Строительство »

«Знесені» «Газпромом» дачники почали вигравати суди

Громадська палата РФ вимагає створення «компенсаційного фонду» та скасування судових рішень про знесення

А КОНТРОЛЕРИ ХТО?

... Сьогодні вже цілком очевидно, що приблизно в третині регіонів Російської Федерації намітилося значне зростання соціальної напруженості. Він безпосередньо пов'язаний з діями підприємств нафтогазового комплексу та прийнятими органами судової влади рішеннями, які позбавляють громадян володіти своїм майном. У багатьох випадках це єдине для людей житло, яке вони повинні знести без будь-якої компенсації.

Особливо масовий характер ця ситуація набула в Московській, Володимирській, Волгоградській, Вологодської, Воронезької, Калінінградської, Липецької, Нижегородської, Омської, Ростовської, Саратовської, Свердловській, Тамбовської, Томської, Тульської і Тюменській областях, Краснодарському і Пермському краї, республіках Дагестан, Комі, Татарстан, Ханти-Мансійському автономному окрузі - Югрі і ін.

Експлуатація трубопроводів біля місць скупчення людей небезпечна і незаконна. Однак замість проведення заходів для забезпечення безпеки людей - установки земляних валів, захисних кожухів, застосування сучасних технологій з безпечної експлуатації своїх магістральних мереж - нафтогазові компанії ініціювали по всій країні масові судові позови з вимогою про знесення будівель. Іншими словами, монополісти вирішили зачистити від будь-яких будівель ділянки в околицях труби без розглядів і компенсацій, поглумившись над законодавством і людьми. Наявність у людини всіх правовстановлюючих державних документів і дозволів ніякого значення для сировинних гігантів, а також судів (!!!) не мають. У переважній більшості випадків такі позови судами задовольняються, і на відповідача покладається обов'язок знести за свій рахунок належні йому будинки, будівлі та споруди, розташовані на земельній ділянці, також знаходиться в його власності.

Ця біда стала загальною, тому згуртувала людей. Так, 11 травня представники постраждалих селищ і СНТ Московського регіону (Подільського, Рузського, Солнечногорского, Щелковського, Ленінського районів) зібралися у приймальні Слідчого комітету РФ (СК РФ) і подали скарги на бездіяльність посадових осіб Федеральної служби з екологічного, технологічного і атомного нагляду ( Ростехнагляд), перевищення посадових повноважень і недбалість Федеральної кадастрової палати (ФКП), незаконну підприємницьку діяльність АТ «Транснефть - Верхня Волга».

- У нашому СНТ дуже багато пенсіонерів, і сьогодні вони ретельно вивчають законодавство в галузі трубопровідного транспорту, а саме: ст. 9.1 КоАП РФ (про штраф і відкликання ліцензії організації, яка експлуатує небезпечний виробничий об'єкт (СПО)), ст. 9 ФЗ №116 (про дотримання положень ФЗ, норм і правил у сфері (промислової безпеки) ПБ), ст. 3 ФЗ від 30.12.2009 ( «Техрегламент про безпеку будівель і споруд») і ін., - говорить садівник СНТ «Відпочинок» Тетяна Михайлова. - Біля кордонів нашого СНТ і селища Львівський ТОВ «Газпром Трансгаз Москва» експлуатує магістральний трубопровід (МТ) «Ставрополь Москва 1 нитка». Це ОПО 1-го класу небезпеки, його експлуатація повинна відбуватися з дотриманням норм ПБ (п. 1 ст. 9 ФЗ №116 «Про промбезпеки ОПО»). Подібна ситуація склалася і в інших районах.

Кілька місяців тому люди колективно зверталися в Ростехнагляд з вимогою проведення перевірки експлуатації МТ в частині порушення безпечних відстаней від осі МТ до меж населених пунктів і колективних садів.

