Строительство »

Суддя, спиш мені мільйон

Петербуржці стали частіше подавати на банкрутство. Найчастіше їм вдається зберегти не тільки квартири, але і машини. Банкам борги до 5 млн рублів нецікаві, кажуть арбітражні керуючі. Петербуржці стали частіше подавати на банкрутство

Олександр Тарасенков / Інтерпресс

У Петербурзі і Ленобласті налічується 44,6 тисячі осіб, нездатних розплатитися з боргами, підрахували в «Об'єднаному кредитному бюро». Кожен з них заборгував понад півмільйона рублів і не платить банкам довше 3 місяців. Якщо завтра ці тисячі городян заявлять про банкрутство, банки позбудуться 105 млрд рублів.

В кінці вересня суд закрив справу петербуржця Віктора Шіршева. Банкам «Східний» і «Відкриття» довелося списати йому позики на 1,8 млн рублів. Брати з боржника виявилося нічого.

В ході банкрутства Віктор Ширшов позбувся майна на суму 19 тисяч рублів. «Фольксваген» 1992 року випуску пішов з молотка за 15 тисяч рублів, пилосос «Вихор», акваріум для черепашки і легендарна «Нокіа» 3310 були продані в цілому за 4 тисячі. Борги повністю пробачили, та й «Рено Логан» з 2006 року родині Шіршевих вдалося зберегти.

У січні - червні цього року суди визнали банкрутами 650 петербуржців, свідчать дані зі звітів арбітражних керуючих на «Федресурсе». Це у вісім разів більше, ніж в той же період минулого року.

Бабуся і 4,5 млн боргів

«Є три портрета типового банкрута. Перший - бізнесмени, які були поручителями за кредитами своєї компанії, а їх бізнес закрився, - розповідає арбітражний керуючий Василь Буслаєв. - Другий - пенсіонери. Коли був бум, їм надавали позик, а тепер не всі можуть платити. Іноді суми немаленькі. У мене був випадок - бабуся, учитель музики з Карелії, взяла шість кредитів в Ощадбанку на 4,5 млн рублів і збанкрутувала. Третя категорія - молоді люди, фінансово безграмотні, які набрали кредитів по легковажності ».

Характеристику «легковажні» можна віднести і до банків. Майже всі «погані» позики, які сьогодні не можуть виплачувати городяни, видавали в хлібні 2012-2014-ті роки. З тих пір банки посилили вимоги до позичальників, але реальні доходи росіян падають, і ряди потенційних банкрутів все одно зростають. За даними Центробанку, з початку року прострочені виплати петербуржців виросли з 33,7 до 34,4 млрд рублів.

зберегти автомобіль

Для тих, хто не брав кредит під заставу квартири або машини, банкрутство проходить відносно безболісно.

Дмитро Яковлєв теж скинув борги у вересні. Він не міг виплатити 2,2 млн рублів чотирьом банкам, в тому числі Ощадбанку і ВТБ. Суд тягнувся 1,5 року, але арбітражний керуючий за цей час виявив у Яковлєва тільки 22 тисячі рублів, які пішли на виплати самому керуючому.

Згідно із законом, стягнути можуть будь-яку власність боржника - машину, дачу, другу квартиру, - а також половину власності чоловіка. Але якщо у боржника немає нічого, окрім єдиної квартири, то забирати у нього нічого.

«Суд враховує офіційний дохід. З нього віднімається прожитковий мінімум (11,8 тисячі для працездатного населення. - Прим. Ред.), - пояснює Сергій Кочкалов, старший партнер «Федеральної експертної служби». - Якщо суми, що залишилася досить для того, щоб погасити кредит за 3 роки, суд вводить процедуру реструктуризації боргу. Але останнім часом суди все частіше відразу приймають рішення про реалізацію майна ».

Іноді позичальникам, як Віктору Шіршеву, навіть вдається зберегти автомобіль. «Якщо транспортний засіб є джерелом доходу, - наприклад, боржник працює водієм в таксі, - тоді машину не виставляють на торги, - пояснює Сергій Кочкалов. - Для цього потрібно надати в суд докази - договір зі службою таксі ».

Раритетну «Нокію» 3310 теж можна було б відстояти. Згідно із законом про банкрутство, з конкурсної маси можна виключити майно вартістю до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо воно істотно не вплине на задоволення вимог кредиторів.

6 соток і «БМВ»

Торги з продажу майна боржників проходять максимум 3 рази. Якщо покупець так і не знайшовся, квартири, землю, машини можуть забрати банки в залік кредиту. Якщо і банкам таке майно не потрібно - воно залишається у позичальника.

Найчастіше на торги виставляють власність індивідуальних підприємців. Тут і просторі квартири, потужні машини, і частки в підприємствах, і кредиторські заборгованості на мільйони рублів.

У рядових фізичних осіб все простіше. У вересні продавали: 6 соток під Кингисеппом за 130 тисяч, дві «одинички» в Купчино за 2,3 і 3,3 млн, «БМВ" 2005 року за 460 тисяч і фургон «Ладу» ВІС за 160 тисяч. При цьому борги всіх банкрутів - набагато значніше вартості їх майна. Вони займали у банків від 1 до 7 млн ​​рублів.

З продажем нерухомості часом виникають проблеми. Боржники не пускають до своїх домівок арбітражних керуючих, діючи в повній відповідності з законом. Через це керуючі не можуть сфотографувати квартиру для торгів, а покупцям потім доводиться виселяти банкрутів через суди.

банкам нецікаво

Банки беруть участь у банкрутстві клієнтів не надто активно. «По моїй практиці, завжди приходять на зібрання кредиторів тільки два банки - Ощадбанк і« Траст ». Іншим борги менше 5-10 мільйонів нецікаві. Альфа-банк взагалі ігнорує процедуру банкрутства, ніколи не включається до реєстру кредиторів », - розповідає Василь Буслаєв.

У 2017-му банкрутами стали 182 петербуржця - клієнта Ощадбанку і 174 боржника ВТБ24. Для банків ці значення - в межах похибки. «Банківське співтовариство вважає банкрутство фізичної особи єдиним можливим способом позбутися від боргів для сумлінних громадян, які потрапили в складну життєву ситуацію, - говорять в прес-службі Ощадбанку. - Якість кредитного портфеля не погіршується, про що говорить рівень простроченої заборгованості, який знаходиться нижче середньоринкового рівня ».

У ВТБ також не бояться хвилі банкрутств. «Ми не прагнемо подавати позови про банкрутство приватних клієнтів, - повідомили в прес-службі ВТБ. - Основна мета для банків - повернути кошти і зберегти клієнта. Реструктуризація допомагає вирішити цю задачу по клієнтам, які зіткнулися з фінансовими труднощами. Головна умова - намір і здатність позичальника повернути борг ».

Прощайте, нові кредити

Процедура банкрутства в середньому триває 10-11 місяців і обходиться приблизно в 50 тисяч рублів. Ця сума потрібна на винагороду арбітражному керуючому і офіційні публікації в «Комерсанті».

Закон передбачає три наслідки для банкрутів. Після цієї процедури людина не може 3 роки працювати директором. Протягом 5 років йому заборонено знову подавати на банкрутство. Нові кредити будуть для нього фактично закриті - наступні 5 років він повинен буде повідомляти банкам про свій статус банкрута.

Втім, обмеження не стосуються подружжя, якщо вони в кредитуванні не брали участь.

Антоніна Асанова,
«Фонтанка.ру»


© Фонтанка.Ру