Строительство »

Нотаріальне посвідчення угод з нерухомістю: чи завжди воно необхідне?

 1. Що таке нотаріальне посвідчення?
 2. Для яких угод обов'язково нотаріальне посвідчення?
 3. Переваги оформлення продажу квартири у нотаріуса
 4. Які можуть бути проблеми?
 5. Плюси співпраці з нотаріусом
 6. Про електронну реєстрацію угод з нерухомістю

Нотаріальне посвідчення угод купівлі-продажу - процедура, яка, як правило, не піддається сумніву. Однак необхідність платити за послуги професіонала багатьох не викликає захоплення, особливо якщо врахувати, що житло коштує дорого і кожен тенге - на особливому рахунку. У цьому матеріалі ми розберемося, чи так необхідно звертатися до нотаріуса і які наслідки для угоди може понести відсутність експерта в юридичних питаннях.

Про те, яка вартість оформлення у нотаріуса угод з нерухомістю у 2017 році, читайте в спеціальному матеріалі .

Що таке нотаріальне посвідчення?

Нотаріальне посвідчення правочину - це підтвердження дійсності, законності, правильності угоди нотаріусом Нотаріальне посвідчення правочину - це підтвердження дійсності, законності, правильності угоди нотаріусом. Для цього нотаріус просто ставить свій посвідчувальний підпис на документі. Посвідчувальні написи вчиняються при:

 1. Посвідченні угод - для підтвердження права спадкування, власності і т.д.
 2. Видачу дублікатів нотаріально засвідчених документів.
 3. Засвідчення вірності копій документів, виписок з них.
 4. Підтвердженні справжності підпису на документах, вірності перекладу і часу пред'явлення документів.

Оформлення купівлі-продажу квартири: перелік документів, вартість >>>

Для яких угод обов'язково нотаріальне посвідчення?

Згідно із законом оформлення у нотаріуса обов'язково для наступних угод:

 • на доручення - наприклад, на володіння, користування і розпорядження нерухомим (і рухомим) майном;
 • при складанні заповіту ;
 • при складанні договору ренти ;
 • при складанні шлюбного договору ;
 • при оформленні установчих документів ТОВ та АТ.

Якщо такі угоди не завірені нотаріусом, то вони визнаються недійсними. Всі інші угоди завіряються за бажанням учасників.

Про те, як пра оформляється договір оренди в Казахстані, читайте по засланні .

Переваги оформлення продажу квартири у нотаріуса

Партнер юридичної компанії «RSALIN & PARTNERS Law Firm» Алібі Сабировіч Акилас розповів порталу kn.kz, чому варто завіряти угоди з нерухомістю у нотаріуса: «Перевага нотаріального завірення, перш за все, полягає в тому, що нотаріус як юрист перевіряє угоду на її законність, він перевіряє правоздатність та дієздатність осіб, які її укладають. Тобто здатність їх укладати угоду: перевіряє їх стан, чи не знаходяться вони в алкогольному або наркотичному сп'янінні (тому що в такому стані складно віддавати собі звіт, що ти продаєш квартиру, наприклад). Нотаріус все це повинен перевіряти. Дієздатність перевіряють візуально, а якщо вона викликає сумніви, то нотаріус може звернутися із запитом до органів. І також за документами: якщо є закреслення або ще щось подібне, то такий документ він ні в якому разі не прийме. Якщо є сумніви в дійсності договору, то він може призначити експертизу. Тобто нотаріус гарантує законність даної угоди. Він її особисто перевіряє. Тому ймовірність того, що ця угода в подальшому принесе якісь суперечки - мала. Варто нотаріальне посвідчення не так дорого, як можуть коштувати наслідки відсутності нотаріального посвідчення угоди ».

Таким чином, нотаріальне завірення угоди з нерухомістю може захистити вас від покупки квартири у недієздатної особи, кримінальної особистості, підписання сумнівних документів - нотаріус, звичайно, не слідчий, проте він перевіряє всі дані про учасників, справжність документів.

Нотаріус як юрист перевіряє угоду на її законність, він перевіряє правоздатність та дієздатність осіб, які її укладають. Тобто здатність їх укладати угоду: перевіряє їх стан, чи не знаходяться вони в алкогольному або наркотичному сп'янінні.

Нотаріус зацікавлений в якісній перевірці, оскільки його запевнення - це і його репутація, і законність роботи. «Нотаріус може відмовити у вчиненні нотаріальної дії у разі невідповідності угоди законодавству Республіки Казахстан. І нотаріус несе як адміністративну, так і кримінальну відповідальність за свої дії - розповідає Алібі Сабировіч. - Так, він може понести навіть кримінальну відповідальність - це передбачене статтею 251 КК РК (зловживання повноваженнями приватного нотаріуса). І нотаріус не має право відмовляти в послузі просто так! Відповідь «ми цим не займаємося" не законний, ви можете відстоювати своє право на послугу. Нотаріус - це не комерційна діяльність, тому права відмови у них немає ».

