Строительство »

Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають - МК

  1. Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають У всьому винна статистика?...
  2. Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають
  3. Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають
  4. Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають

Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають

У всьому винна статистика?

Днями міністр праці і соціального захисту РФ Максим Топілін оголосив, що триваюче падіння реальних доходів росіян пов'язано зі скороченням частки тіньового сектора економіки в країні. Iншi негативнi чинники глава Мінпраці не озвучив. Міністр взагалі оптиміст за посадою, тому його позитивний настрій можна зрозуміти. Топілін вважає, що «переміщення» у секторі підприємництва та його ймовірний вихід «на світло», під пильну увагу податкових та інших органів, додасть ентузіазму бізнесменам у виплатах заробітних плат і бонусів. Раніше його колега по уряду Максим Орєшкін з Мінекономрозвитку (МЕР) говорив про те, що вся проблема з показниками реальних доходів населення полягає в статистиці. Саме методика розрахунку, на його думку, і винна в низьких доходах населення.

Все це, звичайно, «білий шум» і розмови ні про що. Дані Росстату, нехай і підконтрольного тепер МЕР, показують, що реальні наявні доходи населення в Росії за перше півріччя 2017 року скоротилися на 1,4% в річному зіставленні. Зростання зарплат за той же період склав 3%, а сама економічна система додала 1,5%. Оскільки це єдині відкриті офіційні цифри, то будемо спиратися на них. Уточнимо, що під терміном реальних наявних доходів зазвичай розуміються грошові надходження, які залишаються у людини після вирахування обов'язкових платежів, плюс вони скориговані на рівень інфляції.

Втім, з інфляцією, або, висловлюючись мовою статистиків, з індексом споживчих цін, в Росії в цьому році все йде більш ніж благополучно. У серпні, наприклад, цей показник і зовсім знизився на 0,5% в зону дефляції, тому цифра падіння реальних доходів без цієї поправки була б ще неприємніше. У зимовій зведенні Аналітичного центру при Уряді РФ говорилося, що зниження інфляції не робить особливого впливу на показник доходу росіян, тому що номінальні доходи зростають надто повільно. Говорячи простіше, динаміка перегляду заробітних плат істотно відстає від витрат середньостатистичного росіянина на повсякденне життя, податки, кредити.

боргова кабала

До речі про кредити. За розрахунками Об'єднаного кредитного бюро, номінальний рівень кредитного навантаження на росіянина становить 32%. Це означає, що приблизно таку частку свого щомісячного доходу середньостатистичний росіянин віддає в рахунок погашення власного банківського боргу. Прийнятним в банківській сфері вважається рівень в 30-50% від щомісячного доходу. У відсотках це небагато, але фактично це близько 12,5 тис. Руб.

Боргове навантаження - це одна з причин зниження реальних доходів населення. За вирахуванням плати за кредитами, рахунків ЖКГ, витрат на продукти харчування на руках у середнього жителя нашої країни залишається не більше 10% від щомісячного доходу. Росія в цілому - це не Москва з її високими зарплатами і відповідним способом життя. Росія отримує в середньому 39 355 рублів на місяць (дані липня), але фактично це означає, що в регіонах хороша зарплата становить 23-27 тис. Рублів. Можна навіть не заглиблюватися в розрахунки - і так зрозуміло, що додатковим доходам нізвідки взятися.

Ті ж спостереження Росстату показують, що приблизно половина населення нашої країни заробляє в місяць 25 тис. Рублів і в принципі вміє жити на ці гроші. Питання тільки - як. Обсяг споживчого кредитування з початку року і до теперішнього часу виріс на 38% - цифра величезна сама по собі. Це приблизно 1 трлн рублів нових кредитів і позик. Роздрібні продажі на такому тлі розширилися на 0,8%. Так як рівня своїх доходів не вистачає, росіяни все більше грузнуть в кредитах і заборгованості. Виходить, що для того, щоб підтримувати більш-менш пристойний рівень життя, громадянин Росії залазить в банківську кабалу. Поліпшення це добробуту росіян? Ні. Сумарний розмір боргів споживачів перед банками, до речі, до початку осені становить не менше 12 трлн рублів.

Розмови про значне тіньовому секторі в російській економіці теж виникли не на порожньому місці. Щоб зберегти штат співробітників і можливість оплати їх праці, багато з компаній в розпал кризи 2013-2014 року запропонували людям зарплату «в конверті». Це позбавило бізнес від надмірної фінансового навантаження по соціальних напрямах, зберегло робочі місця, але перевело їх в «тінь». Там вони і залишаються досі, бо російському бізнесу навіть з відновленням економіки простіше жити не стало. Росстат приловчився підрахувати, що в першому кварталі 2017 року, наприклад, в «тіні» було зайнято 13,4 млн росіян. Про методиках такого розрахунку залишається тільки здогадуватися. Та ж служба держстатистики каже, що з усього обсягу зайнятого населення країни в «тіні» трудяться 17% жінок і 20% чоловіків. Реальна цифра, ясна річ, значно вище.

Реальна цифра, ясна річ, значно вище

Умови для росту

Де шукати вирішення проблеми бідного росіянина з точки зору грошових надходжень? Для того щоб доходи населення почали підніматися, потрібен зростання заробітної плати. На рівні уряду спільної думки на цей рахунок немає. Не так давно Банк Росії говорив про те, що через незбалансованість ринку праці та брак кадрів в окремих областях зайнятості може скластися надлишковий ріст заробітних плат щодо продуктивності праці на цих робочих місцях. Говорячи простіше, через брак кваліфікованих співробітників в сфері охорони здоров'я, освіти і науки наявні кадри цінуються керівництвом і мотивуються до роботи відповідним фінансовим механізмом. Що за проблему тут побачив ЦБ, незрозуміло: так було завжди, і ніхто не вказував на вплив подібної тенденції (загальносвітовий, до речі) на рішення про індексацію зарплат в цілому.

Отже, для збільшення доходів треба, щоб зарплати в країні росли більш-менш рівномірно. Досить буде темпу зростання на 10-12% щорічно, щоб через три-п'ять років ситуація вирівнялася. Такого темпу перегляду заробітної плати, до слова, росіяни не бачили давним-давно. Крім того, бажано, щоб економіка теж бадьоро додавала у вазі. Для прикладу підійде динаміка 2000-х років. До поточної реальності це складно застосувати, але нам же потрібен орієнтир. ВВП повинна додавати 2,5-3% на рік, причому стійкими темпами і надовго. Однак в умовах мінливих цін на енергоносії подібного складно очікувати.

До слова, середньорічна ціна на нафту Urals очікується близько $ 49 за барель в цьому році. Глава МЕР Максим Орєшкін вважає, що для бюджету цього буде достатньо, і разом з підйомом ВВП країна заживе щасливо, а головне - безбідно. Але на питання, чи вийде так насправді, відповідь навряд чи буде позитивним. Той же МЕР вважає, що за підсумками нинішнього року доходи росіян виростуть на 1,2% - це зовсім свіжий прогноз, який виглядає як мінімум дивно на тлі негативних даних Росстату, підконтрольного, повторимося, йому ж. Виходить, подібних прогнозів треба вірити далеко не завжди.

