Строительство »

Банкрутство фізичних осіб: реальні поради фінансового керуючого

 1. Нюанси процедури банкрутства фізичних осіб - про що мовчать керуючі?
 2. Чим лякають боржників: казки і реальні положення про банкрутство фіз. осіб
 3. 1. У разі будь-якої прострочення по кредитах банк подасть заяву на визнання неспроможності боржника
 4. 2. При подачі заяви про банкрутство не потрібно хвилюватися за фінуправляющего, його призначення входить...
 5. 3. Якщо починати банкрутство, то слід бути готовим до того, що суд закриє виїзд за кордон
 6. 4. Оскаржені будуть з усіма угодами, вчинені за останні 3 роки
 7. 5. Банкрутство фізичної особи визнають тільки в разі, якщо буде півмільйонний борг і прострочення від 90 днів
 8. Що може статися з майном при банкрутстві фізосіб: короткий огляд
 9. Наслідки банкрутства: хороші і погані новини
 10. Скільки коштує банкрутство в Москві?

Що недоговорюють фінуправляющіе про банкрутство фізичних осіб? Чому ця процедура викликає неоднозначну реакцію у професіоналів? У цій статті ви дізнаєтеся всю правду про банкрутство від самих керуючих! Що недоговорюють фінуправляющіе про банкрутство фізичних осіб

Статистика банкрутств громадян в Росії в 2015-2018 рр. (За даними Федресурс)

У ЗМІ новинні зведення та аналітичні статті рясніють щомісячною статистикою і думками високопоставлених чиновників на тему банкрутства фізосіб - в Росії процедура поки тільки набирає обертів, формується судова практика в тих чи інших ситуаціях, в зв'язку з чим однозначної думки з даного приводу не існує. Нагадаємо, закон про банкрутство фіз. осіб почав діяти тільки з 1 жовтня 2015 року. Це, власне, і призводить до того, що одні громадяни бояться банкрутства, тоді як інші активно роблять банкрутом самих себе в судовому порядку.

Ми спробували розібратися зі страхами безнадійних позичальників і з'ясувати, які саме моменти їх лякають в банкрутство фізичних осіб. Також ми отримали експертні консультації від фінансових керуючих, які розповіли, як найкращим чином слід готуватися до процедури, чому простим громадянам її не варто боятися, і як 100% домогтися успішного списання боргів в залі суду.

Нюанси процедури банкрутства фізичних осіб - про що мовчать керуючі?

Маргарита Холостова

фінансовий керуючий

дивитися резюме

Нижче представлений ряд цінних рекомендацій від осіб, які щодня беруть участь у судових процесах і, як ніхто інший, знають про всі тонкощі банкрутства боржників. Отже, лікнеп від фінансових керуючих!

