Строительство »

Банкрутство ІП в 2019 році: покрокова інструкція, оголошення і визнання банкрутом

 1. ознаки неспроможності
 2. Особливості подачі заяви на банкрутство ІП
 3. Право ІП на оголошення банкрутом і відповідальність
 4. Обов'язок ІП почати процес банкрутства
 5. Банкрутство ІП в 2019 році: покрокова інструкція
 6. Право ініціювання на банкрутства уповноважених органів з конкурсними кредиторами
 7. Терміни подачі заяви в арбітражний суд
 8. Що має на увазі банкрутство ІП: гасяться чи борги ІП як фізособи?
 9. Банкрутство IP: порядок, процедура та наслідки, якщо немає майна

Неспроможність і банкрутство індивідуального підприємця завжди оголошує арбітражний суд при його нездатності виконувати повний обсяг зобов'язань за платіжними вимогами, викликаних комерційною діяльністю. Ознаки, підстави та особливості банкрутства індивідуальних підприємців уточнені законодавством: ГК РФ, АПК РФ, Закон про банкрутство ІП (фізосіб) і ін. Збанкрутувати може будь-який ІП, тому представлена інформація буде важлива кожному підприємцю на будь-якій системі оподаткування.

Збанкрутувати може будь-який ІП,

ознаки неспроможності

Визнання ІП банкрутом відбудеться, якщо:

 • Порушений тримісячний термін виплати заборгованостей перед кредиторами з моменту їх настання;
 • Розмір заборгованостей значно перевищує сумарну вартість особистого майна;
 • Вартість невиконаних зобов'язань більше 10 тис. Руб.

Наявність перерахованих ознак дозволить арбітражному суду (АС) приступити до розгляду заяви про неспроможність підприємця і в подальшому оголосити його банкрутом.

Якщо заборгованості з'явилися в результаті діяльності фіз. особи, а не ІП, то підстав для прийняття справи про банкрутство не буде.

Осудна заборгованість повинна бути в грошовій, а не натуральній формі. Виділяють два види зобов'язань:

 1. Грошові зобов'язання - борг з'явився в результаті участі в цивільно-правової угоди або іншу підставу, прописане в Цивільному кодексі;
 2. Обов'язкові платежі - платежі в позабюджетні фонди та бюджет (прибутковий податок, внески до ФСС, ПФР і т.п.).

Розмір і склад заборгованості повинен бути визначений на період обертання в арбітражний суд. Положення відноситься до зобов'язань, що виникли до настання процесу банкрутства.

Особливості подачі заяви на банкрутство ІП

Вид невиконаних зобов'язань визначає осіб, здатних почати процес оголошення неспроможності. Звернутися до арбітражного суду із заявою про оголошення ІП банкрутом можуть:

 1. Індивідуальний підприємець із заборгованостями;
 2. Конкурсні кредитори, яким ІП повинен внаслідок здійснення комерційної співпраці;
 3. Уповноважені органи. Банкрутство ІП з боргами по податках і платежах ініціюють федеральні органи виконавчої влади. Вони виставляють вимоги щодо внесення обов'язкових платежів або / та грошових зобов'язань (ФПС);
 4. Органи виконавчої влади або місцевого самоврядування, якщо здатні уявити свої вимоги за фінансовими зобов'язаннями.

Конкурсні кредитори з уповноваженими органами повинні знати, як зробити банкрутом ВП.

Право ІП на оголошення банкрутом і відповідальність

Процедура банкрутства ІП може ініціюватися самостійно підприємцем. Він має законне право подати відповідну заяву в АС навіть при відсутності явних ознак неспроможності.

Фінансове становище нестійке, якщо ІП почне визнавати факт виникнення проблем з виплатами в поточному або майбутньому періоді. Після виплати всіх заявлених боргів у підприємства повинні залишатися кошти для повноцінного функціонування на ринку і ведення господарської діяльності.

Неспроможність індивідуального підприємця повинна бути підкріплена значущими доказами. Перед подачею заяви власник проводить фінансовий аналіз. Після порушення діловодства про банкрутство арбітражний керуючий видає висновок про присутність або відсутність фіктивного банкрутства.

Якщо встановлено факт навмисного заподіяння великої шкоди, висновок передають органам попереднього розслідування. На підприємця заводять кримінальну справу за відповідною статтею 197 «Фіктивне банкрутство». Як покарання служать:

 • Штраф у розмірі доходу за останні 2 роки або 300 тис. Руб .;
 • Позбавлення волі на 6 років з подальшою сплатою штрафу.

При відсутності великого шкоди підприємець потрапляє під ст. 14.12 КоАП. Йому можуть дати штраф на суму до 100 МРОТ або дискваліфікувати на 3 роки.

Обов'язок ІП почати процес банкрутства

Банкрутство індивідуальних підприємців має бути ініційовано, якщо: Банкрутство індивідуальних підприємців має бути ініційовано, якщо:

 1. Після задоволення вимог будь-якого кредитора ІП не може погасити грошові заборгованості перед іншими кредиторами або внести обов'язкові платежі в бюджетні (сплата податку) і позабюджетні організації;
 2. Стягнення майна ускладнить ведення господарської діяльності. Особливості та причина звернень законом не обмежені.

Заява в АС повинно бути подано протягом місяця після появи обставин неспроможності. В іншому випадку ІП притягують до адміністративної відповідальності: дискваліфікують на 2 роки або штрафують на 100 МРОТ.

Основною причиною із затягуванням оголошення банкрутства стає бажання вивести майно з-під особистого володіння і контролю всіх кредиторів. Збанкрутілих прагне зменшити складу ліквідаційної маси для погашення боргу. Всі угоди по відчуженню за останній рік перед початком банкрутства суд буде оголошувати нікчемними.

