобто, якщо людина прописана в квартирі, то він може користуватися і володіти нею.

З цього випливає інше важлива відмінність неприватизованій квартири від приватизованої. Неприватизовану квартиру можна продати (обміняти, подарувати) тільки цілком, разом з усіма прописаними там людьми (якщо вони там є). А от продати свою «прописку» у вигляді «частки» в неприватизованій квартирі - не можна. Частку можна продати тільки в приватизованому житлі.

Це означає, що в разі розлучення неприватизована квартира не ділиться. Прописані в ній чоловік і жінка можуть продовжувати жити в ній, але продати свою частину комусь - не можуть.

Однак, «розділити» неприватизовану квартиру за допомогою таких дій:

 1. Один чоловік може викупити у другого з подружжя право на всю квартиру, а другий чоловік добровільно випишеться з неї.
 2. Подружжя можуть продати квартиру і поділити виручені гроші порівну.
 3. Подружжя можуть розміняти одну квартиру на дві, і кожному буде належати окреме житло.
 4. Подружжя можуть продовжувати жити в одній квартирі, але, в разі наявності такої можливості, один з подружжя випише іншого через суд. Як виписати колишнього члена сім'ї з квартири можна дізнатися у відповідній статті або у юриста.

Також неприватизовану квартиру можна приватизувати. У цьому випадку суд поділить її на частки, і кожен чоловік, на підставі судового рішення, зможе оформити своє свідоцтво про право власності на частину квартири і далі користуватися цією часткою на свій розсуд, у тому числі продавати, дарувати її, оформляти у вигляді застави і т.п.

Приватизувати квартиру потрібно в шлюбі, поки заяву про розлучення ще не подано. Ділити її можна в будь-яких частках. Навіть якщо вона буде оформлена тільки на одну людину, все одно після розлучення вона буде поділена між чоловіком і дружиною порівну (або пропорційно їхньому внеску в її придбання, ремонт, поліпшення).

Детальніше порядок розділу неприватизованій квартири, можна застосувати до вашої конкретної ситуації, можна дізнатися у юриста на консультації.

Розділ іпотечної квартири після розлучення

На іпотечне майно, придбане під час шлюбу, поширюються ті ж правила, що і на будь-яке інше. Квартира, придбана в шлюбі, ділиться між подружжям порівну. При цьому і обов'язок щодо погашення боргів за це майно (якщо до моменту розлучення вони не погашені) також лягає на чоловіка і дружину одночасно. Відповідно до статті 39 Сімейного кодексу, загальні борги подружжя при поділі їх загальної квартири розподіляються пропорційно присуджених їм часткам.

І навіть якщо майно оформлено на одного з подружжя до шлюбу, але кредит гасився в шлюбі, то інший член подружжя також має право на частину квартири, пропорційно його вкладу.

Ускладнюється все тим, що в даному випадку стикаються інтереси подружжя, а також третьої сторони - банку, який видав іпотечний кредит на квартиру. У разі якщо квартира, оформлена спочатку на одну людину (чоловіка) буде розділена між двома людьми (подружжям), то обов'язок щодо погашення боргу повинна бути розділена, а значить, в договорі фактично з'являється ще один учасник, не передбачений раніше, що вкрай ускладнить відносини усіх боків і порядок виконання боргового зобов'язання.

Також проблема полягає в тому, що квартира, як правило, забезпечена заставним зобов'язанням (тобто до моменту погашення боргу не може бути продана або іншим чином реалізована), а в разі розлучення і розділу іпотечної квартири, в обхід заставного обмеження, у квартири з'явиться ще один власник.

Найбільш простим способом розділу іпотечної квартири при розлученні в такій ситуації може бути такий варіант:

 1. Подружжя клопочуть суду про визначення часток в квартирі.
 2. Після того як частки будуть визначені, один з подружжя (той, на кого оформлений іпотечний договір) заявляє про те, що готовий викупити частку другого з подружжя.
 3. Суд своїм рішенням підтверджує зобов'язання одного з подружжя викупити частку другого з подружжя, а також гасити всі подальші заборгованості за квартиру.

В результаті іпотечна квартира дістається тому, на кого оформлений договір, а інший член подружжя отримує грошову компенсацію пропорційно своїй частці.

Якщо ж інший член подружжя не бажає отримувати компенсацію¸ і хоче отримати частку в квартирі, виплачуючи борг за неї, то визначати порядок розділу квартири краще в індивідуальному порядку, за допомогою юриста, виходячи з персональних обставин вашої справи, особливостей укладеного іпотечного договору і побажань сторін ( подружжя і кредитної організації).

Детальніше про розподіл іпотечної квартири читайте в статті: Розділ іпотеки при розлученні


Розділ кооперативної квартири при розлученні

Розділ кооперативної квартири багато в чому схожий з розділом іпотечного житла. В обох випадках квартира не належить родині доти, поки її вартість не буде оплачена або кредитної організації, або житловому будівельному кооперативу.

Після того як за договором з ЖБК квартира буде оплачена, подружжя оформлять свідоцтво про право власності, і квартира стане належати їм. Згідно зі статтею 218 Цивільного кодексу, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого споживчого кооперативу, що повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану кооперативом, набуває право власності на зазначене майно.

Після цього в разі розлучення принцип дії буде тим же, що і з приватизованою квартирою - подружжя розділять її на частки і оформлять окреме свідоцтво на кожну з часткою.

