Строительство »

Чим небезпечна історія зі звалищем в Балашисі?

Полігон твердих побутових відходів (ТПВ) «Кучино» в підмосковній Балашисі, на який поскаржилися президенту Володимиру Путіну під час прямої лінії, закрили міністр екології та природокористування Московської області Олександр Коган і мер Балашихи Євген Жирков. Вранці в п'ятницю на в'їзді на полігон з'явилися бетонні блоки і щит з написом «Кучинський полігон ТПВ закритий».

Це один з найбільших полігонів Московської області, каже керівник токсичної програми «Грінпісу» Дмитро Артамонов. На нього, за словами Когана, доводиться до 90% комунальних відходів Москви. Полігон з'явився в 1964 р на місці глиняного кар'єру, його площа - близько 50 га, а висота місцями досягає 80 м.

З 60 млн т ТПВ, щорічно утворюються в Росії, приблизно п'ята частина припадає на Московський регіон, з них 8 млн т - власне на столицю. Майже всі відходи Москва захоронювати в області (див. Графік). Там зібралося понад 120 млн т таких відходів, загальна площа полігонів і нелегальних звалищ - близько 15 кв. км, говорилося в огляді «Грінпісу» «Відро кільце навколо Москви» 2015 р Підмосковні влади ще в 2012 р попереджали, що наявних полігонів і звалищ вистачить тільки на 3-4 роки.

До легальних полігонів доходить в кращому випадку половина відходів Московського регіону, відзначає виконавчий директор асоціації операторів і фахівців у сфері боротьби з відходами «Чиста країна» Руслан Губайдуллін, інше, мабуть, потрапляє на нелегальні звалища. За даними Мінприроди, в Росії 4000 санкціонованих сміттєзвалищ та 57 000 нелегальних.

Куди тепер Москва пощастить сміття, чиновники не відповіли. Столиці навряд чи загрожує сміттєва криза, швидше за створюється загроза для інших полігонів, ситуація на яких не краще, каже Артамонов.

На «Кучино» і «Тимохово» (Ногінський р-н, 110 га) припадало понад 60% вільного місця полігонів Підмосков'я ( «залишкова місткість», дані Мінприроди на кінець 2011 р).

Коган заявив, що потоки перерозподілять на полігони «Торбеево», «Тимохово», «Храброво», Алексинський кар'єр (Люберецький, Ногінський, Можайський і Клинский райони). Але «Торбеево» в Люберцях серйозно перевантажено, приймати сміття з Балашихинського полігону буде досить складно, цитує «Інтерфакс» прес-службу адміністрації округу. Полігон «Храброво» не готовий приймати сміття з інших районів, розповів мер Можайська Василь Овчинников радіостанції «Говорить Москва». Тільки прес-служба компанії, яка експлуатує «Тимохово», повідомила «Інтерфаксу», що цей полігон зможе прийняти сміття, оскільки заповнюється лише на чверть допустимого обсягу щорічно.

Мінприроди з владою Москви і області працює над дорожньою картою, сказав представник міністерства. Міністр Сергій Донський на нараді в четвер пропонував Путіну закривати «Кучино» поступово: дуже важливо перерозподілити навантаження, яка надходить з Москви, необхідно будувати нові полігони, щоб розміщувати всі ці відходи, тоді з 2019 р звалище можна буде закрити, а поки максимально знешкодити її викиди і стоки, побудувавши спеціальні системи відведення біогазу та фільтрації. Але президент зажадав закрити полігон протягом місяця.

Високий ризик того, що неприйнятий в «Кучино» сміття виявиться в каналах, ярах, кар'єрах «і, не дай бог, в лісі», визнав Коган. Втім, навіть на закриті підмосковні полігони відходи продовжують звозити, йдеться в доповіді «Грінпісу». З 39 легальних полігонів області з 2013 р закрито близько 20.

Полігон твердих побутових відходів (ТПВ) «Кучино» в підмосковній Балашисі, на який поскаржилися президенту Володимиру Путіну під час прямої лінії, закрили міністр екології та природокористування Московської області Олександр Коган і мер Балашихи Євген Жирков

Співголова Екологічної палати Володимир Коптєв-Дворніков запропонував побудувати в «Кучино» сучасний сміттєспалювальний завод. Область вже готується будувати чотири сміттєспалювальні заводи по пріоритетному проекту «Чиста країна» (в Солнечногорську, Ногінську, Воскресенську, Наро-Фомінськ). У червні конкурс на будівництво виграв єдиний учасник - компанія автора проекту «РТ-інвест» (належить «Ростех» і фонду «Царицин капітал» Андрія Шіпелова). Інвестиції складуть близько 127 млрд руб., Окупити їх компанія розраховує, поставляючи державі виділяється при спалюванні сміття енергію за зеленим тарифом.

Про переміщення одного з цих чотирьох заводів в Балашиха мова не йде, уточнив представник Мінприроди. Для будівництва розглядаються інші майданчики, говорить представник «РТ-інвесту», відзначаючи: для будівництва заводу в Балашисі необхідна земля - ​​близько 12 га плюс санітарно-захисна зона, за оцінками проектного інституту.

Накопичений в «Кучино» сміття планується рекультивувати за пару років і 4 млрд руб., За словами Когана, після цього там може бути організована зона відпочинку. Така практика є в Європі: гору знешкоджених відходів накривають і перетворюють в гірськолижний спуск, наприклад, говорить Губайдуллін. Путін вже доручив видати гроші на рекультивацію: 5,4 млрд руб. - з федерального бюджету, ще 1,5 млрд - екологічні збори, «якщо потрібно, попросимо Мінфін, або можна навіть з резервного фонду уряду, з мого резервного фонду виділити якісь гроші». Це дорога технологія, виходить, бюджет буде розплачуватися за те, що полігон працював неефективно протягом попередніх 50 років, каже Губайдуллін. Поки рекультивація не розпочалася, головне - не допустити загоряння на полігоні, це найнебезпечніший процес з точки зору екології і здоров'я людей, для цього треба захистити територію, передав Донський через представника.

Зміна полігону збільшить логістичні витрати перевізників сміття, каже Губайдуллін, допускаючи, що підвищити тариф можуть і сірі полігони. Але для виробників сміття ціни навряд чи зміняться - у міста з візниками сміття довгострокові держконтракти, у комерційних підприємств ціна, ймовірно, зафіксована в договорах, міркує Губайдуллін, але перевезення - найприбутковіший ланка сміттєвої ланцюжка і їм доведеться взяти на себе ці витрати, якщо вони не зможуть перекласти їх на клієнтів.

Тема з полігонами була піднята, щоб прискорити коригування територіальних схем, вважає Губайдуллін: їх введення зробить невигідним вивезення сміття на нелегальні звалища. Перехід на територіальні схеми був відкладений на два роки до 2019 р Схеми затвердили 83 регіону, але тільки сім вибрали операторів, говорив Донський.

Історія з закриттям полігону небезпечна, оскільки покликана переконати населення, що сміттєспалювальні заводи - благо і єдина альтернатива поховання, вказує Артамонов. У Москви є потужності для переробки всіх видів відходів, що утворюються в місті, вони недозавантажені, нарікає він. Гроші краще направляти на розвиток роздільного збору та переробки, ніж на сміттєспалювальні заводи, які будуть виробляти токсичну золу, для якої також будуть потрібні полігони, пояснює Артамонов.