 1. Перша складність визнання банкрутства для фізичних осіб полягає в підготовці документів. Самостійне складання і збір документації вимагає часу і певного досвіду. Краще віддати процес на контроль юридичній фахівця, це їх сфера діяльності. З прикладом необхідних документів для подачі заяви про банкрутство можна ознайомитися нижче .
 2. складати заяву в суд також рекомендується у юристів , Але при складанні документа можна бути присутнім і вносити корективи, якщо вони стосуються фактів. Так, в інтернеті багато зразків заяв, можна взяти зразок у знайомих, які вже подавали на банкрутство, але кожен процес банкрутства індивідуальний. Те, що представлено в мережі, може категорично не підходити під нюанси вашого банкрутства. Вибір в будь-якому випадку за вами;
 3. Пам'ятайте, заяву в Арбітражний суд - це не книга про любовний роман і не жалібний лист. Залиште свої почуття і емоції в стороні, викладайте строго факти. У документі буде потрібно вказати:
  • розміри заборгованостей;
  • кількість кредиторів (вказати їх імена, назви, адреси та контакти);
  • розміри і кількість вашого майна;
  • розміри доходів;
  • кількість дітей і осіб, які перебувають у вас на утриманні (яких ви утримуєте).
 4. Заява подається до суду разом з документами, які підтверджують слова, записані в документі. Також вам буде потрібно сплатити держмито в розмірі 300 рублів (з січня 2017 року), і внести кошти на депозит суду в розмірі 25 000 рублів. Це гонорар за послуги фінуправляющего в рамках банкрутства фіз. особи. Реквізити арбітражних судів Москви і Московської області ви знайдете в бланках нижче .
 5. Далі вам потрібно підібрати арбітражного керуючого для справи. Це особа, яка буде посередником між вами і судом, і яке буде керувати вашими фінансовими справами в період судового процесу. Пам'ятайте, необхідно спочатку знайти фахівця, і тільки потім, діючи за попередньою домовленістю з ним, писати в заяві обрану СРО. В іншому випадку СРО може не надати керуючого, в результаті чого справу закриють.
 6. Практика показує, що в середньому з моменту звернення до першого судового слухання по банкрутству проходить близько 30 днів. Важливо розуміти тонкощі процедури банкрутства фізичної особи, заходи, до яких може вдатися суд. Вам необхідно знайти спосіб довести, що банкрутство настало в результаті непередбачених обставин, і при взятті кредитів ви і подумати не могли, що так вийде. Необхідно довести свою сумлінність. І чим серйозніше підготовка до справи - тим краще для потенційного банкрута.
 7. Вам призначили в суді процедуру реструктуризації боргів або реалізацію майна. У будь-якому випадку всі дії буде здійснювати ваш фінансовий керуючий. Він проводить збори кредиторів, формує реєстр, присутній на затвердження плану реструктуризації, повідомляє всі державні і кредитні інстанції, які мають відношення до справи про банкрутство. Також керуючий проводить пошук майна, формує конкурсну масу з метою її подальшої реалізації. Сюди входить і майно, яке перебуває під заставою - квартира в іпотеку, автомобіль та інші цінності.
 8. Схема банкрутства громадянина

 9. Фінуправляющій може оскаржувати угоди, вчинені громадянином за останні 3 роки. Однак тільки ті, які викликають сумніви. Наприклад, якщо 2 роки тому боржник продав земельну ділянку за ринковою вартістю з метою погасити заборгованість, то така угода не буде оскаржена. Але якщо він, наприклад, продав автомобіль бізнес-класу за 120 000 рублів, та ще й родичу, то така угода буде, швидше за все, оскаржена.
 10. Громадянин в рамках банкрутства може подати клопотання на виключення певної суми коштів з конкурсної маси, якщо він отримує стабільний дохід. Також виключаються кошти на утримання дітей або інших осіб на утриманні. Як показує судова практика ( справа № А40-22202 / 2017, АС м Москви ), З конкурсної маси може бути виключений не тільки прожитковий мінімум, а й автомобіль, який використовується для роботи, витрати на оренду житла та інші необхідні речі.
 11. Після завершення реалізації решта суми боргу, якщо вона є - списується. Громадянин визнається банкрутом, більше банки і МФО не можуть до нього пред'явити ніяких претензій.

Чим лякають боржників: казки і реальні положення про банкрутство фіз. осіб

З огляду на неправильній подачі інформації про банкрутство простих громадян з боку ЗМІ, в суспільстві сформувалися певні міфи, які до реального № 127-ФЗ (закон про банкрутство) не мають ніякого відношення.

1. У разі будь-якої прострочення по кредитах банк подасть заяву на визнання неспроможності боржника

Це категорично не так. Банки можуть ініціювати процедуру визнання банкрутства фізичної особи, тільки якщо ви відповідаєте всім ознакам банкрутства. Тобто у вас повинна утворитися прострочення по платежах не менше 90 днів, а також у вас повинен бути борг від 500 000 рублів.

Цікаво, що подати на банкрутство можна навіть при відсутності прострочень по платежах. Такий порядок закріплений в ч. 2 ст. 213.4 Закону про банкрутство. Наприклад, якщо громадянина поклали в лікарню, звільнили з роботи, і при цьому на ньому є кредити. В такому випадку можна також звернутися до суду із заявою про банкрутство.