Якщо ж пайові внески за кооперативну квартиру поки не виплачені, то розділити квартиру на правах пайової власності - не можна.

Найпростішим варіантом буде передача всієї квартири у володіння одному з подружжя - тому, на кого оформлений договір ЖБК, з оплатою другому чоловікові вартості його частки в квартирі. Якщо подружжя згодні зробити це добровільно, їм достатньо скласти відповідну угоду. Якщо ж один з подружжя відмовляється оплачувати частини частки другого з подружжя або продавати свою частку, то його можна зобов'язати зробити це через суд.

В цілому, якщо по розділу квартири в ЖБК є суперечка, то вирішувати його треба з залученням кваліфікованого юриста, здатного оцінити ситуацію і знайти вигідний для клієнта вихід. А судове рішення буде прийнято в залежності від того - як оформлена кооперативна квартира, від побажань сторін, розміру погашеного боргу та інших приватних обставин.

Розділ комунальної квартири

Процес розподілу комунальної квартири на перший погляд, - один з найпростіших, так як в ній кімнати спочатку належать різним власникам. Її навіть не треба ділити «в натурі», як приватизовувати не комунальні квартири. Вона вже спочатку поділена саме так.

У суді треба просто підтвердити факт приналежності однієї кімнати - дружині, інший - чоловікові.

Якщо ж частки подружжя в квартирі виявляться нерівними, то другий чоловік зможе виплатити іншому дружину вартість його частки в кімнаті. Якщо чоловік відмовиться доплачувати гроші за кімнату, то його можна зобов'язати зробити це через суд.

Наприклад, якщо в комунальній квартирі непарна кількість кімнат, припустимо, 3 штуки, а частки подружжя в квартирі рівні, то подружжя може домовитися про те, що дружині відійде дві кімнати, чоловікові одна, а дружина згодом доплатить чоловікові вартість половини належить його кімнати.

Однак справа ускладнюється тим, що подружжю може належати не вся комунальна квартира, а тільки одна кімната в ній. У цьому випадку порядок дій буде залежати від того, приватизована комунальна кімната чи ні.

Якщо вона приватизована, то подружжя може поділити приміщення на правах пайової власності, оформивши окреме свідоцтво на свою частину кімнати. Якщо ж комунальна кімната не приватизована, то:

 1. Один чоловік може викупити у другого з подружжя право на всю кімнату, а другий чоловік добровільно випишеться з неї.
 2. Подружжя продадуть кімнату і поділять виручені гроші порівну.
 3. Подружжя будуть продовжувати жити разом, але, в разі наявності такої можливості, один з подружжя випише іншого через суд. Як виписати колишнього члена сім'ї з квартири можна дізнатися у відповідній статті або у юриста.

Розділ квартири при наявності неповнолітніх дітей

Багато подружжя при розлученні вважають, що мають право ділити майно, що належить їх дітям, проте, згідно зі статтею 60 Сімейного кодексу, батьки не мають права власності на майно, що є власністю дитини.

Подружжя має право ділити тільки те майно, яке на момент розлучення належить особисто їм. Тобто квартира дитини або його частка в квартирі поділу не підлягає і повинна залишатися в його власності.

Разом з тим, навіть якщо дитина не має права власності на квартиру, а тільки прописаний в ній, в будь-якому випадку, згідно зі статтею 39 Сімейного кодексу, суд може відступити від початку рівності часток подружжя в їх спільному майні, виходячи з інтересів неповнолітніх дітей. Тобто, одному чоловікові, з яким після розлучення залишаться жити діти, може відійти більше половини квартири

У зв'язку з цим, в боротьбі за квартиру та іншу власність, можливі спірні ситуації і маніпуляції, тому для якісного захисту інтересів дітей діє орган піклування та опіки, в обов'язки якого входить стежити за дотриманням інтересів і прав дітей.

Це означає, що при розлучення і розподіл квартири, в якій дитина живе або має у власності свою частку, потрібна участь органу піклування та опіки.

Присутність юриста в таких справах не обов'язково, але бажано. Тільки фахівець може в повній мірі врахувати всі нюанси законодавства і сформованої практики і визначити права подружжя і дітей при розлученні, виявити спільне майно подружжя і допомогти їм розділити дане майно на частки, пропорційно своїм грошовим і трудовим вкладенням в квартиру, а також потребам і інтересам.

Це ж стосується розділу квартири не тільки з дітьми, але і без дітей, незалежно від способу її оформлення - на праві власності, за договором соціального найму, за договором пайового будівництва або ЖБК тощо Якщо у вас виникла потреба в розподілі житла, зверніться до фахівця, і він дасть вам грамотний рада, врахувавши всі ваші індивідуальні потреби і обставини справи.

Читайте також: Правила розлучення при наявності неповнолітніх дітей .

Дана стаття підготовлена фахівцямі МЦПД «Планета закону».Если Ви або Ваші блізькі попали в складаний жіттєву сітуацію, то неоціненну допомогу Вам нададуть досвідчені адвокати.У разі Звернення за правовою підтрімкою або за юридичною консультацією в МЦПД «Планета закону» Вам гарантована допомога ПРОФЕСІЙНИХ адвокатів, даже в складних випадка.Телефонуйте + 7 (495) 722-99-33

.
© Юридична консультація « Планета Закону »