Влада продовжує нарощувати податковий тиск на бізнес, а якщо підприємець не може підняти голову, перевантажений усілякими збори й тарифи, зарплату своїм найманим працівникам піднімати він не стане тим більше. Будь-яка податкова індексація негативно позначається на реальних доходах населення.

Отже, зростання зарплат, стримане податковий тягар, відносно стабільна ціна на нафту і, як логічне завершення цього списку, політика стимулювання економічного зростання - ось ті умови, які зможуть підтримати доходи населення. Проблема в тому, що майже кожен з цих параметрів складно піддається коригуванню.

Попереду у Росії - цікавий час: весняні вибори, всілякі політичні кампанії, обіцянки і гарантії. Соціальна політика цілком може бути використана в політичних цілях. Наприклад, можна повторити досвід січня 2017 року і одноразово виплатити пенсіонерам деякі грошові суми. Це тимчасово поліпшить вигляд влади і підніме показник доходів населення, як уже траплялося. Локально цифри покращаться, політичні події відбудуться, а потім життя повернеться в колишнє русло. У найближчі три-п'ять років істотного поліпшення показника реальних доходів росіян чекати не має сенсу: все більш-менш працюють в цьому відношенні механізми вимагають набагато більшого часу.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Ігор МИКОЛАЇВ, директор Інституту стратегічного аналізу ФБК, доктор економічних наук:

- Економічне зростання в країні може фіксуватися, але проблема в тому, що суб'єкти економіки не надто впевнені в тому, що це зростання - всерйоз і надовго. Навіть влади, рапортуючи про те, що економіка щосили піднімається, притримують індексацію зарплат бюджетникам, соціальних виплат та допомог. А індексацію пенсій вони обіцяють тільки в міру зростання цін, що означає заморожування реальних пенсій. Працюючим же пенсіонерам взагалі не індексують пенсії.

Таким чином, нинішня ситуація - зростання ВВП без зростання доходів людей - є ще й наслідком того, який саме економічне зростання ми маємо. Зростання цей - нетривалий, невпевнений і має всі шанси на те, щоб в найближчому майбутньому бути перерваним на увазі нового зниження цін на нафту, посилення санкцій, різкого знецінення рубля по причині втечі спекулянтів з російського валютного ринку, відсутність реальних реформ в економіці.

Олена Афанасьєва, старший аналітик ГК Forex Club:

- Причини тривалого падіння доходів населення криються в низькому рівні індексації заробітної плати, різкий стрибок цін на товари і послуги за попередні два роки, а також зростаючої прихованому безробітті. В результаті дії всіх трьох факторів населення почало проїдати свої заощадження, а потім поступово йти в борги. На поточний момент велика частина росіян не має «подушки безпеки» на чорний день. Більш того, за даними Банку Росії, прострочена заборгованість перевищила 880 млрд рублів - за рік вона зросла на 2,7%. Це тільки зайвий раз підтверджує, що ситуація продовжує погіршуватися. Вихід бачиться один: зведення до нуля ефекту від трьох негативних чинників. По-перше, необхідна індексація заробітної плати. По-друге, стимулювання економіки, яке повинно привести до зростання робочих місць. А по-третє, подальша боротьба з інфляцією.

Наталя Акіндінова, директор Центру розвитку Вищої школи економіки:

- Спостережуваний зараз у вітчизняній економіці процес ніяк не можна назвати стійким економічним зростанням. Його дуже важко об'єктивно аналізувати - по-перше, через нещодавній переходу Росстату на новий класифікатор, а по-друге, через різноспрямованого характеру економічного процесу. З одного боку, спостерігається досить жива динаміка в промислових секторах, і в той же час непромислові види діяльності, особливо платні послуги, практично всі показують «мінус». Тобто економіка продовжує коливатися, і далеко не всі галузі в ній ростуть. В таких умовах стійких підстав для зростання доходів населення поки не сформувалося.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram

Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають

У всьому винна статистика?

Днями міністр праці і соціального захисту РФ Максим Топілін оголосив, що триваюче падіння реальних доходів росіян пов'язано зі скороченням частки тіньового сектора економіки в країні. Iншi негативнi чинники глава Мінпраці не озвучив. Міністр взагалі оптиміст за посадою, тому його позитивний настрій можна зрозуміти. Топілін уважає, що «переміщення» у секторі підприємництва та його ймовірний вихід «на світло», під пильну увагу податкових та інших органів, додасть ентузіазму бізнесменам у виплатах заробітних плат і бонусів. Раніше його колега по уряду Максим Орєшкін з Мінекономрозвитку (МЕР) говорив про те, що вся проблема з показниками реальних доходів населення полягає в статистиці. Саме методика розрахунку, на його думку, і винна в низьких доходах населення.

Все це, звичайно, «білий шум» і розмови ні про що. Дані Росстату, нехай і підконтрольного тепер МЕР, показують, що реальні наявні доходи населення в Росії за І півріччя 2017 року скоротилися на 1,4% в річному зіставленні. Зростання зарплат за той же період склав 3%, а сама економічна систему додала 1,5%. Оскільки це єдині відкриті офіційні цифри, то будемо спиратися на них. Уточнимо, що під терміном реальних наявних доходів зазвичай розуміються грошові надходження, які залишаються у людини після вирахування обов'язкових платежів, плюс вони скориговані на рівень інфляції.

Втім, з інфляцією, або, висловлюючись мовою статистиків, з індексом споживчих цін, в Росії в цьому році все йде більш ніж благополучно. У серпні, наприклад, цей показник і зовсім знизився на 0,5% в зону дефляції, тому цифра падіння реальних доходів без цієї поправки була б ще неприємніше. У зимовій зведенні Аналітичного центру при Уряді РФ говорилося, що зниження інфляції не робить особливого впливу на показник доходу росіян, бо номінальні доходи зростають надто повільно. Говорячи простіше, динаміка перегляду заробітних плат істотно відстає від витрат середньостатистичного росіянина на повсякденне життя, податки, кредити.

боргова кабала

До речі про кредити. За розрахунками Об'єднаного кредитного бюро, номінальний рівень кредитного навантаження на росіянина становить 32%. Це означає, що приблизно таку частку свого щомісячного доходу середньостатистичний росіянин віддає має значення погашення власного банківського боргу. Прийнятним в банківській сфері вважається рівень в 30-50% від щомісячного доходу. У відсотках це небагато, але фактично це близько 12,5 тис. Руб.

