Строительство »

Coca-Cola: 100 років в одній пляшці: Journey Russia

  1. замість вступу
  2. народження шедевра
  3. Зразок Діна і книга пам'яті
  4. символ щастя
  5. Джерело натхнення
  6. Як Coca-Cola відзначить 100-річчя пляшки

У 2015-му світ відзначає ювілей знаменитої скляної пляшки Coca -Cola - першої в світі фірмової тари для безалкогольних газованих напоїв. Розповідаємо, як вона з'явилася.

замість вступу

У 2015-му світ відзначає ювілей знаменитої скляної пляшки Coca -Cola - першої в світі фірмової тари для безалкогольних газованих напоїв

Аптека Jacobs 'Pharmacy. Саме тут вперше почали продавати Coca-Cola

З моменту появи рецепта в 1886 році Coca -Cola 8 років продавалася виключно в розлив: продавці власноруч змішували два інгредієнта - сироп і содову - прямо в склянках. Готувати напій заздалегідь і виставляти на вітрини в пляшках придумав в 1894 році власник магазина солодощів міста Виксбург (штат Міссісіпі) Джозеф Біденхарн.

«Пляшка Хатчінсона»

Перший завод з виробництва бутильованої Coca -Cola відкрився через 5 років в місті Чаттануга (штат Теннессі). Побудований він був не Біденхарн, як можна було припустити, а підприємцями Бенджаміном Томасом і Джозефом Уайтхед. Напій виходив з конвеєра в «пляшках Хатчінсона», названих на прізвище розробника і виробника. Судини ці були прозорими, нагадували бульбашки для ліків і використовувалися повсюдно.

Упаковка Coca-Cola почала XX століття

На початку XX століття пляшка Coca-Cola видозмінилася: стала різнокольоровою і з витягнутим шийкою - за останньою модою тих років. Але як і раніше упаковка відрізнялася від безлічі інших тільки логотипом.

народження шедевра

Створити тару оригінального дизайну, яку «можна ідентифікувати не тільки в темряві на дотик, але навіть по осколках на підлозі», вирішив Бенджамін Томас з метою боротьби з підробками. Справа в тому, що тоді (а за вікном був 1915 рік) бізнесмену належали ексклюзивні права на виробництво бутильованої Coca -Cola по всій Америці. Популярність напою зростала в геометричній прогресії, і з тією ж швидкістю збільшувалося кількість підробок.

«Пляшка Coca-Cola - найяскравіший шедевр епохи промислової упаковки».

Раймонд Лоуі, майстер промислового дизайну, автор безлічі логотипів

Стандартні (читай юридичні) методи боротьби з контрафактом не допомагали. Можливо, саме тому відповідальним за створення унікальної тари був призначений не хто інший, як юрист Харольд Хірш. Він оголосив національний конкурс серед дизайнерів, який виграла Root Glass Company з містечка Терре-Хот в штаті Індіана. Компанія, як ти здогадався, спеціалізувалася на виробництві стекляннойтари.

Так виглядає плід какао в багатьох ілюстрованих енциклопедіях

Її директор Чапмен Джей Рут доручив роботу дизайнеру Ерлу Діну і менеджеру Клайду Едвардсу. Ті негайно вирушили за натхненням в міську бібліотеку. Взявши в руки ілюстровану енциклопедію, вони почали вивчати, як виглядають інгредієнти Coca-Cola. Англійські слова coca (кока) і cocoa (какао) виглядають дуже схоже, і - по одній з легенд - дизайнер переплутав їх, в результаті надихнувшись не тим рослиною. Навіть якщо це дійсно було помилкою (адже в Coca-Cola ніколи не додавали какао), то щасливою.

Ескіз пляшки Coca-Cola, намальований Ерлом Діном

Того ж вечора Дін накидав пару ескізів, додавши до «плоду какао» розширене дно, яке повинно було надати пляшці стійкість на конвеєрі. Один з цих ескізів сьогодні зберігається в архіві штаб-квартири Coca-Cola в Атланті. Другий був відправлений в Національну комісію з винаходів і сьогодні вважається втраченим. Пляшка, зображена на цих ескізах, дещо відрізняється від тієї, до якої ми звикли, так як на прохання компанії Coca-Cola в зразок були внесені деякі зміни: зменшена товщина і видалені яскраво виражені вертикальні борозенки. Але сама форма плоду какао залишилася без змін.

Перший варіант пляшечки Coca-Cola, так званий «дослідний зразок Діна»

До речі, довгий час вважалося, що винахідником нової пляшки не була Ерл Дін, а керуючий виробництвом Root Glass Company Олександр Самуелсон, чий підпис стоїть на патенті, що реєструє винахід. Це оману історики реклами відносять до розряду курйозів, і в авторстві Ерла Діна ніхто не сумнівається.