Банки рідко ініціюють банкрутство фіз. особи, оскільки витрати на процедуру просто не виправдовують себе. Їм простіше звернутися в суд з вимогою про стягнення заборгованості через судових приставів або ж зовсім передати справу колекторам.

2. При подачі заяви про банкрутство не потрібно хвилюватися за фінуправляющего, його призначення входить в компетенцію суду

В результаті така помилка закінчується тим, що громадянин навмання ставить обрану СРО (навіть не заглянувши на сайт СРО), суд робить запит і отримує відповідь, що всі керуючі відмовилися вести справу. Процедура закривається, боржник залишається ні з чим. Чому це не працює?

Практика показує, що фінуправляющего для банкрутства необхідно шукати заздалегідь. І самостійно домовлятися про всі витрати, оскільки 25 000 рублів - це не та сума, за яку фахівець з радістю буде займатися вами. Насправді гонорар керуючого може становити в середньому від 50 000 рублів.

Безкоштовна інструкція з банкрутства!

Отримай вичерпне керівництво по самостійному банкрутства

завантажити Ваш

3. Якщо починати банкрутство, то слід бути готовим до того, що суд закриє виїзд за кордон

Такі випадки поодинокі. Це може статися тільки при таких умовах:

 • якщо в процесі реалізації майна суд постановив про заборону на виїзд за межі території РФ самостійно;
 • якщо в суд було подано клопотання від кредиторів чи керуючого і суд прийняв позитивне рішення.

Після початку процедури банкрутства фізичної особи все виконавчі провадження відносно боржників припиняються, тобто судові постанови, видані раніше, втрачають силу. Відповідно, ви знову стаєте вільним птахом. Якщо вам раніше виїзд за кордон був заборонений, то після першого судового слухання по банкрутству ви знову зможете подорожувати за межі Росії. Якщо вам потрібно виїхати, але при цьому суд заборонив залишати територію РФ - зверніться за допомогою до хорошого адвоката, які допоможе оформити всі необхідні документи для отримання дозволу на виїзд.

4. Оскаржені будуть з усіма угодами, вчинені за останні 3 роки

Ні, це далеко не так. Оскаржені будуть тільки ті угоди, які викликають сумніви. Наприклад, якщо ви за останній рік продавали автомобіль за символічною вартістю, то така угода напевно буде оскаржена. Також якщо ви укладали якісь угоди з родичами (наприклад, дарчі) за останні 3 роки, вони можуть бути оскаржені.

5. Банкрутство фізичної особи визнають тільки в разі, якщо буде півмільйонний борг і прострочення від 90 днів

Насправді існує ще одна ознака, за яким можна визначити наступ банкрутства - обставини, що сприяють настанню неспроможності незабаром. Щоб захистити свої інтереси, громадянин може звернутися до суду, навіть якщо він розуміє, що стан «нічим платити за кредитами» може наступити тільки через 2 місяці.

Що може статися з майном при банкрутстві фізосіб: короткий огляд

У більшості випадків в рамках банкрутства фізиків призначається реалізація майна, і все майно боржника підлягає продажу з метою погашення вимог кредиторів. Як відомо, існує майно, яке не може входити до складу ліквідаційної маси і вилучатися з метою подальшого його продажу.

Наприклад, єдина квартира громадянина (майно, яке не підлягає вилученню ні за яких обставин, зазначено в ст. 446 ЦПК РФ ). Однак сюди не входить заставне майно - зокрема, житло, придбане в іпотечний кредит. Іпотечна нерухомість після опису буде продана з аукціону у разі банкрутства. Засоби повернуться до складу ліквідаційної маси з метою подальшого розподілу між кредиторами.

У нашій практиці часто бували випадки, коли суд відразу вводив реалізацію майна, навіть якщо у боржника був стабільний джерело доходу ( справа А41-56529 / 16, АС Московської області ).