Боргове навантаження - це одна з причин зниження реальних доходів населення. За вирахуванням плати за кредитами, рахунків ЖКГ, витрат на продукти харчування на руках у середнього жителя нашої країни залишається не більше 10% від щомісячного доходу. Росія в цілому - це не Москва з її високими зарплатами і відповідним способом життя. Росія отримує в середньому 39 355 рублів на місяць (дані липня), але фактично це значить, що в регіонах хороша зарплата становить 23-27 тис. Рублів. Можна навіть не заглиблюватися в розрахунки - і так зрозуміло, що додатковим доходам нізвідки взятися.

Ті ж спостереження Росстату показують, що приблизно половина населення нашої країни заробляє в місяць 25 тис. Рублів і в принципі вміє жити на ці гроші. Питання тільки - як. Обсяг споживчого кредитування з початку року і по поточний момент виріс на 38% - цифра величезна сама по собі. Це приблизно 1 трлн рублів нових кредитів і позик. Роздрібні продажі на такому тлі розширилися на 0,8%. Так як рівня своїх доходів не вистачає, росіяни все більше грузнуть в кредитах і заборгованості. Виходить, що для того, щоб підтримувати більш-менш пристойний рівень життя, громадянин Росії залазить в банківську кабалу. Поліпшення це добробуту росіян? Ні. Сумарний розмір боргів споживачів перед банками, до речі, до початку осені становить не менше 12 трлн рублів.

Розмови про значне тіньовому секторі в російській економіці теж виникли не на порожньому місці. Щоб зберегти штат співробітників і можливість сплати їх праці, багато з компаній в розпал кризи 2013-2014 року запропонували людям зарплату «в конверті». Це позбавило бізнес від надмірної фінансового навантаження по соціальних напрямах, зберегло робочі місця, але перевело їх в «тінь». Там вони і залишаються досі, бо російському бізнесу навіть із відновленням економіки простіше жити не стало. Росстат приловчився підрахувати, що в першій кварталі 2017 року, наприклад, в «тіні» було зайнято 13,4 млн росіян. Про методиках такого розрахунку залишається тільки здогадуватися. Та ж служба держстатистики каже, що з усього обсягу зайнятого населення країни в «тіні» трудяться 17% жінок і 20% чоловіків. Реальна цифра, ясна річ, значно вище.

Реальна цифра, ясна річ, значно вище

Умови для зростання

Де шукати вирішення проблеми бідного росіянина з точки зору грошових надходжень? Для того щоб доходи населення почали підніматися, потрібен зростання заробітної плати. На рівні уряду спільної думки на цей рахунок ні. Не так давно Банк Росії говорив про те, що через незбалансованість ринку праці та брак кадрів в окремих областях зайнятості може скластися надлишковий ріст заробітних плат щодо продуктивності праці на цих робочих місцях. Говорячи простіше, через брак кваліфікованих співробітників в сфері охорони здоров'я, освіти і науки наявні кадри цінуються керівництвом і мотивуються до роботи відповідним фінансовим механізмом. Що за проблему тут побачив ЦБ, незрозуміло: так було завжди, і ніхто не вказував на вплив подібної тенденції (загальносвітовий, до речі) на рішення про індексацію зарплат в цілому.

Отже, для збільшення доходів треба, щоб зарплати в країні росли більш-менш рівномірно. Досить буде темпу зростання на 10-12% щорічно, щоб через три-п`ять років ситуація вирівнялася. Такого темпу перегляду заробітної плати до слова, росіяни не бачили давним-давно. Крім того, бажано, щоб економіка теж бадьоро додавала у вазі. Для прикладу підійде динаміка 2000-х років. До поточної реальності це складно застосувати, але нас же потрібен орієнтир. ВВП повинна додавати 2,5-3% на рік, причому стійкими темпами і надовго. Однак в умовах мінливих цін на енергоносії подібного складно очікувати.

До слова, середньорічна ціна на нафту Urals очікується близько $ 49 через барель цього року. Глава МЕР Максим Орєшкін вважає, що для бюджету цього буде достатньо, і разом з підйомом ВВП країна заживе щасливо, а головне - безбідно. Але на питання, чи вийде так насправді, відповідь навряд чи буде позитивним. Той же МЕР вважає, що за підсумками нинішнього року доходи росіян виростуть на 1,2% - цей зовсім свіжий прогноз, який виглядає як мінімум дивно на тлі негативних даних Росстату, підконтрольного, повторимося, йому ж. Виходить, подібних прогнозів треба вірити далеко не завжди.

Влада продовжує нарощувати податковий тиск на бізнес, а якщо підприємець не може підняти голову, перевантажений усілякими збори й тарифи, зарплату своїм найманим працівникам піднімати він не стане тим більше. Будь-яка податкова індексація негативно позначається на реальних доходів населення.

Отже, зростання зарплат, стримане податковий тягар, відносно стабільна ціна на нафту і як логічне завершення цього списку, політика стимулювання економічного зростання - ось ті умови, які зможуть підтримати доходи населення. Проблема в тому, що майже кожен з цих параметрів складно піддається коригуванню.

Попереду у Росії - цікавий час: весняні вибори, всілякі політичні кампанії, обіцянки і гарантії. Соціальна політика цілком може бути використана в політичних цілях. Наприклад, можна повторити досвід січня 2017 року і единоразово виплатити пенсіонерам деякі грошові суми. Це тимчасово поліпшить вигляд влади і підніме показник доходів населення, як уже траплялося. Локально цифри покращаться, політичні події відбудуться, а потім життя повернеться в колишнє русло. У найближчі три-п`ять років істотного поліпшення показника реальних доходів росіян чекати немає сенсу: все більш-менш працюють в цьому відношенні механізми вимагають набагато більшого часу.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Ігор МИКОЛАЇВ, директор Інституту стратегічного аналізу ФБК, доктор економічних наук:

- Економічне зростання в країні може фіксуватися, але проблема в тому, що суб'єкти економіки не надто впевнені в тому, що це зростання - всерйоз і надовго. Навіть владі, рапортуючи у тому, що економіка щосили піднімається, притримують індексацію зарплат бюджетникам, соціальних виплат та допомог. А індексацію пенсій вони обіцяють тільки в міру зростання цін, що означає заморожування реальних пенсій. Працюючим же пенсіонерам взагалі не індексують пенсії.

Таким чином, нинішня ситуація - зростання ВВП без зростання доходів людей - є ще й наслідком того, який саме економічне зростання ми маємо. Зростання цей - нетривалий, невпевнений і має всі шанси на те, щоб в найближчому майбутньому бути перерваним на увазі нового зниження цін на нафту, посилення санкцій, різкого знецінення рубля по причині втечі спекулянтів із російського валютного ринку, відсутність реальних реформ в економіці.

