Строительство »

Процедура банкрутства фізичних осіб, як оголосити себе банкрутом

 1. У яких випадках можна оголосити себе банкрутом?
 2. Які плюси у банкрутства?
 3. Як подати заяву про банкрутство?
 4. Скільки коштує банкрутство?

Якщо боргів стало занадто багато, а грошей немає і взяти ніде, можна оголосити себе банкрутом. Банкрутство - не найприємніша перспектива, але іноді це єдиний варіант, щоб позбутися від боргів. Якщо боргів стало занадто багато, а грошей немає і взяти ніде, можна оголосити себе банкрутом

Банкрутство - це можливість легально списати борги через суд. Процедуру банкрутства фізичних осіб в Росії регулює закон «Про неспроможність (банкрутство)» . Закон поширюється майже на всі типи боргів, в тому числі по кредитах: іпотечним, споживчим, автокредитах. Але якщо ви заборгували аліменти або завдали шкоди чиєїсь життю та здоров'ю і не відшкодували його, банкрутство вас не позбавить від виплат.

У яких випадках можна оголосити себе банкрутом?

Ви можете оголосити про банкрутство, якщо передбачаєте, що не зможете погасити свої борги в установлений термін, оскільки неплатоспроможні: вашого майна і доходів не вистачить на задоволення вимог кредиторів.

При цьому якщо загальна сума боргів перевищила 500 000 рублів і немає можливості платити по ним в строк, то оголосити про банкрутство ви зобов'язані. У цьому випадку протягом 30 робочих днів треба віднести до суду заяву про банкрутство.

Які плюси у банкрутства?

 • Питання з боргами нарешті вирішиться, вам більше не доведеться спілкуватися з кредиторами і колекторами.
 • Ваш борг перестане рости. Нарахування відсотків, штрафів і пені за простроченими кредитами і позиками припиниться.
 • У вас не можуть вимагати понад те, що є у вашій власності. Також не можуть забрати єдине житло (якщо воно не знаходиться в іпотеці) і предмети першої необхідності.
 • Ви не будете нічого повинні, навіть якщо борги за кредитами не погашені повністю. На аліменти і відшкодування шкоди чужій життю або здоров'ю це не поширюється.

мінуси банкрутства

 • Банкрутство псує ділову репутацію і погіршує кредитну історію: вам непросто буде отримати кредит в майбутньому.
 • Вашим майном і грошима розпоряджатимуться інші. Ви зможете витрачати не більше 50 тисяч рублів щомісячно, якщо суд не схвалить вам велику суму.
 • Статус банкрута дають на п'ять років: в цей період ви зобов'язані будете повідомляти про банкрутство при отриманні позики або кредиту і не зможете оголосити себе банкрутом знову.
 • Три роки після банкрутства ви не зможете брати участь в управлінні юридичною особою, в тому числі займати керівні посади.
 • До завершення процедури банкрутства суд може заборонити вам виїзд з Росії. Але якщо у вас є поважна причина (наприклад, похорон близького родича) і учасники процесу згодні, вас все-таки можуть випустити з країни.
 • Сама по собі процедура банкрутства не безкоштовна. Вона обійдеться вам в кілька десятків тисяч рублів.

Як оголосити себе банкрутом?

 1. Ви подаєте заяву про банкрутство

  Самому визнати себе банкрутом не можна, це робить арбітражний суд. Ваше завдання - подати туди всі потрібні документи і довести свою неплатоспроможність. Подати позов про вашому банкрутство можуть і ваші кредитори або Федеральна податкова служба.

 2. Суд розглядає справу

  Після того як суд прийняв вашу заяву, буде призначено судове засідання. Ваша мета - довести, що ви не можете повністю відповідати за своїми борговими зобов'язаннями і в найближчому майбутньому ситуація не покращиться. Суд вивчить ваші доходи і майно і вирішить, чи починати процедуру банкрутства або визнати вашу заяву необґрунтованою. На прийняття рішення у суду може піти від 15 днів до трьох місяців з моменту судового засідання.

 3. Якщо ви вказали маленький дохід, але у вас в розпорядженні квартири, дорогі машини і розкішні котеджі, суд, звичайно, не повірить вам і запідозрить, що ви вирішили влаштувати фіктивне банкрутство. За це загрожує адміністративна або навіть кримінальна відповідальність.

 4. процедура банкрутства

  Як тільки суд схвалить вашу заяву, на ваш борг припиняється нарахування штрафів і пені, а кредитори і колектори більше не можуть у вас нічого вимагати. З цього моменту всі питання вирішує фінансовий керуючий від саморегулівної організації (СРО) арбітражних керуючих .

  Далі події можуть розвиватися за трьома сценаріями.

Це найекономічніший для вас варіант.

На будь-якому етапі процедури банкрутства у вас є шанс домовитися з кредиторами і підписати мирову угоду (всі дії відбуваються через фінансового керуючого). Вам можуть списати частину боргу або погодитися на відстрочку. Якщо ви укладете мирову угоду, справу про банкрутство припиняється. З цього моменту фінансовий керуючий завершує свою роботу, а ви виконуєте умови мирової угоди. Порушення мирової угоди знову приведе вас до суду, де вас все ж можуть визнати банкрутом.

Фінансовий керуючий може домовитися з вашими кредиторами про нові строки та умови погашення боргу. Наприклад, розтягнути термін виплат і, відповідно, зменшити розмір щомісячних виплат. Новий план може бути розрахований максимум на три роки.