- Ростехнаглядом не вжито заходів щодо припинення діяльності експлуатуючої ОПО організації в зв'язку з недотриманням безпечних відстаней, що загрожує нашому житті. МТ експлуатується в населеному пункті, при цьому у експлуатуючої компанії немає ліцензії. На нашу спільну думку, діяльність посадових осіб Ростехнагляду по невиконанню посадових обов'язків передбачає кримінальну відповідальність (ст. 293 КК РФ «Халатність»), - говорить житель села Нова Слобода Щелковського району Ельвіра Ларіна. - Ми просимо провести за вказаними фактами перевірку.

- Ми звернулися в СК РФ з проханням встановити винних, - каже житель Рузського району Тетяна Анпилова, - і залучити посадових осіб Ростехнагляду по закону до відповідальності.

Зазначу, що в резолюції Громадської палати РФ (ГП РФ) за підсумками круглого столу на тему: «Проблема знесення житлових будівель за позовами нафтогазових компаній до сумлінних набувачів ...» Генпрокуратурі РФ рекомендовано посилити контроль за діяльністю Ростехнагляду в частині забезпечення дотримання власниками МТ вимог ПБ при експлуатації діючих трубопроводів, провести перевірку законності знаходження діючих МТ в межах міст і населених пунктів, посилити заходи щодо забезпечення захисту майнових та житлових прав влас енніков земельних ділянок та будівель, що потрапляють в зони мінімальних відстаней (ЗМР).

У людей є претензії до Федеральної кадастрової палаті (ФКП), куди «Газпром» заносить документи і самостійно завдає під виглядом охоронних зон ці самі зони мінімальних відстаней (ЗМР), що категорично заборонено законом. У ФКП поняття не мають (а швидше за все, не хочуть мати?) Про те, що охоронна зона (ОЗ) і ЗМР - це абсолютно різні поняття. Співробітники ФКУ приймають від неуповноважених осіб і заносять до Державного кадастру нерухомості (ГКН) невірні відомості, вигідні монополістам. У ФКП не знають чинне законодавство?

- Центральний апарат Росреестра, розібравшись в моїй ситуації, дав розпорядження кадастрової палаті виключити з ЕГРН відомості про ЗМР. 28 березня 2017 року я отримала цього письмове підтвердження, - говорить Катерина Анісімова. - А 6 квітня ФКП знову як ні в чому не бувало приймає чергову партію документів і заносить в ЕГРН відомості про ЗМР нової труби. І знову не ту розміру, і знову від неуповноваженого особи!

Громадська палата РФ вимагає створення «компенсаційного фонду» та скасування судових рішень про знесення   А КОНТРОЛЕРИ ХТО

КРИГА ЗРУШИЛА?

Не можу не сказати і про гарну новину, яка трапилася напередодні травневих свят. На засіданні Щелковського міського суду 26 квітня 2017 р при розгляді цивільної справи за позовом АТ «Транснефть - Верхня Волга» до Ігоря Луговський (власнику земельної ділянки з зведеними на ньому будівлями) про визнання будівель самовільними і підлягають знесенню, суд відмовив у задоволенні вимог нафтовому підприємству.

- По суті, це друге позитивне рішення по Щелковського району. Перше було за позовом про знесення в селі Соколово, а 22 попередніх позову нафтового монополіста були задоволені, - каже Ігор Луговський. - У мене в свідоцтві вказана земля населеного пункту, дозволене використання - під ІЖС. Мій будинок знаходиться всередині кордонів д. Моносеево, і це єдине моє житло. Вимоги нафтової компанії традиційно обґрунтовувалися розташуванням будівель в охоронних зонах (ОЗ) і ЗМР від осі трубопроводу. Нафтовики говорили, що у них суспільно небезпечний об'єкт (СПО) і територію треба очистити. Ми, в свою чергу, запитали: чому у них немає ліцензії на експлуатацію ОПО? А у відповідь почули: це не має значення.

Як не має значення категорія землі, по якій проходять магістральні трубопроводи. У той час як часто-густо ці трубопроводи проходять по землях населених пунктів, що є грубим порушенням закону. Для МТ за законом категорія може бути тільки одна - землі промислового призначення.