Олена Афанасьєва, старший аналітик ГК Forex Club:

- Причини тривалого падіння доходів населення криються в низькому рівні індексації заробітної плати, різкий стрибок цін на товари і послуги за попередні два роки, а також зростаючої прихованому безробітті. У результаті впливу всіх трьох факторів населення почало проїдати свої заощадження, а потім поступово йти в борги. На поточний момент велика частина росіян не має «подушки безпеки» на чорний день. Більш того, за даними Банку Росії, прострочена заборгованість перевищила 880 млрд рублів - за рік вона зросла на 2,7%. Це тільки зайвий раз підтверджує, що ситуація продовжує погіршуватися. Вихід бачиться одна: зведення до нуля ефекту від трьох негативних чинників. По-перше, необхідна індексація заробітної плати. По-друге, стимулювання економіки, яке повинно привести до зростання робочих місць. А по-третє, подальша боротьба з інфляцією.

Наталя Акіндінова директор Центру розвитку Вищої школи економіки:

- Спостережуваний зараз у вітчизняній економіці процес ніяк не можна назвати стійким економічним зростанням. Його дуже важко об'єктивно аналізувати - по-перше, через нещодавній переходу Росстату на новий класифікатор, а по-друге, через різноспрямованого характеру економічного процесу. З одного боку, спостерігається досить жива динаміка в промислових секторах і в той же час непромислові видів діяльності, особливо платні послуги, практично всі показують «мінус». Тобто економіка продовжує коливатися, і далеко не всі галузі в ній ростуть. В таких умовах стійких підстав для зростання доходів населення поки не сформувалося.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram

Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають

У всьому винна статистика?

Днями міністр праці і соціального захисту РФ Максим Топілін оголосив, що триваюче падіння реальних доходів росіян пов'язано зі скороченням частки тіньового сектора економіки в країні. Iншi негативнi чинники глава Мінпраці не озвучив. Міністр взагалі оптиміст за посадою, тому його позитивний настрій можна зрозуміти. Топілін уважає, що «переміщення» у секторі підприємництва та його ймовірний вихід «на світло», під пильну увагу податкових та інших органів, додасть ентузіазму бізнесменам у виплатах заробітних плат і бонусів. Раніше його колега по уряду Максим Орєшкін з Мінекономрозвитку (МЕР) говорив про те, що вся проблема з показниками реальних доходів населення полягає в статистиці. Саме методика розрахунку, на його думку, і винна в низьких доходах населення.

Все це, звичайно, «білий шум» і розмови ні про що. Дані Росстату, нехай і підконтрольного тепер МЕР, показують, що реальні наявні доходи населення в Росії за І півріччя 2017 року скоротилися на 1,4% в річному зіставленні. Зростання зарплат за той же період склав 3%, а сама економічна систему додала 1,5%. Оскільки це єдині відкриті офіційні цифри, то будемо спиратися на них. Уточнимо, що під терміном реальних наявних доходів зазвичай розуміються грошові надходження, які залишаються у людини після вирахування обов'язкових платежів, плюс вони скориговані на рівень інфляції.

Втім, з інфляцією, або, висловлюючись мовою статистиків, з індексом споживчих цін, в Росії в цьому році все йде більш ніж благополучно. У серпні, наприклад, цей показник і зовсім знизився на 0,5% в зону дефляції, тому цифра падіння реальних доходів без цієї поправки була б ще неприємніше. У зимовій зведенні Аналітичного центру при Уряді РФ говорилося, що зниження інфляції не робить особливого впливу на показник доходу росіян, бо номінальні доходи зростають надто повільно. Говорячи простіше, динаміка перегляду заробітних плат істотно відстає від витрат середньостатистичного росіянина на повсякденне життя, податки, кредити.

боргова кабала

До речі про кредити. За розрахунками Об'єднаного кредитного бюро, номінальний рівень кредитного навантаження на росіянина становить 32%. Це означає, що приблизно таку частку свого щомісячного доходу середньостатистичний росіянин віддає має значення погашення власного банківського боргу. Прийнятним в банківській сфері вважається рівень в 30-50% від щомісячного доходу. У відсотках це небагато, але фактично це близько 12,5 тис. Руб.

Боргове навантаження - це одна з причин зниження реальних доходів населення. За вирахуванням плати за кредитами, рахунків ЖКГ, витрат на продукти харчування на руках у середнього жителя нашої країни залишається не більше 10% від щомісячного доходу. Росія в цілому - це не Москва з її високими зарплатами і відповідним способом життя. Росія отримує в середньому 39 355 рублів на місяць (дані липня), але фактично це значить, що в регіонах хороша зарплата становить 23-27 тис. Рублів. Можна навіть не заглиблюватися в розрахунки - і так зрозуміло, що додатковим доходам нізвідки взятися.

Ті ж спостереження Росстату показують, що приблизно половина населення нашої країни заробляє в місяць 25 тис. Рублів і в принципі вміє жити на ці гроші. Питання тільки - як. Обсяг споживчого кредитування з початку року і по поточний момент виріс на 38% - цифра величезна сама по собі. Це приблизно 1 трлн рублів нових кредитів і позик. Роздрібні продажі на такому тлі розширилися на 0,8%. Так як рівня своїх доходів не вистачає, росіяни все більше грузнуть в кредитах і заборгованості. Виходить, що для того, щоб підтримувати більш-менш пристойний рівень життя, громадянин Росії залазить в банківську кабалу. Поліпшення це добробуту росіян? Ні. Сумарний розмір боргів споживачів перед банками, до речі, до початку осені становить не менше 12 трлн рублів.

Розмови про значне тіньовому секторі в російській економіці теж виникли не на порожньому місці. Щоб зберегти штат співробітників і можливість сплати їх праці, багато з компаній в розпал кризи 2013-2014 року запропонували людям зарплату «в конверті». Це позбавило бізнес від надмірної фінансового навантаження по соціальних напрямах, зберегло робочі місця, але перевело їх в «тінь». Там вони і залишаються досі, бо російському бізнесу навіть із відновленням економіки простіше жити не стало. Росстат приловчився підрахувати, що в першій кварталі 2017 року, наприклад, в «тіні» було зайнято 13,4 млн росіян. Про методиках такого розрахунку залишається тільки здогадуватися. Та ж служба держстатистики каже, що з усього обсягу зайнятого населення країни в «тіні» трудяться 17% жінок і 20% чоловіків. Реальна цифра, ясна річ, значно вище.

Реальна цифра, ясна річ, значно вище

Умови для зростання

Де шукати вирішення проблеми бідного росіянина з точки зору грошових надходжень? Для того щоб доходи населення почали підніматися, потрібен зростання заробітної плати. На рівні уряду спільної думки на цей рахунок ні. Не так давно Банк Росії говорив про те, що через незбалансованість ринку праці та брак кадрів в окремих областях зайнятості може скластися надлишковий ріст заробітних плат щодо продуктивності праці на цих робочих місцях. Говорячи простіше, через брак кваліфікованих співробітників в сфері охорони здоров'я, освіти і науки наявні кадри цінуються керівництвом і мотивуються до роботи відповідним фінансовим механізмом. Що за проблему тут побачив ЦБ, незрозуміло: так було завжди, і ніхто не вказував на вплив подібної тенденції (загальносвітовий, до речі) на рішення про індексацію зарплат в цілому.