«Чудова пляшка Ерла Діна стала одним з перших ланок в тій ланцюга блискучих інновацій, які перетворили Coca-Cola в гіганта галузі».

Бетті Массел Ланді, письменник, який досліджував історію створення контурної пляшки Coca-Cola

У 1971 році Ерл Дін на прохання Florida Coca -Cola Bottling Company записав свої спогади про винахід пляшки: «Після того, як я зробив два малюнки і показав їх Чапмену Джей Руту, директору нашої компанії, він попросив мене терміново виготовити кілька дослідних зразків. Проблема була в тому, що заводська піч працювала з перервами на кілька днів, а то і тижнів. До закінчення чергової зміни залишалося всього 22 години. За цей час потрібно було підготувати форму, тиснення логотипу і ще купу всяких речей. Тому я встиг зробити всього дві пляшки. Та й ті, як виявилося згодом, не стали в нагоді, тому що компанія Coca-Cola внесла деякі зміни в мій ескіз ».

«Це пляшка, що стала початком мільярда ковтків».

Джон Забовскі, менеджер рекламного відділу Glass Container Division, однією з спадкоємиць Root Glass Company

Після затвердження доопрацьованого дизайну Діну запропонували два варіанти винагороди:

одноразова виплата 500 доларів (досить пристойна на ті часи сума) або довічна гарантія робочого місця в Root Glass Company. Він вибрав друге.

Зразок Діна і книга пам'яті

Через рік після того, як нова пляшка Coca-Cola стала продаватися скрізь, дизайнер виявив два перших зразка у себе в шафі. Один він відніс в офіс Root Glass Company, а другий, за згодою керівництва, залишив собі. Пізніше Дін передав його своєму синові Роберту. Цей «дослідний зразок Діна» з товстими стінками і борозенками «в стилі какао», так і не потрапив в серійне виробництво, недавно був проданий на каліфорнійському аукціоні за $ 240 000. Друга пляшка знаходиться в архіві Coca-Cola в Атланті. Її подарував компанії син Олександра Самуелсона - того самого, що підписав патент.

Її подарував компанії син Олександра Самуелсона - того самого, що підписав патент

Пам'ятний знак в Терре-Хоте на місці, де в 1915 році перебував головний офіс Root Glass Company

У 1994 році в Терре-Хоте на місці, де в 1915 році перебував головний офіс Root Glass Company, було встановлено пам'ятний знак. «Тут в 1915 році співробітники Root Glass Company, яка перемогла в національному змаганні дизайнерів, - Чапмен Джей Рут, Т. Клайд Едвардс, Ерл Р. Дін і Олександр Самуелсон - створили всесвітньо відоме торговельне виріб - пляшку Coca-Cola» - свідчить напис.
У 2010 році вийшла в світ книга "The Man Behind The Bottle" ( «Людина, яка зробила пляшку»). Її автор Норман Л. Дін, другий син Ерла Діна, описав життя батька і історію створення пляшки. На жаль, на російську мову книга ще не переведена.

символ щастя

Патент на виробництво скляної пляшки Coca-Cola оригінальної форми почав діяти 16 листопада 1915 року. З тих пір в світі продано більше 300 мільярдів пляшок.

У 1918-му компанія провела першу рекламну акцію по просуванню бутильованої напою, і вже через 10 років продажу Coca-Cola в тарі перевищили її споживання по-старому, на розлив.

Втім, через 34 роки після винаходу пляшки менше 1% американців могли ідентифікувати Coca-Cola за формою упаковки. Про це свідчили результати досліджень, ініційованих компанією. Але через рік, в 1950-м, ситуація кардинальним чином змінилася. Журнал Time, розміщуючи великий матеріал про президента Coca -Cola Роберта Вудраф, вирішив поставити його портрет на обкладинку. Той запропонував замість цього опублікувати малюнок, де планета Земля з насолодою п'є напій з фірмовою пляшки. Так Coca-Cola стала першим в історії США комерційним продуктом, зображення якого з'явилося на обкладинці загальнонаціонального видання. Разом з цим за пляшкою Coca -Cola зміцнювався статус національного символу Америки. Сьогодні 90% населення Землі знають контур пляшки Coca-Cola і легко впізнають її на дотик навіть в темряві - так, як і мріяв Бенджамін Томас.

«Мене часто просять навести приклад класичного дизайну. І я тут же згадую про пляшку Coca-Cola ».