Договір купівлі-продажу квартири: угоду про розірвання >>>

Які можуть бути проблеми?

Які ризики самостійного укладання договорів в обхід нотаріуса ми також запитали у нашого експерта: «Наслідки непроверкі угоди можуть бути плачевні - можна в подальшому визнати угоду недійсною і навіть неукладеним, якщо є підстави Які ризики самостійного укладання договорів в обхід нотаріуса ми також запитали у нашого експерта: «Наслідки непроверкі угоди можуть бути плачевні - можна в подальшому визнати угоду недійсною і навіть неукладеним, якщо є підстави. Так, угода вважається укладеною, якщо сторони дійшли згоди за всіма її істотними умовами - ми повинні домовитися про предмет угоди, обов'язково повинні бути обумовлені та інші істотні умови. Але громадяни можуть цього не знати! Адже це потрібно дивитися по кожній конкретній угоді - може бути, ціна є істотною умовою, може бути, початкові і кінцеві терміни - пояснює Алібі Акилас. - Це все дуже важливо! А боку, укладаючи угоду в простій письмовій формі, можуть цього не передбачити. Тим самим угода може виявитися навіть неукладеним. І звичайно ні в однієї, ні в іншої сторони не виникають ні права, ні обов'язки.

Про те, які угоди з нерухомістю є небезпечними і можуть скінчитися втратою грошей і житла, читайте в статті .

Плюси співпраці з нотаріусом

Нотаріус не стане завіряти неправильно складений договір. Є критерії, які він буде чітко перевіряти:

 1. Чіткість формулювань.
 2. Вказівка ​​числа і термінів в договорі хоча б один раз словами.
 3. Найменування юросіб без скорочень з адресою.
 4. Прізвища, імена, по батькові, адреси прописані повністю.
 5. Якщо у вас великий договір, то нотаріус перевірить, щоб листи були прошиті, прошнуровані, скріплені печаткою - про це мало хто знає.

Таким чином, нотаріус помітить, якщо в документах для угоди щось не так. Це захистить не тільки від шахрайства, але і просто від подальшої «мороки» з визнанням угоди дійсною на випадок судових тяжб. Оформлення через нотаріуса - це безпека для ваших активів.

«Ще один обов'язок нотаріуса - роз'яснення учасникам угоди її сенсу, значення, правових наслідків, які вона понесе. Може, сторони недостатньо розуміють, які наслідки матиме ця угода. І він зобов'язаний належним чином роз'яснити - пояснює Алібі Сабировіч. - Якщо ви, наприклад, даруєте, укладаєте договір дарування, то в подальшому дане ваше майна перейде до обдаровуваного ».

5 фактів про страхування нерухомості, які потрібно знати >>>

Про електронну реєстрацію угод з нерухомістю

При зміні прав на нерухоме майно - наприклад, продаж-купівля, дарування, успадкування та обмін - завжди потрібно держреєстрація в Центрі по нерухомості. Це можна зробити, звернувшись особисто, вже після здійснення угоди, а можна провести реєстрацію в електронному вигляді - через нотаріуса.

Розповімо, як це відбувається:

 • нотаріус посвідчує угоду - наприклад, договір купівлі-продажу квартири;
 • після цього він запевняє електронну копію договору купівлі-продажу своєї ЕЦП;
 • відправляє цю електронну копію договору з єдиної нотаріальної інформаційної системи в систему правового кадастру;
 • потім передає новому власнику квартири унікальний номер правовстановлюючого документа, суму збору за держреєстрацію;
 • після цього правовласник оплачує збір через «електронний уряд» із зазначенням даних по угоді, номера документа.
 • після сплати збору реквізити електронного чека відправляються в систему правового кадастру.

Коли система правового кадастру перевірить чек, то надсилає повідомлення про проведену реєстрацію в єдину нотаріальну інформаційну систему. А також роздруковує правовстановлюючий документ, повідомлення про реєстрацію і електронний чек, і зберігає ці папери в реєстраційному відділі.

Електронна реєстрація - швидка і проста процедура. Це один з плюсів звернення до нотаріуса за посвідченням угоди - можна не йти самому в Центр по нерухомості, а відразу, не сходячи з місця, зробити реєстрацію в кабінеті нотаріуса.

Що таке нотаріальне посвідчення?
Для яких угод обов'язково нотаріальне посвідчення?
Що таке нотаріальне посвідчення?