Отже, для збільшення доходів треба, щоб зарплати в країні росли більш-менш рівномірно. Досить буде темпу зростання на 10-12% щорічно, щоб через три-п`ять років ситуація вирівнялася. Такого темпу перегляду заробітної плати до слова, росіяни не бачили давним-давно. Крім того, бажано, щоб економіка теж бадьоро додавала у вазі. Для прикладу підійде динаміка 2000-х років. До поточної реальності це складно застосувати, але нас же потрібен орієнтир. ВВП повинна додавати 2,5-3% на рік, причому стійкими темпами і надовго. Однак в умовах мінливих цін на енергоносії подібного складно очікувати.

До слова, середньорічна ціна на нафту Urals очікується близько $ 49 через барель цього року. Глава МЕР Максим Орєшкін вважає, що для бюджету цього буде достатньо, і разом з підйомом ВВП країна заживе щасливо, а головне - безбідно. Але на питання, чи вийде так насправді, відповідь навряд чи буде позитивним. Той же МЕР вважає, що за підсумками нинішнього року доходи росіян виростуть на 1,2% - цей зовсім свіжий прогноз, який виглядає як мінімум дивно на тлі негативних даних Росстату, підконтрольного, повторимося, йому ж. Виходить, подібних прогнозів треба вірити далеко не завжди.

Влада продовжує нарощувати податковий тиск на бізнес, а якщо підприємець не може підняти голову, перевантажений усілякими збори й тарифи, зарплату своїм найманим працівникам піднімати він не стане тим більше. Будь-яка податкова індексація негативно позначається на реальних доходів населення.

Отже, зростання зарплат, стримане податковий тягар, відносно стабільна ціна на нафту і як логічне завершення цього списку, політика стимулювання економічного зростання - ось ті умови, які зможуть підтримати доходи населення. Проблема в тому, що майже кожен з цих параметрів складно піддається коригуванню.

Попереду у Росії - цікавий час: весняні вибори, всілякі політичні кампанії, обіцянки і гарантії. Соціальна політика цілком може бути використана в політичних цілях. Наприклад, можна повторити досвід січня 2017 року і единоразово виплатити пенсіонерам деякі грошові суми. Це тимчасово поліпшить вигляд влади і підніме показник доходів населення, як уже траплялося. Локально цифри покращаться, політичні події відбудуться, а потім життя повернеться в колишнє русло. У найближчі три-п`ять років істотного поліпшення показника реальних доходів росіян чекати немає сенсу: все більш-менш працюють в цьому відношенні механізми вимагають набагато більшого часу.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Ігор МИКОЛАЇВ, директор Інституту стратегічного аналізу ФБК, доктор економічних наук:

- Економічне зростання в країні може фіксуватися, але проблема в тому, що суб'єкти економіки не надто впевнені в тому, що це зростання - всерйоз і надовго. Навіть владі, рапортуючи у тому, що економіка щосили піднімається, притримують індексацію зарплат бюджетникам, соціальних виплат та допомог. А індексацію пенсій вони обіцяють тільки в міру зростання цін, що означає заморожування реальних пенсій. Працюючим же пенсіонерам взагалі не індексують пенсії.

Таким чином, нинішня ситуація - зростання ВВП без зростання доходів людей - є ще й наслідком того, який саме економічне зростання ми маємо. Зростання цей - нетривалий, невпевнений і має всі шанси на те, щоб в найближчому майбутньому бути перерваним на увазі нового зниження цін на нафту, посилення санкцій, різкого знецінення рубля по причині втечі спекулянтів із російського валютного ринку, відсутність реальних реформ в економіці.

Олена Афанасьєва, старший аналітик ГК Forex Club:

- Причини тривалого падіння доходів населення криються в низькому рівні індексації заробітної плати, різкий стрибок цін на товари і послуги за попередні два роки, а також зростаючої прихованому безробітті. У результаті впливу всіх трьох факторів населення почало проїдати свої заощадження, а потім поступово йти в борги. На поточний момент велика частина росіян не має «подушки безпеки» на чорний день. Більш того, за даними Банку Росії, прострочена заборгованість перевищила 880 млрд рублів - за рік вона зросла на 2,7%. Це тільки зайвий раз підтверджує, що ситуація продовжує погіршуватися. Вихід бачиться одна: зведення до нуля ефекту від трьох негативних чинників. По-перше, необхідна індексація заробітної плати. По-друге, стимулювання економіки, яке повинно привести до зростання робочих місць. А по-третє, подальша боротьба з інфляцією.

Наталя Акіндінова директор Центру розвитку Вищої школи економіки:

- Спостережуваний зараз у вітчизняній економіці процес ніяк не можна назвати стійким економічним зростанням. Його дуже важко об'єктивно аналізувати - по-перше, через нещодавній переходу Росстату на новий класифікатор, а по-друге, через різноспрямованого характеру економічного процесу. З одного боку, спостерігається досить жива динаміка в промислових секторах і в той же час непромислові видів діяльності, особливо платні послуги, практично всі показують «мінус». Тобто економіка продовжує коливатися, і далеко не всі галузі в ній ростуть. В таких умовах стійких підстав для зростання доходів населення поки не сформувалося.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram

Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають

У всьому винна статистика?

Днями міністр праці і соціального захисту РФ Максим Топілін оголосив, що триваюче падіння реальних доходів росіян пов'язано зі скороченням частки тіньового сектора економіки в країні. Iншi негативнi чинники глава Мінпраці не озвучив. Міністр взагалі оптиміст за посадою, тому його позитивний настрій можна зрозуміти. Топілін уважає, що «переміщення» у секторі підприємництва та його ймовірний вихід «на світло», під пильну увагу податкових та інших органів, додасть ентузіазму бізнесменам у виплатах заробітних плат і бонусів. Раніше його колега по уряду Максим Орєшкін з Мінекономрозвитку (МЕР) говорив про те, що вся проблема з показниками реальних доходів населення полягає в статистиці. Саме методика розрахунку, на його думку, і винна в низьких доходах населення.

Все це, звичайно, «білий шум» і розмови ні про що. Дані Росстату, нехай і підконтрольного тепер МЕР, показують, що реальні наявні доходи населення в Росії за І півріччя 2017 року скоротилися на 1,4% в річному зіставленні. Зростання зарплат за той же період склав 3%, а сама економічна систему додала 1,5%. Оскільки це єдині відкриті офіційні цифри, то будемо спиратися на них. Уточнимо, що під терміном реальних наявних доходів зазвичай розуміються грошові надходження, які залишаються у людини після вирахування обов'язкових платежів, плюс вони скориговані на рівень інфляції.