- Категорія землі з'являється з публічних правовідносин шляхом закріплення цього факту державним органом виконавчої влади. Категорія землі не виникає з цивільних правовідносин шляхом купівлі-продажу, оренди або сервітуту, - говорить юрист Наталія Зайнуліна. - І якщо магістральні трубопроводи побудували на землях, для цього не відведених в публічному порядку, трубопровід сам є самовільно побудовою!

Так хто ж дозволив нафтогазовим підприємствам так вільно поводитися зі СНіПами і федеральним законодавством ?! Чому вони стоять НАД законом і НАД державними органами влади? Випадки, коли панує закон у вирішенні таких питань, поодинокі. Люди вдячні судді Розумовської Н.Г. за винесене рішення на їхню користь. Вона заслуговує на повагу.

На цій знаковій процесі захист використовувала у тому числі рішення у справі 33-2018 / 2017 - апеляційне визначення судової колегії Самарського обласного суду від 16.02.2017. У цьому документі в задоволенні позовної заяви АТ «Транснефть-Дружба» до Дудіна Л.П. було обґрунтовано відмовлено. Суддя зазначила, що доводи позивача про те, що будівлі Дудіна Л.П. - самовільні, побудовані нею в охоронній зоні реконструйованого МТ, судом першої інстанції перевірені і не знайшли свого підтвердження.

- Судом встановлено, що на момент реконструкції МТ спірні будови Дудіна Л.П. фактично вже були на її земельній ділянці. Також при реконструкції МТ не було враховано перебування на ділянці Дудіна Л.П. будівель. Будівлі були введені в експлуатацію до реконструкції МТ. Після неї вісь МН наблизилася до будівель відповідача, про що Дудіна була повідомлена, - говорить юрист Світлана Жильцова. - У нашому випадку трубопровід був прокладений на землях населеного пункту. Право власності Ігоря Луговського на об'єкти нерухомості ніким не було оскаржено і не визнано недійсним. Згідно п. 3 ст. 55 Конституції РФ права і свободи громадянина можуть бути обмежені федеральним законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави.

Однак в тому ж Щелковском суді вражає позиція іншого служителя Феміди. Так, суддя Коливанов за позовом тієї ж АТ «Транснефть - Верхня Волга» до Ельвірі Ларіної на її заперечення про те, що дії ліцензії експлуатуючої організації поширюється тільки на території Нижегородської області, а фактична експлуатація МТ ведеться в Підмосков'ї, видав абсолютну нісенітницю.

- Суддя вказав, що якщо попередній власник труби мав ліцензію на експлуатацію ОПО на території Московської області, то і нинішній власник теж має на це право як правонаступник. А значить, і спірне трубопровід експлуатується належним чином, - каже правозахисник підмосковних садівників Віктор Савушкін. - Якщо слідувати подібній судової логіці, виходить, що і на автомобілі можна їздити без водійського посвідчення, якщо у попереднього власника воно було. Зараз справа Ларіної направлено до апеляційної інстанції, і, вважаю, настав час перевірити на профпридатність вершителя правосуддя, що випускає такі рішення.

Ця іржава труба - магістральний трубопровід, експлуатує який ТОВ «Газпром Трансгаз Нижній Новгород». Пролягає він по Сергієво-Посадському районі. Газовики просто «кинули» його по поверхні, навіть не заглиблюючись в землю. Поруч - селище Зелений. Завдяки сусідству з цією трубою під знесення пішли житлові будинки громадян в СНТ «Зелений» (знаходиться в межах населеного пункту), а також СНТ: «Яуза», «Приозерний», «Приборист».

КАТАСТРОФА неминуче?

Численні історії про те, як люди стали заручниками труби, після виступу «МК» стали надходити в нашу редакцію з усієї Росії. Ось, наприклад, що пишуть жителі Пермського краю. Магістральний нафтопровід «Кам'яний Лог - Перм» (МН) проходить по р Пермі, а також через мікрорайони загати, Архірейка, Іва, село Адіщево Добрянського району Пермського краю.

