Строительство »

Договір дарування житлового приміщення - що потрібно знати?

  1. Договір дарування
  2. Перехід права власності за договором дарування
  3. Чи потрібно платити податки з отриманого в дар майна?

Короткий зміст:

Короткий зміст:

Дарування є поширеним способом зміни власника нерухомого майна, яким зазвичай користуються близькі родичі. Це дуже зручно - адже в такому разі не треба платити податки. Втім, передати в дар житло можна не тільки родичам.

Правова інструкція 9111.ru розповість, як відбувається зміна власника нерухомості за договором дарування.

Договір дарування

Договір дарування на нерухоме майно полягає в простій письмовій формі. За бажанням сторін його можна завірити у нотаріуса. Це дасть можливість забезпечити юридичну чистоту - нотаріус роз'яснить зміст дарування як угоди, може надати допомогу в складанні тексту договору. Правда, варто враховувати, що послуги нотаріуса не безкоштовні.

У договорі необхідно чітко вказати, що є предметом договору: площа переданого майна, адреса, поверховість і інші відомості, що дозволяють індивідуалізувати предмет договору. Не можна подарувати або обіцяти подарувати все майно без зазначення конкретних об'єктів - такий договір відповідно до пункту 2 статті 574 ГК РФ буде вважатися нікчемним.

Складаючи договір дарування житлового приміщення, варто чітко розуміти, що його вчинення тягне відчуження належного дарувальнику нерухомого майна при його житті на користь іншої особи. Тому, якщо у дарувальника є намір передати нерухомість тільки після смерті, то для цих цілей існує заповіт. Договір дарування з такими умовами буде вважатися недійсним. Якщо дарувальник не хоче, щоб подароване житлове приміщення після смерті обдаровуваного перейшло до його спадкоємців і ділилося між ними, в договорі може бути передбачена умова про скасування дарування, якщо дарувальник переживе обдаровуваного (ст. 578 ЦК України).

Якщо ж особа хоче подарувати нерухомість того, хто буде здійснювати за ним догляд, то для цих цілей є договір ренти. За договором ренти нерухомість також може бути відчужена безкоштовно - в цьому випадку застосовуються норми про дарування. Детальніше читайте в правовій інструкції Як отримати довічну ренту від держави >>

Крім того, в статті 578 ГК РФ перераховані підстави, за якими дарувальник може скасувати дарування. Наприклад, якщо обдаровуваний вчинив замах на його життя, життя кого-небудь з членів його сім'ї або близьких родичів або зумисне завдав дарувальнику тілесні ушкодження (в разі умисного позбавлення життя дарувальника обдаровуваним право вимагати в суді скасування дарування належить спадкоємцям дарувальника).

Перехід права власності за договором дарування

На підставі договору дарування відбувається реєстрація переходу права власності в Росреестра. Необхідна інформація про перелік поданих документів, розмірі держ. мита є на офіційному сайті http://rosreestr.ru.

Тексти документів, що подаються на державну реєстрацію прав, мають бути написані розбірливо, найменування юридичних осіб - без скорочення, з зазначенням їх місць знаходження. Прізвища, імена та по батькові фізичних осіб, адреси їх місць проживання повинні бути написані повністю. Не підлягають прийому на державну реєстрацію прав документи, що мають підчистки або дописки, закреслені слова та інші не обумовлені в них виправлення, документи, виконані олівцем, а також документи з серйозними пошкодженнями, що не дозволяють однозначно тлумачити їх зміст. (Ст. 18 Федерального закону від 21.07.1997 N 122-ФЗ (ред. Від 21.07.2014) «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним»).

Чи потрібно платити податки з отриманого в дар майна?

При даруванні жилого приміщення обдаровуваний отримує економічну вигоду у вигляді отриманого в дар майна, який підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб в установленому порядку, за винятком випадків, передбачених пунктом 18.1 статті 217 НК РФ. Податок з нерухомості, отриманої в дар (ПДФО), платити не потрібно, якщо дарувальник і обдаровуваний є членами сім'ї та (або) близькими родичами відповідно до Сімейного кодексу Російської Федерації (подружжям, батьками і дітьми, в тому числі усиновителями і усиновленими, дідусем , бабусею і онуками, рідними та (мають загальних батька чи матір) братами і сестрами).

Підтвердження податковим органом права на звільнення від оподаткування доходів, отриманих в порядку дарування, главою 23 Кодексу не передбачено. У зв'язку з цим документи, що підтверджують наявність родинних або близькоспоріднених відносин, за окремим запитом податковими органами у обдаровуваного фізичної особи при здійсненні заходів податкового контролю. При цьому родинні стосунки повинні зберігатися на дату переходу майна у власність обдаровуваного фізичної особи. (Лист Мінфіну Росії від 6 квітня 2007 р N 03-04-07-01 / 48). Якщо дарувальником є ​​фізична особа, податкова база розраховується платником податків виходячи з існуючих на дату дарування цін на таке ж або аналогічне майно і майнові права.

При продажу подарованої нерухомості податок сплачується в загальному порядку (то як отримана нерухомість по даруванню або з інших підстав на порядок сплати податку та його розмір не впливає). При продажу платник податків може скористатися правом на податковий відрахування по ст. 220 НК РФ у розмірі 1 000 000 рублів, тобто з суми перевищує 1 000 000 рублів, він платить податок 13%. Якщо в його власності нерухомість перебувала більше 3 років, то податок в силу ст. 217 НК РФ не сплачується.

Якщо у Вас залишилися питання по темі правової інструкції, задайте їх юристам 9111.ru через спеціальну форму на сайті (жовте віконце внизу сторінки). Юристи НЕ ВІДПОВІДАЮТЬ на питання, задані в коментарях до правової інструкції.

Чи потрібно платити податки з отриманого в дар майна?