Втім, з інфляцією, або, висловлюючись мовою статистиків, з індексом споживчих цін, в Росії в цьому році все йде більш ніж благополучно. У серпні, наприклад, цей показник і зовсім знизився на 0,5% в зону дефляції, тому цифра падіння реальних доходів без цієї поправки була б ще неприємніше. У зимовій зведенні Аналітичного центру при Уряді РФ говорилося, що зниження інфляції не робить особливого впливу на показник доходу росіян, бо номінальні доходи зростають надто повільно. Говорячи простіше, динаміка перегляду заробітних плат істотно відстає від витрат середньостатистичного росіянина на повсякденне життя, податки, кредити.

боргова кабала

До речі про кредити. За розрахунками Об'єднаного кредитного бюро, номінальний рівень кредитного навантаження на росіянина становить 32%. Це означає, що приблизно таку частку свого щомісячного доходу середньостатистичний росіянин віддає має значення погашення власного банківського боргу. Прийнятним в банківській сфері вважається рівень в 30-50% від щомісячного доходу. У відсотках це небагато, але фактично це близько 12,5 тис. Руб.

Боргове навантаження - це одна з причин зниження реальних доходів населення. За вирахуванням плати за кредитами, рахунків ЖКГ, витрат на продукти харчування на руках у середнього жителя нашої країни залишається не більше 10% від щомісячного доходу. Росія в цілому - це не Москва з її високими зарплатами і відповідним способом життя. Росія отримує в середньому 39 355 рублів на місяць (дані липня), але фактично це значить, що в регіонах хороша зарплата становить 23-27 тис. Рублів. Можна навіть не заглиблюватися в розрахунки - і так зрозуміло, що додатковим доходам нізвідки взятися.

Ті ж спостереження Росстату показують, що приблизно половина населення нашої країни заробляє в місяць 25 тис. Рублів і в принципі вміє жити на ці гроші. Питання тільки - як. Обсяг споживчого кредитування з початку року і по поточний момент виріс на 38% - цифра величезна сама по собі. Це приблизно 1 трлн рублів нових кредитів і позик. Роздрібні продажі на такому тлі розширилися на 0,8%. Так як рівня своїх доходів не вистачає, росіяни все більше грузнуть в кредитах і заборгованості. Виходить, що для того, щоб підтримувати більш-менш пристойний рівень життя, громадянин Росії залазить в банківську кабалу. Поліпшення це добробуту росіян? Ні. Сумарний розмір боргів споживачів перед банками, до речі, до початку осені становить не менше 12 трлн рублів.

Розмови про значне тіньовому секторі в російській економіці теж виникли не на порожньому місці. Щоб зберегти штат співробітників і можливість сплати їх праці, багато з компаній в розпал кризи 2013-2014 року запропонували людям зарплату «в конверті». Це позбавило бізнес від надмірної фінансового навантаження по соціальних напрямах, зберегло робочі місця, але перевело їх в «тінь». Там вони і залишаються досі, бо російському бізнесу навіть із відновленням економіки простіше жити не стало. Росстат приловчився підрахувати, що в першій кварталі 2017 року, наприклад, в «тіні» було зайнято 13,4 млн росіян. Про методиках такого розрахунку залишається тільки здогадуватися. Та ж служба держстатистики каже, що з усього обсягу зайнятого населення країни в «тіні» трудяться 17% жінок і 20% чоловіків. Реальна цифра, ясна річ, значно вище.

Реальна цифра, ясна річ, значно вище

Умови для зростання

Де шукати вирішення проблеми бідного росіянина з точки зору грошових надходжень? Для того щоб доходи населення почали підніматися, потрібен зростання заробітної плати. На рівні уряду спільної думки на цей рахунок ні. Не так давно Банк Росії говорив про те, що через незбалансованість ринку праці та брак кадрів в окремих областях зайнятості може скластися надлишковий ріст заробітних плат щодо продуктивності праці на цих робочих місцях. Говорячи простіше, через брак кваліфікованих співробітників в сфері охорони здоров'я, освіти і науки наявні кадри цінуються керівництвом і мотивуються до роботи відповідним фінансовим механізмом. Що за проблему тут побачив ЦБ, незрозуміло: так було завжди, і ніхто не вказував на вплив подібної тенденції (загальносвітовий, до речі) на рішення про індексацію зарплат в цілому.

Отже, для збільшення доходів треба, щоб зарплати в країні росли більш-менш рівномірно. Досить буде темпу зростання на 10-12% щорічно, щоб через три-п`ять років ситуація вирівнялася. Такого темпу перегляду заробітної плати до слова, росіяни не бачили давним-давно. Крім того, бажано, щоб економіка теж бадьоро додавала у вазі. Для прикладу підійде динаміка 2000-х років. До поточної реальності це складно застосувати, але нас же потрібен орієнтир. ВВП повинна додавати 2,5-3% на рік, причому стійкими темпами і надовго. Однак в умовах мінливих цін на енергоносії подібного складно очікувати.

До слова, середньорічна ціна на нафту Urals очікується близько $ 49 через барель цього року. Глава МЕР Максим Орєшкін вважає, що для бюджету цього буде достатньо, і разом з підйомом ВВП країна заживе щасливо, а головне - безбідно. Але на питання, чи вийде так насправді, відповідь навряд чи буде позитивним. Той же МЕР вважає, що за підсумками нинішнього року доходи росіян виростуть на 1,2% - цей зовсім свіжий прогноз, який виглядає як мінімум дивно на тлі негативних даних Росстату, підконтрольного, повторимося, йому ж. Виходить, подібних прогнозів треба вірити далеко не завжди.

Влада продовжує нарощувати податковий тиск на бізнес, а якщо підприємець не може підняти голову, перевантажений усілякими збори й тарифи, зарплату своїм найманим працівникам піднімати він не стане тим більше. Будь-яка податкова індексація негативно позначається на реальних доходів населення.

Отже, зростання зарплат, стримане податковий тягар, відносно стабільна ціна на нафту і як логічне завершення цього списку, політика стимулювання економічного зростання - ось ті умови, які зможуть підтримати доходи населення. Проблема в тому, що майже кожен з цих параметрів складно піддається коригуванню.

Попереду у Росії - цікавий час: весняні вибори, всілякі політичні кампанії, обіцянки і гарантії. Соціальна політика цілком може бути використана в політичних цілях. Наприклад, можна повторити досвід січня 2017 року і единоразово виплатити пенсіонерам деякі грошові суми. Це тимчасово поліпшить вигляд влади і підніме показник доходів населення, як уже траплялося. Локально цифри покращаться, політичні події відбудуться, а потім життя повернеться в колишнє русло. У найближчі три-п`ять років істотного поліпшення показника реальних доходів росіян чекати немає сенсу: все більш-менш працюють в цьому відношенні механізми вимагають набагато більшого часу.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Ігор МИКОЛАЇВ, директор Інституту стратегічного аналізу ФБК, доктор економічних наук:

- Економічне зростання в країні може фіксуватися, але проблема в тому, що суб'єкти економіки не надто впевнені в тому, що це зростання - всерйоз і надовго. Навіть владі, рапортуючи у тому, що економіка щосили піднімається, притримують індексацію зарплат бюджетникам, соціальних виплат та допомог. А індексацію пенсій вони обіцяють тільки в міру зростання цін, що означає заморожування реальних пенсій. Працюючим же пенсіонерам взагалі не індексують пенсії.