Банкрутство ІП в 2019 році: покрокова інструкція

Як ІП зробити банкрутом? Питання частіше цікавить фізособа. Процес діловодства досить тривалий і відбувається по порядку в кілька етапів:

 1. Подача документів до арбітражного суду за місцем реєстрації ІП:
  • Заява, щоб визнати ІП неспроможним;
  • Свідоцтво про реєстрацію;
  • Перелік і розміри заборгованостей по кожному кредитору;
  • Документи на володіння майном і його вартість;
  • Інші документи, що підтверджують неспроможність підприємця.
 2. Спостереження. Аналізується фінансова стійкість, збереження майна і платоспроможність.
 3. Мирова угода. Відбувається пошук компромісних рішень між боржником і всіма кредиторами.
 4. Початок конкурсного виробництва, коли підприємець повністю втрачає права на розпорядження майном.
 5. Конкурсне виробництво. Реалізація майна для виконання зобов'язань. Після цього юридично ІП банкрут. Призначають керуючого конкурсних виробництвом. Термін виробництва не повинен перевищувати 6 місяців, але закон передбачає випадки його збільшення.
 6. Кінець конкурсного виробництва. Наслідки - підприємця повністю звільняють від непогашених боргів, крім відшкодування шкоди, сплати аліментів тощо

Іноді витрати на процес банкрутства перевищують сумарну заборгованість. Після реалізації майна борг буде гаситися в наступній послідовності:

 • Відшкодування шкоди здоров'ю;
 • Компенсація за трудовим договором;
 • Погашення кредитного боргу.

Відшкодування шкоди здоров'ю;  Компенсація за трудовим договором;  Погашення кредитного боргу

Право ініціювання на банкрутства уповноважених органів з конкурсними кредиторами

У покрокової інструкції прописано, як оголосити банкрутом ІП державним і недержавним кредиторам. При виявленні ознак неспроможності у підприємця кожен має право бути ініціатором банкрутства ВП.

Конкурсний кредитор повинен визнати себе контрагентом ІП і представити докази порушення інтересів і законних прав. Вимоги ґрунтуються на цивільно-правових зобов'язаннях, що виникли під час комерційної діяльності.

Кредитори із заборгованостями, не викликані веденням підприємницької діяльності, або які стосуються особистості боржника, не мають право виступати заявниками. Такими випадками можуть бути вимоги на довічне утримання, за заподіяння шкоди майну або здоров'ю, стягнення аліментів тощо Однак ці особи мають право пред'являти все під час банкрутства.

Як визнати ІП банкрутом уповноваженим органам? Вони мають право подавати заяву в арбітражний суд про розгляд неспроможності ІП по виниклих грошовими зобов'язаннями або обов'язкових платежів. Державним уповноваженим органом є Федеральна податкова служба, яка контролює, як будуть гаситися заборгованості до бюджету (прибутковий податок) і позабюджетні організації.

Уповноважені органи з конкурсними кредиторами можуть збанкрутувати тільки після вичерпання можливих засобів захисту особистих прав, або чинні договори, рішення суду. Вони повинні довести, що задовольнити пред'явлені вимоги до ІП здатна тільки процедура банкрутство громадянина підприємця.

Терміни подачі заяви в арбітражний суд

Для кожного виду невиконаних зобов'язань передбачені строки звернення до АС:

 • При невиконаних грошові обставин, заява подається не раніше 30 днів після отримання виконавчого листа судовими приставами і оповіщенням боржника;
 • При невиконанні обов'язкових платежів заяву про неспроможність подається не раніше 30 днів після прийняття рішення суду.

Часткове погашення заборгованостей громадянином не позбавляє кредиторів права вимагати банкрутство індивідуального підприємця в 2019 році, якщо розмір боргу понад 10 тисяч.

Що має на увазі банкрутство ІП: гасяться чи борги ІП як фізособи?

За все заборгованості громадянин несе відповідальність своїм особистим майном (виключення прописані в ст. 207 ФЗ і ЦПК ст. 446). Якщо кредитори відмовилися від прийняття запропонованого майна, то воно повертається боржникові.

Банкрутство IP: порядок, процедура та наслідки, якщо немає майна

Якщо підприємець не має будь-якого майна для погашення заборгованостей, то зробити процес банкрутства йому максимально вигідно. Вартість процесу становить близько 400 тис. Рублів:

 • Держмито - 2 тис. Рублів;
 • Оплата етапів діловодства в суді - 390 тис. Рублів;
 • Друк в ЗМІ, щоб оголосити про неспроможність - 8 тис. Рублів.

Найвигідніший варіант збанкрутити ІП настає тоді, коли заборгованість перед кредиторами більше 400 тис. Рублів.

Порядок і процедура визнання неспроможним ВП без майна аналогічна стандартною процедурою банкрутства. Зробити її здатний кожен підприємець, все його заборгованості списуються.

Якщо сталося виявлення прихованого майна, призначають великі штрафні санкції, а майно реалізується в рахунок заборгованостей під керівництвом арбітражного агента. Краще зізнатися і уникнути додаткових витрат.

Процес визнання неспроможності не є простим і швидким. Законодавчо передбачені особливості банкрутства ІП, а вартість процесу може перевищити розмір боргу. Визнання ІП банкрутом в арбітражному суді має наслідки: він позбавляється державної реєстрації і не може займатися комерційною діяльністю протягом року. Деяка частина боргів повинна в майбутньому погашатися за рахунок доходу фізособи.

Відео: особливості процедури банкрутства ІП

Як визнати ІП банкрутом уповноваженим органам?
Що має на увазі банкрутство ІП: гасяться чи борги ІП як фізособи?