Наглядовий орган, Приволзькому управління Ростехнагляду, встановив, що проходження траси МН «Кам'яний Лог - Перм» через місто Перм не передбачено проектом 1960 року. Чинний нафтопровід не відповідає вимогам безпеки, оскільки тиск в ньому 5,2 МПа при допустимому «не більше 1,2 МПа», величина заглиблення 1,0 м при допустимому «не менше 1,2 м» і ін. Усунення наявних порушень - в компетенції Уряду РФ та інших органів.

Рішеннями Мотовиліхинський районного суду м Пермі, які вступили в законну силу по цивільних справах №2-1571 / 2016 року; №2-1573 / 2016 року; №2-5523 ​​/ 2016 року; №2-1739 / 2015; №2-1716 (2015), встановлено, що «МН« Кам'яний Лог - Перм »відноситься до небезпечних виробничих об'єктів, має фактичний знос 84%, і, за даними МНС, ураження відкритим полум'ям при згорянні хмари можливо на відстані до 100 м і до 400 м. Згідно з інформацією публічної кадастрової карти і покажчиків в небезпечних відстанях від цього нафтопроводу знаходяться автодорога вулиця Фрунзе (504 м), «Східний обхід міста Пермі» (380 м), вулиця Лядовський (900 м). На зазначених ділянках мінімальні відстані від автодоріг до осі нафтопроводу становлять від 20 до 122 м. Траса ж нафтопроводу протяжністю 25 км проходить прямо по місту Пермі. Перетинає кілька річок. Перепади висот становлять від 1 метра до 90 метрів, при цьому немає жодної засувки для перекриття труби в разі аварії ».

- Траса МН «Кам'яний Лог - Перм» проходить по землі, що належить сумлінним набувачам. Наприклад, Роман Луговий в 2013-му купив ділянку з категорією «землі населених пунктів». Щорічно він сплачує земельний податок 32 000 рублей. У грудні 2016- го суд постановив знести будинок за свій рахунок! Навіщо така дорога земля, коли на ній не можна нічого будувати, крім труби ?! - розповідає «МК» представник Пермі юрист Любов Турова. - Семериков Дмитро, батько чотирьох дітей (молодшому 1 рік), в 2014 році купив (по іпотечному кредитуванню Ощадбанком РФ) житловий будинок з земельною ділянкою із категорією «землі населених пунктів». Служба безпеки Ощадбанку уздовж і поперек перевірила всі документи. У жовтні 2016- го суд постановив знести житловий будинок за свій рахунок! При цьому суми по іпотеці Дмитро повинен виплачувати за неіснуючий будинок! І таких історій у нас кілька сотень!

Абсолютні безвідповідальність ОРГАНІВ власти и безкарність Експлуатуюча ОРГАНІЗАЦІЙ относительно забезпечення безпеки людей сегодня просто зашкалюють. Так, на территории Великого Новгорода проходити магістральній газопровід (МГ) «Серпухов-Ленінград», в охоронній зоне которого в 2010 году Було побудовали міст через Річку Волхва. Як віпліває з крімінальної справи 1-27 / 2014 від 18.04.2014 р, Порушення норм ПБ були віявлені у вересні 2010 р Їх усунулі только в січні 2011 р.: Лещата БУВ зниженя в 20 разів и розроблені СПЕЦІАЛЬНІ ТУ. Півроку (!!!) незліченне число чіновніків сперечаліся про ті, як розрулити сітуацію, а в цею годину з-за Порушення норм ПБ життя велічезної кількості людей (в тому числі робочих на цьом будівництві) вісілі на волоску. Лише за щасливим збігом обставинних не став ПП. У даній крімінальній делу Було Вінес вирок: недбалість чіновніків оцінілі у виде штрафу - 75 000 рублей. Куди страшніше виявився результат порушення норм правил безпеки у 1989 р на перегоні Аша-Улу-Теляк під Уфою. Тоді залізнична аварія забрала життя більше 500 чоловік (181 дитина), було поранено понад 600 осіб. За підсумками розслідування причин катастрофи встановили, що під час проходження двох зустрічних поїздів стався потужний вибух хмари легких вуглеводнів, що утворилися через неполадки на трубопроводі «Сибір-Урал-Поволжье». У Мережі викладена страшна хроніка цієї НП.