Таким чином, нинішня ситуація - зростання ВВП без зростання доходів людей - є ще й наслідком того, який саме економічне зростання ми маємо. Зростання цей - нетривалий, невпевнений і має всі шанси на те, щоб в найближчому майбутньому бути перерваним на увазі нового зниження цін на нафту, посилення санкцій, різкого знецінення рубля по причині втечі спекулянтів із російського валютного ринку, відсутність реальних реформ в економіці.

Олена Афанасьєва, старший аналітик ГК Forex Club:

- Причини тривалого падіння доходів населення криються в низькому рівні індексації заробітної плати, різкий стрибок цін на товари і послуги за попередні два роки, а також зростаючої прихованому безробітті. У результаті впливу всіх трьох факторів населення почало проїдати свої заощадження, а потім поступово йти в борги. На поточний момент велика частина росіян не має «подушки безпеки» на чорний день. Більш того, за даними Банку Росії, прострочена заборгованість перевищила 880 млрд рублів - за рік вона зросла на 2,7%. Це тільки зайвий раз підтверджує, що ситуація продовжує погіршуватися. Вихід бачиться одна: зведення до нуля ефекту від трьох негативних чинників. По-перше, необхідна індексація заробітної плати. По-друге, стимулювання економіки, яке повинно привести до зростання робочих місць. А по-третє, подальша боротьба з інфляцією.

Наталя Акіндінова директор Центру розвитку Вищої школи економіки:

- Спостережуваний зараз у вітчизняній економіці процес ніяк не можна назвати стійким економічним зростанням. Його дуже важко об'єктивно аналізувати - по-перше, через нещодавній переходу Росстату на новий класифікатор, а по-друге, через різноспрямованого характеру економічного процесу. З одного боку, спостерігається досить жива динаміка в промислових секторах і в той же час непромислові видів діяльності, особливо платні послуги, практично всі показують «мінус». Тобто економіка продовжує коливатися, і далеко не всі галузі в ній ростуть. В таких умовах стійких підстав для зростання доходів населення поки не сформувалося.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram

Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають

У всьому винна статистика?

Днями міністр праці і соціального захисту РФ Максим Топілін оголосив, що триваюче падіння реальних доходів росіян пов'язано зі скороченням частки тіньового сектора економіки в країні. Iншi негативнi чинники глава Мінпраці не озвучив. Міністр взагалі оптиміст за посадою, тому його позитивний настрій можна зрозуміти. Топілін уважає, що «переміщення» у секторі підприємництва та його ймовірний вихід «на світло», під пильну увагу податкових та інших органів, додасть ентузіазму бізнесменам у виплатах заробітних плат і бонусів. Раніше його колега по уряду Максим Орєшкін з Мінекономрозвитку (МЕР) говорив про те, що вся проблема з показниками реальних доходів населення полягає в статистиці. Саме методика розрахунку, на його думку, і винна в низьких доходах населення.

Все це, звичайно, «білий шум» і розмови ні про що. Дані Росстату, нехай і підконтрольного тепер МЕР, показують, що реальні наявні доходи населення в Росії за І півріччя 2017 року скоротилися на 1,4% в річному зіставленні. Зростання зарплат за той же період склав 3%, а сама економічна систему додала 1,5%. Оскільки це єдині відкриті офіційні цифри, то будемо спиратися на них. Уточнимо, що під терміном реальних наявних доходів зазвичай розуміються грошові надходження, які залишаються у людини після вирахування обов'язкових платежів, плюс вони скориговані на рівень інфляції.

Втім, з інфляцією, або, висловлюючись мовою статистиків, з індексом споживчих цін, в Росії в цьому році все йде більш ніж благополучно. У серпні, наприклад, цей показник і зовсім знизився на 0,5% в зону дефляції, тому цифра падіння реальних доходів без цієї поправки була б ще неприємніше. У зимовій зведенні Аналітичного центру при Уряді РФ говорилося, що зниження інфляції не робить особливого впливу на показник доходу росіян, бо номінальні доходи зростають надто повільно. Говорячи простіше, динаміка перегляду заробітних плат істотно відстає від витрат середньостатистичного росіянина на повсякденне життя, податки, кредити.

боргова кабала

До речі про кредити. За розрахунками Об'єднаного кредитного бюро, номінальний рівень кредитного навантаження на росіянина становить 32%. Це означає, що приблизно таку частку свого щомісячного доходу середньостатистичний росіянин віддає має значення погашення власного банківського боргу. Прийнятним в банківській сфері вважається рівень в 30-50% від щомісячного доходу. У відсотках це небагато, але фактично це близько 12,5 тис. Руб.

Боргове навантаження - це одна з причин зниження реальних доходів населення. За вирахуванням плати за кредитами, рахунків ЖКГ, витрат на продукти харчування на руках у середнього жителя нашої країни залишається не більше 10% від щомісячного доходу. Росія в цілому - це не Москва з її високими зарплатами і відповідним способом життя. Росія отримує в середньому 39 355 рублів на місяць (дані липня), але фактично це значить, що в регіонах хороша зарплата становить 23-27 тис. Рублів. Можна навіть не заглиблюватися в розрахунки - і так зрозуміло, що додатковим доходам нізвідки взятися.

Ті ж спостереження Росстату показують, що приблизно половина населення нашої країни заробляє в місяць 25 тис. Рублів і в принципі вміє жити на ці гроші. Питання тільки - як. Обсяг споживчого кредитування з початку року і по поточний момент виріс на 38% - цифра величезна сама по собі. Це приблизно 1 трлн рублів нових кредитів і позик. Роздрібні продажі на такому тлі розширилися на 0,8%. Так як рівня своїх доходів не вистачає, росіяни все більше грузнуть в кредитах і заборгованості. Виходить, що для того, щоб підтримувати більш-менш пристойний рівень життя, громадянин Росії залазить в банківську кабалу. Поліпшення це добробуту росіян? Ні. Сумарний розмір боргів споживачів перед банками, до речі, до початку осені становить не менше 12 трлн рублів.