Стівен Бейлі, британський журналіст і культуролог, історик дизайну

Спочатку пляшка Coca -Cola вміщала 6,5 унції напою, тобто близько 200 мл. У 1955 році з'явилися 12-унциевих (0,33 літра), а також 26-унциевих (0,77 л) ємності. Всі вони повторювали форму своєї попередниці. Мало того, коли в 1960-му Coca-Cola почали продавати в банках (до цього баночна версія поставлялася тільки для армії), на них зображували контурну пляшку, щоб покупець знав: в банку точно такий же чудовий напій, як і в звичній скляній упаковці .

Джерело натхнення

Пляшка Coca-Cola не раз надихала багатьох знаменитих художників. Вважається, що прославив її в мистецтві Енді Уорхол: в 1960-ті він створив безліч полотен в стилі поп-арт, героїнею яких стала контурна пляшка. Але мало хто знає, що одним з перших використав образ фірмової упаковки в своїй творчості Сальвадор Далі. Пляшка Coca-Cola зображена на його полотні 1943 року «Поезія Америки».

Пляшка Coca-Cola зображена на його полотні 1943 року «Поезія Америки»

Еволюція пляшечки Coca-Cola

Інновації, звичайно ж, відображаються на дизайні і навіть матеріалах, з яких роблять пляшку, при цьому її форма залишається незмінною. Так, в 2005 році компанія Coca -Cola представила алюмінієву версію контурної пляшки М5 (M - перша буква слова magnificent (чудовий)). А влітку 2013 року в пляжних магазинчиках Колумбії можна було придбати Coca-Cola в пляшці, яке нічим не відрізнялося від звичайної, крім того, що було зроблено з льоду.

Як Coca-Cola відзначить 100-річчя пляшки

Сьогодні, 26 лютого, буде дано старт святкової кампанії «100 років легендарної пляшці Coca-Cola». Відбудеться це на церемонії в Художньому музеї Атланти (High Museum of Art), в місті, де народився легендарний напій Coca-Cola. Під час заходу публіці представлять нову музичну композицію "Nobody Like You" у виконанні Франческо Єйтса, 19-річного канадського співака. Його дебютний альбом виходить цього літа. Композиція буде супроводжувати всі заходи ювілейного року, звучати в рекламних роликах, а також теле- і радіопрограмах, присвячених контурній пляшці. Існує два варіанти цього треку: оригінальний, де Франческо співає під акомпанемент пляшок Coca-Cola, і спеціальний мікс, в якому нова пісня перемішується з фрагментами інших мелодій Coca-Cola, добре відомих аудиторії.

Тут же, в Художньому музеї, з 28 лютого по 4 жовтня працюватиме виставка «Пляшка Coca-Cola: сторіччя американської ікони», на якій можна побачити найвидатніші твори мистецтва, присвячені знаменитій упаковці. На експозиції будуть представлені твори Енді Уорхола та інших класиків поп-арту, а також роботи сучасних дизайнерів, художників і фотографів.

Постер кампанії "Kissed By"

Також нас чекає глобальна маркетингова кампанія "Kissed By". Хедлайнерами акції обрані Елвіс Преслі, Мерилін Монро і Рей Чарльз, зафіксовані з пляшками Coca-Cola в руках. Ідея народилася завдяки знаменитим висловом Енді Уорхола:

«Головний ефект Coca-Cola полягає в її демократичності. Президент п'є точно таку ж Coca-Cola, як і ти. Не можна за великі гроші купити кращу Coca-Cola. Вона завжди і для всіх однаково хороша. І для тебе, і для президента ».

І для тебе, і для президента »

Постер кампанії "Kissed By"

Торкаючись губами горлечка, ти відчуваєш ті ж самі почуття, що відчували свого часу зірки. Чому обрано саме вони? Тому що, як і пляшка Coca-Cola, Елвіс Преслі, Мерилін Монро і Рей Чарльз стали міжнародними іконами поп-культури, яких об'єднує здатність дарувати моменти щастя всім людям Землі.

У березні вийде лімітоване видання "Kiss The Past Hello" ( «Привітай минуле поцілунком»), присвячена пляшці Coca-Cola. Більше 200 сучасних художників, фотографів, дизайнерів та ілюстраторів брали участь у відбірковому конкурсі, що дає право стати одним з авторів книги.
І звичайно, в честь знаменної дати буде випущена нова серія абсолютно неймовірних пляшок Coca-Cola. Поки це сюрприз, так що слідкуй за нашими новинами - і ти дізнаєшся про все першим.

Стеж за новинами і поділися ними з хештегом # CokeBottle100

Чому обрано саме вони?