... Ті трагедії, які сталися або могли статися, - вже в минулому. Ось тільки уроків з них не отримують ні сировинні монополісти, ні влади. На сайті сільського поселення Липиці Серпуховського району Підмосков'я, наприклад, розміщена інформація про його генплані. Згідно з ним тут вирішили прокласти високошвидкісну залізничну магістраль (ВСМ). Детально вивчаючи наявні на цю тему в редакції документи, ми зробили висновок: ділянка швидкісної магістралі хочуть побудувати на території, де розміщені три магістральні газопроводи діаметром 1200 мм !!! І навіть не просто поруч, а практично НАД газопроводом «Горький-Центр-Серпухов». Куди дивиться влада ?! У редакції є і звернення, подане після проведення публічного обговорення генплану Липиці. У ньому міститься прохання правозахисників про недопущення даного будівництва. З моменту звернення минуло 3 роки. Підсумок: ніяких змін в проект не внесено. План сільського поселення публічно представлений сьогодні на офіційному сайті в тому ж вигляді.

Дурень ЗАКОН ПРОПИСАНИЙ?

Замість того щоб реально виявляти і контролювати небезпечну експлуатацію газових і нафтопроводів, влада сьогодні стурбована зовсім іншим. Вона складає закони, що дозволяють полегшити життя корпораціям на шкоду правам людей.

Законопроект, підготовлений Міненерго РФ, інакше як варварським для мільйонів простих росіян, життя і майно яких він торкнеться, не назвеш. Він ставить інтереси монополій вище цивільних прав і опускає нижче плінтуса інститут державної реєстрації права. Він дає право монополісту без суду і слідства знести чийсь будинок і пред'явити власнику рахунок за знесення. Ось суть статті 35: «Правовласникам земельних ділянок не дозволяється перешкоджати організації магістрального трубопровідного транспорту або уповноваженої нею організації у виконанні ними робіт з обслуговування і ремонту магістрального нафтопроводу. Організація магістрального трубопровідного (МТ) транспорту має право самостійно здійснювати демонтаж незаконно зведених об'єктів (в тому числі огорож, парканів, шлагбаумів та інших споруд) в межах охоронних зон МТ, що перешкоджають доступу до них і створюють цим загрозу заподіяння шкоди життю, здоров'ю людей, навколишньому середовищу , з наступною компенсацією витрат за рахунок осіб, що здійснили зведення зазначених об'єктів ».

Згідно з цим законопроектом, монополіст може і трубу перенести, але за рахунок ... зацікавленої особи (ст. 36: «У разі якщо розміщення об'єктів, що не входять до складу МТ транспорту, вимагає перенесення об'єктів МТ, зацікавлена ​​особа зобов'язана забезпечити виконання такого перенесення за свій рахунок на підставі договору, що укладається з організацією МТ транспорту, відповідно до технічних умов (ТУ), що видаються цією організацією, і дозволом на будівництво, відповідно до законодавства РФ »).

Ось так, монополіст нікому нічого не винен. Зате він, ймовірно, впевнений, що йому повинні всі. Але, як відомо, капіталізм - штука, побудована на акуратному балансі: у кожного є кошти рівно для того, щоб не красти у інших і не відбирати чуже добро насильством. А ось скільки кому потрібно коштів, щоб не переходити цю межу, - питання окреме.

ВИМАГАЄМО КОМПЕНСАЦІЮ!