Розмови про значне тіньовому секторі в російській економіці теж виникли не на порожньому місці. Щоб зберегти штат співробітників і можливість сплати їх праці, багато з компаній в розпал кризи 2013-2014 року запропонували людям зарплату «в конверті». Це позбавило бізнес від надмірної фінансового навантаження по соціальних напрямах, зберегло робочі місця, але перевело їх в «тінь». Там вони і залишаються досі, бо російському бізнесу навіть із відновленням економіки простіше жити не стало. Росстат приловчився підрахувати, що в першій кварталі 2017 року, наприклад, в «тіні» було зайнято 13,4 млн росіян. Про методиках такого розрахунку залишається тільки здогадуватися. Та ж служба держстатистики каже, що з усього обсягу зайнятого населення країни в «тіні» трудяться 17% жінок і 20% чоловіків. Реальна цифра, ясна річ, значно вище.

Реальна цифра, ясна річ, значно вище

Умови для зростання

Де шукати вирішення проблеми бідного росіянина з точки зору грошових надходжень? Для того щоб доходи населення почали підніматися, потрібен зростання заробітної плати. На рівні уряду спільної думки на цей рахунок ні. Не так давно Банк Росії говорив про те, що через незбалансованість ринку праці та брак кадрів в окремих областях зайнятості може скластися надлишковий ріст заробітних плат щодо продуктивності праці на цих робочих місцях. Говорячи простіше, через брак кваліфікованих співробітників в сфері охорони здоров'я, освіти і науки наявні кадри цінуються керівництвом і мотивуються до роботи відповідним фінансовим механізмом. Що за проблему тут побачив ЦБ, незрозуміло: так було завжди, і ніхто не вказував на вплив подібної тенденції (загальносвітовий, до речі) на рішення про індексацію зарплат в цілому.

Отже, для збільшення доходів треба, щоб зарплати в країні росли більш-менш рівномірно. Досить буде темпу зростання на 10-12% щорічно, щоб через три-п`ять років ситуація вирівнялася. Такого темпу перегляду заробітної плати до слова, росіяни не бачили давним-давно. Крім того, бажано, щоб економіка теж бадьоро додавала у вазі. Для прикладу підійде динаміка 2000-х років. До поточної реальності це складно застосувати, але нас же потрібен орієнтир. ВВП повинна додавати 2,5-3% на рік, причому стійкими темпами і надовго. Однак в умовах мінливих цін на енергоносії подібного складно очікувати.

До слова, середньорічна ціна на нафту Urals очікується близько $ 49 через барель цього року. Глава МЕР Максим Орєшкін вважає, що для бюджету цього буде достатньо, і разом з підйомом ВВП країна заживе щасливо, а головне - безбідно. Але на питання, чи вийде так насправді, відповідь навряд чи буде позитивним. Той же МЕР вважає, що за підсумками нинішнього року доходи росіян виростуть на 1,2% - цей зовсім свіжий прогноз, який виглядає як мінімум дивно на тлі негативних даних Росстату, підконтрольного, повторимося, йому ж. Виходить, подібних прогнозів треба вірити далеко не завжди.

Влада продовжує нарощувати податковий тиск на бізнес, а якщо підприємець не може підняти голову, перевантажений усілякими збори й тарифи, зарплату своїм найманим працівникам піднімати він не стане тим більше. Будь-яка податкова індексація негативно позначається на реальних доходів населення.

Отже, зростання зарплат, стримане податковий тягар, відносно стабільна ціна на нафту і як логічне завершення цього списку, політика стимулювання економічного зростання - ось ті умови, які зможуть підтримати доходи населення. Проблема в тому, що майже кожен з цих параметрів складно піддається коригуванню.

Попереду у Росії - цікавий час: весняні вибори, всілякі політичні кампанії, обіцянки і гарантії. Соціальна політика цілком може бути використана в політичних цілях. Наприклад, можна повторити досвід січня 2017 року і единоразово виплатити пенсіонерам деякі грошові суми. Це тимчасово поліпшить вигляд влади і підніме показник доходів населення, як уже траплялося. Локально цифри покращаться, політичні події відбудуться, а потім життя повернеться в колишнє русло. У найближчі три-п`ять років істотного поліпшення показника реальних доходів росіян чекати немає сенсу: все більш-менш працюють в цьому відношенні механізми вимагають набагато більшого часу.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Ігор МИКОЛАЇВ, директор Інституту стратегічного аналізу ФБК, доктор економічних наук:

- Економічне зростання в країні може фіксуватися, але проблема в тому, що суб'єкти економіки не надто впевнені в тому, що це зростання - всерйоз і надовго. Навіть владі, рапортуючи у тому, що економіка щосили піднімається, притримують індексацію зарплат бюджетникам, соціальних виплат та допомог. А індексацію пенсій вони обіцяють тільки в міру зростання цін, що означає заморожування реальних пенсій. Працюючим же пенсіонерам взагалі не індексують пенсії.

Таким чином, нинішня ситуація - зростання ВВП без зростання доходів людей - є ще й наслідком того, який саме економічне зростання ми маємо. Зростання цей - нетривалий, невпевнений і має всі шанси на те, щоб в найближчому майбутньому бути перерваним на увазі нового зниження цін на нафту, посилення санкцій, різкого знецінення рубля по причині втечі спекулянтів із російського валютного ринку, відсутність реальних реформ в економіці.

Олена Афанасьєва, старший аналітик ГК Forex Club:

- Причини тривалого падіння доходів населення криються в низькому рівні індексації заробітної плати, різкий стрибок цін на товари і послуги за попередні два роки, а також зростаючої прихованому безробітті. У результаті впливу всіх трьох факторів населення почало проїдати свої заощадження, а потім поступово йти в борги. На поточний момент велика частина росіян не має «подушки безпеки» на чорний день. Більш того, за даними Банку Росії, прострочена заборгованість перевищила 880 млрд рублів - за рік вона зросла на 2,7%. Це тільки зайвий раз підтверджує, що ситуація продовжує погіршуватися. Вихід бачиться одна: зведення до нуля ефекту від трьох негативних чинників. По-перше, необхідна індексація заробітної плати. По-друге, стимулювання економіки, яке повинно привести до зростання робочих місць. А по-третє, подальша боротьба з інфляцією.

Наталя Акіндінова директор Центру розвитку Вищої школи економіки:

- Спостережуваний зараз у вітчизняній економіці процес ніяк не можна назвати стійким економічним зростанням. Його дуже важко об'єктивно аналізувати - по-перше, через нещодавній переходу Росстату на новий класифікатор, а по-друге, через різноспрямованого характеру економічного процесу. З одного боку, спостерігається досить жива динаміка в промислових секторах і в той же час непромислові видів діяльності, особливо платні послуги, практично всі показують «мінус». Тобто економіка продовжує коливатися, і далеко не всі галузі в ній ростуть. В таких умовах стійких підстав для зростання доходів населення поки не сформувалося.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram

Тяжкий хрест росіян: економіка країни зростає, доходи населення - падають У всьому винна статистика?
Поліпшення це добробуту росіян?
Поліпшення це добробуту росіян?
Поліпшення це добробуту росіян?
Поліпшення це добробуту росіян?
Поліпшення це добробуту росіян?