Строительство »

Чи не залишитися без квартири: 10 помилок при оформленні документів

 1. Що потрібно знати, купуючи квартиру в новобудові
 2. Які документи потрібно перевірити перед покупкою квартири
 3. Хто прописаний в квартирі
 4. Чому потрібно уточнити сімейний стан власника
 5. Коли угода може бути визнана недійсною
 6. Квартира за дорученням

Купівля квартири не закінчується передачею грошей власнику. Після вибору конкретного варіанту житла, починається сама рутинна частина - оформлення документів. Здавалося б, все просто - бери список документів і йди отримуй підпису в інстанціях, але є нюанси, незнання яких обернеться для покупця катастрофою. Отже, про все по порядку.

Отже, про все по порядку

Що потрібно знати, купуючи квартиру в новобудові

Оформлення квартири в новобудовах значно простіше, ніж на вторинному ринку. В першу чергу свої обов'язки повинен виконати забудовник. До обов'язків забудовника відноситься:

 • отримання дозволу та здача будинку в експлуатацію;
 • постановка на кадастровий облік;
 • присвоєння поштової адреси.

Якщо забудовник не виконав поточні умова, то не має право реалізовувати житло. Після погашення вартості покупець може починати реєстрацію права власності на квартиру.

Для отримання реєстрації необхідно звернутися в спеціалізоване агентство по держреєстрації та земельного кадастру. Агентство надає технічний паспорт на нерухомість і свідоцтво про державну реєстрацію права на житло.

Документи, необхідні для отримання техпаспорту:

 • Заява;
 • паспорт;
 • документ, що підтверджує оплату вартості квартири;
 • квитанція про оплату держмита.

Для отримання свідоцтва про реєстрацію об'єкта нерухомості необхідні:

 • Заява;
 • паспорт;
 • квитанція про оплату послуг з оформлення документів;
 • якщо притягувався пільговий кредит, то довідка з банку про його отриманні.

Що потрібно знати, купуючи житло на вторинному ринку

В першу чергу необхідно визначитися, чи будете ви збирати всю документацію самостійно або зверніться до ріелтора. Агентства нерухомості знімають з покупців всю паперову тяганину, перевіряють житло, гарантують "чистоту" нерухомості. За свої послуги ріелтори беруть від 1 до 3% від вартості об'єкта нерухомості, чим дорожче квартира, тим менше відсоток. У грошовому еквіваленті ця сума складе приблизно від 1 тис. У.о. і вище.

Далі - поради для тих, хто звик все робити самостійно і впевнений в тому, що впорається із завданням. Вирішивши діяти без підтримки ріелтора, потрібно чітко розуміти, що не всі продавці чисті на руку. І є перелік документів, які потрібно уважно перевірити.

Які документи потрібно перевірити перед покупкою квартири

Правовстановлюючі документи:

 • свідоцтво про держреєстрацію;
 • техпаспорт об'єкта;
 • документ, що пояснює на підставі чого поточний власник володіє майном (договір купівлі-продажу, договір дарування і т.д.).

У свідоцтві про держреєстрацію вказується адреса об'єкта, площа, ім'я власника, кількість виникнення права власності.

Технічний паспорт несе інформацію про планування квартири, площі кімнат. Потрібно детально вивчити його і порівняти планування, зазначену в документі з реальною. Нерідко власники проводять перепланування нерухомості без узгодження. Для нового власника це може стати проблемою. Неузгоджена планування карається штрафом. У разі, якщо порушені несучі стіни - змусять повернути квартиру до стану, зазначеному в техпаспорті.

Уважно вивчіть документ, на підставі якого виникло право власності у власника квартири. Це може бути договір купівлі-продажу, договір спадкування, дарування, приватизації нерухомості. Як правило, власники мають оригінали або як мінімум копії цих документів. Якщо у вас виникають сумніви в чесності продавця, всю інформацію про власників нерухомості можна отримати в Єдиному державному реєстрі нерухомого майна) Причому відомості про квартирі може отримати будь-який бажаючий, для цього потрібно сплатити держмито, знати точну адресу квартири. Виписка з реєстру містить всі необхідні відомості про власника, вона розповість знаходиться квартира в заставі або не оформлений на неї договір купівлі-продажу з третьою особою, про джерело права власності власника.

Хто прописаний в квартирі

Інформація про прописаних закрита. Отримати її може тільки власник. Важливо знати не тільки поточну ситуацію, а й те, хто був виписаний з житла. Нерідкі ситуації, коли один з прописаних відбуває покарання в місцях позбавлення волі і після повернення може оскаржити продаж квартири. В такому випадку новий власник отримає купу проблем, судові слухання, і в деяких випадках може бути позбавлений права власності.

Поточний власник може отримати таку інформацію в ЖЕСе. Не погоджуйтеся на покупку, якщо власник завзято пручається отримання такої довідки.

Іноді таку інформацію може надати нотаріус. Але це окремі випадки, тому що за законом ЖЕС не зобов'язаний задовольняти вимоги нотаріусів з надання довідки про всіх прописаних в об'єкті нерухомості, однак іноді ЖЕСи все-таки йдуть на поступку, коли мова йде про укладення договорів купівлі-продажу.

Оптимальний варіант - це коли перед покупкою все мешканці виписані. Якщо немає, то не соромтеся задати власнику питання - куди будуть прописані проживають на даний момент в квартирі. Уточнення цього моменту дозволить уникнути конфліктів в майбутньому.

Чому потрібно уточнити сімейний стан власника

Перед укладенням договору купівлі-продажу уточніть у власника його поточний сімейний стан. Якщо він в шлюбі, то все в порядку. Гірше, якщо власник нерухомості в розлученні. Тоді необхідно, щоб колишня дружина поточного власника підписала документ про згоду на продаж (коли мова йде про спільно нажите майно). Якщо квартира дісталася власнику до вступу в шлюб, то проблем не буде.

Коли угода може бути визнана недійсною

Угода купівлі-продажу може бути оскаржена через суд власником або його родичами в разі, якщо він буде визнаний недієздатним в момент укладення договору. Недієздатними визнаються громадяни, які стоять на обліку в психоневрологічному і наркологічному диспансерах. Недієздатним можуть визнати і людини, яка не стоїть на обліку. Придивіться уважніше до господаря нерухомості. Якщо виникають сумніви в його дієздатності, краще відмовитися від покупки і пошукати більш надійний варіант.

Квартира за дорученням

При придбанні житла у довіреної особи власника упевніться, що термін дії довіреності не вийшов. В іншому випадку угода буде визнана недійсною.

Оформлення нової нерухомості має масу нюансів, але при належному підході всі гострі кути можна успішно обійти. Звертайте увагу на поведінку продавця, на наявність у нього необхідних документів. Чесний продавець ніколи не буде нічого приховувати від потенційного покупця. В інтернеті повно прикладів того, як люди в приватному порядку успішно купували і продавали квартири. Однак ще більше прикладів того, як все йшло наперекосяк. При дотриманні всіх рад покупка і оформлення нової квартири пройде гладко. Якщо ви все ще сумніваєтеся і хочете заощадити свій час, то за невелику за мірками ціни квартири вартість ріелтори вирішать за вас всі питання.

джерело: https://salere.by