Днями в ОП РФ пройшло голосування за резолюцію за підсумками круглого столу на тему: «Проблема знесення житлових будівель за позовами нафтогазових компаній до сумлінних набувачів ...». За неї проголосували 112 представників ОП.

- Текст резолюції вже опублікований на нашому офіційному сайті. Його суть сформована на основі звернень громадян, які надходили в ОП протягом декількох років. Найголовніший момент несправедливості і цинізму претензій монополістів, вважаю, в тому, що сумлінні набувачі знаходяться в абсолютному невіданні, коли їм приносять позови про знесення. Згідно із законом підприємства трубопровідного транспорту повинні регулярно (не рідше 1 разу в квартал) давати інформацію через місцеве радіо і друк про місця проходження трубопроводів. Це повсюдно порушується, - каже заступник секретаря ОП РФ Олександр Музикантський. - Як можна говорити про безпеку людей, якщо самі так звані власники МТ не знають, де у них прокладені труби. Вони шукають їх з металошукачами. У той же час суди не встановлюють наявність або відсутність будь-якої провини в діях власника і не враховують його сумлінність. Обурливо і те, що суди не зобов'язують підприємства нафтогазового комплексу представляти будь-які докази реального порушення їх прав. Все це викликає масове обурення людей і знижує довіру до влади. Щоб врегулювати ситуацію, потрібно визнати знесення будівель через знаходження в ЗМР примусовим відчуженням майна для держпотреб. Тобто, згідно з ч. 3 ст. 35 Конституції РФ, це можна зробити тільки за умови попередньої і рівноцінної компенсації.

Резолюція передбачає також створення «компенсаційного фонду», який організовує роботи з виведення об'єктів капітального будівництва та тимчасових споруд з охоронних зон і ЗМР МТ. У зв'язку з цим документ містить рекомендації Уряду РФ, Генпрокуратурі, Верховному суду (ВС), Держдумі Федеральних зборів РФ. Зокрема, ВС РФ рекомендовано переглянути судові рішення, прийняті без розгляду наступних обставин (як юридично значущих). А саме: сумлінність придбання земельної ділянки та наявності в особи, яка звело будова, реальної можливості отримати інформацію про його перебування поблизу зони проходження МТ; обізнаність органів державної влади та місцевого самоврядування про наявність МТ поблизу земельних ділянок при їх первісної передачі в приватну власність і неповідомлення про це першому приватному власнику при передачі йому земельної ділянки; відсутність інформації (з вини уповноважених за її передачу організацій) у органів державної влади та місцевого самоврядування про наявність МТ поблизу земельних ділянок, при їх передачі в приватну власність. Ігнорування цих обставин суперечить принципу змагальності і рівноправності сторін у судовому процесі (ч. 3 ст. 123 Конституції РФ). Також, згідно зі ст. 3 ФЗ №3132-1 від 26.06.1992 «Про статус суддів в РФ», суддя зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції РФ та інших законів. При виконанні своїх повноважень, а також у позаслужбових відносинах повинен уникати всього, що могло б применшити авторитет судової влади, гідність судді чи викликати сумнів у його об'єктивності, справедливості та неупередженості.

Читайте матеріали по темі:

«Газпром» -разрушітель: газовий гігант позбавляє дачників їх будинків "

"Знесення дачних будинків виявився грандіозної аферою газових монополістів"

А швидше за все, не хочуть мати?
У ФКП не знають чинне законодавство?
КРИГА ЗРУШИЛА?
Ми, в свою чергу, запитали: чому у них немає ліцензії на експлуатацію ОПО?
Так хто ж дозволив нафтогазовим підприємствам так вільно поводитися зі СНіПами і федеральним законодавством ?
Чому вони стоять НАД законом і НАД державними органами влади?
КАТАСТРОФА неминуче?
Навіщо така дорога земля, коли на ній не можна нічого будувати, крім труби ?
Куди дивиться влада ?
Дурень ЗАКОН ПРОПИСАНИЙ?