Суд може погодитися на цей варіант тільки в тому випадку, якщо у вас є постійний дохід, немає незнятої або непогашеної судимості за економічні злочини, в останні п'ять років ви не банкрутували і протягом восьми років не реструктурували борги.

Самостійно розпоряджатися майном під час реструктуризації ви не можете. Як і купувати акції або частки в компаніях. Але без коштів на існування ви не залишитеся. Ви можете відкрити окремий рахунок і витрачати з нього до 50 тис. Рублів на місяць. На ваше прохання суд може збільшити цю суму. Для того щоб витрачати гроші з інших рахунків, знадобиться письмова згода фінансового керуючого. Якщо ви зможете виплатити борги по новому плану, суд не визнає вас банкрутом. Якщо ж ні - почнеться сценарій В

Якщо мирову угоду і реструктуризація боргу неможливі, суд визнає вас банкрутом і ваше майно розпродадуть, щоб розплатитися з кредиторами.

Протягом одного робочого дня з моменту визнання банкрутом ви повинні передати фінансовому керуючому все банківські карти. Він вивчить, яке майно у вас є, і оцінить його. Майно, яке треба продати, включать в конкурсний список. Разом з кредиторами фінансовий керуючий визначить терміни, коли майно має бути продано. Зазвичай продаж займає до шести місяців, але суд може продовжити час на прохання учасників процедури.

Звичайно, у вас не заберуть все, що є. Не можна позбавити вас предметів першої необхідності і єдиного житла. Але якщо це єдине житло оформлено в іпотеку, то і з ним доведеться розлучитися. Техніку, машину, коштовності - теж потрібно буде віддати. Ви можете клопотати, щоб вам залишили речі, продаж яких не принесе особливих грошей. Але їх загальна вартість не може перевищувати 10 000 рублів.

Після того як майно піде з молотка, фінансовий керуючий роздасть гроші вашим кредиторам. Якщо боржник не порушував процедуру банкрутства, що залишилися борги вважаються погашеними. Фінансовий керуючий надасть суду звіти про результати роботи, і суд прийме рішення про завершення процедури банкрутства.

Як подати заяву про банкрутство?

Напишіть заяву в довільній формі. Почніть з опису вашого боргу: кому і скільки ви заборгували. Перерахуйте і прикладіть документи, які підтверджують ваші заборгованості. Назвіть причини, через які ваше фінансове становище погіршилося і стало нічим платити. Після цього напишіть про своє майно, активах і банківських рахунках, в тому числі зарубіжних.


Заздалегідь виберіть і вкажіть в заяві саморегульовану організацію арбітражних керуючих . По можливості саме з цієї СРО суд призначить вам фінансового керуючого. Він стане посередником між вами, судом і кредиторами, проведе аналіз вашого матеріального становища і буде керувати вашими боргами, грошима і майном.

Якщо ви згодні, щоб фінансовий керуючий залучав до своєї роботи інших фахівців (наприклад, для допомоги в оцінці майна), то в заяві повинні вказати максимальну суму, яку готові витратити на їх послуги. Цю суму треба буде відразу внести на рахунок суду. Можна буде зробити це і пізніше, якщо суд погодиться на відстрочку.

До заяви необхідно додати квитанцію про оплату держмита та опис документів, які ви подаєте в комплекті.

Заява про банкрутство треба віднести до арбітражного суду за місцем реєстрації. Подати документи можна особисто, надіслати поштою або через Портал державних послуг .

Якщо ви індивідуальний підприємець, то як мінімум за 15 днів до подачі заяви треба опублікувати повідомлення про намір оголосити себе банкрутом в Єдиному федеральному реєстрі відомостей про факти діяльності юридичних осіб. Якщо ви не індивідуальний підприємець, копії заяви потрібно направити кредиторам і в податкову службу.

Скільки коштує банкрутство?

Банкрутство - задоволення не з дешевих. У списку витрат:

 • Держмито - 300 рублів. Її потрібно сплатити при подачі заяви до суду.
 • Оплата публікацій на сайті Єдиного федерального реєстру відомостей про банкрутство (ЕФРСБ) - близько 400 рублів за кожну. Необхідно буде розмістити інформацію про ключові постановах суду: рішення про обгрунтованість вашої заяви, затвердження плану реструктуризації, проведення торгів з продажу майна і так далі.
 • Поштові витрати для обміну документами з кредиторами і держорганами.
 • Публікація в газеті «Коммерсант» відомостей про реструктуризацію боргу або продажу майна. Одна публікація коштує 7 тисяч рублів. Таких публікацій може бути кілька.
 • Винагорода фінансового керуючого - як мінімум 25 тисяч рублів. Додайте до цього витрати фінансового керуючого. На початку процедури банкрутства цю суму на розрахунковий рахунок суду перераховує сам боржник, якщо ініціатором процедури став він сам, а не кредитори. Якщо грошей немає, можна попросити у суду відстрочку до першого судового засідання.

У підсумку деяким кандидатам в банкрути процедура може виявитися не по кишені. Для громадян, які перебувають в найбільш складному фінансовому становищі, зараз розробляється спрощена процедура банкрутства. Ми обов'язково про це напишемо, як тільки такий закон буде прийнятий.


У яких випадках можна оголосити себе банкрутом?
Які плюси у банкрутства?
Як подати заяву про банкрутство?
Скільки коштує банкрутство?
У яких випадках можна оголосити себе банкрутом?
Які плюси у банкрутства?
Як оголосити себе банкрутом?
Як подати заяву про банкрутство?
Скільки коштує банкрутство?