Наслідки банкрутства: хороші і погані новини

При банкрутство фізичних осіб існують наслідки, які настають в ході процедури, і тривають весь період судового процесу, і наслідки, які настають після завершення процедури і визнання банкрутства. Давайте розглянемо покроково основні плюси і мінуси визнання неспроможності.

Отже, з моменту першого судового слухання по банкрутству наступають наступні наслідки:

 • виконавче діловодство відносно громадянина припиняється, майно і банківські рахунки боржника при банкрутстві не підлягають арешту або вилучення;
 • боргові зобов'язання підлягають погашенню в порядку черговості;
 • позовні претензії банків будуть спрямовані в суд, який розглядає справу про банкрутство;
 • сума заборгованості при банкрутстві фіксується як тіло боргу, штрафи, пені та нарахування більше не враховуються.

Після завершення процедури банкрутства громадянин більше нічого нікому не винен, все борги, які залишилися після реалізації, списуються.

Разом з тим, наступають наступні наслідки:

 1. Перші 5 років після банкрутства:
  • заборона на повторне визнання неспроможності;
  • заборона на отримання статусу ВП.
 2. Протягом 3-х років після банкрутства: заборона на отримання керівних посад.
 3. Неможливість приховування факту банкрутства перед банками.

Скільки коштує банкрутство в Москві?

Отже, скільки коштує визнати себе банкрутом і списати всі свої борги? Витрати на процедуру банкрутства фізичних осіб включають в себе не тільки послуги керуючого і держмито, а й інші витрати. Зокрема, сюди входять:

 • публікації в ЕФРСБ;
 • публікації в журналі «Коммерсант»;
 • послуги незалежних експертів;
 • поштові витрати.

Ціни на процедуру банкрутства формуються з цих витрат. Навіть в самій простій процедурі визнання неспроможності витрати по сумі складуть від 40 000 рублів.

У пред'явлену вартість банкрутства також входить спектр юридичних послуг, які зазвичай включають в себе складання і подачу документів, заяви, курирування справи, інформування та консультування клієнта, будь-яка правова допомога у справі. Фахівці не працюють за бланками, вони самостійно складають всі необхідні документи, потрібні для справи. Юридична підготовка при банкрутстві дає певні переваги, які дозволяють швидше просунути справу, і домогтися визнання банкрутства в оперативні терміни.

Документи для банкрутства

(24(24

оцінок, середнє: 4,71 з 5)
оцінок, середнє: 4,71 з 5)  Завантаження Завантаження ... X

Холостова Маргарита Володимирівна

У 2005 році з відзнакою закінчила Московський державний юридичний університет імені О.Е. Кутафина.

Маргарита спеціалізується в галузі цивільного та процесуального права. Загальний стаж юридичної практики - 12 років.

Чинний статус арбітражного керуючого з 2016 року. Списано понад 310 млн. Рублів боргів. Завершено понад 70 справ про банкрутство.

Приклади завершених справ в картотеці арбітражних судів:
А41-88222 / 2016
А40-75999 / 2017
А41-20625 / 2017
А41-84029 / 2016

Крім того, Маргарита має досвід роботи в Агентстві зі страхування вкладів, найбільших російських і зарубіжних банках.

Значний судовий досвід дозволяє Маргариті давати корисні поради зі складних питань супроводу проектів з питань банкрутства на всіх стадіях з метою виявлення можливих ризиків.

Є автором статей з питань банкрутства та оподаткування, брала участь в розробці законопроектів, спрямованих на вдосконалення законодавства про неспроможність (банкрутство).

Нюанси процедури банкрутства фізичних осіб - про що мовчать керуючі?
Що недоговорюють фінуправляющіе про банкрутство фізичних осіб?
Чому ця процедура викликає неоднозначну реакцію у професіоналів?
Нюанси процедури банкрутства фізичних осіб - про що мовчать керуючі?
Чому це не працює?
Скільки коштує банкрутство в Москві?
Отже, скільки коштує визнати себе банкрутом і списати всі свої борги?